Рішення від 17.05.2010 по справі 2-164/10

Справа № 2-164 /2010

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2010 року Добровеличківський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді Кучеренко О.П.

При секретарі Ісуповій В.В.

з участю прокурора Науменко І.Ф.

з участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Добровеличківка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області про визнання дій незаконними та неправомірними щодо невірного нарахування та не проведення перерахування державної та додаткової пенсії особі, яка визнана інвалідом внаслідок захворювання, пов”язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно вимог ст.49,50,ч.4 ст.54 та 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Добровеличківського району Кіровоградської області в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій незаконними та неправомірними щодо невірного нарахування та не проведення перерахування державної та додаткової пенсії особі, яка визнана інвалідом внаслідок захворювання, пов”язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно вимог ст.49,50,ч.4 ст.54 та 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - в якому зазначає, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання пов”язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, згідно висновку МСЕК від 28.10.2009року, позивача бестроково визнано інвалідом 1групи, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивача віднесено до1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі цього Закону відповідачем з 28.10.09року позивачу призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законами.

Однак з 28.10.09 відповідач визначив розмір зазначених пенсій згідно з Постановами Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року за №530 та «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16 липня 2008 року, а не Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тобто у розмірах, менших ніж передбачено законом.

Так, статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, що позивач має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком, крім того розмір його державної пенсії по інвалідності 1 група інвалідності не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.

Крім того, ч.5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року, іншого порядку, обчислення зазначеної пенсії чинним законодавством не встановлено.

Пунктом 4 зазначеного Порядку, встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком.

Відповідач з 28.10.2009 р. повинен був здійснити перерахунок пенсії Позивача згідною ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року, тобто з підвищенням основної державної пенсії до розміру 10 мінімальна пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю до розміру 100% мінімальної пенсії за вікон розміру, встановленого ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проводити відповідні виплати, керуючись законодавчо визначеним розміром мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати.

Однак, не зважаючи на вищевикладене, відповідач, будь-яких дій, пов'язаних з перерахунком пенсії Позивачу у вищевказаних розмірах не здійснює, відповідних виплат не проводе, чим порушує законні права та інтереси останнього.

Прокурор, який представляє інтереси позивача заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та обґрунтував їх обставинами, викладеними в позовній заяві.

Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений вчасно та належним чином, надав суду заяву про слухання справи в його відсутність, позов підтримав повністю.

Представник управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області заявлених вимог не визнав повністю мотивуючим тим, що ч.4 ст. 45 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення ”, у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця , якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Зазначає, що доказів того, що позивач не виконав порядок необхідний для призначення, перерахунку пенсії відповідно до вимог ст.ст.44, 45 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення ”.Обґрунтував свої доводи , які виклав в письмових запереченнях .Просить відмовити в задоволенні позову з цих підстав .

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини : ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС . Згідно посвідчення серія НОМЕР_1, від 13.01.2010 року він є інвалідом 1 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно до ст. 14 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі ст.50,54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” позивачеві призначена державна пенсія та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Нарахування та виплата позивачеві сум пенсії та щомісячної додаткової пенсії проводилася на підставі та в межах визначених постановою Кабінету Міністрів України № 1, від 03.01.2002 року “ Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету ”, постановою Кабінету Міністрів України № 530, від 28.05.2008 року “ Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ”, постановою Кабінету Міністрів України № 654, від 16.07.2008 року “ Про підвищення рівня професійного забезпечення громадян “ .

Посилання відповідача при нарахуванні та виплаті позивачеві основної та додаткової пенсій на нормативно-правові акти , видані Кабінетом Міністрів України суд вважає необґрунтованими з таких підстав :

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом .

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » .

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України .

Отже , виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст.50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » , а не постанови Кабінету Міністрів України, якими керувався відповідач, оскільки останні істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача .

Відповідно до ст. 50 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” ( в редакції від 06.06.1996 року ) особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами першої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком .

Згідно ст. 54 вказаного вище Закону ( в редакції від 06.06.1996 року ) в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів першої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою , не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком .

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » від 28.12.2007 року № 107-VІ, із змінами та доповненнями , в Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” внесено зміни, а саме статтю 50 викладено в такій редакції : особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 1 групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Статтю 54 Закону викладено в наступній редакції : у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими : для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках: по 1 групі інвалідності - 160 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.28 розділу 2 Закону України ?ро Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Виходячи із викладеного та керуючись приписами ч.2 ст.152 Конституції України, суд дійшов висновку, що з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п. 28 розділу 2 Закону України ?ро Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню, а тому право позивача на звернення за перерахунком пенсії в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком було відновлено.

Згідно ч.5 ст. 45 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця , якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа .

З врахуванням того, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 17.11.2009 року тому такий перерахунок йому слід проводити з 01.12.2009 року.

При визначенні сум виплат, які необхідно провести позивачеві суд виходить із розміру мінімальної пенсії за віком, яка відповідно до ст. 28 Закону України ?Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. До доводів відповідача про відсутність підстав для застосування до спірних правовідносин мінімальної пенсії за віком , яка визначена ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” суд відноситься критично, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою даної статті мінімального розміру пенсії за віком .

Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму .

Таким чином у разі збільшення прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком .

На підставі викладеного, ст. ст.46, 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, із змінами та доповненнями , рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, ст.28, ч.4 ст. 45 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » від 28.12.2007 року № 107-VІ, із змінами та доповненнями, керуючись ст. ст. 3,4, 8,27, 50, 57, 60, 61,88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд , -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області, які пов”язані з невірним нарахуванням та виплатою державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_2, починаючи з 01.12.2009року у розмірах, менших ніж встановлених ст.50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно до ст.ст. 50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, з підвищенням основної державної пенсії до розміру десяти мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю до розміру 100 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 01.12.2009 року, керуючись законодавчо визначеним розміром мінімальної пенсії за віком, встановленим на час виплати з 01.12.2009 року .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути піддане апеляційному оскарженню шляхом подачі до апеляційного суду Кіровоградської області через суд першої інстанції в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя :