Справа № 240/6537/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Токарева Марія Сергіївна
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
29 квітня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Смілянця Е. С. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служба України з надзвичайних ситуацій на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служба України з надзвичайних ситуацій, третя особа: Управління Державної служба України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа - Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області у якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо невиплати через Управління ДСНС України у Житомирській області суми призначеної одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності III групи з 21.10.2019, внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби та зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій здійснити виплату через Управління ДСНС України у Житомирській області призначену нею на його користь одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням інвалідності III групи з 21.10.2019, внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби, в сумі 280728,00 грн., шляхом виділення цих коштів Управлінню ДСНС України у Житомирській області для подальшого видання ним наказу про виплату та перерахування на його рахунок відкритий в установі банку відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" від 11.07.2007р. № 908.
В обґрунтування позову вказано, що майор служби цивільного захисту в запасі ОСОБА_2 проходив службу на посаді начальника караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини з охорони об'єктів (Малинської філії №1 ДП "Спецоборонмаш", м. Малин)(41 ДПРЧ) Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області. У зв'язку зі встановленням йому з 21.10.2019 інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби він 29.10.2019 звернувся із заявою до Державної служби України з надзвичайних ситуацій через Управління ДСНС України у Житомирській області про виплату одноразової грошової допомоги.
Рішенням комісії з призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленим протоколом №5 від 12.12.2019 ОСОБА_1 , як інваліду 3-ї групи, відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 призначено одноразову грошовому допомогу в сумі 280728,00 грн.
Проте, всупереч приписам пункту 6 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 призначена йому одноразова грошова допомога протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення - не виплачена.
Листом ДСНС від 13.03.2020 №03-4540/201 повідомлено, що у зв'язку із тим, що він проходив службу в 41 державній пожежно-рятувальній частині з охорони об'єктів утримання якої здійснюється за рахунок коштів, що надходять від договірної діяльності з охорон від пожеж Малинської філії №1 ДП "Спецоборонмаш" то виплату призначеної ДСНС допомоги буде здійснено після надходження до Управління ДСНС України у Житомирській області відповідних коштів від Державного підприємства "Спецоборонмаш". Позивач вважав, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невиплаті через Управління ДСНС України у Житомирській області призначеної йому одноразової грошової допомоги.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року позов - задоволено.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просили скасувати зазначене судове рішення та постановити нове - про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування скарги зазначили, що ДСНС виконала свій обов'язок, передбачений Порядком КМУ №908, у межах свої повноважень вжила необхідних заходів щодо прийняття рішення про призначення позивачу одноразової допомоги, а до повноважень ДСНС у цій справі здійснення безпосередньої виплати не належить.
Третьою особою у справі надані пояснення щодо зазначеної апеляційної скарги, відповідно до яких, з підстав наведених в поясненнях, також просили задовольнити подану апеляційну скаргу, а судове рішення - скасувати.
Позивачем на апеляційну скаргу подано відзив, за змістом якого, просив, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення - без змін.
Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з такого.
Розглядом справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу на посаді начальника караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини з охорони об'єктів (Малинської філії №1 ДП "Спецоборонмаш", м. Малин)( 41 ДПРЧ) Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області. Згідно з наказом Управління (по особовому складу) від 09.10.2019 №463, ОСОБА_2 звільнений зі служби цивільного захисту за станом здоров'я .
23 жовтня 2019 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлено III групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби у зв'язку з чим, він звернувся із заявою до ДСНС через Управління про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги .
Рішенням комісії з призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленим протоколом №5 від 12.12.2019 ОСОБА_1 , як інваліду 3-ї групи, відповідно до пп.2 п.2 Порядку №908 призначено одноразову грошовому допомогу в сумі 280728,00 грн.
Позивач вважав, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невиплаті через Управління ДСНС України у Житомирській області призначеної йому одноразової грошової допомоги, оскільки листом ДСНС від 13.03.2020 №03-4540/201 його було повідомлено, що виплату призначеної ДСНС допомоги буде здійснено після надходження до Управління ДСНС України у Житомирській області відповідних коштів від Державного підприємства "Спецоборонмаш", а тому звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України. На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.
Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України, у разі загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності - його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога у розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою, яку він обіймав, у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання статті 118 Кодексу, Кабінет Міністрів України постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 затверджено "Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" (далі - Порядок №908).
Відповідно до пункту 1 Порядку №908 у разі загибелі (смерті) осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту під час виконання службових обов'язків сім'ям загиблих (померлих), а за відсутності сім'ї батькам та утриманцям таких осіб виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблих (померлих) за останніми посадами, які вони займали.
Абзацом 2 пункту 2 Порядку №908 визначено, що грошова допомога виплачується: особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі: 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам IІІ групи.
Пунктом 3 цього Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Згідно з пунктом 5 Порядку №908 для виплати одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності особи, зазначені у пункті 2 цього Порядку, подають до підрозділу або його правонаступника такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності разом з рішенням відповідної військово-медичної установи про визнання травми або поранення, захворювання; постанову центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби і причинно-наслідковий зв'язок травми або поранення, захворювання з виконанням службових обов'язків або проходженням служби; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації; довідку про те, що їм не провадилися інші передбачені законами виплати у разі травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
На підставі абзацу 1 пункту 6 Порядку №908 підрозділ подає ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 цього Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.
Відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку №908 служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.
Згідно з абзацом 3 пункту 6 Порядку №908 одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.
Так, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України про затвердження Порядку виплати одноразової грошової допомоги №908 встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів ДСНС, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.
Відповідно до ст.3, ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами на відповідний рік. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються (ч.4 ст.48 Бюджетного кодексу України). Отже, призначення та виплата одноразової грошової вимоги у разі настання інвалідності врегульовано спеціальним законодавством, яке передбачає обов'язкову умову - наявність коштів на зазначені цілі.
Будь яких виключень щодо порядку надходження коштів на виплату одноразової грошової допомоги вказані норми не містять, з огляду на що суд вважає безпідставним посилання відповідача, що виплата одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 буде проведена після надходження до Управління ДСНС України у Житомирській області відповідних коштів від Державного підприємства "Спецоборонмаш".
Верховний Суд України у постанові від 24.11.2015 по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто, бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 54398764).
Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007).
У Рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. Інакше всі негативні наслідки відсутності такого механізму покладаються на державу.
Відповідно до вимог ст.17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейський суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
ЄСПЛ у рішенні в справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету. Однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). У пункті 26 рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Вказані обставини дають суду підстав до висновку, що рішення про виплату позивачу одноразової допомоги відповідачем не виконано за відсутності підстав, визначених законами, тобто відповідачем у даному випадку допущена протиправна бездіяльність.
Відповідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого покладено обов'язок щодо доказування правомірності дій, не довів належними та допустимими доказами правомірність власної бездіяльності, яка є предметом оскарження позивачем.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані сторонами, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Державної служба України з надзвичайних ситуацій залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Смілянець Е. С. Сапальова Т.В.