номер провадження справи 4/201/20
26.04.2021 Справа № 908/3233/20
м.Запоріжжя Запорізької області
за позовом Концерну «Міські теплові мережі», (юридична адреса: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 137; поштова адреса: 69059, Запоріжжя, вул. Цитрусова, буд. 9)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Лад», (69014, м. Запоріжжя, вул. Магістральна, буд. 72; адреса надання послуг: 69014, м. Запоріжжя, вул. Магістральна, буд. 72, прим. 101, літ А-5)
про спонукання укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води
Суддя Зінченко Н.Г.
при секретарі судового засідання Тройно Т.В.
За участю представників сторін:
від позивача - Рясна А.С., на підставі довіреності № 937/20-19 від 21.12.2020;
від відповідача - Дмитренко Д.В., на підставі довіреності № 04/01/21 від 04.01.2021;
15.12.2020 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Концерну «Міські теплові мережі», м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Лад», м. Запоріжжя про спонукання укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, а саме: про визнання укладеним договору № 340222 від 01.09.2020 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води між Концерном «Міські теплові мережі» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новий Лад».
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподіл судової справи між суддями від 15.12.2020 справу № 908/3233/20 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 21.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3233/20 в порядку спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 4/201/20, вирішено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.02.2021 ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 01.03.2021.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 01.03.2021 підготовче провадження у справі № 908/3233/20 закрито та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні 01.04.2021.
У зв'язку із неявкою відповідача розгляд справи відкладався до 26.04.2021, про що постановлено відповідну ухвалу суду по справі від 01.04.2021.
В судовому засіданні 26.04.2021 справу розглянуто, на підставі ст. 240 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та долучених судом до матеріалів справи.
Заявлені позивачем вимоги викладені в позовній заяві та ґрунтуються на ст., ст. 3, 48 Конституції України, ст., ст. 3, 6, 16, 203, 208, 322, 626, 627, 628, 638, 642, 643, 649 ЦК України, ст., ст. 179, 181, 187, 275 ГК України, нормах Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (у поточній редакції від 30.08.2017). Позов мотивований наступними обставинами: Концерн «Міські теплові мережі» є юридичною особою, яка здійснює постачання теплової енергії в гарячій воді до нежитлового приміщення, яке знаходиться за адресою: вул. Магістральна, буд. 72, прим. 101, літ А-5, м. Запоріжжя, 69014, що знаходиться у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Лад» (відповідача у справі) на підставі договору оренди нежитлового приміщення від 18.07.2006. Відповідно до вимог ст., ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Згідно з п. 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630 (у поточній редакції від 03.08.2017), відповідні послуги надаються споживачеві згідно з договором, оформленим на основі типового договору. Нежитлове приміщення, яке займає відповідач і яке знаходиться в його орендному користуванні, розташоване у багатоквартирному житловому будинку, відповідне обладнання якого приєднане до внутрішньобудинкових систем. Позивач супровідним листом від 22.09.2019 за вх. № 1477/09-1 направив на адресу відповідача для підписання договір № 340222 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» від 01.09.2019, проте дане поштове відправлення повернулося на адресу Концерну «Міські теплові мережі» поштовим відділенням за закінченням терміну зберігання. Не зважаючи на відсутність договору, в цілях недопущення порушення прав мешканців будинку, позивач здійснював та продовжує здійснювати постачання теплової енергії до приміщення відповідача. Відповідач пропозицію Концерну «Міські теплові мережі» проігнорував, у визначені діючим законодавством строки відповіді не надав, договір не уклав. Таким чином, відповідач, який фактично отримує послуги з теплопостачання, ухиляється від укладення договору, запропонованого Концерном «Міські теплові мережі». Проект договору № 340222 від 01.09.2019 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води», який позивачем пропонувався відповідачу для підписання, містить всі істотні умови, передбачені для даного виду договорів. Враховуючи зазначене, позивач просить суд позов задовольнити повністю та визнати укладеним договір № 340222 від 01.09.2020 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» між Концерном «Міські теплові мережі» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новий Лад» в редакції, яка пропонувалася позивачем відповідачу для підписання супровідним листом від 22.09.2019 за вх. № 1477/09-1 (згідно усних пояснень представника позивача, наданих в судовому засіданні). Також позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь 2102,00 грн. судового збору.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Заперечуючи проти заявлених вимог, відповідач зазначив, що ТОВ «Новий Лад» дійсно на підставі договору оренди нежитлового приміщення від 18.07.2006, укладеного з Управлінням житлового господарства Запорізької міської ради, є користувачем нежитлового приміщення підвалу (літ. А-5), № 101 загальною площею 51,0 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Магістральна, буд. 72. Проте, відповідач не використовує теплову енергію в орендованому приміщенні, яке знаходиться в підвалі будинку, так як в цьому приміщенні відсутні мережі водопостачання гарячої води та центральне опалення взагалі, крім того, в приміщенні немає жодного неізольованого транзитного трубопроводу або труб опалення, усі комунікації, які проходять крізь приміщення заізольовані та закриті. Обігрів приміщення здійснюється за рахунок електрообігрівачів, а підігрів води - з використання електричного бойлера. Відповідно до п., п. 6, 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач це особа, яка отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб. Згідно зі ст. 12 цього Закону договори про надання житлово-комунальних послуг укладається на основі типових договорів, які можуть затверджуватись окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальних, колективних). Пунктом 22 типового договору, затвердженого Постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, на основі якого позивачем складено договір, який він просить вважати укладеним, передбачено, що точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві у багатоквартирному будинку є: з централізованого опалення - відгалуження від стояків у межах квартир; постачання холодної та гарячої води - після першої водозапірної арматури на відгалуженні від стояка у квартирі споживача. Таким чином, відповідач вважає, що він не може вважатися споживачем комунальних послуг, що надаються позивачем, і підстави для укладення запропонованого позивачем договору відсутні. Крім того, у ст. 13 Закону «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що договір може вважатися укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо споживач який отримав проект договору вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги. Також передбачено, що відмова споживача від укладення договору є підставою для припинення в односторонньому порядку надання виконавцем відповідної послуги. Таким чином, Закон передбачає можливість для виконавця припинити надання послуги у випадку відмови від укладення договору про надання житлово-комунальної послуги. Заперечуючи проти позовних вимог відповідач також вказує на те, що в запропонованому позивачем проекті договору № 340222 від 01.09.2019 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» позивач вказує тариф за центральне опалення 1233,12 грн. за Гкал, однак при цьому ніяких розрахунків як формується тариф та з чого він складається у додатках до договору позивач не надає. За таких обставин, відповідач вважає, що підстави для задоволення вимог позивача відсутні, просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач на підставі ст. 166 ГПК України надав відповідь на відзив, в якій, зокрема зазначив, що теплопостачання - це особливий вид комунальної послуги. Система теплопостачання для здійснення покладених на неї завдань виконується з окремих технологічно пов'язаних частин, що складають систему централізованого постачання, і включає сукупність взаємопов'язаних джерел теплової енергії (технічних елементів і пристроїв) призначених для передачі у приміщення необхідної кількості тепла та підтримання в них заданої температури повітряного середовища. Теплова енергія передається в опалювальні приміщення за рахунок теплопровідності, випромінювання в конвекції і поширюється не тільки від радіаторів, але й від інших елементів системи опалення (трубопроводи, стояки, підводки, тощо). Таким чином, якщо навіть у приміщенні відсутні опалювальні прилади, але є стояки, підводки до приладів, споживач повинен сплачувати за фактичне тепло, яке виділяється від зазначених трубопроводів. Питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4. Порядком відключення від 22.11.2005 № 4 установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі централізованого опалення, він повинен звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі централізованого опалення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 внесено зміни до Порядку відключення від 22.11.2005 № 4, які унеможливили відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють відключення лише будинку в цілому. Отже, відключення споживачів від мережі централізованого опалення відбувається тільки на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади з вчиненням в подальшому дій споживачем з дотриманням визначеної Порядком відключення від 22.11.2005 № 4 процедури. При цьому тип приміщення (житлове / нежитлове) у цьому питанні не має значення, оскільки об'єкти теплопостачання є вбудованими у багатоквартирний будинок, тип вбудованого у багатоквартирний будинок приміщення не впливає на порядок його відключення від мережі централізованого опалення. Відповідачем не надано доказів відключення належного йому приміщення від системи теплопостачання житлового будинку у встановленому законодавством порядку. Крім того, відповідач підтверджує, що через його приміщення проходять комунікації. Також позивач просить суд врахувати, що у зв'язку із тим, що об'єкт теплоспоживання відповідача розташований у житловому будинку, система опалення приміщення, яке належить відповідачу спільна з житловим будинком, то факт отримання теплової енергії відповідачем в цьому приміщення підтверджується рішеннями Виконавчого комітету Запорізької міської ради про початок та закінчення відповідного опалювального сезону, відповідно до яких Концерном «Міські теплові мережі» розпочато і закінчено відповідний опалювальний сезон у місті Запоріжжі. У зв'язку із тим, що приміщення, яке знаходиться у користуванні відповідача, приєднане до внутрішньо будинкових систем житлового будинку, то відповідно до законодавства відносини, в тому числі порядок обліку та оплати послуг регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення від 21.07.2005 № 630. Концерну «Міські теплові мережі» встановлює тарифи Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Відповідно до постанови НКРЕКП від 17.03.2020 № 641 про внесення змін до постанови НКРЕКП від 14.01.2020 № 85 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) «Концерну «МТМ» встановлено тариф на теплову енергію - 1233,12 грн./Гкал (з ПДВ). Зазначена постанова знаходиться в загальному доступі. З урахуванням зазначеного, позивач вважає, що позовні вимоги є доведеними і обґрунтованими.
Відповідач на підставі ст. 167 ГПК України надав заперечення на відповідь на відзив, в яких додатково до доводів наведених у відзиві на позовну заяву, зазначив, що супровідний лист від 22.09.2019 за вх. № 1477/09-1, яким позивач направляв відповідачу для підписання проект договору № 340222 від 01.09.2020 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води», підписаний директором Концерну «Міські теплові мережі» Плаксіним І.В., сам проект договору підписаний начальником відділу договірної та претензійно-позовної роботи Гнатенко Н.І. Разом із тим, позивачем не надано доказів, що зазначені особи є уповноваженими на складання та підписання зазначених документів. Також відповідач зауважує, що в абз. 2 п. 30 проекту договору № 340222 від 01.09.2020 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» зазначено, що умови договору застосовуються до відносин між Споживачем та Теплопостачальною організацією, які виникли до його укладення - з 01.01.2017. Проте відповідач вважає, що таке положення договору суперечить положенням чинного цивільного законодавства. З урахуванням наведеного, відповідач вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не засновані на нормах права.
Розглянувши зібрані у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Концерн «Міські теплові мережі» (позивач у справі) є юридичною особою, яка відповідно до п. 2.2 Статуту здійснює виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії для потреб населення для обігріву житла і побутових потреб, комунально-побутових потреб підприємств, бюджетних установ та організацій, інших категорій споживачів, її збут тощо.
На виконання своєї мети Концерн «Міські теплові мережі» здійснює постачання теплової енергії в гарячій воді до нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Магістральна, буд. 72, приміщення 101, літ. А-5, м. Запоріжжя, 69014.
Зазначене нежитлове приміщення розташоване у багатоквартирному житловому будинку, відповідне обладнання якого приєднане до внутрішньобудинкових систем, опалення приміщення є невід'ємною частиною системи опалення житлового будинку, опалення подається централізовано.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, на підставі Договору оренди нежитлового приміщення від 18.07.2006, укладеного між Управлінням житлового господарства Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новий Лад» (відповідачем у справі), нежитлове приміщення підвалу літ. А-5, загальною площею 51,0 кв.м., за адресою: м. Запоріжжя, вул. Магістральна, буд. 72, приміщення № 101, яке є вбудованим в підвал п'ятиповерхового житлового будинку та є власністю територіальної громади міста Запоріжжя, надано в оренду ТОВ «Новий Лад» для розміщення офісу.
Додатковою угодою від 30.06.2020 термін дії Договору оренди від 18.07.2006 нежитлового приміщення по вул. Магістральній, 72 продовжено до 30.03.2023.
З матеріалів справи судом з'ясовано, що 23.09.2020 позивачем на адресу відповідача направлений лист за вих. № 1477/09-1 від 22.09.2020 з пропозицією оформити договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води № 340222 від 01.09.2020 та один примірник повернути на адресу теплопостачальної організації. Разом з листом відповідачу направлялося 2 примірники договору.
Дане поштове відправлення направлялося відповідачу з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (штрих-кодовий ідентифікатор 6907109369907), проте повернулося позивачу із відміткою відділення поштового зв'язку: «За закінченням терміну зберігання».
У зв'язку з чим, що відповідач, який фактично отримує послуги з теплопостачання, ухиляється від укладення договору, позивач з метою захисту своїх порушених прав та інтересів звернувся до суду з позовом у даній справі з вимогою про визнання укладеним Договору № 340222 від 01.09.2020 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» між Концерном «Міські теплові мережі» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новий Лад» в редакції, яка пропонувалася позивачем відповідачу для підписання супровідним листом від 22.09.2019 за вх. № 1477/09-1.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За змістом статей 626, 627, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 3 ЦК України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору.
Розкриваючи зміст засади «свобода договору» у статтях 6 і 627 ЦК України визначає, що свобода договору полягає у праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів і погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору у Цивільному кодексі України, законодавець, разом із тим, визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Причиною виникнення спору у даній справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання Договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води укладеним у судовому порядку в редакції позивача.
Позивач у справі, яка розглядається, з урахуванням предмета і підстав заявленого позову, мав довести, зокрема, наявність правових підстав для укладення Договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Статтею 714 ЦК України встановлені особливості договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, згідно з якою визначені сторони: постачальник, який зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про теплопостачання» відносини між суб'єктами діяльності у сфері теплопостачання регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 1 цього Закону теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу; постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.
Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» встановлені права та обов'язки споживача теплової енергії і, зокрема, обов'язок своєчасного укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач або суб'єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо. Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-ІV визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Згідно з ч., ч. 1-4 ст. 19 зазначеного Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).
Стаття 4 цього Закону передбачає, що законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Аналіз даного Закону дає підстави для висновку, що він є нормативним актом спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 20 цього Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Цей обов'язок кореспондується з обов'язком виконавця, визначеному пунктом 3 частини другої статті 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до п. 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (у поточній редакції від 30.08.2017) послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Даною постановою затверджено Форму та зміст (умови) Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Згідно позиції, викладеної у постанові Вищого господарського суду України від 16.05.2017 у справі № 910/14243/16, укладання договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 3 ст.6, ст., ст. 627, 630 ЦК України, ст., ст. 19,20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Такий висновок відповідає і правовій позиції ВСУ у постанові від 10.10.2012 року у справі № 6-110цс12.
При цьому, доводи відповідача стосовно того, що він не використовує теплову енергію в орендованому приміщенні, яке знаходиться в підвалі будинку, так як в цьому приміщенні відсутні мережі водопостачання гарячої води та центральне опалення взагалі, крім того, в приміщенні немає жодного неізольованого транзитного трубопроводу або труб опалення, усі комунікації, які проходять крізь приміщення заізольовані та закриті, а, отже, у відповідача відсутній обов'язок укладення Договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, судом відхиляються виходячи з наступного.
Теплопостачання це особливий вид комунальної послуги. Система теплопостачання для здійснення покладених на неї завдань виконується з окремих технологічно пов'язаних частин, що складають систему централізованого постачання, включає сукупність взаємопов'язаних джерел теплової енергії (технічних елементів і пристроїв), призначених для передачі у приміщення необхідної кількості тепла та підтримання в них заданої температури повітряного середовища. Теплова енергія передається в опалювальні приміщення за рахунок теплопровідності, випромінювання в конвекції, і поширюється не тільки від радіаторів, але й від інших елементів системи опалення (трубопроводи, стояки, підводки тощо). Відповідно до законів термодинаміки тепло передається від більш нагрітих тіл до менш нагрітих, а теплова енергія, що міститься в повітрі, в елементах інтер'єру приміщення, передається, в тому числі, і в сусідні приміщення через внутрішні стіни, перегородки та перекриття.
Необхідно відзначити, що внутрішньобудинкова система опалення проектується таким чином, щоб забезпечити нормативну температуру повітря у всіх приміщеннях будинку. Згідно п. 6.3.4. ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» опалення слід проектувати з урахуванням теплового балансу між тепловтратами та теплонадходженнями, у тому числі теплоти, що регулярно надходить у приміщення від трубопроводів. Теплова енергія подається в житловий будинок через приєднану мережу і розподіляється по всьому будинку по внутрішньобудинковій системі теплопостачання, що складається із стояків, нагрівальних елементів, а також іншого обладнання розташованого на цих мережах. При цьому, відсутність радіаторів не означає відсутність споживання послуг з централізованого опалення, оскільки наявність стояків в приміщенні свідчить про надходження тепла в приміщення.
Законодавство, яке регулює відносини пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії, пов'язує обов'язок споживача сплатити вартість теплової енергії з фактом її споживання. Отже, при підрахунку теплоспоживання необхідно враховувати, в тому числі, тепловиділення в приміщенні від поверхонь прокладених трубопроводів (стояків, підводок до приладів тощо), що знаходяться у приміщенні з приладами обліку або без них. Таким чином, якщо навіть у приміщенні відсутні опалювальні прилади, але є стояки, підводки до приладів, споживач повинен сплачувати за фактичне тепло, яке виділяється від зазначених трубопроводів.
Питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, (надалі - Порядок відключення від 22.11.2005 № 4).
Порядком відключення від 22.11.2005 № 4 установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі централізованого опалення, він повинен звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі централізованого опалення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 внесено зміни до Порядку відключення від 22.11.2005 № 4, які унеможливили відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють відключення лише будинку в цілому.
Отже, відключення споживачів від мережі централізованого опалення відбувається тільки на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади з вчиненням в подальшому дій споживачем з дотриманням визначеної Порядком відключення від 22.11.2005 № 4 процедури.
При цьому тип приміщення (житлове / нежитлове) у цьому питанні не має значення, оскільки об'єкти теплопостачання є вбудованими у багатоквартирний будинок, тип вбудованого у багатоквартирний будинок приміщення не впливає на порядок його відключення від мережі централізованого опалення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 14.04.2020 у справі № 908/1349/19.
