Справа № 308/9944/20
3/308/5779/20
19 квітня 2021 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Лемак О.В., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , працюючого водієм рейсового автобусу в ПП «КАЛЛМІ»(с.Бориничі, Львівської обл.), паспорт гр. України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України,
30.06.2020 року Закарпатською митницею Держмитслужби від митних органів Угорщини, на запит від 11.03.2020 року № 77.08-1/7.7-20/27/1338, отриманий лист - відповідь від 24.06.2020 №VF2506921675/2020 NAV KI, щодо виявлення митними органами Угорщини 06.02.2020 року прихованих від митного контролю тютюнових виробів.
Вищезазначеним листом Закарпатську митницю Держмитслужби проінформовано про те, що 06 лютого 2020 року о 08 год. 00 хв. центрального європейського часу в пункт пропуску ОСОБА_2 прибув автобус марки «SETRA S417 HDH» з р.н.з. НОМЕР_2 , який переміщувався згідно з графіком маршруту, під керуванням громадянина України ОСОБА_3 . В автобусі слідували ще двоє водіїв та 20 пасажирів. Всіма було заявлено для митного контролю по 2 пачки (40 шт) цигарок. При проведенні поглибленого митного огляду,який проводився на підставі діючих вимого митного законодавства Європейського Союзу, над кондиціонером повітря у пустотілому просторі транспортного засобу були виявлені цигарки загальною кількістю 913 пачок. Право власності на виявлені цигарки заявили водії ОСОБА_3 на 263 пачки, ОСОБА_4 на 330 пачок та ОСОБА_5 на 320 пачок сигарет марки «Winston Blue» з акцизними марками України. На вищевказаних 3-х громадян було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Виявлені цигарки були вилучені в рамках адміністративного провадження. На адресу компетентного органу розслідування Прикордонним відділенням Захонь направлено повідомлення про підозру щодо скоєння злочину фінансове шахрайство громадянами, зокрема ОСОБА_5 ( паспорт НОМЕР_1 ).
В ході проведення перевірочних заходів, в тому числі з використанням інформації, що міститься у базі даних АСМО «Інспектор» встановлено, що 06.02.2020 року о 07год. 31 хв. за київським часом в зону митного контролю митного поста «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби на ділянку «виїзд з України» пасажирського напрямку прибув автобус р.н.з. НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закордонний паспорт НОМЕР_3 . В якості пасажирів в даному автобусі зокрема слідували ОСОБА_3 ( паспорт НОМЕР_4 та ОСОБА_4 (паспорт НОМЕР_5 )
Після проходження митного контролю 06.02.20 року о 07 год. 55 хв. вищевказаний транспортний засіб виїхав із зони митного контролю за кордон в напрямку пункту пропуску Захонь (Угорщина).
Згідно звіту про оцінку (експертного висновку) від 30.07.20 № 204-07-220 станом на 06.02.20 вартість сигарет марки «Winston Blue» з акцизними марками України в загальній кількості 320 пачок на митній території України становила 15484,80 грн.
На офіційний виклик для прибуття в Закарпатську митницю Держмитслужби з метою з'ясування всіх обставини та надання пояснень, водій ОСОБА_1 не прибув.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 перемістив через митний кордон України товари, з приховуванням від митного контролю, шляхом використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників), що утруднюють виявлення таких товарів.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Калинич О.І. в судовому засіданні щодо протоколу про порушення митних правил №1374/30500/20 заперечила, зазначила, що строк притягнення до адміністративної відповідальності сплив, а відтак просила закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України.
У судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., підтримав викладене у протоколі, та просив визнати гр. ОСОБА_1 винним у порушенні митних правил передбачених ч.1ст.483 МК України,та накласти на нього стягнення передбачене санкцією даної статті. Щодо доводів адвоката про сплив строку накладення адміністративного стягнення заперечив, просив врахувати, що строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, заперечення адвоката, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно зі ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно дост.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Отже, склад правопорушення - це встановлена правом сукупність ознак, при наявності яких анти-суспільне діяння вважається адміністративним правопорушенням.
Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозиція ч.1 ст.483Митного кодексуУкраїни визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, шляхом подання митному органу України, як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Отже, підставою для притягнення особи до відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
З об'єктивної сторони порушення митних правил, передбачене ч.1ст. 483МК України, проявляються у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, що виражається у наступних формах: - використання спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або сховищ, що утруднюють виявлення цих товарів; - шляхом надання одним товарам вигляду інших; - подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості встановленого місця, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно із УКТЗЕД та його митної вартості.
Суб'єктивна сторона порушення митних правил, передбачена ч.1 ст.483МК України характеризується умислом.
Згідно з ч.1ст.483 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до п.53 ч.1 ст. 4 МК України, спеціально виготовленим сховищем (тайником) є сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання, що громадянин України ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ч.1 ст.483 МК України, а саме вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників), що утруднюють виявлення таких товарів.
Факт вчинення вказаного правопорушення ОСОБА_1 та винність вказаної особи у вчиненні правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил № 1374/30500/20 від 03.09.2020 року, копією листа Закарпатської митниці Держмитслужби №7.7-08-1/7-7-20/27/1338 від 11.03.2020, копією листа УЗПМП митниці №7.7-20-05/19/8321 від 03.09.2020, копією доповідної записки від 03.07.2020р, копією відповіді митних органів Угорщини №VF2506921675 2020 NAV KI та фотоматеріалами, даними витягу з бази даних АСМО «Інспектор» від 03.09.2020, висновком експерта №204-07-220 від 30.07.2020, а також іншими матеріалами справи.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, у відповідності до вимог ст. ст. 23, 33 КУпАП, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України, яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товару безпосередніх предметів порушення митних правил, з конфіскацією зазначеного товару на користь держави.
Відповідно до ч.1ст.467МК України якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
З огляду на викладене клопотання адвоката Калинич О.І., про закриття провадження у справі у зв'язку із спливом строку накладення адміністративного стягнення до задоволення не підлягає.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір у сумі 454,00 грн.
Керуючись ч. 1 ст. 483, ст. ст. 526, 527-529 МК України, ст. ст. 33, 40-1, 265, 283-285, 287, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товару безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 15484,80 (п'ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят чотири гривні 80 коп.) грн., з конфіскацією на користь держави безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: сигарет марки «Winston Blue» з акцизними марками України в кількості 320 пачок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривень 00 коп. судового збору.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Лемак