ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 квітня 2021 року м. Київ №826/8433/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Де-Люкс»
до Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
пропро визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Треті особи: Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Приватне підприємство «Рост Верк»;
встановив:
До Окружного адміністративного суду звернулося звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Де-Люкс» з позовом до Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - відповідач, КП «Київблагоустрій»), за участю третіх осіб: Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Приватного підприємства «Рост Верк», в якому просило суд:
- визнати протиправними дії КП «Київблагоустрій» з демонтажу майна ТОВ «Де-Люкс», вчинені 18.04.2017 у місті Києві по вулиці Жмеринській, 2;
- зобов'язати КП «Київблагоустрій» на безоплатній основі повернути ТОВ «Де-Люкс» вилучені 18.04.2017 за адресою: місто Київ. Святошинський район, вулиця Жмеринська, 2, дві тимчасові споруди операторські.
Ухвалою суду від 10.07.2017 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що в установленому порядку передав на зберігання з правом користування ПП «Рост Верк» дві тимчасові споруди - операторські.
18.04.2017 працівники КП «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) без попереднього вручення приписів прибули на територію паркувального майданчика, демонтували вищевказані споруди та вивезли їх без надання ПП «Рост Верк» жодних документів. Жодних документів, складених за наслідками демонтажу тимчасових споруд, посадові особи відповідача позивачу та ПП «Рост Верк» не надали/ не надіслали.
Вказані обставини стали підставою для звернення ПП «РостВерк» з заявою про вчинення кримінального правопорушення до Святошинського УП ГУНП у місті Києві.
Відповідач надав суду заперечення на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, стверджуючи, що демонтажу тимчасових споруд передувало винесення КП «Благоустрій» приписів про надання їх власником (користувачем) проектно-дозвільної документації тимчасових споруд, в разі відсутності яких, зобов'язано демонтувати тимчасові споруди власними силами. У зв'язку з невиконанням вказаних приписів Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища прийняв рішення про знесення цих тимчасових споруд, виконання якого доручив КП «Благоустрій», надавши про це відповідне доручення. Указане доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища позивачем та ПП «Рост Верк» не оскаржувалося та підлягало обов'язковому виконанню відповідачем. Згідно з доводами позивача ним дотримано процедуру демонтажу вищевказаних тимчасових споруд.
Третя особа - Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища в запереченні на позовну заяву також просив відмовити у задоволенні позову. При цьому судом встановлено, що названий Департамент змінив своє найменування з Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища на Департамент міського благоустрою.
Зокрема, Департамент міського благоустрою вказав, що інспектори КП «Благоустрій» наділені повноваженнями проводити перевірки у сфері благоустрою та виносити приписи з метою з'ясування наявності/відсутності дозвільної документації щодо розміщення тимчасових споруд. За наслідками такої перевірки за адресою: вул. Жмеринська, 2 в Святошинському районі міста Києва інспектор КП «Київблагоустрій» виніс припис про надання дозвільної документації на встановлення тимчасових споруд, за відсутності якої зобов'язав самостійно нести ці споруди. За відсутності доказів наявності відповідної дозвільної документації щодо встановлення цих споруд Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища прийняв рішення про демонтаж цих спору. Такі повноваження належать виключно названому Департаменту, тоді як КП «Благоустрій» є лише виконавцем такого рішення.
Третя особа - ПП «Рост Верк» своїх пояснень щодо позову до суду не надала, хоча належним чином повідомлена про судовий розгляд справи.
Рішенням суду від 27.03.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2018, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 10.09.2020 вищевказані судові рішення скасовано, справу направлено на новий розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Скасовуючи рішення судів першої та апеляційної інстанції Верховний Суд вказав, що поза увагою судів першої та апеляційної інстанцій залишилися обставини , які мають значення для правильного вирішення справи та полягають в наступному:
Правилами благоустрою міста Києва передбачено порядок демонтажу самовільно влаштованих тимчасових споруд. Зокрема, прийняттю рішення про демонтаж тимчасової споруди передує видання суб'єкту господарювання відповідного припису про демонтаж незаконно встановлених тимчасових споруд. Лише у разі невиконання суб'єктом вказаного вище припису Департамент міського благоустрою приймає рішення про демонтаж тимчасової споруди. Судами попередніх інстанцій встановлено, що демонтаж тимчасової споруди, що належать позивачу на праві власності, проведено на виконання доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природнього середовища Київської міської державної адміністрації від 12.04.2017 № 064-3649. Разом з тим, суди не встановили та не дослідили, чи видавався уповноваженою особою названого Департаменту власнику спірних тимчасових споруд за адресою: місто Київ. Святошинський район, вулиця Жмеринська, 2, відповідний припис з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу вказаних споруд.
