Рішення від 05.05.2021 по справі 300/293/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" травня 2021 р. справа № 300/293/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 в редакції від 30.08.2017, в тому числі надбавки за особливості проходження служби з коефіцієнтом 1,2) станом на 01.01.2021, а також зобов'язання видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із вірними значеннями та здійснення відповідного перерахунку і виплати пенсії на підставі такої довідки, починаючи з 01.01.2021, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач 1, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, орган пенсійного фонду), Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі по тексту також - відповідач 2, обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), в якому просить:

- визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в відмові надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області "Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії" станом на 01.01.2021 з обов'язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/20 від 14.02.2020), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час пункту 4 Постанови №704 (редакції від 30.08.2017), а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії;

- зобов'язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області "Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії" станом на 01.01.2021 року з обов'язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/20 від 14.02.2020), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час (редакції від 30.08.2017) пункту 4 Постанови №704, а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням раніше виплачених сум) з 1 лютого 2021 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/20 від 14.02.2020), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час (редакції від 30.08.2017) пункту 4 Постанови №704, а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 згідно оновленої довідки наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704.

05.01.2021 позивачем подано до суду, клопотання про уточнення прохальної частини адміністративного позову (а.с.37-38), зокрема, позивач просив:

- визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в відмові надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області "Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії" станом на 01.01.2021 з обов'язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/20 від 14.02.2020), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час пункту 4 Постанови №704 (редакції від 30.08.2017), а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії;

- зобов'язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області "Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії" станом на 01.01.2021 з обов'язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/20 від 14.02.2020), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час (редакції від 30.08.2017) пункту 4 Постанови №704, а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням раніше виплачених сум) з 1 лютого 2021 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/21), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час (редакції від 30.08.2017) пункту 4 Постанови №704, а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 згідно оновленої довідки наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІ1 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704.

У відповідності до вимог статті 47 КАС України судом прийнято коментовану заяву про уточнення позовних вимог.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, з 01.01.2005 призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

Для обчислення розміру пенсії відповідачами було взято як основні види (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) так і додаткові види грошового забезпечення і премія.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103, постанова Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018) та введенням в дію постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зі змінами (надалі по тексту також - Постанова №704, постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017), пенсію позивачу перераховано з 1 січня 2018 року в розмірах складових грошового забезпечення військовослужбовця, визначених Постановою №704 станом на 01.03.2018, виходячи лише з основних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. При цьому, виходячи із нової редакції пункту 4 Постанови №704 (введеної в дію Постановою №103) розміри посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

До складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у відповідну первинну довідку відповідачем 2, виготовленої станом на 01.03.2018, не включено додаткові види грошового забезпечення, визначені позивачу при звільненні.

За твердженнями ОСОБА_1 надалі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі за №826/6453/18 визнано протиправними та скасованим пункт 6 Постанови №103, яким, поряд з іншим, внесені зміни до пункту 4 Постанови №704. У зв'язку із цим, на переконання позивача, відновлено чинність попередньої редакції пункту 4 Постанови №704, згідно якої розміри посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 1 січня календарного року (але не менше 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Тому, з 29.01.2020 є чинний пункт 4 Постанови №704 в редакції до внесення змін Постановою №103, відтак мало місце скасування обмеження, яким розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як основа для обчислення посадових окладів, окладів за військовим званням, прив'язувався до календарної дати - 01.01.2018.

Вважає, що з часу введення в дію Постанови №704 змінювалися соціальні виплати та зростали розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб та розмір мінімальної зарплати, який слід було приводити до зростання розміру посадового окладу, окладу за військовим званням і відповідно додаткових видів грошового забезпечення як складових розміру грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії в цілому. Такі зміни є обставинами, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії військовослужбовців, передбаченими статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-XII. Згідно статті 7 і 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 1 січня 2021 року встановлені нові збільшені розміри соціальних виплат, зокрема, прожитковий мінімум для працездатних осіб становить - 2 270,00 гривень, а мінімальна зарплата становить - 6 000,00 гривень. Отже на законодавчому рівні відбулися зміни, у відповідності до яких/, за аргументами позивача, мав би збільшитися розміри посадового окладу, окладу за військове звання та розміру пенсії в цілому.

З урахуванням судового рішення у справі №826/6453/18, та зважаючи на положення статті 51 Закону України №2262-XII, з 01.02.2021 розмір посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, тобто 2021 року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, як того вимагає пункт 4 Постанови №704 в редакції від 30.08.2017.

Для обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 звернув увагу суду на те, що його спірний перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року мав місце за відповідними розмірами грошового забезпечення, визначених Постановою №704 станом на 01.03.2018, за посадою, яку він займав на час звільнення з лав Збройних Сил України, яка відповідала 23 тарифному розряду (тарифний коефіцієнт 2,8) і виходячи із військового звання підполковник (тарифний коефіцієнт 0,8). На думку ОСОБА_1 у відповідності до пункту 4 Постанови №704 та Додатку 1 (в редакції від 30.08.2017), його посадовий оклад станом на 01.01.2021 року повинен складати: 2 270,0 х 2,8 = 6 360,0 гривень (при врахуванні прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021) та/або 3 000,0 х 2,8 = 8 400,0 гривень (при врахуванні 50% мінімальної зарплати станом на 01.01.2021). При цьому, оклад за військовим званням відповідно до пункту 4 Постанови №704 та Додатку 14 (в редакції від 30.08.2017) станом на 01.01.2021 складає - 2 270,0 х 0,8 = 1 820,0 гривень (при врахуванні прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021) та/або 3 000,0 х 0,8 = 2 400,0 гривень (при врахуванні 50% мінімальної зарплати станом на 01.01.2021). Отже, відповідно до алгоритму, визначеного пунктом 4 Постанови №704, саме розмір 50% мінімальної заробітної плати (як більше значення) необхідно застосовувати при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням.

Крім того, в частині неврахування відповідачем 1 коефіцієнту 1,2 для визначення розміру щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби позивач зазначив, що Департамент фінансів Міністерства оборони України відповіддю на його звернення повідомив про включення посади "старший інженер" відділу інженерно-авіаційного забезпечення озброєння бригади тактичної авіації (код посади - 8918, номер військово-облікової спеціальності - 4613), до Переліку посад військовослужбовців - наземних авіаційних спеціалістів, які забезпечують безпеку польотів літаків і вертольотів, за якими збільшується базовий розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби. Вказує, що до перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення для її обчислення входили додаткові види грошового забезпечення, передбачені для виплат окремим категоріям військовослужбовців за особливості проходження служби залежно від умов, складності, та важливості виконуваних обов'язків, а після спірного перерахунку пенсії (з 01.03.2018) не включені, хоча передбачені чинними нормативно-правовими актами, зокрема, абзацами 4, 5, пунктом 2 розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 (надалі по тексту також - Наказ №260).

Як вважає позивач такі дії відповідача 2 суттєво звужує зміст та обсяг прав позивача. Разом з тим, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 у справі №300/70/20, Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку про стан грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05.03.2019 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, у наданій довідці надбавка за особливості проходження служби (особливо важливі завдання) вказана в мінімальному розмірі щомісячної надбавки (65%), яка входить до складу грошового забезпечення всіх без винятку військовослужбовців (абзац 1 пункту 1 розділу VI Наказу №260). Така довідка не містить застосування коефіцієнту 1,2 для категорії військовослужбовців згідно посади, яку він займав на час звільнення, в частині визначення розміру щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби.

Так, згідно абзаців 4, 5 пункту 2 розділу VI Наказу №260, залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми. З врахуванням належного, як вважає позивач йому, коефіцієнту розмір щомісячної надбавки повинен становити 65% х 1,2 = 78%. Посада, яку позивач займав на час звільнення - старший інженер відділу інженерно-авіаційного забезпечення озброєння авіаційної бригади (код посади - 8918, кодове позначення ВОС - 4613), про що свідчить запис у військовому квитку, входить до "Переліку окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків" згідно додатку до пункту 1 розділу VI Наказу №260, зокрема, пункт 11 Переліку військовослужбовці, що проходять військову службу на посадах: наземних авіаційних спеціалістів, які забезпечують безпеку польотів літаків і вертольотів згідно із затвердженим Міністром оборони України переліком посад, для вказаної категорії застосовується коефіцієнт - 1,2.

З наведених підстав, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (а.с.39-41), згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало відзиву на позовну заяву за №0900-0802-8/5707 від 17.02.2021, який разом із відповідними письмовими документами надійшов на адресу суду 22.02.2021 (а.с.48-75). Так, у відзиві представник відповідача 1 із позовними вимогами ОСОБА_1 не погодився, вказав на їх безпідставність та необґрунтованість. Зокрема, просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що дії органу пенсійного фонду в частині проведення спірного перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки, у повній мірі відповідали вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пункт 1 якої на той час був чинним, не скасованим, та протиправним не визнавався. Разом з цим, зважаючи на відсутність правового врегулювання проведення нового перерахунку пенсії внаслідок визнання в судовому порядку нечинними окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, підстав для задоволення вимог ОСОБА_2 немає. Крім цього, представник відповідача послався на пункт 74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) провадження№11-366заі1, за змістом правових висновків якого скасування в судовому порядку пункті 1 та 2 Постанови № 103 не є підставою для задоволення позовних вимог, щодо врахування середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Також, представник звернув увагу на те, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Стосовно зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до складеної обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, представник відповідача 1 вважає таке зобов'язання передчасним та втручанням в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень і таким, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Зважаючи на вказане, представник органу пенсійного фонду просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки також скористався правом відзив на позовну заяву №6/158 від 19.02.2021, який надійшов на адресу суду 26.02.2021 (а.с.70-75).

Заперечуючи щодо задоволення позовних вимог, в обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача 2 зазначив, що згідно діючого на той час пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 (тобто в редакції, яка була чинна на дату виготовлення первинної довідки), розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Виходячи з наведеного відповідач не погоджується з думкою позивача про необхідність застосування, під час визначення розміру його посадового окладу, вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, в попередній редакції, яка діяла до внесення змін у наведену постанову, які були внесені пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Тобто, на час встановлення розміру посадового окладу позивача (01.03.2018), який останній вважає спірним, визначення відповідного розміру посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням, не було регламентовано іншого способу визначення таких складових грошового забезпечення, ніж шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт. У відзиві також зазначено, що думка позивача про необхідність застосування пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704, в редакції, яка передбачала визначення розміру відповідних окладів шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, - є безпідставною, оскільки на дату визначенні розміру посадового окладу позивача (01.03.2018) діяла інша, нова редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704, яка була запроваджена пунктом 3 "Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України", затверджених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 набрала законної сили 24.02.2018. В свою чергу, загальновідомим є те, що з прийняттям нормативно-правового акта в новій редакції втрачають чинність норми акта в попередній редакції, зокрема про це зазначив Конституційний Суд України в ухвалі від 09.07.1998 по справі №6-уп/98. У зв'язку з вказаним, через втрату чинності попередньої редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, на яку посилається позивач, вбачається, що її обґрунтовано не було застосовано при визначенні розміру посадового окладу ОСОБА_1 .

Позивач вже звертався до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача 2 де просив видати йому нову довідку станом на 29.01.2020 та аналогічно обґрунтовував свій позов. Відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 по справі №300/3387/20 ОСОБА_1 відмовлено у задоволені позову.

