Справа №2-234
2010 р.
01 червня 2010 року смт.Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: В.С.Полєна
при секретарі: Л.В.Салімон
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Білокуракине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про стягнення щомісячної соціальної допомоги „Дітям війни”, -
Позивач звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі про стягнення щомісячної соціальної допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона має статус «дитини війни», у зв'язку з чим, у відповідності до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана пенсія повинна підвищуватися на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вважає положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким змінюється текст ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» щодо виплати надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків замість 30 відсотків, такими, що не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватися. Дія вказаної норми закону на 2009 рік не змінена і не відмінена. Просить вимоги задовольнити повністю та стягнути з відповідача на її користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2009р., а також стягнути з відповідача на її користь сплачені при подачі позову до суду судові витрати.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, в вимогах позову просить розглянути справу без її участі.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі - в судове засідання не з'явився. В своїй письмовій заяві просить суд розглянути справу у його відсутності. Надав суду письмові заперечення проти позову.
Суд, дослідивши докази по справі кожний окремо та в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач по справі має правовий статус «дитини війни», що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.7).
Позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області із заявою про виплату доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни. Відповідач відмовив у перерахунку та виплаті доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни із посиланням на те, що законодавчо не врегульовано питання фінансування виплати підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» (а.с.8).
В своїх письмових запереченнях відповідач не заперечує, що позивач має статус «дитини війни», але проти позову заперечує і посилається на те, що в 2006р. відповідно до ст.110 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлено пільги дітям війни, передбачені абз.7 ст.5 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”, проваджуються з 1 січня 2006 року, в ст.6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному КМУ за погодженням з Комітетом ВР України з питань бюджету. 2006 року урядом не проваджувався порядок надання пільг, передбачених ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”. Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. було визнано неконституційним положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». На виконання положень зазначеного Закону КМУ прийняв постанову №530 від 28.05.2008р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Пунктом 8 цієї постанови встановлено відповідні розміри кошт, що повинні виплачуватися дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії. Оскільки на законодавчому рівні це питання не вирішено, то підстав для виплати зазначених сум немає.
Проте з запереченнями відповідача суд частково не може погодитися з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України.
За преамбулою ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формується за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснювання контролю цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни визначає основи їх соціального захисту та гарантії, їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 р., що набрав чинності 01.01.2006 р., дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року встановлено, що прожитковий мінімум на особу, яка втратила працездатність, складає: з 1 січня- 498 грн., з 1 листопада - 573 грн..
Проте, відповідач сплачує позивачеві підвищення в розмірі: з 22 травня 2008р. - 48,10 грн., з 01 липня 2008р. - 48,20 грн., з 01 жовтня 2008р. - 49,80 грн., на підставі постанови КМУ від 28.05.2008р. №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а це свідчить про верховенство законів у системі нормативно-правових актів України, тому Закон має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ.
Таким чином, відповідач зобов'язаний був провести перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, відповідно до ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”. Розрахунок проводиться згідно прожиткового мінімуму на особу, яка втратила працездатність за відповідний період.
Згідно ст.88 ЦПК України «стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати».
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, то з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати: судовий збір у розмірі 8 грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду справи в розмірі 37 грн., сплачені позивачем при подачі позову до суду (а.с.2, 3).
На підставі викладеного, керуючись ст.152 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст.1, 10, 11, 30, 58-60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області здійснити виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням здійснених виплат.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду справи в розмірі 37 грн., а всього: 45 (сорок п'ять) грн. 50 коп..
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Луганської області через Білокуракинський районний суд Луганської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а також апеляційної скарги в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Білокуракинського районного суду
Луганської області В.С.Полєно