Справа№718/873/21
Провадження№3/718/308/21
27.04.2021 року м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції №2 (м. Кіцмань) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця за національністю, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 7 ст. 121, ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 21.03.2021 серії ОБ №126346, водій ОСОБА_1 21.03.2021 року о 23 год. 20 хв. по вул. Незалежності в м. Кіцмань керував транспортним засобом BMW 525, державний номерний знак НОМЕР_1 з неосвітленим номерним знаком у темну пору доби, внаслідок чого символи не читабельні на відстані 20 м. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. "в" п. 2.9 Правил дорожнього руху, його дії кваліфіковано за ч.7 ст. 121 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 21.03.2021 року о 23 год. 20 хв. по вул. Незалежності в м. Кіцмань керував транспортним засобом BMW 525, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння, відмовився на місці зупинки, що зафіксовано нагрудною камерою, чим порушив п. 2.5 ПДР, вчинивши правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 27.04.2021 у судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи відповідно до положень ст.ст. 268, 277-2 КУпАП, про причини неявки не повідомив, що підтверджують матеріали справи.
Зважаючи на те, що судом вжито усіх необхідних заходів для повного та всебічного з'ясування обставин справи, враховуючи вимоги ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також враховуючи строки притягнення особи до відповідальності, суд вважає, що слід вирішити справу за відсутності ОСОБА_1 , який повідомлений належним чином про судове засідання, та провести судовий розгляд в межах тих доказів, які містяться у матеріалах справи та долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступного.
Під час дослідження матеріалів справи судом з'ясовано, що протокол серії ОБ №126346 від 21.03.2021 за ч.7ст.121 КУпАП не відповідає вимогам статті 256 КУпАП.
Так, відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема: інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Диспозицією ч. 7 ст.121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною 6 ст.121 КУпАП.
Всупереч вимог ст. 256 КУПаП у протоколі про адміністративне правопорушення від 21.03.2021 серії ОБ №126346 не зазначені відомості про кваліфікуючу ознаку (повторність) правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 .
За положеннями частини другої статті 251 КУпАП обов'язок збирання доказів покладено на особу, уповноважену на складання протоколу.
Між тим, доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 протягом року вчинив будь-яке з порушень, передбачених ч. 6 ст. 121 КУпАП, до протоколу не долучено, що унеможливлює його притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 121 КУпАП.
Тому суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.7 ст.121 КУпАП та необхідність закриття провадження в цій частині, на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні доведена протоколом серії ОБ № 126347 від 21.03.2021, складеним уповноваженим працівником поліції о 23:58 годині за ч.1 ст. 130 КУпАп. В протоколі міститься підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та працівника поліції (а.с 2).
Згідно наданих письмових пояснень ОСОБА_1 , відібраних працівниками поліції на місці зупинки транспортного засобу 21.03.2021 року, останній вказував на те, що перед тим як сісти за кермо автомобіля вживав спиртні напої. Від проходження медичного огляду на сп'яніння відмовляється в категоричній формі. (а.с. 4).
У відповідності до вимог закону, працівниками поліції ОСОБА_1 виписано направлення на огляд, з метою виявлення стану сп'яніння до Кіцманської центральної районної лікарні. Однак, ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я (а.с. 6)
Згідно відеозапису події, яка мала місце 21.03.2021 року за участі ОСОБА_1 , останній відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння, у запропонованому працівниками поліції порядку. Не заперечував, щодо вживання ним того дня спиртних напоїв. (а.с. 5)
Крім того, як зафіксовано нагрудною боді-камерою, ОСОБА_1 відсторонено від керування транспортним засобом. Транспортний засіб залишено на місці його зупинки.
Підставою зупинення того дня автомобіля BMW 525, державний номерний знак НОМЕР_1 , не освітлення заднього правого габаритного вогню у темну пору доби стало порушення ОСОБА_1 ч. 1 ст. 126 КУпАП, про що складено відповідну постанову про накладення адміністративного стягнення за порушення останнім правил дорожнього руху, а саме: не освітлення заднього правого габаритного вогню у темну пору доби та відсутність посвідчення водія. (а.с. 3)
Вищевикладені докази є належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.
Відтак докази по справі про адміністративне правопорушення у своїй сукупності та взаємозв'язку вказують на те, що ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно поліцейський мав всі підстави скласти протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважає доведеним факт відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку медичного огляду на стан сп'яніння, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого ним правопорушення, ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка доведена повністю, а тому відносно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами. Застосоване судом до ОСОБА_1 адміністративне стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 283, 284 КУпАП,суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 126346 від 21.03.2021року щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити, на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 121 КУпАП.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанову може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів