Справа № 22Ц-2237/2010 Головуючий в суді І інстанції Потеряйко С.А.
Категорія 01, 57 Доповідач у суді 2 інстанції Сліпченко О.І.
27 квітня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого Сліпченка О.І.,
суддів Корзаченко І.Ф., Мережко М.В.,
при секретарі Бистрій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 25 лютого 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат за 2008 - 2009 роки , -
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
У лютому 2010 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним позовом, який обґрунтовував тим, що відповідач управління Пенсійного фонду України у Таращанському районів порушує вимоги ст.39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не виплачує доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Посилаючись на те, що зазначена доплата виплачується у розмірі меншому, ніж встановлений законом, просив зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок.
Постановою Таращанського районного суду Київської області від 25 лютого 2010 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії відповідача та зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю ОСОБА_3 згідно ст . 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 03.02.2009 року по 25.02.2010 року. За зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вимог ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати починаючи з 03.02.2009 року по 25.02.2010 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач являється потерпілим від аварії на ЧАЕС 2 категорії та перебуває на обліку в Управлінні управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області як непрацюючий пенсіонер.
Відповідно до вимог ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіологічного контролю, доплату до пенсії в розмірі однієї заробітної плати.
Статтею 51 вказаного передбачено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, громадянам віднесеним до 2 категорії потерпілих, виплачується в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн..
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати становить 515 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень.
Статтею 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», встановлений розмір прожиткового мінімуму на рівні грудня 2008 року, відповідно до Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 року № 1646-УІ, був затверджений розмір мінімальної заробітної плати з 01 листопада 2009 року - 744грн.., прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 листопада 2009 року - 573 грн..
Суд першої інстанції правомірно відхилив доводи відповідача про необхідність застосування постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» та Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року для визначення розміру доплати до пенсії позивача та додаткової пенсії позивачу,
Крім того, ч. 1 ст. 51 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено щомісячний розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії П в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю не залежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Частиною 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, у тому числі віднесеним до категорії 2. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначені Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-3.
Статтею 17 даного Закону до основних державних соціальних гарантій включаються мінімальний розмір пенсії за віком. Частиною другою зазначеної статті передбачено, що основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом і снування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Стаття 19 зазначає, що виключно законами України визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно прийшов до висновку що дії відповідача щодо відмови у проведені перерахунку доплат до пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ст.ст.39, 51 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірними та підлягають до задоволення.
Інших доводів, які спростовували б законність і обґрунтованість постановленого судом рішення апеляційна скарга в собі не містить.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийняте законне і обґрунтоване рішення, а тому підстав для його скасування чи зміни не вбачається.
Керуючись ст.ст. 307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області - відхилити.
Постанову Таращанського районного суду Київської області від 25 лютого 2010 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набуває чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту її проголошення.
Головуючий:
Судді:
27 квітня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого Сліпченка О.І.,
суддів Корзаченко І.Ф., Мережко М.В.,
при секретарі Бистрій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 25 лютого 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов»язання провести перерахунок пенсії та доплат за 2008 - 2009 роки ,-
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
Оскільки для виготовлення повного тексту судового рішення необхідних значний час, колегія суддів вважає за доцільне оголосити вступну та резолютивну частину.
На підставі наведеного та керуючись ст. 209 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області - відхилити.
Постанову Таращанського районного суду Київської області від 25 лютого 2010 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набуває чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту її проголошення.
Головуючий:
Судді: