Копія
05 травня 2021 року Справа №160/487/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення у справі № 160/487/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
16.03.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 , в якій вона просила: винести рішення, яким зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Заява обґрунтована тим, що відповідачем ані добровільно, ані в примусовому порядку не було перераховано пенсійне нарахування для позивача у спосіб, як того вимагає постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року по справі №160/487/20.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 22.03.2021 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/487/20 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст. 382 КАС України, протягом 15 днів з моменту отримання копії ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року по справі №160/487/20.
16.04.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2020 року по справі №160/487/20, в якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 по справі № 160/487/20. Таким чином, постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 по справі № 160/487/20 виконана в межах покладених судом зобов'язань, у зв'язку з вищезазначеним просить прийняти звіт про виконання рішення суду.
22.04.2021 року від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій заявник просить не затверджувати звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.04.2021 року на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2020 року. Так, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2020 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії величиною у сумі 168,00 грн. та без застосування коефіцієнту заробітної плати 5,6 з 01 вересня 2019 року. Тобто коефіцієнт заробітної плати без обмежень складатиме 7,23 (0, 01338,00: 0,00185,00 = 7,23), заробітна плата для нарахування пенсії складатиме = (4404,35 х7,23=31 843,45). Отже розрахунок першої складової пенсії розраховується із суми 31843,45 у 61%=19 420 грн., обмежена максимальним розміром, який складає десять мінімальних пенсій за віком. Відповідачем у рішенні 912160125402 від 19.10.2020 року навмисне здійснено розрахунок, для зменшення пенсії не за оскаржуваними нормами відповідно до листа відповідача «Про надання інформації» від 24.12.2019 №9175/Т-09. Сума середньомісячного заробітку з якого здійснюється нарахування пенсійних виплат у рішенні 912160125402 становить 0,07279 грн. Крім цього, відповідачем не надано інформацію за якими нормами здійснено розрахунок середньомісячного заробітку у сумі 0.07279 грн., у зв'язку з чим пенсія зменшена у десятки разів. Також зазначила, що обчислення середньомісячного заробітку проводиться відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що у разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу), (абзац двадцять перший частини другої статті 40 із змінами,внесеними згідно із Законом України від 14.05.2013 р.№231-VII).У листі відповідача «Про надання інформації» від 24.12.2019 №9175/Т-09 середньомісячний заробіток розрахований за цією нормою. У зв'язку з вищевикладеним зазаначає, що відповідач надав звіт який не відповідає постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року по справі № 160/487/20 та рішення суду не виконано.
28.04.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли пояснення, в яких зазначено, що розрахунок пенсії проведено відповідно ч. 2 ст. 56 , ч. 2 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та довідки про заробітну плату № 2858/1 від 15.09.2013 року, видану ВСП Шахтоуправління "Тернівське" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" за 1987 рік відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 року по справі № 160/3929/19, додатково без обмеження 168 грн. максимального розміру пенсії та без застосування коефіцієнту заробітної плати 5,6 з 01 вересня 2019 року відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року по справі 160/487/20.
Розглянувши клопотання, суд приходить до висновку, що постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року по справі 160/487/20 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії величиною у сумі 168,00 грн. та без застосування коефіцієнту заробітної плати 5,6 з 01 вересня 2019 року не виконана.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
Враховуючи, що рішення суду від 19 травня 2020 року по справі № 160/2919/20.
Враховуючи, що постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року по справі 160/487/20 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії величиною у сумі 168,00 грн. та без застосування коефіцієнту заробітної плати 5,6 з 01 вересня 2019 року не виконана, суд на підставі частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі.
Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі № 160/487/20.
Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року в адміністративній справі №160/487/20 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії величиною у сумі 168,00 грн. та без застосування коефіцієнту заробітної плати 5,6 з 01 вересня 2019 року у строк, що не перевищує п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання даної ухвали.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис) В.В. Кальник
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя В.В. Кальник
05.05.2021
Ухвала набрала законної сили 05 травня 2021 р.
Суддя В.В. Кальник