Справа № 946/3086/21 Провадження № 3/946/1165/21
про направлення протоколу для належного оформлення
28 квітня 2021 року м. Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Волков Ю.Р., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшла з Відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого продавцем в магазині «Табакерка», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2
у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 195-4 КУпАП,
На адресу Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області надійшла адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.195-4 ч. 1 КУпАП, згідно якого 17.04.2021 року о 22:03 годині за адресою вул. Чернишевського, 20 м. Ізмаїл Одеської області громадянин ОСОБА_1 зберігав спеціальний засіб, а саме засіб споряджений речовиною сльозогінної та дратівної дії «Кобра 1Н», який застосовується правоохоронними органами.
ОСОБА_1 прибув в судове засідання, погодився з обставинами викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення, пояснив що придбав зазначений засіб в інтернет магазині, про те, що він заборонений йому відомо не було.
Суд заслухавши пояснення притягуваного ОСОБА_1 , перевіривши наявні адміністративні матеріали, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України
Так, згідно ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до частини 1статті 195-4 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі порушення порядку виробництва, придбання, зберігання чи продажу електрошокових пристроїв і спеціальних засобів, що застосовуються правоохоронними органами.
Суд враховує, що диспозиція ст. 195-4 КУпАП є бланкетною нормою, оскільки містить посилання на порушення порядку, який не визначений нормами КУпАП, таким чином для встановлення наявності складу правопорушення необхідно оцінити обставини справи із зазначенням в чому саме полягає об'єктивна сторона правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 в частині порушення конкретних норм порядку виробництва, придбання, зберігання чи продажу електрошокових пристроїв і спеціальних засобів.
Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №346962 від 17.04.2021року, ОСОБА_1 мав при собі спеціальний засіб дратівної та сльозоточивої дії «Кобра 1Н», який застосовується правоохоронними органами, при цьому в протоколі відсутні посилання на конкретні норми законів або підзаконних нормативно правових актів, порушенням яких є факт зберігання правопорушником спеціального засобу «Кобра 1Н».
Так само до матеріалів не долучено доказів, що предмет «Кобра 1Н» є спеціальним засобом.
Окрім того, з протоколу про адміністративне правопорушення не вбачається чи було вилучено у ОСОБА_1 предмет «Кобра 1Н».
Таким чином, з урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне повернути матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.195-4 КУпАП на дооформлення для усунення зазначених недоліків.
На підставі ст.ст. 256, 278 КУпАП,
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 195-4 КУпАП повернути до Відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області для належного дооформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Ізмаїльського міськрайонного суду Ю.Р. Волков