Судами поза увагою залишено питання дотримання відповідачем вимог пункту 13.3.3. Правил благоустрою міста Києва в частині створення комісії у складі представників Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підприємства, яке здійснює демонтаж, перевезення, зберігання малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, представника міліції та власника тимчасової споруди.
Крім того, як передбачено зазначеними Правилами, за результатами проведеної роботи комісії складають акти демонтажу (переміщення) у двох примірниках та здійснюється фото фіксації місця, звільненого від самовільно розміщеного (встановленого) об'єкта (засобу). Як вбачається зі встановлених у справі обставин, позивач як власник демонтованих тимчасових споруд не залучався до складу комісії із демонтажу, не був обізнаний про його проведення та отримав акти демонтажу двох тимчасових споруд з території паркувального майданчику по вулиці Жмеринській, 2 у місті Києві від 18.04.2017№оз-135, № оз-136 лише у відповідь на адвокатський запит від 15.06.2017, що не узгоджується із нормами пункту 13.3.3 Правил благоустрою міста Києва.
Ухвалою суду від 13.10.2020 суддя Шейко Т.І. прийняла до свого провадження дану справу, розгляд якої вирішено розглядати за правилами спрощеного провадження без виклику сторін. Учасникам справи запропоновано надати пояснення з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 10.09.2020.
Позивач з урахуванням висновків Верховного Суду своїх пояснень суду не надав.
Відповідач та третя особа - Департамент міського благоустрою надали свої пояснення щодо позовних вимог ТОВ «Де-Люкс», в яких зазначили, що прийняттю рішення про демонтаж належних позивачу тимчасових споруд, встановлених ПП «Рост Верк» та їх знесенню передувало внесення КП «Благоустрій» приписів про надання дозвільної документації щодо їх розміщення або самостійного знесення у разі відсутності згаданої документації. Приписи в установленому порядку були розміщені на згаданих тимчасових спорудах та не виконані ні власником, ні користувачем. Рішення про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд в установленому порядку прийняте Департаментом міського благоустрою та належним чином виконане КП «Благоустрій».
Ознайомившись із матеріалами справи суд встановив, що 30.12.2013 між КП підприємством «Київтранспарксервіс» та ПП «Рост Верк» укладено договір №ДНП-2013-12/62 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування, відповідно до умов якого надано право на організацію та експлуатацію 55 фіксованих місць для паркування транспортних засобів, що розташовані на паркувальному майданчику за адресою: вул. Жмеринска, 2 в Святошинському районі м. Києва.
Згідно з пунктом 2.2.1 цього договору ПП «Рост Верк» самостійно несе відповідальність за наявність необхідних дозволів для ведення власної господарської діяльності, пов'язаної з облаштуванням, організацією та експлуатацією об'єкта, здійсненням розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування автотранспорту, а також за нарахування та сплату податків.
Пунктом 2.2.2 цього ж договору також визначено, що ПП «Рост Верк» за власні кошти здійснює облаштування та обладнання «фіксованих місць для паркування» згідно з правилами паркування (дорожніми знаками, дорожньою розміткою, шлагбаумом, приміщенням для охорони, огорожею тощо) відповідно до семи ОДР.
Додатковою угодою від 24.01.2014 №1 дію договору продовжено до 31.12.2018.
З податкових накладних від 18.10.2016 №46 №54 вбачається, що ТОВ «Де-Люкс» придбало товар, відповідно: МАФ-Операторська (АГЗП по вул. Жмеринська 2), кількістю 1 шт., вартістю 8 847,13 грн. та МАФ-Операторська (АГЗП по вул. Святошинська, 15), кількістю 1 шт., вартістю 9 289,78 грн.
10.04.2017 між ТОВ «Де-Люкс» та ПП «Рост Верк» укладено договір зберігання №ДЛ-Р-МАФ, відповідно до умов якого та згідно з актом приймання-передачі майна від 10.04.2017 позивач передав третій особі у безоплатне зберігання з правом експлуатації дві тимчасові споруди - операторські, за адресою вул. Жмеринска, 2 у м. Києві вартістю 8 847,13 грн. та 9 289,78 грн.
18.04.2017 працівниками КП «Київблагоустрій» з території паркувального майданчику по вулиці Жмеринській, 2 у місті Києві демонтовано дві споруди - приміщення для перебування та охорони та працівників, що належать позивачу і перебували на зберіганні з правом експлуатації у ПП «Росток Верк».
Згідно з доводами позивача жодні документи працівниками КП «Київблагоустрій» при цьому не складались та ПП «Росток Верк» не вручалися.
Ураховуючи викладені вище обставині, суд дійшов висновку, що демонтовані були саме придбані позивачем МАФ-Операторська (АГЗП по вул. Жмеринська 2), кількістю 1 шт., вартістю 8 847,13 грн. та МАФ-Операторська (АГЗП по вул. Святошинська, 15), кількістю 1 шт., вартістю 9 289,78 грн., які й були передані ПП «Рост Верк», та які позивач називає операторськими.
15.06.2017 адвокат Ліжевський В.А. в інтересах ПП «Росток Верк» звернувся до відповідача із адвокатським запитом про надання інформації щодо підстав демонтажу двох тимчасових споруд з території паркувального майданчику по вулиці Жмеринській, 2 у місті Києві.
Листом від 21.06.2017 №043-934 відповідач повідомив згаданого адвоката про те, що зазначені споруди демонтовані на виконання доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природнього середовища Київської міської державної адміністрації від 12.04.2017 №064-3649 та надав акти демонтажу від 18.04.2017 №оз-135 та №оз-136.
Згідно з указаним дорученням Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації доручив КП «Київблагоустрій» вжити заходів шляхом демонтажу встановлених з порушенням автомобільних газозаправних пунктів та елементів благоустрою, зазначених в таблиці. В пунктах 56 та 57 указаної таблиці зазначено приміщення для перебування охорони та працівників за адресою: вул. Жмеринська, 2 у Святошинському районі міста Києва. Водночас в таблиці мітиться інформація про те, що невідомо, хто є власником цих приміщень, та про внесення власнику цих приміщень приписів від 07.04.2017 №1709493 та №1709494.
В актах про проведення демонтажу від 18.04.2017 №03-135 та №03-136 вказано про проведення за вищевказаною адресою демонтажу двох приміщень для перебування охорони та працівників, реквізити доручення, на виконання якого здійснювався демонтаж та реквізити приписів, які вносилися власнику цих приміщень.
Судом встановлено, що КП «Київблагоустрій» винесені приписи від 07.04.2017 №1709493 та №1709494 щодо демонтажу власником (користувачем) самовільно встановлених споруд за адресою: вул. Жмеринська, 2 у Святошинському районі міста Києва внесені
Оцінюючи вищевказані дії відповідача щодо демонтажу належного позивачу майна, суд виходить із наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
За змістом статті 13 Закону до об'єктів благоустрою населених пунктів належать:
1) території загального користування:
а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
б) пам'ятки культурної та історичної спадщини;
в) майдани, площі, бульвари, проспекти;
г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;
ґ) пляжі;
д) кладовища;
е) інші території загального користування;
2) прибудинкові території;
3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;
4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Відповідно до статті 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до статті 21 Закону №2807-IV є:
1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;
2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;
4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;
5) технічні засоби регулювання дорожнього руху;
6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території;
7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади;
8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;
9) малі архітектурні форми;
10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною другою зазначеної статті, мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою.
До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до статті 34 Закону правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Правила включають:
1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою;
2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій;
3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування;
4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території;
5) вимоги до санітарного очищення території;
6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні;
7) порядок розміщення малих архітектурних форм;
8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів;
9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 прийнято Правила благоустрою міста Києва, які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини. (далі - Правила №1051/1051).
Згідно з розділом 1 Правил №1051/1051 тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.
Аналогічного змісту визначення тимчасових споруд закріплено у статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 (далі також - Порядок), визначено механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 1.3 Порядку №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.10 та 2.31 Порядку №244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС, який оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку. Розміщення ТС самовільно забороняється.
Порядком визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників (користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва, що є додатком до рішення Київської міської ради від 24.02.2011 №56/5443 (в редакції рішення Київської міської ради від 04.09.2014 №62/62) (далі також - Порядок №62/62) визначено механізм залучення пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва з урахуванням впливу безпосередньо на об'єкти благоустрою та оцінки соціально-економічного значення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства для міста незалежно від форм власності.
За змістом цього Порядку право на встановлення (розміщення) тимчасових споруд (малих архітектурних форм) у місті Києві особа набуває після укладання договору пайової участі з Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
За наслідками укладання договорів пайової участі видається Інформаційний талон із зазначенням строку його дії, який в свою чергу є дозвільним документом на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) у місті Києві.
У ході судового розгляду справи ні позивач як власник тимчасових споруд, ні третя особа - ПП «Рост Верк», на зберіганні якого з правом користування перебували ці споруди, не надали суду докази наявності дозвільної документації на встановлення ПП «Рост Верк» тимчасових споруд за адресою: вул. Жмеринська, 2 в Святошинському районі міста Києва.
Відповідно до пункту 13.2.3 Правил №1051/1051 самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об'єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища.
У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об'єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.
Відповідно до пункту 13.2.7 Правил №1051/1051 розміщені (встановлені) самовільно, тобто без відповідних, оформлених в установленому порядку документів, засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкти сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі підлягають демонтажу (переміщенню) особою, що здійснила розміщення (встановлення) такого засобу (об'єкта), в порядку і строки, встановлені пунктом 13.3 цих Правил.
Пунктом 13.3 Правил №1051/1051 визначено порядок демонтажу малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 13.3.1 Правил №1051/1051, у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київблагоустрій» вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.
Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.
Засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкти сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі мають бути демонтовані (переміщені) негайно після отримання припису.
У разі внесення припису власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі уповноважена особа, яка внесла припис, негайно повідомляє про це Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент промисловості та розвитку підприємництва).
Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).
У разі невиконання припису уповноважена особа, яка внесла припис, у триденний строк складає протокол про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 13.3.2. Правил №1051/1051, у разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, зокрема, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища вживає заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.
У разі якщо власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, не здійснює демонтаж (переміщення) цього засобу в строки, зазначені в приписі, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища негайно вживає заходів щодо організації демонтажу (переміщення) самовільно розміщеного (встановленого) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.
У випадках, зазначених в абзацах першому і другому цього підпункту, всі витрати на проведення демонтажу (переміщення), перевезення, розвантаження, зберігання малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі підлягають відшкодуванню власником (користувачем або особою, яка здійснила розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі.
У випадках, зазначених в абзацах першому і другому цього підпункту, відновлення порушеного благоустрою здійснює власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі у дводенний строк з моменту демонтажу (переміщення) такого об'єкта (засобу) або відшкодовує балансоутримувачу території витрати на його відновлення.
Пунктом 13.3.3. Правил №1051/1051 передбачено, що рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі приймається, зокрема, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища, районними в місті Києві державними адміністраціями.
Для проведення демонтажу малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі створюється комісія у складі представників Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища та/або структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної в місті Києві державної адміністрації, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва (у разі демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі), підприємства, яке здійснює демонтаж, перевезення, зберігання малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, представника міліції, власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення)) (у разі його присутності).
Для проведення демонтажу (переміщення) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі створюється комісія у складі представників Департаменту промисловості та розвитку підприємництва, структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної у місті Києві державної адміністрації та/або Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, підприємства, яке здійснює демонтаж (переміщення), перевезення, зберігання засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, представника міліції, власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення) (у разі його присутності).
За результатами проведеної роботи комісії складають акти демонтажу (переміщення) у двох примірниках, які містять такі дані: дата, час, адреса (місцезнаходження), підстави проведення демонтажу (переміщення); прізвище, ім'я, по батькові та посади членів комісії, представника підприємства, яке проводить демонтаж (переміщення), перевезення, зберігання, представника міліції та власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення) )у разі його присутності); опис малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання тощо), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов'язковою фото фіксацією.
Після проведення демонтажу (переміщення) здійснюється фотофіксація місця, звільненого від самовільно розміщеного (встановленого) об'єкта (засобу).
Після складання акта демонтажу малих архітектурних форм та тимчасових споруд вони опечатуються та перевозяться на майданчик тимчасового зберігання, де передаються відповідальній особі під розпис (пункт 13.3.4 Правил №1051/1051).
Працівники Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної у місті Києві державної адміністрації, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва, працівники підприємства (що здійснює демонтаж тощо), які брали участь у проведенні демонтажу (переміщення), перевезення малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі. Засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, не несуть відповідальність за цілісність, неушкодженість та зберігання майна, що знаходиться в середині малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі.
Згідно з пунктом 13.3.5 Правил №1051/1051 демонтовані малі архітектурні форми та тимчасові споруди видаються власнику або його представнику після оплати ним робіт з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання малих архітектурних форм та тимчасових споруд, відновленню благоустрою на місці самовільного встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд згідно з затвердженими тарифами.
Демонтовані (переміщені) засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі повертаються власнику (користувачу) у присутності працівника міліції на підставі акта приймання-передачі після відновлення благоустрою на місці їх самовільного розміщення (встановлення) та відшкодування витрат з демонтажу (переміщення), перевезення, розвантаження та зберігання в установленому порядку.
У разі, якщо від власника (користувача) не надходить заява про повернення демонтованої (переміщеної) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі зазначене майно може бути реалізоване відповідно до законодавства України.
Згідно з пунктом 19.1.1 Правил №1051/1051 контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища, яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою
Пунктом 20.2.1 Правил №1051/1051 також визначено, що якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.
У разі виявлення тимчасової споруди (малої архітектурної форми), встановлений (або невстановлений) власник (користувач) якої створив причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис з дотриманням вимог Положення про порядок розміщення тимчасових споруд у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради «Про запровадження принципу організаційної єдності з видачі дозволів на розміщення тимчасових споруд у м. Києві» від 21.05.2009 №462/1518. У такому випадку одна копія припису наклеюється на тимчасову споруду (малу архітектурну форму) поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності) або на фронтальній частині такої тимчасової споруди (малої архітектурної форми), а ще одна копія вручається особисто присутньому власнику (користувачу), надсилається власникові тимчасової споруди (малої архітектурної форми) поштою (цінним листом з описом вкладення) за адресою, зазначеною в Ордері на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності). Посадова особа, яка винесла припис, здійснює фотофіксацію наклеєного припису поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (малої архітектурної форми) у випадку його наявності або на фронтальній частині тимчасової споруди (малої архітектурної форми). При цьому щонайменше на одній з фотографій має бути чітко та розбірливо видно інформацію про номер та дату складення припису.
Матеріали фотофіксації долучаються до припису, про що в приписі робиться відповідний запис, а власник (користувач) тимчасової споруди (малої архітектурної форми) вважається повідомленим про винесення припису належним чином.
Відповідно до Положення про департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської ради від 17.05.2013 № 711 (далі також - Положення №711), до повноважень Департаменту належить, зокрема, здійснення контролю за станом благоустрою міста, а також контролю за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою міста Києва.
Департамент має право, в тому числі, здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо (пункт 6 Положення №711).
Відповідно до пункту 6.7 Положення №711 Департамент має право надавати відповідні доручення профільним структурним підрозділам, зокрема, підпорядкованим комунальним підприємствам та контролювати їх виконання.
Згідно з пунктом 2.2 статуту КП «Київблагоустрій», затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 21.02.2007 №167, підприємство підпорядковане Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища з питань, визначених чинним законодавством та цим Статутом.
Наказом Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища від 01.10.2014 №57 «Про тимчасовий розподіл обов'язків між директором, першим заступником, заступниками директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» визначено повноваження директора Департаменту, зокрема, щодо надання підпорядкованим Департаменту комунальним підприємствам обов'язкових для виконання доручень з питань благоустрою на території міста Києва, в тому числі доручення на виконання рішень Комісії з питань впорядкування розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм), щодо демонтажу безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів та споруд, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів, що встановлені (розміщені) в порушення Правил благоустрою в місті Києві тощо.
Відтак, КП «Київблагоустрій» в межах своїх повноважень та на виконання відповідних доручень Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища лише виконує роботи щодо демонтажу та очищенню території міста, тоді як безпосередньо рішення про вчинення вказаних дій приймає названий Департамент.
Аналіз зазначених вище правових норм дає підстави суду для висновку, що відповідно до Правил №1051/1051 демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд передує:
- винесення уповноваженою особою контролюючого органу припису власнику або користувачу самовільно встановленої тимчасової споруди про усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою, яким, зокрема, пропонується або надати документи на підтвердження правомірності встановлення такої споруди або самостійно знести її;
- встановлення контролюючим органом невиконання припису;
- складення уповноваженою особою контролюючого органу, яка винесла припис, у триденний строк протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо власника або користувача тимчасової споруди у разі невиконання одним із них припису;
- прийняття, зокрема, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища рішення про знесення самовільно встановленої тимчасової споруди;
- надання Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища доручення КП «Київблагоустрій» про знесення самовільно встановленої тимчасової споруди;
- створення комісії у складі представників Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища та/або структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної в місті Києві державної адміністрації, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва (у разі демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі), підприємства, яке здійснює демонтаж, перевезення, зберігання малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, представника міліції, власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення)) (у разі його присутності).
Згідно з доводами відповідача в установленому порядку КП «Київблагоустрій» винесено приписи від 07.04.2017 №1709493 та №1709494 про надання власником або користувачем тимчасових споруд, встановлених за адресою: вул. Жмеринська, 2 у Святошинському районі міста Києва, дозвільних документів на ці споруди або самостійно їх знести. Приписи розміщено на зазначених тимчасових спорудах, які використовувалися ПП «Рост Верк», на підтвердження чого відповідач надав світлини тимчасових споруд, на яких наклеєно приписи.
Учасниками справи не надано суду копій цих приписів. Водночас факт винесення згаданих приписів підтверджується дорученням Департаменту міського благоустрою та збереження природнього середовища від 12.04.2017 №064-3649 та в актами демонтажу від 18.04.2017 №оз-135 та №оз-136.
Позивач не заперечував у позовній заяві факт винесення приписів, заперечив лише факт вручення йому цих приписів перед демонтажем тимчасових споруд.
Відповідач доказів вручення/направлення згаданих приписів власнику або користувачу вищевказаних тимчасових споруд не надав. З наданих ним світлин щодо розміщення приписів на тимчасових спорудах неможливо дійти висновку, за якою адресою знаходяться ці тимчасові споруди та які саме приписи на них розміщені.
Однак, на переконання суду, обставини щодо вручення вищевказаних приписів позивачу або ПП «Рост Верк» наразі не мають значення для вирішення судом питання про правомірність демонтажу відповідачем вищевказаних тимчасових споруд. Наведене обґрунтовується тим, що демонтаж КП «Київблагоустрій» 18.04.2017 самовільно встановлених тимчасових споруд за адресою: вул. Жмеринська, 2 в Святошинському районі міста Києва, що належать позивачу, здійснювався на підставі доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природнього середовища від 12.04.2017 №064-3649. Тоді як питання вручення приписів та встановлення їх невиконання адресатами може бути предметом перевірки судом правомірності прийняття названим Департаментом рішення про знесення цих тимчасових споруд чи надання відповідачу доручення про їх демонтаж, що виходить за межі даного спору.
Жодних доказів про визнання протиправними дій Департаменту міського благоустрою та збереження природнього середовища щодо надання КП «Київблагоустрій» вищевказаного доручення, зокрема, в частині демонтажу належного позивачу майна, суду не надано. У КП «Київблагоустрій» відсутні повноваження оцінювати правомірність цього. Відтак, виконання доручення від 12.04.2017 №064-3649 є обов'язковим для виконання відповідачем, тому правомірно ним виконувалося.
При цьому суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права в установленому порядку оскаржити дії Департаменту міського благоустрою та збереження природнього середовища щодо надання КП «Київблагоустрій» доручення від 12.04.2017 №064-3649.
Що стосується дотримання відповідачем вимог пункту 13.3.3 Правил №1051/1051 в частині створення комісії для проведення демонтажу малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі створюється комісія у відповідному складі, складення цією комісією акта демонтажу та його вручення власнику або користувачу демонтованої тимчасової споруди, суд зазначає наступне.
Як зазначено вище, згідно з приписами пункту 13.3.3 Правил №1051/1051 для проведення демонтажу малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі створюється комісія у складі представників Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища та/або структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної в місті Києві державної адміністрації, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва (у разі демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі), підприємства, яке здійснює демонтаж, перевезення, зберігання малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, представника міліції, власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення)) (у разі його присутності). В актах проведення демонтажу від 18.04.2017 №03-135 та №03-136 зазначено, що демонтаж здійснювався комісією у складі: заст.нач.відділу ОСОБА_2, представника ДМБ ВПС ОСОБА_3 та виконавця робіт ОСОБА_1 . Відповідач в указаних актах не розшифрував від кого конкретно є представниками названі особи. Не повідомив він про це також і в наданих суду запереченні та поясненнях. Разом з тим відповідач не заперечував відсутності у складі цієї комісії представника позивача як власника демонтованих тимчасових споруд або представника користувача цих тимчасових споруд.
З огляду на це суд зазначає, що пунктом 13.3.3 Правил №1051/1051 включення до складу комісії, яка здійснює демонтаж тимчасових споруд, їх власника або користувача тимчасової споруди, що демонтується, передбачено лише у разі їх присутності. Водночас вказані Правила не містять обов'язку Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища та підприємства, що здійснює демонтаж, повідомляти власника чи користувача про час демонтажу тимчасових споруд.
Правила №1051/1051 також не містять обов'язку Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища та підприємства, що здійснює демонтаж тимчасових споруд, надавати/надсилати власнику чи користувачу цих споруд акти демонтажу.
За наведених обставин суд критично сприймає доводи позивача про порушення відповідачем процедури демонтажу належних йому тимчасових споруд з огляду на те, що демонтаж здійснювався за відсутності його представника та йому не вручено/не надіслано примірника акт про демонтаж тимчасових споруд.
До того ж в постанові від 25.01.2019 у справі №826/382/18 Верховний Суд щодо обставин, пов'язаних із допущенням КП «Київблагоустрій» процедурних порушень при оформлення результатів його діяльності зазначив, що будь-які процедурні порушення, пов'язані із самим процесом оформлення результатів діяльності суб'єктів владних повноважень по фіксації недотримання суб'єктом приватного права вимог законодавства оцінюється судом з урахуванням всіх обставин справи та необхідністю досягненням балансу між інтересами особи правопорушника та публічними інтересами. Зазначене, особливо стосується фіксації порушень з боку суб'єктів приватного права у публічній сфері, зокрема, питань безпеки довкілля, благоустрою населених пунктів, розпорядження комунальною та державною власністю, запобігання виникнення техногенних катастроф тощо. Такі формальні неточності не можуть бути, за загальним правилом, самостійною підставою для скасування по суті правомірних рішень суб'єктів владних повноважень, спрямованих на забезпечення законності та захист публічних інтересів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії відповідача щодо демонтажу 18.04.2017 вищевказаних тимчасових споруд, що належать позивачу, вчинені з дотриманням вимог законодавства, тому підстави для визнання таких дій протиправними відсутні.
Оскільки, судом не встановлено протиправних дій відповідача щодо демонтажу належних позивачу вищевказаних тимчасових споруд, то підстави для зобов'язання КП «Київблагоустрій» повернути ці тимчасові споруди позивачу на безоплатній основі у суду відсутні.
Пунктом 13.3.5 Правил №1051/1051 визначено порядок повернення власнику або користувачу демонтованих тимчасових споруд.
Так, демонтовані малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкти сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі повертаються власнику (користувачу) на підставі акта приймання-передачі після відновлення благоустрою на місці їх самовільного розміщення (встановлення) та відшкодування витрат з їх демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання в установленому порядку.
У разі, якщо від власника (користувача) не надходить заява про повернення демонтованої (переміщеної) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі зазначене майно може бути реалізоване відповідно до законодавства України.
Зі змісту вказаної правової норми вбачається, що демонтовані тимчасові споруди повертаються власнику або користувачу на підставі його заяви про це та на підставі акта приймання-передачі після відновлення благоустрою на місці їх самовільного розміщення (встановлення) та відшкодування витрат з їх демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання в установленому порядку.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цілому є необґрунтованими та задоволенню судом не підлягають.
З огляду на те, що позовні вимоги задоволенню судом не підлягають, підстави для відшкодування позивачу судових витрат, понесених у зв'язку зі зверненням до суду з даним позовом, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Де-Люкс» відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко