Постанова від 27.04.2021 по справі 600/861/20-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/861/20-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Дембіцький П.Д.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

27 квітня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Ватаманюка Р.В. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Аніщенко А.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

відповідача: Хропота С.М.,

представника відповідача: Юзьківа М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Чернівецької міської ради на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Начальника відділу з питань планування забудови території та підготовки рішень Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради Хропота Сергія Макаровича про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернівецької міської ради, начальника відділу з питань планування забудови території та підготовки рішень Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2021 позов задоволено:

- визнано протиправним та скасовано п. 2 рішення 77 сесії VII скликання від 27.02.2020 року № 2075 "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ;

- визнано протиправним та скасовано п. 2.1 рішення 77 сесії VII скликання від 27.02.2020 року № 2075 "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" щодо надання ОСОБА_1 дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0500 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 (підстава:).

- зобов'язано Чернівецьку міську раду прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , з урахуванням висновків суду;

- зобов'язано відповідача суб'єкта владних повноважень Чернівецьку міську раду, подати у 30 денний строк з дня отримання рішення суду звіт про виконання судового рішення.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що землі є природним ресурсом який не має приросту, з метою раціонального використання земель, що в комунальній власності територіальної громади м.Чернівців та забезпечення права якомога більше жителів м.Чернівців на отримання земельних ділянок із земельно комунальної власності Чернівецька міська рада вирішила надати позивачу дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки 0,0500 га, за адресою АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 . Висновки суду першої інстанції про те, що Чернівецькою міською радою не виконано рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №824/508/19-а є безпідставними, так як в мотивувальній частині цього рішення суду не вказано що позивачу потрібно надати дозвіл на складання проекту землеустрою земельної ділянки площею саме 0,1000 га. Посилається на те, що розмір земельної ділянки, що надається може визначатись власником.

Представник відповідача Чернівецької міської ради та відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити.

Позивач, в свою чергу, заперечив проти доводів апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши, суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, 21.04.2015 позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради із заявою про взяття його на облік учасників антитерористичної операції на території України для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в м. Чернівцях. (а. с. 19).

22.11.2018 позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради з заявою про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий номер відсутній), що знаходиться між будинками АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 . (а.с.20).

05.03.2019 року 68 сесією Чернівецької міської ради VII скликання прийнято рішення №1683 "Про розгляд звернень громадян щодо надання дозволів на складання проектів відведення земельних ділянок", пунктом 2.2 якого ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проект відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 . Підставою для відмови став протокол засідання координаційного центру з питань соціальної та психологічної підтримки учасників АТО при виконкомі Чернівецької міської ради від 28.12.2018 року №37 (а. с. 24-25).

18.06.2019 рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду справа №824/508/19-а, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 та постановою Верховного Суду від 21.12.2020, адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Директора Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради Собко М.С.задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Чернівецької міської ради № 1683 від 05.03.2019 року в частині відмови у виділенні земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_4 . Зобов'язано Чернівецьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 листопада 2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у власність, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована в АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 відповідно до положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III із врахуванням висновків суду, які викладені в мотивувальній частині цього рішення. (а. с. 26-35).

05.11.2019 позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради із заявою, в якій просив винести на розгляд чергової сесії Чернівецької міської ради питання щодо надання йому, як учаснику АТО, земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02,01) що розташована по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , з урахуванням рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року справа №824/508/19-а, залишеним в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 року справа №824/508/19-а. (а. с. 46).

03.12.2019 позивач звернувся з заявою до Чернівецької міської ради, в якій клопотав щодо призначення службового розслідування через порушення його права та норм чинного законодавства. (а. с. 49-51).

17.12.2019 Чернівецька міська рада надала відповідь позивачу за номером № З-3537-01/10, про те, що заява позивача розглянута, проект рішення планується підготувати на розгляд Чернівецької міської ради, пленарне засідання якої згідно регламенту відбудеться 30.01.2020. Крім того зазначено, що підстави для проведення службового розслідування відсутні. (а. с. 52-53).

30.12.2019 позивач на сайті Чернівецької міської ради дізнався про оприлюднений проект рішення "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок".

Пунктом 2 Рішення 77 сесії VII скликання Чернівецької міської ради від 27.02.2020 року №2075 "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" відмовлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою АДРЕСА_5 у наданні дозволу на складання проєкту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02.01), між будинковолодіннями АДРЕСА_1 , між будинками АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 з метою раціонального використання земель запасу міста Чернівців та тим, що площа земельної ділянки що передається громадянином в порядку безоплатної приватизації має бути в межах 0,1000 га, але не меншою, ніж та, що передається на аналогічних умовах іншим учасникам антитерористичної операції.

Пунктом 2.1. вказаного рішення надано ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою АДРЕСА_5 , дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0500 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02.01.) за адресою АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 (підстава: заяви ОСОБА_1 , зареєстровані 21.04.2015 року за № З-2788/0-04/01 та 05.11.2019 року за №З-6491/0-04/01, посвідчення №598 від 19.03.2015 року, у списку учасників АТО за № 598 (порядковий номер 59), рішення адміністративного суду від 18.06.2019 року справа № 824/508/19-а, схематичний план). (а. с. 232).

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2. ст. 116 ЗК України).

Стаття 118 ЗК України містить порядок процедури відведення земельних ділянок, регламентуючи на етапі отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою, обов'язок суб'єкта владних повноважень протягом місяця розглянути заяву про надання дозволу на виготовлення проектної документації.

Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Таким чином, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Пунктом "г" ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно ч. 3 ст. 121 ЗК України розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).

Отже, питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у власність, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд належить до виключної компетенції відповідного суб'єкта владних повноважень, яким в даному випадку є орган місцевого самоврядування Чернівецька міська рада.

Як зазначено вище, 18.06.2019 рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №824/508/19-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Директора Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради Собко М.С. задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Чернівецької міської ради № 1683 від 05.03.2019 в частині відмови у виділенні земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_4 . Зобов'язано Чернівецьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 листопада 2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у власність, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована в АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 відповідно до положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 року, № 2768-III із врахуванням висновків суду, які викладені в мотивувальній частині цього рішення. (а. с. 26-35).

05.11.2019 позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради із заявою, в якій просив винести на розгляд чергової сесії Чернівецької міської ради питання щодо надання йому, як учаснику АТО, земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02,01) що розташована по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 з урахуванням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року справа №824/508/19-а, залишеним в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 року справа №824/508/19-а. (а. с. 46).

Однак, пунктом 2 Рішення 77 сесії VII скликання Чернівецької міської ради від 27.02.2020 року № 2075 "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" відмовлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою АДРЕСА_5 у наданні дозволу на складання проєкту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 з метою раціонального використання земель запасу міста Чернівців та тим, що площа земельної ділянки що передається громадянином в порядку безоплатної приватизації має бути в межах 0,1000 га, але не меншою, ніж та, що передається на аналогічних умовах іншим учасникам антитерористичної операції.

Разом з тим, пунктом 2.1. вказаного рішення надано ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою АДРЕСА_5 , дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0500 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02.01.) за адресою АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 (підстава: заяви ОСОБА_1 , зареєстровані 21.04.2015 року за № З-2788/0-04/01 та 05.11.2019 року за №З-6491/0-04/01, посвідчення №598 від 19.03.2015 року, у списку учасників АТО за № 598 (порядковий номер 59), рішення адміністративного суду від 18.06.2019 року справа № 824/508/19-а, схематичний план). (а. с. 232).

Однак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, так і в ході розгляду справи, не зазначено про причин не врахування позиції вищевказаного рішення судів, як і не зазначено причин їх не виконання.

Доводи апеляційної скарги вказаного висновку суду першої інстанції не спростовують, відповідачем зазначено лише про те, що у мотивувальній частині рішення суду у справі №824/508/19-а не вказано що позивачу потрібно надати дозвіл на складання проекту землеустрою земельної ділянки площею саме 0,1000 га.

Проте, суд апеляційної інстанції вказує, що не зазначення у рішенні суду у справі №824/508/19-а стосовно того, що позивачу потрібно надати дозвіл на складання проекту землеустрою земельної ділянки площею саме 0,1000 га не є причиною для не врахування позицій судів у цій справі та не свідчить про не можливість надати позивачу дозвіл на складання проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,1000 га.

У справі №824/508/19-а, суди дійшли висновків, що позивачу було відмовлено у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,1000 га з підстав не передбачених Земельним кодексом України. Судом було зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача від 22.11.2018.

