СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/2843/21
ун. № 759/8175/21
21 квітня 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання Старшого слідчого з ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ОВПП ДФС ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32020100110000069 від 16.12.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України, -
21.04.2021 року Старший слідчий з ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ОВПП ДФС ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), які перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Третім відділом розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №32020100110000069 від 16.12.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України, процесуальне керівництво у якому здійснюється Офісом Генерального прокурора.
Так, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, встановлено посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період 01.11.2020 по 26.11.2020 здійснили маніпулювання податковою звітністю, шляхом оформлення безтоварних операцій з придбання товарів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), продуктів харчування у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_7 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_8 ) та операцій з реалізації товарів (послуг), з метою штучного зменшення податковихзобов'язань підприємствам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_10 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_11 ), що призвело до ухилення ними сплати ПДВ у сумі 21, 3 млн. грн.
Так, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, згідно інформації отриманої від Управління протидії економічним правопорушенням ІНФОРМАЦІЯ_13 , установлено що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » у період 01.01.2020 по 05.01.2021 року, сформовано податковий кредит у сумі 18,7 млн. грн. за рахунок реєстрації податкових накладних на придбання продуктів харчування, зокрема у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на суму 10,8 млн. грн. ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) на суму 2,7 млн. грн. ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) на суму 2,2 млн. грн. ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) на суму 1,9 млн. грн. ПДВ та за рахунок сформованого податкового кредиту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » здійснило реєстрацію податкових накладних на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ) на загальну суму 6,6 млн. грн. ПДВ з реалізації товарів, відмінних від придбаних (складальні роботи по виготовленню комплектів, емульсія Elastofalt Spreykote, розміщення реклами на зовнішніх носіях за договором, укомплектування колісних пар буксовими вузлами), на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) на загальну суму 4,4 млн. грн. ПДВ (складальні роботи по виготовленню комплектів, гранула поліетиленова ПВД, диск с накладними із фрикційного матеріалу, будівельно-монтажні роботи з капітального ремонту ), на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ) на загальну суму ПДВ 4,1 млн. грн. (складальні роботи по виготовленню комплектів, організація послуг висушування деревини, насіння соняшника, гранула поліетиленова ПВД), на адресу ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код НОМЕР_17 ) на загальну суму ПДВ 1,8 млн. грн. (охоронні послуги, послуга розширення модулю обліку витрат палив, послуга провадження обліку витрат палива, виконання будівельно-монтажних робіт по модернізації), на адресу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код НОМЕР_18 ) на загальну суму ПДВ 1,4 млн. грн. (охоронні послуги, послуги з обслуговування розплідника, здійснення заходів по спостереженню) тощо.
Крім цього, допитано в якості свідка директора, засновника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » ОСОБА_4 , яка повідомила, що вона зареєструвала підприємство за грошову винагороду на прохання третіх осіб, фінансово-господарську діяльність не здійснювала, договорів та угод не укладала, як директор вище вказаного підприємства.
Також, допитано в якості свідка головного бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » ОСОБА_5 , яка повідомила, що вона не здійснювала свою діяльність на підприємстві як бухгалтер та не здійснювала реєстрацію податкових накладних на підприємстві.
Крім того, допитано в якості свідка директора, засновника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » ОСОБА_6 , який повідомив, що не причетний до діяльності підприємства та відомо про це підприємство стало від працівників податкової міліції.
В подальшому проведено огляди юридичних адрес підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » встановлено, що вказані підприємства відсутні. Отже, під час досудового розслідування встановлено, що вказані вище дії здійснюються невстановленими особами в порушення вимог діючого законодавства, з метою незаконного збагачення шляхом мінімізації сплати податків до державного бюджету.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення даного кримінального правопорушення, виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу та вилученні документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) яке зареєстроване у ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме:
- оригіналів установчих та реєстраційних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), довіреностей, листів, заяв та іншої кореспонденції, що надходила від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_23 , що підтверджуватимуть мету і предмет господарської діяльності на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), склад і компетенцію його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, встановити перелік осіб, що мали право приймати управлінські рішення та представляти інтереси підприємства в органах Державної влади, умови реорганізації та ліквідації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ).
Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) зареєстроване у ІНФОРМАЦІЯ_24 з 13.07.2015 Номер запису: 12741020000011782. Тому єдиним способом здобути об'єктиві докази щодо вчиненого кримінального правопорушення є проведення тимчасового доступу до реєстраційних та установчих документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), що перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) зареєстроване у ІНФОРМАЦІЯ_24 з 29.05.2018 Номер запису: 10701020000075348. Тому єдиним способом здобути об'єктиві докази щодо вчиненого кримінального правопорушення є проведення тимчасового доступу до реєстраційних та установчих документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), що перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судове засідання слідчий не з'явився, просив розглядати справу у його відсутність, вимоги заявлені в матеріалах клопотання підтримує в повному обсязі.
Враховуючи мотиви клопотання, суд вважає за необхідне розглядати клопотання без виклику службових службових осіб у володінні яких знаходяться документи до яких необхідно здійснити доступ, у зв'язку з тим, що існує реальна загроза зміни або знищення відповідної інформації.
Розглянувши клопотання та вивчивши додані до нього матеріали і докази, суд дійшов висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, є обґрунтованим і підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до п. 5 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України отримання тимчасового доступу до вказаних вище речей і документів може здійснюватися лише на підставі ухвали слідчого судді, суду, а отримати вказану інформацію в інший спосіб не можливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Клопотання прокурора, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.
Згідно п.6 ч.1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.
Задовольняючи клопотання слідчого, враховуючи, що особи, у володінні яких перебувають необхідні докази - речі і документи, які підлягають тимчасовому вилученню, не були присутніми у судовому засіданні, згідно з вимогами КПК України, їм необхідно роз'яснити їхні права та обов'язки під час проведення такої слідчої дії.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання Старшого слідчого з ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ОВПП ДФС ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32020100110000069 від 16.12.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України - задовольнити.
Надати старшому слідчому з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 та іншим слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №32020100110000069 від 16.12.2020 або уповноваженому на те за дорученням слідчого оперативному працівнику ІНФОРМАЦІЯ_25 та за постановою про проведення слідчих (процесуальних) дій на іншій території можливості вилучити (здійснити виїмку) оригіналів документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), які перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- оригіналів установчих та реєстраційних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), довіреностей, листів, заяв та іншої кореспонденції, що надходила від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_23 , що підтверджуватимуть мету і предмет господарської діяльності на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), склад і компетенцію його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, встановити перелік осіб, що мали право приймати управлінські рішення та представляти інтереси підприємства в органах Державної влади, умови реорганізації та ліквідації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ).
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів, підлягає обов'язковому виконанню. У разі невиконання ухвали слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано тимчасовий доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням ст. 166 КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали два місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1