Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Рішення від 05.05.2021 по справі 640/4596/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/160

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2021 року м. Київ № 640/4596/19

за позовомПриватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"

до Державної аудиторської служби України

провизнання протиправним та скасування висновку

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку, складеного за результати моніторингу закупівлі UA-2018-10-02-001187-а.

Ухвалою суду від 25.03.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

12.04.2019 р. надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, 1а, код 03327664) зареєстроване в якості юридичної особи 02.06.1992 р., 36.00 Забір, очищення та постачання води (основний).

Згідно з оголошенням про проведення відкритих торгів від 02.10.2018 р. UA-2018-10-02-001187-a ПрАТ "АК "Київводоканал" як замовником оголошено процедуру закупівлі ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби, 44163130-0 - Каналізаційні труби, 44167300-1- Коліна, трійники та арматура до труб, 44167100-9 - Муфти, 44163241-1 - Ізоляційні прокладки, 44163200-2 - Трубна арматура, 44163140-3 - Паропровідні та водопровідні труби, 44167400-2 - Патрубки, 44167110-2 - Фланці, 44165300-7 - Рукави, 44167200-0- Ремонтні хомути та манжети, (труби, фітинги та супутні вироби, 8 лотів).

Відповідно до частини другої статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, Державна аудиторська служба України прийняла наказ від 06.02.2019 № 31 "Про початок моніторингу закупівель", згідно з яким почато моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додається, в тому числі, і щодо процедури закупівлі UA-2018-10-02-001187-a (дані автоматичних індикаторів ризиків).

Згідно з Висновком про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2018-10-02-001187-a, затвердженим 04.03.2019 р., за результатами аналізу питання щодо відповідності тендерної документації вимогам Закону установлено порушення вимог частини третьої статті 17 та пункту 2 частини другої статті 22 Закону, через відсутність у тендерній документації вимог щодо надання учасниками в довільній формі інформації про відсутність підстав, визначених у пунктах 3 та 8 частини першої статті 17 Закону.

Крім того, за результатами аналізу питання щодо розгляду тендерних пропозицій установлено порушення вимог пункту 4 частини першої статті 30 Закону в частині невідхилення тендерних пропозицій ТОВ "Інтерекст LTD" за лотом № 2 і ТОВ "УКСПАР" за лотом № 3, як таких що не відповідали умовам тендерної документації.

За результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), оприлюднення інформації щодо зазначеної закупівлі, відповідності умов договорів умовам тендерних пропозицій переможців, своєчасності укладання договорів про закупівлю та їх оприлюднення, внесення змін до договорів, - порушень не установлено.

Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), оприлюднення інформації щодо закупівлі, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", внесення змін до неї, розгляду тендерних пропозицій, відповідності умов договорів умовам тендерних пропозицій переможців, своєчасності укладання договорів про закупівлю та їх оприлюднення, внесення змін до договорів.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель та зміни до нього на 2018 рік, оголошення про проведення процедури закупівлі, тендерну документацію приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" від 18.10.2018, тендерні пропозиції учасників за лотом № 2 - товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерекст LTD", за лотом № 3 - товариства з обмеженою відповідальністю "УКСПАР", протоколи розгляду тендерних пропозицій учасників за лотами № 2 та № 3 від 08.11.2018, повідомлення про намір укласти договори, договори від 26.11.2018 № 1403/24/16-18 (лот № 2) та від 26.11.2018 № 1405/24/16-18 (лот № 3), повідомлення про внесення змін до договорів.

За результатами моніторингу установлено, що на порушення вимог частини третьої статті 17 та пункту 2 частини другої статті 22 Закону, тендерна документація не містить вимоги щодо надання учасниками в довільній формі інформації про відсутність підстав, визначених у пунктах 3 та 8 частини першої статті 17 Закону.

Відповідно до інформації, розміщеної у електронній системі закупівель торги за лотами № 1, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8 відмінено.

Аналізом тендерних пропозицій переможців за лотами № 2 та № 3 установлено їх невідповідність вимогам підпункту 3 пункту 6 розділу "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" тендерної документації, а саме: у складі тендерної пропозиції ТОВ "Інтерекст LTD" документально не підтверджено технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, зокрема, не надано сертифікатів якості та/або сертифікатів відповідності та/або паспортів на товари (муфти (ГОСТ 8966) і згони сталеві (ГОСТ 8969), що суперечить вимогам, які наведені в додатку 3 "Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" тендерної документації; у складі тендерної пропозиції ТОВ "УКСПАР" документально не підтверджено технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, зокрема, не надано сертифікатів якості та/або сертифікатів відповідності та/або паспортів на товар (фланець сталевий Ш=800 мм, Ру=10 (ГОСТ 12820), що суперечить вимогам, які наведені у додатку 3 "Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" тендерної документації.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 30 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію учасника у разі, якщо вона не відповідає умовам тендерної документації.

Отже, Замовник на порушення пункту 4 частини першої статті 30 Закону не відхилив пропозиції ТОВ "Інтерекст LTD" за лотом № 2 і ТОВ "УКСПАР" за лотом № 3 як такі, що не відповідають умовам тендерної документації, та уклав з ними договори про закупівлю товарів від 26.11.2018 № 1403/24/16-18 та від 26.11.2018 № 1405/24/16-18.

Ознак порушень законодавства у сфері публічних закупівель, щодо якого спрацював автоматичний індикатор ризику за кодом RISK-1-4-1 не підтверджено.

З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Держаудитслужба зобов'язала ПрАТ "АК "Київводоканал" здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

11.03.2019 р. ПрАТ "АК "Київводоканал" надано заперечення на Висновок за №1192/18/36/02-19, згідно з якими виявлені органом державного фінансового контролю можливі порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель не знайшли свого підтвердження.

Позивач - Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" - вважає вказаний висновок протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Щодо порушення вимог частини третьої статті 17 та пункту 2 частини другої статті 22 Закону, через відсутність у тендерній документації вимог щодо надання учасниками в довільній формі інформації про відсутність підстав, визначених у пунктах 3 та 8 частини першої статті 17 Закону, позивач зазначає, що вказана інформація є загальнодоступною і міститься у відкритих реєстрах, тому не може вимагатися від учасників в силу ч. 3 ст. 17 Закону.

Щодо порушення вимог пункту 4 частини першої статті 30 Закону в частині невідхилення тендерних пропозицій ТОВ "Інтерекст LTD" за лотом № 2 і ТОВ "УКСПАР" за лотом № 3, як таких що не відповідали умовам тендерної документації, позивач зазначає, що тендерні пропозиції вказаних учасників відповідають вимогам тендерної документації, тому не були відхилені.

Зокрема, вказаними учасниками у складі тендерних пропозицій надано сертифікати відповідності на групи товарів, що відповідає вимогам додатку 3 тендерної документації.

Відповідач - Державна аудиторська служба України - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши викладені у Висновку обґрунтування.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 1-3, 6, 10 ст. 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 р. № 922-VIII (в редакції станом на 04.03.2019 р.) моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи.

Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.

Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, можуть використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю; дані органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, замовників та учасників процедур закупівель, що можуть бути отримані органами державного фінансового контролю у порядку, встановленому законом.

Рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

За результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.

В даному випадку моніторинг закупівлі проведено відповідачем як органом фінансового контролю на підставі наказу від 06.02.2019 № 31 "Про початок моніторингу закупівель" з підстави - дані автоматичних індикаторів ризиків; висновок складено в передбачений ч. 4 ст. 7-1 Закону № 922-VIII п'ятнадцятиденний строк; позивачем подано позов до суду про оскарження висновку в передбачений ч. 10 ст. 7-1 № 922-VIII Закону десятиденний строк.

Щодо підстав винесення Висновку суд зазначає наступне.

Згідно з п. 3 та 8 ч. 1 ст. 17 Закону № 922-VIII замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо: службову (посадову) особу учасника, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері закупівель корупційного правопорушення; учасник визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура.

Згідно з ч. 3 ст.17 та п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону № 922-VIII замовник у тендерній документації зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством відсутності підстав, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Переможець торгів у строк, що не перевищує п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті.

Замовник не вимагає від учасників документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини першої цієї статті.

Уповноважений орган щороку до 20 січня та додатково в разі потреби оприлюднює інформацію про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним, на веб-порталі Уповноваженого органу.

Тендерна документація повинна містити: один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Рішенням НАЗК від 09.02.2018 р. №166 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.

Згідно з п. 2, 6 р. І Положення Реєстр - електронна база даних, яка містить відомості про осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, та про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв'язку з вчиненням корупційного правопорушення.

Національне агентство забезпечує програмно-технічне супроводження програмного забезпечення Реєстру, надання реєстраторам доступу до нього, збереження і захист даних, що містяться у Реєстрі, навчання реєстраторів щодо наповнення та користування Реєстром, а також виконує інші функції, передбачені цим Положенням.

Згідно з п.1, 10, 11 р. ІІІ Положення відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу з Реєстру та інформаційної довідки.

Інформаційна довідка з Реєстру - документ, сформований будь-яким користувачем в онлайн-режимі, що містить інформацію про наявність або відсутність відомостей в Реєстрі стосовно нього та стосовно юридичної особи, до якої застосовано заходи кримінально-правового характеру за вчинення корупційного правопорушення.

Довідка може бути сформована будь-яким зареєстрованим користувачем стосовно себе на основі персональних даних, вказаних у його електронному цифровому підписі.

Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016 р. № 1657/5 затверджено Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно з п. 1, 3 р. V Порядку безоплатний доступ до відомостей з Єдиного державного реєстру в електронній формі надається через портал електронних сервісів з метою перегляду, копіювання та друку відомостей щодо: 1) юридичної особи.

Відомості про юридичну особу містять: 22) дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог; 23) дані про перебування юридичної особи у процесі провадження у справі про банкрутство, санації, у тому числі відомості про розпорядника майна, керуючого санацією.

Таким чином, інформація, зазначена у п. 3 та 8 ч. 1 ст. 17 Закону № 922-VIII, міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, і її вимога у учасників у тендерній документації не відповідає вимогам п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону № 922-VIII.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону № 922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо: тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Згідно з пп. 3 п. 6 р. "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" тендерної документації технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі визначені у Додатку 3 до тендерної документації.

Учасники процедури закупівлі повинні надати по Лотам 1-8 в складі тендерної пропозиції: 3) інші документи, передбачені Додатком 3 тендерної документації.

Згідно з Додатком 3 учасник у складі тендерної пропозиції на товар/групу товарів по Лотам 1-8 надає наступні супроводжувальні документи: cертифікат якості та/або сертифікат відповідності та/або паспорт.

У разі ненадання сертифікату відповідності учасник надає у складі тендерної пропозиції сертифікат якості та/або паспорт.

Відповідач дійшов висновку про те, що ТОВ "Інтерекст LTD" документально не підтверджено технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, зокрема, не надано сертифікатів якості та/або сертифікатів відповідності та/або паспортів на товари (муфти (ГОСТ 8966) і згони сталеві (ГОСТ 8969), що суперечить вимогам, які наведені в додатку 3 "Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" тендерної документації; у складі тендерної пропозиції ТОВ "УКСПАР" документально не підтверджено технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, зокрема, не надано сертифікатів якості та/або сертифікатів відповідності та/або паспортів на товар (фланець сталевий O=800 мм, Ру=10 (ГОСТ 12820), що суперечить вимогам, які наведені у додатку 3 "Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі".

Натомість, вказаними вимогами тендерної документації передбачено можливість надання cертифіката якості та/або сертифіката відповідності та/або паспорт на товар/групу товарів по Лотам 1-8.

Вказаними учасниками не було надано сертифікатів якості та/або сертифікатів відповідності та/або паспортів на товари, тоді як було надано сертифікат відповідності на продукцію "Деталі трубопроводів: фланці; трійники, відводи, переходи; заглушки" (ТОВ "Інтерекст LTD") та сертифікат відповідності на продукцію "Арматура трубопровідна торговельної марки UKSPAR" (до якої належать і фланці) та паспорт на аналогічну продукцію групи товарів (ТОВ "УКСПАР").

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З врахуванням викладеного оскаржуваний висновок не може бути визнаний обґрунтованим, оскільки суперечить вимогам Закону і тендерної документації.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Висновок Державної аудиторської служби України про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2018-10-02-001187-a, затверджений 04.03.2019 р.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України (04070, м. Київ, вул. П.Сагайдачного, 4, код 40165856) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, 1а, код 03327664) 1 921 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 05.05.2021 р.