Однак, відповідачем в оскаржуваному рішення взагалі не вказано про те, що рішення було прийнято на виконання вищевказаних рішень при повторному розгляді заяви позивача від 22 листопада 2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у власність, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована в АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 відповідно до положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 року, № 2768-III.

Стосовно посилання апелянта на постанову Верховного Суду від 11.09.2019 у справі №379/656/16-а, то колегія суддів зазначає, що зазначене рішення стосується іншого предмету спору, іншого статусу заявника.

Слід звернути увагу, що 13.01.2020 року Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради листом № З-1/04/01-інф повідомив позивача, що підставою відмови у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02.01.) за адресою АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 є мета раціонального використання земель запасу міста Чернівці та те, що земельні ділянки що передаються громадянам в порядку безоплатної приватизації мають бути в межах 0,1000 га, але не меншою ніж та що передається на аналогічних умовах іншим учасникам антитерористичної операції.

Інших причин для відмови позивачу у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, Департаментом не зазначено.

Колегія суддів наголошує на тому, що підстава для відмови позивачу у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка зазначена у вказаному листі Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради не передбачена ЗК.

Отже, з наведеного слідує, що відповідач фактично не виконав рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 у справі №824/508/19-а, що набрало законної сили.

Крім того, пунктом 2 статті 1 Регламенту Чернівецької міської Ради VII скликання Затвердженого Рішенням Чернівецької міської ради VII скликання 02.02.2016 року № 105 (Далі Регламент) передбачено, що регламент є обов'язковим документом, який з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" встановлює порядок діяльності Ради, скликання та проведення сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії Ради, порядок затвердження структури виконавчих та інших органів Ради, порядок їх формування, обрання та затвердження посадових осіб Ради, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів Ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які випливають з повноважень Ради, встановлених Конституцією і законами України.

Відповідно пункту 1 статті 69 Регламенту Чернівецької міської Ради VII скликання (Далі Регламент) видно, що проект рішення на розгляд Ради може вноситися Міським головою, Секретарем Ради, постійними комісіями Ради, депутатами, депутатськими групами і фракціями, виконавчим комітетом Ради та іншими виконавчими органами Ради..

Згідно статті 70 Регламенту визначено порядок внесення проекту рішення на розгляд Ради, який подається Секретарю ради із додатком до проекту рішення пояснювальної записки із додатком необхідного матеріалу.

Статтею 72 Регламенту передбачено, що виконавці проектів рішень зобов'язані погоджувати (візувати) проекти рішень з додатками до них з усіма посадовими особами, визначеними цим Регламентом.

Статтею 73 Регламенту передбачено, що погоджені проекти рішень Ради усіма визначеними особами подаються: Відділу організаційної роботи та контролю Ради для проведення документальної експертизи (наявності в повному обсязі та відповідності первинних документів змісту тексту проекту рішення, як нормативного акта індивідуальної дії). Юридичному управлінню Ради для проведення юридичної експертизи в порядку, визначеному цим Регламентом. Проект рішення, який пройшов відповідні експертизи та погоджений всіма, визначеними цим Регламентом посадовими особами, погоджується Секретарем Ради та інші.

Згідно статті 74 Регламенту проекти рішень з питань, що вносяться на розгляд сесії, роздаються депутатам відділом організаційної роботи та контролю Ради в паперовому вигляді, а в окремих випадках (більше 10 аркушів) надсилаються електронною поштою, не пізніше як за 7 календарних днів до початку її роботи та не пізніше 2 календарних днів до засідання постійної комісії.

Статтею 75 Регламенту передбачено, що документальну експертизу проектів рішень здійснює відділ організаційної роботи та контролю Ради.

Документальній експертизі підлягають лише проекти рішень, до яких додаються первинні матеріали, за винятком випадків, визначених цим Регламентом.

Для здійснення документальної експертизи проект рішення подається відділу організаційної роботи та контролю Ради разом із первинними матеріалами за 12 календарних днів до останнього дня, призначеного для здачі погодженого та завізованого проекту рішення відділу організаційної роботи та контролю Ради.

Крім того, погоджуються первинні документи до проектів рішень, які належним чином зброшуровані, пронумеровані, засвідчені підписом відповідальної особи та печаткою виконавчого органу або іншої особи, визначеної в частині 1 статті 69 цього Регламенту (за наявності у нього печатки).