Вважає, що дії відповідача 2 були вчинені у відповідності до вимог чинного Законодавства України, та жодної бездіяльності чи протиправних дій з боку відповідача 2 допущено не було, у зв'язку з чим, підстави для задоволення позову у цій справі відсутні.

Враховуючи наведене, представник відповідача 2 вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

ОСОБА_1 на адресу суду направив заперечення на відзив, в якому останній вказав на безпідставність доводів відповідача, викладених у відзив на позов (а.с.85-87).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, вивчивши адміністративний позов і відзиви на позов, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 як колишній військовослужбовець Збройних Сил України, з січня 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.53).

Згідно із протоколом за пенсійною справою ХД-18031 (Міноборони) від 01.12.2017 (а.с.30), пенсія позивача до 01.01.2018 обраховувалась в основному розмірі 80% грошового забезпечення, яке включало такі складові:

1. посадовий оклад - 1 075,00 гривень;

2. оклад за військове звання - 130,00 гривень;

3. процентна надбавка за вислугу років 40% - 482,00 гривень;

4. додаткові види грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавка за кваліфікацію, В/СЛ., клас майстер 11% - 118,25 гривень;

- надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 15% - 161,25 гривень;

- надбавка авіац. в/ч - наземні спец. /безпольот/ 15% - 161,25 гривень;

- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 843,50 гривень;

- премія 10% - 107,50 гривень.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за №704.

Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом (перейменованого в Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою №103, в березні 2018 року складено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку за №ХД-18031 від березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018 (зворотній бік а.с.61, а.с.74).

Вказана довідка передбачає такі види грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 930,00 гривень;

- оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 гривень;

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 170,00 гривень.

Так, на підставі виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, починаючи з 01.04.2018, в тому числі за період з 01.01.2018, на підставі протоколу, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням вказаних вище складових грошового забезпечення позивача (а.с.62).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 у справі №300/70/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії. Зобов'язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 за №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області після отримання нової довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 . В задоволенні решти позовних вимог, відмовлено. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 у справі №300/70/20 набрало законної сили 21.07.2020 (http://reestr.court.gov.ua/Review/87585429).

На виконання такого рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 в справі №300/70/20, Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка супровідним листом за №12/1018 від 06.08.2020 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.83, 84).

Згідно вказаної довідки №12/1018 від 06.08.2020 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно рішення суду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за посадою старший інженер відділу УАЗ, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення зі служби 31.12.2004, становить 18 501,60 гривень та складається з:

1. посадового окладу - 4 930,00 гривень,

2. окладу за військове звання (підполковник) 0,8 - 1 410,00 гривень,

3. надбавка за вислугу років 50% (ОВЗ+ПО) - 3 170,00 гривень;

4. додаткові види грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавка за таємність 15% (ПО) - 739,50 гривень,

- класність 7% (ПО) - 345,10 гривень;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 65% (ОВЗ+ПО+% вислуга) - 6 181,50 гривень;

- премія 35% (ПО) - 1 725,50 гривень (зворотній бік а.с.64, а.с.83).

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 в справі №300/70/20, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу з 01.09.2020, в тому числі за період з 01.04.2019, проведено перерахунок пенсії відповідно до коментованої довідки територіального управління, свідченням чого є протокол перерахунку з 01.09.2020 за пенсійною справою №ХД18031 - Міноборони (зворотній бік а.с.63).

21.10.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням у справі №300/2269/20, позов задовольнив. Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру його пенсії без обмеження її максимального розміру з 01.04.2019. Суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 у справі №300/2269/20 набрало законної сили 24.12.2020 (http://reestr.court.gov.ua/Review/92324412).

На виконання рішення у справі №300/2269/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу з 01.02.2021, в тому числі за період з 01.04.2019, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, що підтверджено протоколом за пенсійною справою №ХД18031 - Міноборони (а.с.65).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд 29.01.2021 рішенням у справі №300/3387/20, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено. Підставою звернення до суду ОСОБА_1 у вказаній справі була відмова Івано-Франківського обласного військового комісаріату у наданні нової довідку про розмір грошового забезпечення, встановленого станом на 29.01.2020 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множенням розміру 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних редакцій пункту 4 Постанови за №704 та примітки до Додатку 1, 14. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 у справі №300/3387/20 набрало законної сили 02.03.2021 (http://reestr.court.gov.ua/Review/94505883).

Не погоджуючись із розміром визначеного грошового забезпечення в частині посадового окладу, окладу за військовим званням і коефіцієнта щомісячної надбавки за особливості проходження служби, 04.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з обов'язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/20 від 14.02.2020 року), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час пункту 4 Постанови №704, а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 для перерахунку пенсії 01.02.2021 (а.с.23-27).

Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 18.01.2021 за №9/1/118 у відповідь на звернення повідомив ОСОБА_1 , що відповідно довідку для перерахунку пенсії видано з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби, що встановлені станом на 01.03.2018 відповідно до діючої на той час редакції Постанови №704. Судовими рішеннями у справах №826/3858/18, №160/8324/19 та іншими рішеннями судів не встановлено зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям. Після 01.03.2018 і 05.03.2019 рішення про збільшення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом України не приймалося, відповідно і підстав для перерахунку пенсій таким особам відсутні. При цьому, Кабінетом Міністрів України додатково врегулював спірні правовідносини постановою №1088 від 24.12.2019 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" (а.с.28-29).

25.01.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив за необхідності витребувати в Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, здійснити перерахунок та виплатити перераховану пенсію (з врахуванням попередніх виплат) з 01.02.2021, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час (редакції від 30.08.2017) пункту 4 Постанови №704, а розмір щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби визначається шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на коефіцієнт 1,2 (а.с.18-20).

За результатом розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відповіддю №318-371/Р-02/8-0900/21 від 28.01.2021 позивача повідомило, що у ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відсутні законні підстави та відповідні повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу. Орган пенсійного фонду зауважив, що після 05.03.2019 - визнання нечинними окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, Урядом України інших рішень про умови та порядок перерахунку пенсій не приймалося (а.с.21-22).

Вважаючи вищенаведені відмови відповідачів протиправними позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в державній пожежній охороні і в органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Процитована норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393" (надалі по тексту також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції Постанови №103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до Додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та орган пенсійного фонду, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 за №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 за №3-1 (надалі по тексту також - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто на обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (правонаступника обласного військового комісаріату) покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 (надалі по тексту також - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, 23.09.2020 у справі №400/1773/19 і від 19.11.2020 у справі №120/1759/19-а.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704), яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою Уряду установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Зважаючи на введення в дію з 01.03.2018 положень Постанови №704, оцінюючи правомірність виключення із грошового забезпечення додаткових його видів і премії як складових забезпечення, що враховують при перерахунку пенсії військовослужбовців, Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі №826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України повноважень на зміну структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (частина 2 статті 265 КАС України).

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача 2 в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи на виконання Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 у справі №300/70/20, яким зобов'язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 за №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видало довідку, яка супровідним листом за №12/1018 від 06.08.2020 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке в свою чергу провело відповідний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (зворотній бік а.с.63).

Отже рішення у справі №300/70/20 від 14.02.2020 відповідачами виконано, що не заперечується позивачем.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, станом на 01.01.2021, з обов'язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/70/20 від 14.02.2020 року), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час (редакції від 30.08.2017) пункту 4 Постанови №704, суд виходить із наступного.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №704, серед іншого, затверджено:

- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;

- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14;

- розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Аналогічні за змістом положення (врахування прожиткового мінімуму для працездатних осіб і 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) були внесені до Приміток Додатку 1 і Додатку 14 Постанови №704 "Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" і "Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу".

Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018, до Постанови №704 внесено зміни, якими пункт 4 даної постанови викладено у новій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

При цьому, зміст приміток до Додатків 1 та 14 Постанови №704 не приведено у відповідність з нормою пункту 4 вказаної Постанови.

Приведення у відповідність коментованих приміток додатків до нової редакції пункту 4 Постанови №104 мало місце з 03.11.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 за №1038 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 року за №1644 і від 30 серпня 2017 року за №704".

Таким чином, пункт 4 Постанови №704 з 24.02.2018 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий сталий показник як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018".

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким, серед іншого, внесено зміни до пункту 4 Постанови №704. Тому позивач вважає, що з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка була чинною до зазначених змін.

Повертаючись до попередньої редакції правового регулювання спірного питання, відповідно до редакції пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови №704, розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29.01.2020 мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Пунктом 4 Постанови №704 визначено граничну нижню величину, яка береться для розрахунку посадового окладу, що складає розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного року, але не менше 50% мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року. Відтак, у випадку, коли у календарному році, в якому застосовується відповідна норма зазначеного підзаконного нормативно-правового акту, 50% мінімальної заробітної плати перевищують прожитковий мінімум, мінімальна заробітна плата стає розрахунковою величиною для обрахунку посадових окладів.

При цьому, суд зазначає, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (надалі по тексту також - Закон №1774-VІІІ), який набрав чинності 01.01.2017, встановлено, що після набрання чинності вказаним Законом мінімальна заробітна плата не застосовується, як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Норми пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VIII були чинними як на дату прийняття Постанови №704, так і станом на 29.01.2020, неконституційними не визнавалися.

Водночас, Постанова №704 є підзаконним нормативно-правовим актом. Юридична сила закону, як джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади.

Пунктом 3 частини 1 статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України.

Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Відтак, вказаний пункт Постанови № 704 у частині, яка суперечить нормам розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VIII, не підлягає застосуванню.

Під час розв'язання колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону України №1774-VIII та пункту 4 Постанови №704 у редакції до внесення змін Постановою №103 перевагу слід надати положенням Закону, як акту права вищої юридичної сили з урахуванням статті 8 Конституції України. Враховуючи те, що норма пункту 3 розділу ІІ Закону України №1774-VIII не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за приписи пункту 4 Постанови №704 у редакції до внесення змін Постановою №103, правові підстави для обчислення розміру окладу за посадою ОСОБА_1 та окладу за належним йому військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати відсутні.

Таким чином, з огляду на зазначене, суд вважає, що згідно з Постановою №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.

Одночасно суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11.12.2019 у справі №240/4946/18, щодо застосування норм права, зокрема, пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VІІІ, згідно яких: "01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України". За змістом пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності вказаним Законом не застосовується, як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017.

Отже, за загальним правилом дії норм права у часі у зв'язку із набранням чинності Законом України від 06.12.2016 №1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають".

Відповідач 2 у справі не заперечує, що остання довідка для перерахунку пенсії позивача видана обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, в тому числі і у відношенні до таких її складових як посадовий оклад і оклад за військовим званням.

Редакція законів України про державний бюджет на 2019, 2020 і 2021 роки свідчить про зміни в розмірах прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сторону їх поступового збільшення.

Виходячи з вищенаведеного, зважаючи на зміст прохальної частини позову, у ОСОБА_1 з 01.01.2021 виникло право на отримання нової довідки із включенням основних та додаткових видів грошового забезпечення із застосуванням пункту 4 Постанови №704 в редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14." саме з 29.01.2020 для проведення Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунку пенсії позивачу.

В силу вимог частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Тому позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача видати оновлену довідку станом на 01.01.2021 для здійснення відповідного перерахунку пенсії з 01.02.2021.

В частині вимог позивача про наявність у нього права на визначення розміру щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби, яку слід обчислювати шляхом множення мінімального розміру такої надбавки (65%) на коефіцієнт 1,2, суд формує наступні висновки, виходячи із таких мотивів.

По перше, так як спірні правовідносин, виходячи із матеріалів справи, виникли саме з 01.01.2021, у зв'язку із зміною на законодавчому рівні розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що впливає на визначення посадового окладу і окладу за військовим званням позивача (в порівнянні з датою 05.03.2019), то відповідно відсутні будь-які фактичні і юридичні підстави для прив'язки у даній справі до відомостей довідки №12/1018 від 06.08.2020, виданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (станом на 05.03.2019) на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 у справі №300/70/20, у якій надбавка за виконання особливо важливих завдань визначена ОСОБА_1 у відсотковому значенні 65%, тобто без урахування (множення) на коефіцієнт 1,2.

По друге, визначення в довідці такої складової як розмір "щомісячна грошова надбавка за особливості проходження служби" (у відсотковому значенні і грошовому виразі) належить до виключної компетенції відповідача. А саме, згідно абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям визначається виходячи із відповідного: відсотка посадового окладу (1) з урахуванням окладу за військовим званням (2) та надбавки за вислугу років (3).

Відтак, така надбавка вихорошується, серед іншого, із посадового окладу і окладу за військовим званням, які у даній справі також є спірними і не визначеними станом на 01.01.2021.

Отже, первинним для вирішення даного спору є визначення відповідачем на підставі даного рішення суду відповідних розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням, а похідним - щомісячної грошової надбавки за особливості проходження служби.

На переконання суду щодо такої складової довідки із визначення розміру грошового забезпечення вимоги є передчасними.

По третє, у спірному випадку для проведення перерахунку пенсії позивача слід застосовувати пункт 5 Порядку №45 в від 01.01.2016, так як рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, серед іншого, визнано протиправними та нечинними зміни до пункту 5 Порядку №45, внесених з 24.02.2018 Постановою №103.

Також, формуючи такий висновок, суд додатково виходить із таких аргументів.

Як зазначено вище по тексту рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, серед іншого, визнано протиправними та нечинними зміни до пункту 5 Порядку №45.

Відтак, слід вважати, що з 05.03.2019 має місце відновлення дії положень попередньої реакції пункту 5 Порядку №45, яка була чинною до 24.02.2018.

Так, за змістом абзаців 1, 2, 4, 5, 7 пункту 5 Порядку №45 (в редакції від 01.01.2016) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Суд вважає, що з системного аналізу вказаних вище норм чинного законодавства, випливає, що закон і підзаконні нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання, фактично прямо прив'язують (актуалізують) пенсії колишніх військовослужбовців (прирівняних до них осіб) до грошового забезпечення осіб, які на момент виникнення права на перерахунок проходять військову службу іншу відповідну службу. Тобто чинним законодавством про пенсійне забезпечення не передбачено право чи обов'язок відповідного органу надавати довідки для перерахунку пенсії за вислугою років, виходячи із розміру посадового окладу, окладу за спеціальне звання і набавки за вислугу років одного періоду на певну календарну дату, а додаткових видів грошового забезпечення чи їх середньомісячного значення у відсотках та премії - за інший період. На переконання суду, такі відомості не можуть міститися в одному документі про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які фіксуються у відповідній довідці, виданій за правилами пункту 3 Порядку № 45, або у відповідному зведеному списку, оформленому згідно пункту 24 Порядку №3-1.

В контексті вказаного, суд також бере до уваги правовий висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а, згідно з яким застосування статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виключає можливість включення до показника грошової величини бази обчислення розміру пенсії у цілях перерахунку раніше запроваджених платежів (виплат), котрі не одержуються діючим військовослужбовцем (прирівняних до них осіб).

Таким чином при виданні довідок для перерахунку пенсій відповідним компетентним органам необхідно враховувати не тільки підвищені оклади основного грошового забезпечення, але і розміри відповідних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачуються діючому військовослужбовцю (прирівняних до них осіб) за відповідною/прирівняною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Окремо суд у даній справі не може залити поза увагою наступне.

Відповідачем 2, виконуючи рішення суду у справі №300/70/20, видав у відношенні до ОСОБА_1 нову довідку за №12/1018 від 06.08.2020, в якій до складу додаткових видів грошового забезпечення, серед іншого, включив "надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями (ОВЗ + ПО + % вислуга) 65%" (а.с.83).

Однак, на час звільнення із військової служби і до введення в дію Постанови №704 до складу додаткових видів грошового забезпечення із якого обчислювався розмір пенсії було включено "надбавка за особливі умови служби (від ПО) - 15%" (а.с.53, зворотній бік а.с.53, 59).

Поряд з вказаним вище, формуючи висновок щодо доводів ОСОБА_1 про порушення його права на збільшення надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцями на коефіцієнт 1,2, суд виходить із таких аргументів.

По перше, як свідчить зміст Постанови №704 із 01.03.2018 до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців не входить "надбавка за особливі умови служби".

Відтак, в силу вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 (в редакції від 01.01.2016) позивач не має права на таку набавку.

По друге, на час звільнення позивача із служби в 2005 році, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №452 від 06.04.1998 "Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців" особам офіцерського складу та особам рядового, сержантського і старшинського складу виплачувалася "надбавка за особливі умови служби" на місяць у відповідному відсотковому розмірі від посадового окладу.

В свою чергу, з 01.03.2018 згідно абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 "надбавку за особливості проходження служби" військовослужбовцям визначається виходячи із відповідного: відсотка посадового окладу (1) з урахуванням окладу за військовим званням (2) та надбавки за вислугу років (3).

Тобто, окрім суттєвого збільшення з 01.03.2018 посадового окладу, окладу за військове звання і вислугу років, в порівнянні із тими показниками, які були визначенні позивачу починаючи із дня призначення пенсії в 2005 році, змінилося в кращу сторону формула визначення такої надбавки, яка до бази, із якої вона вираховується, додатково стала включати оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років.

По третє, в декілька раз збільшився сам відсоток спірної надбавки, зокрема, із "15%" до "65".

Все це в сукупності, як свідчать матеріали пенсійної справи позивача, призвело до збільшення такої набавки у її грошовому виразі з 24,75 гривень (на день призначення пенсії) до 6 181,50 гривень (на день вирішення даного спору), а в порівнянні із попередньою довідкою, взятою органом пенсійного фонду для перерахунку пенсії до 01.01.2018, - із 161,23 гривень до 6 181,50 гривень (а.с.53, 61, 83).

Вказане у своїй сукупності, позбавляє суду можливості констатувати про наявність у позивача порушеного права в цій частині складової розміру грошового забезпечення, із якого проводиться перерахунок пенсії.

Окрім цього вимога позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії на підставі виданої нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на 01.01.2021, наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки із врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Так, оскільки до моменту отримання належної довідки від Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області немає визначеної чинним законодавством України підстави, а відтак у цього відповідача не могло і виникнути обов'язку з перерахунку пенсії позивача, заявлена до цього відповідача вимога є передчасною, та до задоволення не підлягає.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 26.11.2020 у справі №300/2464/19 та від 08.10.2020 у справі №520/4705/19.

Враховуючи викладене, з огляду на набуття позивачем права на перерахунок пенсії з моменту набрання законної сили постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, суд вважає необґрунтованою відмову обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у складенні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2021. При цьому, слід зобов'язати відповідача 2 та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи (а.с.16).

За приписами абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналіз вказаної правової норми свідчить, що, за існуючих обставин, основною умовою для стягнення судових витрат з іншої сторони на користь особи, є понесення таких витрат особою.

Суд не стягує з відповідача витрати по сплаті судового збору так як останні позивачем фактично не понесені.

Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 295, 297, пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення та підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017.

Зобов'язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри:

- посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) в розмірах, установлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

- інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення, які враховуються при призначенні і перерахунку пенсії, та щомісячна премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;

відповідач 2 - Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код юридичної особи 07742609), вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.