Рішення від 07.05.2021 по справі 580/2241/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2021 року справа № 580/2241/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18002, далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача відповідно до довідки УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2018 №Л-445 та заяви позивача від 14.05.2018;

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у листі від 05.06.2018 №485/Л-10 про відмову в перерахунку пенсії позивача;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2018 №Л-445, без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2016;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу компенсації втрати доходів (пенсії) у зв'язку з порушенням строків їх виплати з 01.01.2016.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що на його думку відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії та не виплатив різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18.11.2015 №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» та на підставі довідки УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2018 №Л-445.

Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив в якому зазначив, що станом на час розгляду справи позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 59 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому відсутні правові підстави для перерахунку його пенсії відповідно до вимог Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Також зазначено, що довідка УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2018 №Л-445 видана на виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.12.2017 у справі №712/12621/17, однак вказана постанова суду першої інстанції скасована постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2018. На підставі вищевикладених обставин відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач з 18.01.2012 переведений із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.12.2017 у справі №712/12621/17 ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області листом від 04.05.2018 №89 надіслала на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2018 №Л-445.

14.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі вищезазначеної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2018 №Л-445

Відповідач розглянувши звернення позивача щодо перерахунку пенсії, листом від 05.06.2018 №485/Л-10 відмовив у здійсненні перерахунку його пенсії, оскільки постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.12.2017 у справі №712/12621/17 лише зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити відповідачу нову довідку про розмір грошового забезпечення, однак зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача на Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не покладено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2018 скасовано постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.12.2017 у справі №712/12621/17.

15.01.2020 позивачем подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про закриття пенсійної справи у зв'язку з переходом на пенсію по інвалідності за ч. 3 ст. 59 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем 15.01.2020 переведено позивача із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію по інвалідності за ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким статтю 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 №580-VІІІ, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. При цьому статтею 102 вказаного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.

Частиною другою статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Частиною другою вказаної статті передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Однак судом встановлено, що 15.01.2020 позивачем подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про закриття пенсійної справи з 15.01.2020 у зв'язку з переходом на пенсію по інвалідності за ч. 3 ст. 59 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з цієї дати його переведено із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію по інвалідності за ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ.

Так, Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною 3 статті 54 Закону №796-ХІІ умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 59 Закону №796-ХІІ урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Однак, положенням статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Таким чином, військовослужбовцям які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається лише одна пенсія за їх вибором.

Оскільки позивача з 15.01.2020 переведено із пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності за ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ, тому станом на час розгляду справи відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача саме згідно вимог Закону №2262-ХІІ на підставі довідки УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2018 №Л-445, тому позов у цій частині не підлягає до задоволення.

Враховуючи, що інші позовні вимоги позивача є похідними від позовної вимоги, у задоволення якої суд дійшов висновку відмовити, відповідно, вказані позовні вимоги також не підлягають до задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Гайдаш