Також статтею 76 Регламенту передбачено, що всі проекти рішень Ради підлягають спеціальному редагуванню та обов'язковій експертизі, яка здійснюється юридичним управлінням Ради, на відповідність проекту рішення вимогам чинного законодавства.

Статтею 77 Регламенту передбачено, що у разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства та якщо внесені до нього юридичним управлінням Ради зауваження не враховані виконавцем, начальник юридичного управління Ради, його заступник або особа, яка має право підпису на документах, що мають юридичне значення, погоджуючи проект, долучає письмовий висновок із зауваженнями та пропозиціями щодо законного вирішення відповідного питання. При цьому, на листі-погодженні робиться запис: "Із зауваженнями, висновок додається", після якого ставиться підпис уповноваженої особи юридичного управління Ради та дата.

Як встановлено в суді першої інстанції та знайшло своє підтвердження в суді апеляційної інстанції, відповідач, отримавши заяву позивач від 05.11.2019 з додатками, а також з вищевказаними рішенням, яке набрало законної сили, не надав суду доказів про те, що заява з додатками матеріалів, рішенням суду, яке набрало законної сили були надані для проведення документальної, юридичної експертизи при прийнятті вказаних рішень у відповідності до вимог ст. ст. 72-77 Регламенту.

Доводи апеляційної скарги не містять обгрунтувань, які б спростовували те, що оскаржуване рішення прийнято без проведення експертного дослідження, як передбачено Регламентом.

Також, колегія суддів зазначає, що відповідачем прийнято оскаржуване рішення без зазначення роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення, як передбачено ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" та з порушенням вимог вимог ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" та ч. 7 ст. 118 ЗК України, оскільки прийнято рішення про розгляд заяви позивача від 05.11.2019 тільки 27.02.2020, тобто поза межами місячного строку .

Виходячи з наведеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що п. 2, п. 2.1 рішення 77 сесії VII скликання від 27.02.2020 року № 2075 "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , а також щодо надання позивачу дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0500 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 (підстава:) був підготовлений та прийнятий, без додержання вимог ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77 Регламенту Чернівецької міської Ради VII скликання Затвердженого Рішенням Чернівецької міської ради VII скликання 02.02.2016 року № 105, які є обов'язкові для врахування та підготовці проектів рішень та їх прийняття, ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" та ч. 7 ст. 118, п. "г" ч. 1, ч. 3 ст. 121 ЗК України, а також без врахування рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року № 824/508/19-а, залишеним в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 року справа №824/508/19-а.

Отже, оскаржуване рішення є необґрунтованим, прийняте без врахування всіх обставин справи та висновків, викладених у рішенні Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 р. у справі № 824/508/19-а, залишеним в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 року справа №824/508/19-а. В оскаржуваному рішенні не зазначено жодних причин, мотивів, аргументів, посилань на норми законодавства, у зв'язку з чим вирішено відмовити позивачу в наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 .

Таким чином, Чернівецька міська рада діяла не у спосіб та не в межах наданих їй повноважень, що передбачені Регламентом роботи Чернівецької міської ради, Конституцією та Законами України, у зв'язку з чим п. 2 рішення 77 сесії VII скликання від 27.02.2020 року № 2075 "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови позивачу у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , а тому підлягає скасуванню в частині п. 2 та п. 2.1.

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання Чернівецьку міську раду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у власність, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована в АДРЕСА_6 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , шляхом внесення змін до рішення 77 сесії VII скликання від 27.02.2020 року № 2075 "Про розгляд звернень учасників АТО (ООС) про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", а саме: пункт 2 рішення - виключити, в пункті 2.1. - слова "орієнтовною площею 0,0500 га" замінити словами "орієнтовною площею 0,1000 га", то суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання Чернівецької міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, у власність за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код АДРЕСА_1 , між будинковолодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , зважаючи на триваюче правопорушення відповідачем прав позивача, не врахування висновків суду зазначених у рішенні Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року № 824/508/19-а, залишеним в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 року, що набрало законної сили, порушення Конституції України, Земельного кодексу України щодо отримання позивачем земельної ділянки в межах 0,1000 га.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в рішенні від 25.01.2021, та не можуть бути підставою для його скасування.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Чернівецької міської ради залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 29 квітня 2021 року.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Ватаманюк Р.В.