ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
27 квітня 2021 року м. Київ № 640/4025/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Рябого І.П., здійснюючи підготовче провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) про визнання протиправними та скасування окремих положень постанови від 25.12.2013 № 975, -
за участю:
від позивача - Лаврентьєв Д.О.;
від відповідача - Лісовенко О.О.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд визнати незаконним та нечинним абзац шостий пункту 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/4025/21 та призначено підготовче судове засідання на 27.04.2021.
У підготовчому судовому засіданні 27.04.2021 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у закритому судовому засіданні, оскільки предметом розгляду даної справи не є стан здоров'я чи рішення медико-соціальної експертної комісії про стан здоров'я ОСОБА_1
26.04.2021 до суду надійшов відзив відповідача, з якого вбачається, що головним розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 є Міністерство соціальної політики України.
Крім того, відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
З огляду на наведене, у підготовчому судовому засіданні 27.04.2021 судом поставлено на обговорення питання про залучення Міністерства соціальної політики України та Міністерства оборони України до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача.
Представник позивача заперечував проти залучення вказаних осіб до участі у справі в якості третіх осіб, вважаючи, що рішення у справі не впливає на права, свободи та інтереси вказаних осіб.
Представник відповідача вважав, що рішення у вказаній справі матиме вплив на права. свободи та інтереси вказаних осіб, проте у вирішенні питання поклався на розсуд суду.
Вислухавши думку представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень правління Фонду соціального страхування, державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахування) і виплати пенсій у солідарній системі та щодо взаємодії Пенсійного фонду України з Фондом соціального страхування, у сфері гуманітарної допомоги.
В обрунтування позовних вимог позивач також посилається на рішення Міністерства оборони України від 20.05.2016 № 36, яким відмовлено ОСОБА_1 у виплаті допомоги саме на підставі пункту 11 вказаного Порядку.
Крім того, пунктом 12 наведеного Порядку визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства соціальної політики України та Міністерства оборони України.
Керуючись статтями 49, 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Залучити до участі у справі № 640/4025/21 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування окремих положень постанови від 25.12.2013 № 975 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство соціальної політики України та Міністерство оборони України.
Зобов'язати ОСОБА_1 протягом двох днів з моменту отримання ухвали суду направити Міністерству соціальної політики України та Міністерству оборони України копію позовної заяви та доданих до неї документів та подати відповідні докази суду.
Запропонувати Міністерству соціальної політики України та Міністерству оборони України протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання копії позовної заяви подати письмові пояснення щодо позову з дотриманням вимог статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відкласти підготовче засідання у справі на 25.05.2021 на 10:00 год.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя В.П. Катющенко