Миколаївської області
Справа №477/344/21
Провадження №3/477/251/21
26 квітня 2021 року місто Миколаїв
Суддя Жовтневого районного суду Миколаївської області Семенова Л.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділення поліції №4 Миколаївського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
- до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,
06 січня 2021 року о 18-06 годині на автодорозі Н-11 Дніпро-Миколаїв біля с.Калинівка Вітовського району Миколаївської області водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Ford Transit Connect», державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запахом алкоголю з порожнини рота, хиткою ходою, почервонінням очей, тремтінням рук в порушення п.2.5 Правил дорожнього руху від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився у присутності двох свідків.
За даним фактом складено протокол серії ОБ №117948 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
Матеріали справи надійшли до Жовтневого районного суду Миколаївської області 03 березня 2021 року.
У судове засідання 25 березня 2021 року ОСОБА_1 не з'явився, надіслав суду клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з хворобою, підтверджуючих документів суду не надав. Судове засідання було відкладене до 07 квітня 2021 року.
07 квітня 2021 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом направлення судової повістки за адресою, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення, та телефонограмою.
23 квітня 2021 року ОСОБА_1 направив суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, просив закрити провадження у справі відповідно до п.7 ст.247 КУпАП в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч.2 ст.38 КУпАП. Зазначив, що посилення відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та продовження строків розгляду справ за вказаною статтею відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» від 16.02.2021 року не має зворотньої дії в часі, тому повинен застосовуватись закон в редакції станом на дату вчинення адміністративного правопорушення. Тобто, на день розгляду справи строки накладення стягнення минули та провадження у справі підлягає закриттю.
Клопотання ОСОБА_1 щодо закриття провадження у справі відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Частинами 1, 2 статті 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Зазначене стосується відповідальності за адміністративні правопорушення, в зв'язку з чим до правопорушення, вчиненого 06 січня 2021 року, застосовуються положення частини 1 статті 130 КУпАП в редакції чинній на час вчинення інкримінованого правопорушення.
Стосовно строків накладення адміністративного стягнення, то відповідно до частини 3 статті 8 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Частиною 6 статті 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
Таким чином, щодо строків накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 130 КУпАП, застосовуються положення частини 6 статті 38 КУпАП, що діють на час розгляду справи, тобто адміністративне стягнення може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
Дослідивши зміст письмових доказів, суд дійшов такого висновку.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху (далі ПДР), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, визначено, що водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п. 1.3 ПДР, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до ч.ч.2, 3, 5 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядок).
Відповідно до п.п. 2, 3, 4, 6, 7, 8 вказаного Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ .
Зокрема, пунктом 3 Порядку передбачено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту)
Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Зі змісту письмових доказів слідує, що правопорушення, зокрема відмова водія ОСОБА_1 , відносно якого були обґрунтовані підозри вважати про керування ним транспортним засобом у стані сп'яніння, від проходження огляду на стан сп'яніння, зафіксовано в присутності двох свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з чого суд дійшов висновку про дотримання працівниками поліції вимог, передбачених п.6, п.8 Порядку.
У письмових поясненнях, долучених до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 своєї вини за обставин, зазначених у протоколі, не заперечував (а.с.3).
Враховуючи викладені обставини, дослідивши надані суду письмові докази, в тому числі письмові пояснення свідків ОСОБА_2 (а.с.4,5), письмові пояснення ОСОБА_1 (а.с.3), відеозапис з нагрудного відеореєстратора, вважаю доведеним наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та необхідним накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до статті 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити, в тому числі, вирішення питання про вилучені речі і документи.
Згідно довідки Відділення поліції №4 Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області, ОСОБА_1 отримав посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_2 від 23.10.2015 року.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 06 січня 2021 року серії ОБ №117948 у водія ОСОБА_1 посвідчення водія не вилучалось.
На підставі ЗУ «Про судовий збір» з порушника підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 454 грн.
Керуючись ч.1 ст. 130, ст.283 КУпАП України,
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 10200 (десять тисяч двісті) грн. (UA438999980313010149000014001, отримувач коштів Миколаївське ГУК/Микол.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу - штраф.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 454 грн. (рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 , код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу - судовий збір).
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Жовтневий районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л.М. Семенова