Відповідачем не надано доказів відключення належного йому приміщення від системи теплопостачання житлового будинку у встановленому законодавством порядку. Крім того, відповідач підтверджує, що через його приміщення проходять комунікації.
Також судом враховують пояснення позивача, що оскільки приміщення, яке належить відповідачу, є вбудованими в житловий будинок і має єдину систему централізованого опалення з житловим будинком № 72 по вул. Магістральній, не зважаючи на відсутність договору, в цілях недопущення порушення конституційного права громадян, які мешкають в цьому житловому, позивач здійснював та продовжує здійснювати постачання теплової енергії відповідачу в належне йому на праві користування (оренди) нежитлове приміщення в цьому будинку, у зв'язку з тим, що приміщення відповідача не є відокремленим від житлового будинку в цілому та не може бути відключено від єдиної системи теплопостачання будинку.
Згідно з ч. 2 ст. 179 ГК України Кабінет Міністрів України, уповноважені Президентом України міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
- вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
- примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
- типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
- договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Згідно з приписами частини 3 статті 184 ГК України укладення господарських договорів на основі типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Відповідно до статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Загальний порядок укладання господарських договорів передбачений ст. 181 ГК України.
Приписами цієї статті встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму у двадцятиденний строк після одержання договору.
Згідно з ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Статтею 187 ГК України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
У разі, якщо одна із сторін ухиляється від укладання договору, інша сторона має право звернутися до суду з позовом про спонукання укласти договір. (ст. 649 ЦК України).
Як вже зазначалось, Концерном «Міські теплові мережі» в особі філії «МТМ» Шевченківського району листом від 22.09.2019 за вих. № 1477/09-1 на адресу ТОВ «Новий Лад», як користувача нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Магістральна, буд. 72, приміщення 101, літ. А-5, м. Запоріжжя, направлено для розгляду та оформлення два примірника Договору № 340222 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води», датованого 01.09.2019.
Вказаний лист з додатком, який 23.09.2019 був направлений на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням, повернуто відділенням поштового зв'язку адресанту за закінченням терміну зберігання.
ТОВ «Новий Лад» відповіді на вказаний лист не надавало, процедуру узгодження умов Договору не здійснювало.
Дослідивши зміст проекту Договору № 340222 від 01.09.2019 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води», який направлявся відповідачу супровідним листом від 22.09.2019 за вих. № 1477/09-1, судом встановлено, що він містить всі істотні умови, передбачені для даного виду договорів.
З огляду на недотримання відповідачем зобов'язання по укладенню відповідного договору з теплопостачальною організацією, вимога про спонукання укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води заявлена позивачем обґрунтовано.
Щодо твердження відповідача про невідповідність вимогам чинного законодавства абз. 2 п. 30 проекту Договору № 340222 від 01.09.2019 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води», то судом такі заперечення визнаються необґрунтованими з огляду на наступне.
Абз. 2 п. 30 проекту Договору № 340222 від 01.09.2019 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» містить наступні умови: «У відповідності до ст. 631 Цивільного кодексу України Сторони погодилися, що умови Договору застосовуються до відносин між Споживачем і Теплопостачальною організацією, які виникли до його укладення - з 01.01.2017 року.»
Частиною другою статті 187 ГК України передбачено можливість визначення судовим рішенням дня набрання чинності господарським договором, щодо якого судом вирішувався переддоговірний спір.
Виходячи з положень частини 3 статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що законодавством передбачене обов'язкове укладання договорів про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо можливості розповсюдження його дії на правовідносини, які фактично склалися між сторонами до його укладення (з 03.05.2018).
У зв'язку із тим, що об'єкт теплоспоживання відповідача розташований у житловому будинку, система опалення приміщення, яке належить відповідачу, спільна з житловим будинком, то факт отримання теплової енергії відповідачем в цьому приміщення підтверджується рішеннями Виконавчого комітету Запорізької міської ради про початок та закінчення відповідного опалювального сезону, відповідно до яких Концерном «Міські теплові мережі» розпочато і закінчено відповідний опалювальний сезон у місті Запоріжжі.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 зі справи № 910/2793/17 та у постанові від 14.04.2020 у справі № 908/1349/19.
Заперечення відповідача, що в запропонованому позивачем проекті Договору № 340222 від 01.09.2019 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» вказано необґрунтований тариф за центральне опалення в розмірі 1233,12 грн. за Гкал, спростовуються наступним.
Через те, що приміщення, яке знаходиться у користуванні відповідача, приєднане до внутрішньо будинкових систем житлового будинку, то відповідно до законодавства відносини, в тому числі щодо порядку обліку та оплати послуг регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення від 21.07.2005 № 630.
Концерну «Міські теплові мережі» встановлює тарифи Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 17.03.2020 № 641 про внесення змін до постанови НКРЕКП від 14.01.2020 № 85 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) «Концерну «МТМ» встановлено тариф на теплову енергію - 1233,12 грн./Гкал (з ПДВ).
Текст зазначених постанов НКРЕКП є загально доступним в мережі Інтернет.
Стосовно доводів відповідача, що супровідний лист від 22.09.2019 за вх. № 1477/09-1, яким позивач направляв відповідачу для підписання проект Договору № 340222 від 01.09.2020 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води», підписаний директором Концерну «Міські теплові мережі» Плаксіним І.В., а сам проект Договору підписаний начальником відділу договірної та претензійно-позовної роботи Гнатенко Н.І., проте відсутні підтвердження повноважень зазначених осіб на складання та підписання зазначених документів, суд зазначає таке.
Питання щодо повноважень особи на підписання супровідного листа від 22.09.2019 за вх. № 1477/09-1 не підлягає дослідженню судом, оскільки посадове становище особи, яка підписала такий лист, жодним чином не впливає на обов'язок відповідача щодо укладення Договору № 340222 від 01.09.2020 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води».
Стосовно повноважень начальника відділу договірної та претензійно-позовної роботи Гнатенко Н.І. на підписання проекту Договору № 340222 від 01.09.2020 «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води», то з повноваженнями відповідальних осіб дирекції Концерну «Міські теплові мережі» зацікавлені особи можуть ознайомитися в мережі Інтернет на офіційному сайті Концерну.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позивачем доведено у встановлений законом спосіб обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.
Згідно ч., ч. 1-4 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Доводи відповідача, надані в обґрунтування заперечень на позов, не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.
Враховуючи вище наведене, позов задовольняється повністю.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст., ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Концерну «Міські теплові мережі», м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Лад», м. Запоріжжя про спонукання укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води задовольнити повністю.
2. Визнати Договір № 340222 від 01 вересня 2020 року «Про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» між Концерном «Міські теплові мережі», (юридична адреса: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 137; поштова адреса: 69059, Запоріжжя, вул. Цитрусова, буд. 9, ідентифікаційний код юридичної особи 32121458) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новий Лад», (69014, м. Запоріжжя, вул. Магістральна, буд. 72, ідентифікаційний номер юридичної особи 33528417) укладеним у наступній редакції:
«ДОГОВІР № 340222
про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води
м. Запоріжжя "01" вересня 2020 року
КОНЦЕРН «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» в особі начальника відділу договірної та претензійно позовної роботи КОНЦЕРНУ «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» Гнатенко Наталії Іванівни, що діє на підставі довіреності від 02.01.2020р. № 681/20-19 (далі по тексту - Виконавець), з однієї сторони, та
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВИЙ ЛАД» (надалі - Споживач), в особі директора ___________________________________________________________________________, що діє на підставі __________________________________________________________________________, з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води (необхідне підкреслити), а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
2. Суб'єкти користування послугами:
1) власник (орендар) нежитлового приміщення за адресою:
вул. Магістральна, буд.72 прим.101 літ. А-5
2) кількість осіб які фактично користуються послугою з постачання гарячої води (за наявністю) -
3. Характеристика об'єкта надання послуг:
1) опалювальна площа нежитлового приміщення - 51,0 кв.метрів.
4. Характеристика засобiв облiку води i теплової енергiї:
Порядковий номерВид засобу облiку води i теплової енергiїТип засобу облiку води i теплової енергiїЗаводський номерПерше показанняМiсце встановленняПримiтка
- - - - -- -
Тарифи на послуги та їх загальна вартiсть
5. Тарифи на послуги становлять:
1) з централiзованого опалення - 1233,12 (з ПДВ) гривень за Гкал;
2) з централізованого постачання гарячої води ---- (з ПДВ) гривень за куб. метр.
6. Орієнтовний розмір річної плати за надані послуги (з урахуванням податку на додану вартість) згідно з нормативами (нормами) споживання на момент укладення цього договору становить 7 102,78 грн. (сім тисяч сто дві грн. 78 коп.), у тому числі за:
централізоване постачання гарячої води - ----- грн.;
централізоване опалення - 7 102,78 грн.
Розмір щомісячної плати за послугу опалення визначається згідно з нормативами (нормами) споживання та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря i фактичної кількості діб надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим у разі:
відсутності засобів обліку;
несправності розподільчих засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення (у разі відсутності (несправності) будинкового засобу обліку);
відсутності у виконавця показань розподільчих засобів обліку за розрахунковий період з подальшим перерахунком відповідно до пункту 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ №630 від21.07.2005 (далі - Правила) (у разі відсутності (несправності) будинкового засобу обліку).
7. Плата за надані послуги за наявності засобів обліку води i теплової енергії справляється за їх показаннями згідно пунктам 10-13 Правил, з урахуванням вимог п.7.2.43 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007р. №71.
Показання розподільчих засобів обліку щомісяця знімаються споживачами та надаються виконавцю відповідним звітом (за допомогою телефонного зв'язку, електронних сервісів, запроваджених виконавцем, тощо) у термін до 20 числа розрахункового періоду.
Споживачі, які у встановленому законом порядку встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Оплата спожитих послуг
8. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
У разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
У разі застосування авансової системи оплати послуг платежі вносяться за _-__ місяців у розмірі _-__ гривень.
9. Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі.
10. За наявності у нежитловому приміщенні засобів обліку води і теплової енергії справляння плати за нормативами (нормами) споживання не допускається, крім випадків, передбачених Правилами і договором.
11. Плата за послуги справляється згідно з нормативами (нормами) споживання та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря i фактичної кількості діб надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим у разі:
відсутності у приміщенні та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії;
несправності розподільчих засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення (у разі відсутності (несправності) будинкового засобу обліку);
відсутності у виконавця показань розподільчих засобів обліку за розрахунковий період з подальшим перерахунком відповідно до пункту 18 Правил (у разі відсутності (несправності) будинкового засобу обліку).
12. Споживач з 10 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим, повинен отримати від Виконавця за адресою: вул. Цитрусова, буд. № 9, тел. 239-70-23, 239-70-28, документи за розрахунковий період:
- рахунок;
- акт приймання-передачі наданих послуг;
Отриманий Акт приймання-передачі наданих послуг Споживач повинен оформити належним чином та повернути на адресу Виконавця впродовж п'яти днів з дати отримання. Датою отримання акту вважається:
- при отриманні нарочно - дата вручення представнику Споживача;
- при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена у відбитку поштового штемпеля на документі, що зроблений поштовим відділенямта підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по мітсу - 3 дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів).
У разі не повернення Акту приймання-передачі, або обґрунтованих заперечень в його підписанні, у п'ятиденний термін з дати отримання, акт підписується Виконавцем з позначенням про відмову у підписанні його Споживачем, та оформлений таким чином акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений у ньому розрахунковий період.
Виконавець надає складені в електронній формі, зареєстровані та оформлені відповідно до вимог податкового законодавства податкові документи на всю суму зобов'язань, що виникли не пізніше 15-ти календарних днів від дати виникнення податкових зобов'язань, згідно вимог Податкового кодексу України.
Плата за послуги вноситься на рахунок із спеціальним режимом використання:
Поточний рахунок зі спеціальним режимом використання НОМЕР_1 у філії - Запорізьке обласне управління АТ „Ощадбанк", МФО 313957, Код ЄДРПОУ 32121458, Свідоцтво платника податку ПДВ № 11030127, ІПН: 321214508249.
13. За несвоєчасне внесення плати iз споживача стягується пеня у розмiрi, встановленому законом.
14. У разi ненадання послуг, надання їх не в повному обсязi, зниження якостi, зокрема вiдхилення їх кiлькiсних та/або якiсних показникiв вiд затверджених нормативiв (норм) споживання, виконавець проводить перерахунок розмiру плати.
Права та обов'язки сторiн
15. Споживач має право на:
1) отримання своєчасно та належної якостi послуг згiдно iз законодавством та умовами цього договору;
2) отримання в установленому законодавством порядку iнформацiї про перелiк послуг, їх вартiсть, загальну суму мiсячного платежу, структуру тарифiв, нормативiв (норм) споживання, режиму надання послуг, їх споживчi властивостi;
3) вiдшкодування збиткiв, завданих його майну та/або примiщенню, шкоди, заподiяної його життю чи здоров'ю внаслiдок неналежного надання або ненадання послуг;
4) зменшення розмiру плати в разi ненадання послуг, надання їх не в повному обсязi, зниження якостi, зокрема вiдхилення їх кiлькiсних та/або якiсних показникiв вiд затверджених нормативiв (норм) споживання;
5) усунення виконавцем виявлених недолiкiв у наданнi послуг протягом установленого Кабiнетом Мiнiстрiв України строку;
6) перевiрку кiлькiсних та/або якiсних показникiв надання послуг (якiсть i тиск води, температура гарячої води, температура повiтря у примiщеннях тощо) у порядку, встановленому Правилами, iншими актами законодавства України та цим договором. Витрати, пов'язанi з перевiркою кiлькiсних i якiсних показникiв надання послуг, вiдшкодовуються виконавцем у разi обґрунтованостi звернення споживача та споживачем - у разi необґрунтованостi такого звернення;
7) установлення засобiв облiку води i теплової енергiї та взяття їх на абонентський облiк у відповідності до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»;
8) ознайомлення з нормативно-правовими актами у сферi житлово-комунальних послуг;
9) внесення за погодженням з виконавцем у договiр змiн, що впливають на розмiр плати за послуги;
10) звiльнення вiд плати за послуги у разi їх ненадання та отримання компенсацiї за перевищення строкiв проведення аварiйно-вiдбудовних робiт;
11) укладення з виконавцем договору про замiну або ремонт технiчно несправних санiтарно-технiчних приладiв, пристроїв, обладнання та засобiв облiку.
12) надавати данні щодо показань приладу(-дів) обліку (надалі - дані) та отримувати інформацію про нарахування та платежі через online сервіс «Личный кабинет для предприятий и организаций» на сайті Концерну «МТМ» (www.teploseti.zp.ua).»
16. Споживач зобов'язаний:
1) оплачувати послуги в установлений договором строк;
2) повiдомляти виконавця впродовж мiсяця про продаж власного приміщення, розірвання договору оренди, зміну власного найменування, організаційно-правової форми, місцезнаходження, банківських реквізитів, керівника, статусу платника податків, ліквідацію, реорганізацію, тощо. А також протягом місяця про зміну орендаторів приміщень, про змiни, що вiдбулися у станi санiтарно-технiчного та iнженерного обладнання (за умови проведення розрахункiв за наданi послуги згiдно з нормативами (нормами) споживання);
3) забезпечити доступ до вiдповiдної iнженерної мережi, арматури, нежтлових приміщень засобiв облiку води i теплової енергiї представникiв виконавця за наявностi в них вiдповiдного посвiдчення для:
лiквiдацiї аварiй - цiлодобово;
встановлення i замiни санiтарно-технiчного та iнженерного обладнання, проведення технiчного та профiлактичного огляду, зняття контрольних показань засобiв облiку води i теплової енергiї - згiдно з вимогами нормативно-правових актiв у сферi житлово-комунальних послуг;
4) дотримуватися вимог нормативно-правових актiв у сферi житлово-комунальних послуг;
5) забезпечувати цiлiснiсть засобiв облiку води i теплової енергiї та не втручатися в їх роботу;
6) у разi несвоєчасного внесення плати за послуги сплачувати пеню в установленому законом та цим договором розмiрi;
7) своєчасно вживати заходiв до усунення виявлених несправностей, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини;
8) за власний рахунок проводити ремонт та замiну санiтарно-технiчних приладiв, пристроїв та обладнання, що вийшли з ладу з його вини;
9) своєчасно проводити пiдготовку нежитлового приміщення (будівлі) i його санiтарно-технiчних приладiв, пристроїв та обладнання до експлуатацiї в осiнньо-зимовий перiод;
10) у разi встановлення виконавцем факту несанкцiонованого втручання в роботу засобiв облiку води i теплової енергiї вiдшкодовувати вартiсть робiт з проведення їх експертизи, метрологiчної повiрки та ремонту згiдно iз законодавством;
11) вiдшкодовувати виконавцю витрати з проведення аналiзу якiсних показникiв послуг у разi необґрунтованостi претензiй.
17.Виконавець має право:
1) нараховувати у разi несвоєчасного внесення споживачем плати за наданi послуги пеню у розмiрi, встановленому законодавством i цим договором;
2) здійснювати нарахування за надані послуги за розрахунковий період;
3) вносити за погодженням iз споживачем змiни у цей договiр, що впливають на розмiр плати за послуги з оформленням додаткової угоди до нього;
4) вимагати вiд споживача дотримання нормативно-правових актiв у сферi житлово-комунальних послуг;
5) вимагати вiд споживача своєчасного усунення виявлених несправностей, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з вини споживача, або вiдшкодування вартостi вiдповiдних робiт;
6) доступу до примiщення споживача для лiквiдацiї аварiй, у тому числi несанкцiонованого, вiдповiдно до встановленого законом порядку усунення недолiкiв у роботi санiтарно-технiчного та iнженерного обладнання, його встановлення i замiни, проведення технiчного та профiлактичного огляду i перевiрки показань квартирних засобiв облiку води i теплової енергiї вiдповiдно до законодавства;
7) у разi виникнення сумнiвiв щодо правильностi показань засобiв облiку води i теплової енергiї звернутися до акредитованої лабораторiї для проведення експертизи їх технiчного стану та метрологiчної повiрки;
8) здійснювати перевірку показань засобів обліку в порядку, визначеному законом і договором.
18. Виконавець зобов'язаний:
1) своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якостi, безпечнi для його життя, здоров'я та якi не спричиняють шкоди його майну, вiдповiдно до вимог законодавства, Правил та цього договору;
2) iнформувати споживача про здійснення перевірки показань засобів обліку, адресу та номер телефону диспетчерської, аварiйної або аварiйно-диспетчерської служби (зазначаються в договорi);
3) після отримання показань засобів обліку, якщо вони відрізняються від розрахованих за показаннями будинкового лічильника, виконавець здійснює коригування плати за надану послугу в наступному розрахунковому періоді шляхом зменшення або збільшення обсягів спожитої споживачем послуги, що відображається окремо у виставленому рахунку (платіжному документі) наступного періоду;
4) надавати споживачевi в установленому порядку iнформацiю про перелiк послуг, їх вартiсть, загальну вартiсть мiсячного платежу, структуру тарифiв, нормативи (норми) споживання, режим надання послуг, їх споживчi властивостi, якiснi показники надання послуг, граничнi строки усунення аварiй або iнших порушень порядку надання послуг, можливі способи передачі показань квартирних засобів обліку (шляхом заповнення відповідних граф у платіжних документах, за допомогою телефонного зв'язку чи електронних сервісів, запроваджених виконавцем, тощо), а також iнформацiю про Правила (зазначається у цьому договорi);
5) контролювати установленi мiжповiрковi iнтервали;
6) повiдомляти споживача про плановану перерву в наданнi послуг через засоби масової iнформацiї, а також письмово не пiзнiше нiж за 10 днiв до її настання (крiм перерви, що настає внаслiдок аварiї або дiї непереборної сили) iз зазначенням причини та часу перерви в наданнi послуг;
7) забезпечувати за заявою споживача взяття у тижневий строк на абонентський облiк засобiв облiку;
8) iнформувати споживача протягом доби з дня виявлення недолiкiв у роботi внутрiшньобудинкових iнженерних систем та/або iнженерного обладнання, що розташованi за межами багатоквартирного будинку або житлового будинку (у разi його особистого звернення - невiдкладно), про причини та очiкувану тривалiсть зупинення надання послуг або обмеження їх кiлькостi, а також про причини порушення якiсних показникiв надання послуг;
9) усувати аварiї та iншi порушення порядку надання послуг;
10) звiльняти вiд плати за послуги у разi їх ненадання та виплачувати компенсацiю за перевищення строкiв проведення аварiйно-вiдбудовних робiт;
11) проводити перерахунок розмiру плати за надання послуг у разi ненадання їх або надання не в повному обсязi, в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України та визначеному цим договором;
12) своєчасно проводити за власний рахунок роботи з усунення виявлених несправностей, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини;
13) вiдшкодовувати збитки, завданi майну та/або примiщенню споживача, шкоду, що заподiяна його життю чи здоров'ю внаслiдок неналежного надання або ненадання послуг, а також моральну шкоду в порядку та розмiрi, якi визначаються вiдповiдно до законодавства i цього договору;
14) сплачувати споживачу неустойку (штраф, пеню) у разi ненадання послуг або надання послуг неналежної якостi у порядку та у випадках, передбачених законодавством i цим договором;
15) виконувати iншi обов'язки вiдповiдно до законодавства та цього договору.
Вiдповiдальнiсть сторiн
19. Споживач несе вiдповiдальнiсть згiдно iз законодавством i цим договором за:
1) недотримання вимог нормативно-правових актiв у сферi житлово-комунальних послуг;
2) несвоєчасне внесення платежiв за послуги - шляхом сплати пенi;
3) втручання у роботу засобiв облiку води i теплової енергiї;
4) порушення зобов'язань, установлених законодавством i цим договором.
20. Виконавець несе вiдповiдальнiсть у разi:
1) неналежного надання або ненадання послуг, що призвело до заподiяння збиткiв, завданих майну та/або примiщенню споживача, шкоди, що заподiяна його життю чи здоров'ю- шляхом вiдшкодування збиткiв;
2) надання послуг не в повному обсязi, зниження їх якостi, зокрема зниження їх кiлькiсних та/або якiсних показникiв - шляхом зменшення розмiру плати та виплати споживачевi компенсацiї за перевищення строкiв проведення аварiйно-вiдбудовних робiт у розмiрi, встановленому законодавством.
3) порушення прав споживачiв згiдно iз законодавством;
4) порушення зобов'язань, установлених цим договором або законодавством.
Точки розподiлу, в яких здiйснюється передача послуг вiд виконавця споживачевi
21. Точками розподiлу, в яких здiйснюється передача послуг вiд виконавця споживачевi, є:
1) у багатоквартирному будинку послуги з:
централiзованого опалення - межа внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку та інженерно-технічних систем приміщення споживача;
постачання гарячої води - пiсля першої водозапiрної арматури на вiдгалуженнi вiд стояка у приміщені споживача;
2) у окремо розташованій будівлі - мiсце пiдключення вiдповiдної iнженерної мережi будівлі до мережi виконавця.
Порядок встановлення факту неналежного надання або ненадання послуг та розв'язання спорiв
22. У разi неналежного надання або ненадання послуг виконавцем споживач повiдомляє про це виконавця в уснiй формi за допомогою телефонного зв'язку чи у письмовiй формi за адресами, що зазначенi в цьому договорi.
У повiдомленнi зазначається прiзвище, iм'я та по батьковi, точна адреса споживача, а також найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги. Повiдомлення споживача незалежно вiд його форми (усна або письмова) обов'язково реєструється представником виконавця у журналi реєстрацiї заявок споживачiв. Представник виконавця зобов'язаний повiдомити споживачевi вiдомостi про особу, яка прийняла повiдомлення (прiзвище, iм'я та по батькові), реєстрацiйний номер повiдомлення та час його прийняття.
23. Представник виконавця, якому вiдомi причини неналежного надання або ненадання послуг, зобов'язаний невiдкладно повiдомити про це споживача та зробити вiдповiдну вiдмiтку в журналi реєстрацiї заявок, що є пiдставою для визнання виконавцем факту неналежного надання або ненадання послуг.
24. Представник виконавця, якому не вiдомi причини неналежного надання або ненадання послуг, зобов'язаний узгодити з виконавцем точний час та дату встановлення факту ненадання послуг, надання їх не у повному обсязi або перевiрки кiлькiсних та/або якiсних показникiв надання послуг. У разi необхiдностi проведення такої перевiрки у примiщеннi споживача представник виконавця повинен з'явитися до споживача не пiзнiше визначеного у договорi строку.
25. У разi незгоди з результатами перевiрки кiлькiсних та/або якiсних показникiв надання послуг споживач i виконавець визначають час i дату повторної перевiрки, для проведення якої запрошується представник уповноваженого органу виконавчої влади та/або органу мiсцевого самоврядування, а також представник об'єднання споживачiв. За результатами проведення повторної перевiрки складається акт про неналежне надання або ненадання послуг, який пiдписується споживачем (його представником), представником виконавця, представниками уповноваженого органу виконавчої влади та/або органу мiсцевого самоврядування, а також представником об'єднання споживачiв.
26. За результатами перевiрки складається акт-претензiя про неналежне надання або ненадання послуг (далi - акт-претензiя), який пiдписується споживачем та представником виконавця згiдно з додатком 2 до Правил. Акт-претензiя складається у двох примiрниках по одному для споживача та виконавця.
27. У разi неприбуття представника виконавця в установлений договором строк для проведення перевiрки кiлькiсних та/або якiсних показникiв або необґрунтованої вiдмови вiд пiдписання акта-претензiї такий акт вважається дiйсним, якщо його пiдписали не менш як два споживачi.
28. Акт-претензiя реєструється уповноваженими особами виконавця у журналi реєстрацiї актiв-претензiй згiдно з додатком 3 до Правил. Виконавець зобов'язаний розглянути такий акт i повiдомити протягом п'яти робочих днiв споживача про її задоволення або про вiдмову у задоволеннi з обґрунтуванням причин такої вiдмови. У разi ненадання протягом установленого строку виконавцем вiдповiдi вважається, що вiн визнав викладенi в актi-претензiї факти неналежного надання або ненадання послуг. Спори щодо задоволення претензiй споживачiв розв'язуються у судi. Споживач має право на досудове розв'язання спору шляхом задоволення пред'явленої претензiї.
Форс-мажорнi обставини
29. Сторони звiльняються вiд вiдповiдальностi згiдно з цим договором у разi настання дiї непереборної сили (дiї надзвичайних ситуацiй техногенного, природного або екологiчного характеру), яка унеможливлює надання вiдповiдної послуги згiдно з умовами договору.
Строк дiї договору
30. Цей договір набирає чинності з дня його укладення i діє до визначення співвласниками будівель за адресами вул. Магістральна, буд.72 моделі договірних відносин, відповідно до Закону «Про Житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII.
У відповідності до ст. 631 Цивільного кодексу України Сторони погодилися, що умови Договору застосовуються до відносин між Споживачем і Теплопостачальною організацією, які виникли до його укладання - з 01.01.2017 року.
31. Договiр може бути розiрваний достроково у разi:
зникнення потреби в отриманнi послуги або вiдмови споживача вiд користування послугами виконавця (у відповідності до чинного законодавства);
переходу права власностi (користування) нежитлового приміщення до iншої особи;
у разі зміни законодавства, що суттєво змінюють умови договору;
невиконання умов договору сторонами договору;
прийняття відповідного рішення суду;
ліквідації однієї із сторін.
32. Припинення дії Договору не звільняє Споживача від обов'язку повної сплати за спожиту теплову енергію та відповідальності, передбаченої цим Договором і чинним законодавством України.
33. Договiр складено у двох примiрниках, один з яких зберiгається у споживача, другий - у виконавця.
Іншi умови
Порядок доступу до житла та іншого володіння споживача для ліквідації аварій, проведення оглядів технічного стану, перевірки показань засобів обліку гарячої води і теплової енергії визначається згідно Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та інших нормативно-правових актів.
Своїм підписом під цим договором споживач засвідчує факт ознайомлення з нормативно-правовими актами в сфері житлово-комунальних послуг, в т.ч. посилання на, які містяться у цьому договорі.
Своїм підписом споживач надає згоду на автоматизоване оброблення його персональних даних та надання інформації третім особам, які мають право на отримання цих даних згідно з чинним законодавством, а також надає згоду на безстрокове збереження персональних даних незалежно від терміну дії договору та його закінчення.
Для постійного зв'язку з Виконавцем та узгодження всіх питань, пов'язаних з виконанням умов цього договору,
Споживач призначає свого відповідального за теплове господарство в особі
_______________________________________________________________________________________ (посада, прізвище, ім'я та по батькові)
Робочий телефон _______________ Цілодобовий черговий тел. Споживача _________________
Виконавець призначає відповідального представника в особі начальника ЕРТМ №2
Плющ Валерій Вікторович
Робочий телефон
Електрона пошта:
Уповноваженим підрозділом по всім питанням взаємовідносин за даним Договором є :
Філія КОНЦЕРНУ „МТМ" Шевченківського району розташована за адресою:
69071, м. Запоріжжя, вул. Цитрусова, 9, тел. бухгалтерії 239-70-29; тел. ВД та ППР 239-70-23
Юридичні адреси сторін та платіжні реквізити і підписи сторін:
Виконавець КОНЦЕРН „МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ"Споживач ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВИЙ ЛАД»
69091 м. Запоріжжя, б-р Гвардійський. 137 Поточний рахунок зі спеціальним режимом використання НОМЕР_1 Установа банку: Філія - Запорізьке обласне управління АТ „Ощадбанк" МФО 313957 Код ЕДРПОУ 32121458 Свідоцтво платника ПДВ № 11030127 ІПН: 321214508249 Начальник відділу договірної та претензійно-позовної роботи «КОНЦЕРНУ «МТМ» __________________________ Н.І.Гнатенко (підпис) М.П.69014, м. Запоріжжя, вул.Магістральна, буд.72 Адреса для листування: _________________________ ______________________________________________ р/р IBAN:_____________________________________ у ____________________________________________ МФО ________________________________________ Код ЄДРПОУ: 33528417 Електрона пошта: ______________________________ Телефон: _____________________________________ Директор _________________________ __________________ (підпис) М.П.»
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новий Лад», (69014, м. Запоріжжя, вул. Магістральна, буд. 72, ідентифікаційний номер юридичної особи 33528417) на користь позовом Концерну «Міські теплові мережі», (юридична адреса: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 137; поштова адреса: 69059, Запоріжжя, вул. Цитрусова, буд. 9, ідентифікаційний код юридичної особи 32121458, р/р № НОМЕР_2 , МФО 320478, Банк: ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК», Отримувач: Концерн «Міські теплові мережі», ЄДРПОУ 32121458) 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України « 06» травня 2021 р.
Суддя Н.Г. Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.