Справа № 420/3320/21
29 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить суд визнати, що його вислуга років в органах внутрішніх справ України в календарному обчисленні складає 26 років 00 місяців 05 днів; визнати протиправними дії МВС України щодо відмови підготувати та направити до ГУ ПФУ в Одеській області подання про перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% суми грошового забезпечення; зобов'язати МВС України підготувати та направити до ГУ ПФУ в Одеській області подання про перерахунок пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% суми грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ми грошового забезпечення він є пенсіонером MBC України з грудня 2005 року та наразі перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. Пенсію отримую відповідно до Закону України від 19 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На пенсію вийшов з посади начальника Маріупольського міжрайонного відділу Державної служби охорони при УМВС України в Донецькій області в званні підполковника міліції. У вересні 2020 року позивач звернувся із заявою до Департаменту персоналу МВС України про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (де він на той час знаходився на пенсійному обліку) оновленої довідки пенсії в розмірі 73% грошового забезпечення та надав додаткові документи. Однак листом Департаменту персоналу МВС України від 18.09.2020 №-16058/22 йому було відмовлено у підготовки та направлення до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (де я на той час знаходився на пенсійному обліку) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з нарахуванням пенсії в розмирі 73% грошового утримання. В обґрунтування своєї позиції Департамент персоналу МВС України зазначив, що МВС України та ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та місті Києві були підготовлені та надіслані до територіальних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на 01.01.2016. Тож для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні.
Також Департаментом персоналу МВС України не було підготовлено і надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (де він на той час знаходився на пенсійному обліку) подання про перерахунок пенсії згідно Додатку 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-XII, вказаному у Порядку №3-1, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% від грошового забезпечення.
В січні 2021 року відповідно до пункту 23 Постанови пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області з проханням перерахувати його пенсію в розмирі 73% від суми грошового забезпечення.
Листом від 18.02.2021 року № 2279-17417-02/8-1500/21 Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області повідомило, що відповідно до ст. 10 Закону України від 19 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовою служби, та деяких інших осіб» та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до їх компетенції. У зв'язку із цим позивач не згоден з висновками Департаменту персоналу МВС України.
Також з набранням законної сили 5 березня 2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відтак відмова в підготовці та надані до управління ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з тим, що Урядом не приведено у відповідність підзаконні нормативно-правові акти (не внесені зміни у Порядок № 45 щодо форми довідки), є протиправною.
Ухвалою судді від 10.03.2021 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
26.03.2021 до суду від Міністерства внутрішніх справ надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що законодавством визначено 2 обставини, які мають правові наслідки у виді зобов'язання суб'єкта владних повноважень (МВС) вчинити дії, щодо оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, якими зокрема є заява (з обов'язковим додаванням додаткових документів) та прийняття (та набуття чинності) рішення Кабінету Міністрів України. Отже виключними підставами для здійснення перерахунку пенсій є: заява позивача з доданням додаткових документів стосовно прийняття постанови Кабінетом Міністрів України стосовно збільшення розмірів грошового забезпечення (ч. 2 ст. 63 Закону № 2262), отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики (п.2 Порядку № 45), отримання відповідних списків від територіальних органів Пенсійного фонду (ч. 2 п. 2 Порядку №45) Разом з тим слід зазначити, що відповідно до моніторингу офіційного сайту Кабінету Міністрів України (www.kmu.gov.ua), Верховної ради України (www.rada.gov), друкованих відомостей за 2019 (100) та 2020 (74) роки та сайту Офіційного вісника України (www.ovu.com.ua) за період з 01.01.2019 по 15.12.2020 відсутні будь-які постанови (рішення) стосовно підвищення розмірів грошового забезпечення та наявності підстав для проведення перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції). У зв'язку з чим на адресу Міністерства не надходило будь-яких списків стосовно необхідності оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Разом з тим, жодних списків із зазначенням прізвища позивача від територіальних органів Пенсійного фонду України стосовно необхідності оформлення довідки про розмір грошового забезпечення не надходило, додаткових документів стосовно складових грошового забезпечення позивачем додано до звернення не було. За період з 01.01.2016 по 15.12.2020 стосовно позивача відповідно до вимог Порядку № 45, було виготовлено та надіслано до територіального органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення у зв'язку із збільшення основних складових Довідки видаються в одному примірнику та зберігаються в пенсійній справі що не заперечується позивачем.
30.03.21 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером з 30.12.2005, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 27.01.2006 УМВС України в Донецькій області.
29.01.21 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок його пенсії в розмірі 73% від суми грошового забезпечення.
Листом від 18.02.21 № 2279-1714/І-02/8-1500/21 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивачу, що з 01.01.2020 Головним управлінням ПФУ в Одеській області на підставі електронної пенсійної справи поновлено пенсію позивачу. Роз'яснено, що відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до пх компетенції, тому з питання визначення розрахунку вислуги років для обчислення пенсії необхідно звертатися до Сектору з соціально гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області».
08.09.20 позивач звернувся до Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України із заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецький області станом на 01 квітня 2019 року оновлену довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних додаткових сум грошового забезпечення, згідно грошового атестату від 17.01.2006 № 28 року та 73% грошового забезпечення нарахування пенсії, за відповідною чи рівнозначною посадою з якої він був звільнений на пенсію.
У відповідь листом позивачу було відмовлено з тих підстав, що суб'єктом ініціювання процесу перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деким іншим категоріям осіб, є власне Пенсійний фонд України, а також те, що наразі відсутні законодавчо визначені підстави для складання та направлення нової довідки.
Не погоджуючись із вищезазначеною відповіддю, позивач звернувся за судовим захистом із даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення, з огляду на наступне.
З огляду на матеріали справи, позивач вважає, що його вислуга років в календарному обчисленні складає 26 років 00 місяців 05 днів, а тому процент нарахування пенсії відповідно до суми грошового забезпечення згідно п. «а» ст. 13 Закону № 2262-ХІІ повинен бути в розмірі 73%.
В той же час, згідно наказу Департаменту державної служби охорони № 22 о/с від 28.12.2005 підполковник міліції ОСОБА_1 начальника Маріупольського міжрайонного відділу Державної служби охорони УДСО при УМВС України в Донецькій області звільнено з органів МВС з 30.12.2015. Вислуга років на 30.12.2005 у календарному обчисленні складає 25 років 09 місяців 18 днів; у пільговому немає.
За обставин розглядуваного спору, позивач вважає, що до його календарної вислуги років потрібно зарахувати 28 днів червня (з 1 по 28 червня 1975 років) і 2 днів в серпні (30 і 31 серпня 1975 р.), що дають 1 місяць навчання в інституті. З урахуванням підрахунків позивача, його час навчання в Ждановському металургійному інституті складає 4 років 10 місяців 000 днів (без періоду навчальних зборів в військах), що з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців додає до календарної вислуги років 02 роки 05 місяців 00 днів. Тож його вислуга років у календарному обчисленні складає 26 років 00 місяців 05 днів, а процент для нарахування пенсії - 73%. Саме це питання порушено позивачем у його зверненні до Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 08.09.2020.
Однак, згідно відповіді від 18.09.2020 № І-16058/22, МВС та ліквідаційними комісіями ГУ ГМВС в областях та місті Києві були підготовлені та надіслані до територіальних органів ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсій на виконання постанови КМУ № 103. Також звернуто увагу, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 № 826/3858/18 та від 14.05.2019 № 826/12704/18 не містять зобов'язань щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також змінюють діючий алгоритм їх видачі.
Таким чином, звернення ОСОБА_1 по суті порушених ним питань взагалі не розглянуто, а відповідь Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України, рівно як і відзив на позовну заяву, містять аргументи проти видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України №2263-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням судових рішень по справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з ст. 66 цього Закону рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1.
Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ). Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України №760 від 17.09.2018 року (далі - Інструкція №760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зазначену Інструкцію розроблено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №878 від 28.10.2015 року (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (зі змінами), № 45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року", №302 від 12.05.1994 року "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни" та постанови правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402.
Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів:
1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;
4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;
5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);
6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;
7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;
8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;
9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення "Ветеран органів внутрішніх справ", "Ветеран військової служби", "Ветеран служби цивільного захисту" та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;
10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (додаток 2).
У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу «належного урядування».
Принцип «належного урядування», зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості уникати виконання своїх обов'язків.
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (див. рішення у справі «Hasan and Chaush v. Bulgaria» №. 30985/96).
Так, за своєю правовою природою бездіяльність - це як пасивна форма поведінки особи, що полягає у не вчиненні нею конкретних дій, які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах; так і характеризується свідомим і вольовим актом поведінки особи.
За встановлених судом обставин, відповідачем по суті не розглянуто звернення позивача від із питання оформлення документів для перерахунку пенсії та не організовано роботу з оформлення документів для перерахунку пенсії позивач, за умови підстав для цього. а тому, обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути порушене позивачем питання та прийняти відповідне рішення.
Вирішуючи спір, суд повинен визначитися щодо правомірності чи неправомірності оскаржуваного акта, дії чи бездіяльності та встановити правові наслідки протиправності акта. Такими наслідками згідно з вказаним положенням є скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. Вимога про визнання рішення протиправним може бути окремим способом захисту порушеного права. При цьому визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності є передумовою для застосування інших способів захисту порушеного права, як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності.
Згідно ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.
Звернення за захистом порушеного права у сфері публічно-правових відносин з зазначенням способу, який, на думку суду, не призводить до захисту права, не може бути підставою для відмови в позові, тобто, захисті права, що порушується. Суд, установивши порушення вимог законодавства, має захистити права та охоронювані законом інтереси, самостійно обравши спосіб, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 4 цієї ж статті у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При цьому суд матеріали справи не містять всіх відомостей, які передували призначенню пенсії позивача в 2005 р., що позбавляє суд можливості перевірити правильність розрахунку позивачем його вислуги років в органах внутрішніх справ України в календарному обчисленні. Поряд із тим, формування облікових справ та організація роботи з оформлення документів для перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства, покладено саме на визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи.
На підставі викладеного, вирішуючи спір з урахуванням вимог ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне застосувати ефективний засіб юридичного захисту, зобов'язавши відповідача розглянути заяву позивача від 08.09.2020.
Поряд із тим, суд звертає увагу позивача, що відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» рішення органу, що призначає пенсії, про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Поряд із тим, Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Крім того, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення у розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Отже, починаючи з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки пункт 3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 року - саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988 та № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а підставою для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10; ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства України.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України №2263-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 грудня 2019 року (першого місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо надання відповіді ОСОБА_1 у формі листа від 18.09.2020 № І-16058/22 за результатами розгляду його заяви від 08.09.2020.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.09.2020 щодо відповідної вислуги років у календарному обчисленні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн (дев'ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк