Справа № 2-176
2010 рік
12 травня 2010 року смт.Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: О.Г.Третяк
при секретарі: О.В.Бушля
за участю представника позивача: ОСОБА_1
за участю представника відповідача: М.І.Шовкуна
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Білокуракине Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області на відмову у перерахунку пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату розміру пенсій з наступних підстав. Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а відповідно до встановленого медико-соціальною експертизою висновку від 29 грудня 2009 року є інвалідом 3 групи захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим йому було призначено пенсію. 08 лютого 2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Білокуракинському районі із письмовою заявою про перерахунок та виплату пенсії в повному обсязі з урахуванням нормативно-правових актів України, регулюючих дані правовідносини як інваліду 3 групи пенсію у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. 15 лютого 2010 року відповідачем було надано позивачу письмову відмову в перерахунку призначеної пенсії, в якій зазначено, що пенсія позивачу була призначена згідно до діючого законодавства, зокрема на підставі Закону України “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії(дотації) інвалідам війни та учасникам бойових дій” і Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і вказано, що відповідно до цих законів розмір пенсії позивача складає 1152 грн. із них: основний розмір - 760 грн., додаткова пенсія інваліду 3 групи внаслідок ЧК - 85 грн. 95 коп., підвищення інваліду війни 3 групи - 171 грн. 90 коп., щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідів війни - 50 грн., державна адресна допомога - 84 грн. 15 коп. Позивач вважає відмову в перерахунку пенсій Управлінням Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області незаконною та такою, що порушує його права як громадянина України та пенсіонера-інваліда, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з наступних підстав. Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28 лютого 1991 року з наступними змінами та доповненнями, передбачено умови призначення та виплати пенсій і компенсації особам, віднесеним до категорії 1-4. Стаття 9 цього закону визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді державної пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Стаття 50 вищевказаного Закону передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема: інвалідам III групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.50 вказаного Закону здійснюється повністю, незалежно від заробітку, пенсії та іншого доходу. Нормами статті 54 вказаного Закону визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються і на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина перша та друга вказаної статті передбачає призначення пенсії за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з діючим законодавством. Частина третя зазначеної статті визначає, що обчислення та призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження, проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, в якому зазначено, що призначення пенсії по інвалідності визначено розділом 4. Вказане засвідчує, що обчислення і призначення пенсії по інвалідності здійснюється за правилами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, внаслідок чого розмір пенсії по інвалідності поставлений у залежність від розміру пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”. Частина третя статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими зокрема по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Приписи зазначеної статті відтворюються в пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року “Про затвердження нового Порядку нарахування пенсії по інвалідності, що наступила внаслідок каліцтва і захворювання ... в результаті Чорнобильської катастрофи” з відповідними змінами та доповненнями, згідно якої у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності - шість мінімальних пенсій за віком. Причинний зв'язок між інвалідністю позивача та призначення пенсії встановлено відповідним експертним висновком. Частиною 3 статті 67 вищевказаного закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Визначення прожиткового мінімуму визначає Закон України “Про прожитковий мінімум” від 15 липня 1999 року №966-14, яким передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі “Про державний бюджет України” на відповідний рік. Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, або втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних коштів та інших джерел соціального забезпечення. Згідно зі статтею 21 Конституції України усі люди є рівні та вільні у своїй гідності та правах. Права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Згідно зі ст.22 ч.3 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.8 Конституції України, в Україні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Відповідно до Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік” прожитковий мінімум для непрацездатних осіб до 01 листопада 2009 року був на рівні грудня 2008 року - 498 грн., а з 01 листопада 2009 року відповідно до Закону України „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” № 1646-VI від 20 жовтня 2009 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб складає 573 грн., з 01 січня 2010 року - 695 грн., з 01 квітня 2010 року - 706 грн. Відповідно до Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік ” № 1715-VI від 06 листопада 2009 року, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01 листопада 2009 року становить 573 грн. Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року встановлено, що закон про державний бюджет України не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, колмпенчацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Судом визнано, що зупинення Законом про державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1,3, ч.2 ст.6, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19, ст.21,22 п.1 ч.2 ст.92, ч.1,2,3 ст.95 Конституції України, тобто є неконституційними. Позивач просить зобов'язати відповідача -Управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області - зробити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум з 29.12.2009 р. у відповідності до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» N 796-XII від 28 лютого 1991 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та пояснив, що 08 лютого 2010 року позивач звернувся до Пенсійного Фонду України в Білокуракинському районі, а 15 лютого 2010 року отримав відповідь з відмовою.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі позов не визнав та пояснив, що пенсію позивачу призначено згідно до діючого законодавства. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши докази кожний окремо та в їх сукупності, суд вважає необхідним позов задовольнити з наступних підстав.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно ст.21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Згідно ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії і є інвалідом 3 групи інвалідності, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що також підтверджено відповідними медичними висновками. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Ст.50 цього Закону передбачена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1 категорії у розмірах: інвалідам III групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Згідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 523 „Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи” зі змінами та доповненнями також передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчою по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік” прожитковий мінімум для непрацездатних осіб до 01 листопада 2009 року був на рівні грудня 2008 року - 498 грн., а з 01 листопада 2009 року відповідно до Закону України „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” № 1646-VI від 20 жовтня 2009 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб складає 573 грн., з 01 січня 2010 року - 695 грн., з 01 квітня 2010 року - 706 грн.
Згідно ч.3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Тому, виходячи із засад пріорітетності Конституції України та законів над урядовими нормативними актами при вирішенні вказаного спору підлягає застосуванню ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не постанова Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року № 1.
Згідно з ч.1 ст.35 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” у разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. Згідно ч.2 ст.84 Закону України „Про пенсійне забезпечення” перерахунок пенсії призначеної пенсії, у випадках, передбачених ст.35 та 47 цього Закону, провадиться із строків, зазначених у цих статтях.
Згідно викладеного суд вважає неправомірним зі сторони відповідача при вирішенні питання перерахунку розміру пенсії позивачу застосування того нормативного акту, який погіршує становище та суттєво порушує його пенсійні права.
Даючи оцінку встановленим обставинам справи та зібраним по справі доказам в їх сукупності, суд вважає позов обгрунтованим і таким, що підлягають задоволенню з наведених раніше підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст.84 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, ст.ст.28,35 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.8,21,22,24,46 Конституції України,
ст.ст.5, 6, 8, 11, 60, 130, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_3 - задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії з 29 грудня 2009 року у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» N 796-XII від 28 лютого 1991 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду 3 групи в розмірі 6 мінімальних розмірів пенсії за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, перерахунок здійснити виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом на відповідний період з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму за відповідний період згідно ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Луганської області через Білокуракинський районний суд Луганської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а також апеляційної скарги в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення.
Суддя Білокуракинського районного суду
Луганської області О.Г.Третяк