Рішення від 27.04.2021 по справі 380/3158/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2021 року справа №380/3158/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області(місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Управління Служби безпеки України у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Вітовського, 55, код ЄДРПОУ 20001591), в якому із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 19.04.2021 вх.№27278 просить суд:

-зобов'язати Управління Служби безпеки у Львівській області витребувати всі необхідні для оформлення, відповідно до Грошового атестату № 31 від 30.12.2005 (пенсійна справа № 5921), оновленої «Довідки про розмір грошового забезпечення», підготувати та скерувати її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області;

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 01.04.2019 ОСОБА_1 з розрахунку 70% грошового забезпечення;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до Грошового атестату №31 від 31.12.2005 з розрахунку 82% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, яку йому призначено у розмірі 82% від його грошового забезпечення. Позивач вказав, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» йому з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70% його грошового забезпечення. Крім того, у зв'язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач з 01.04.2019 набув право на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугу років, з урахуванням визначених, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Судовими рішеннями Львівського окружного адміністративного суду визнано за позивачем право на визначення його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії та право на обчислення такого виходячи з розміру 82% відповідного грошового забезпечення. Однак всупереч вимогам чинного законодавства, відповідач отримавши оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при обчисленні пенсії відмовив у здійсненні перерахунку. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 15.03.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачам десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії. У визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 22.03.2021 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що на момент перерахунку пенсії позивача положення Постанови від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 були чинними, тому відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача та виплачено її в порядку, передбаченому законом. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідачу скеровано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 за нормами, чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови №103 від 21.02.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Відповідач звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103, проте після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 від 21.02.2018, якими було передбачене проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №704 від 30.08.2017 «Про грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Таким чином вважає, що підстави для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з надходженням нової довідки про розмір грошового забезпечення відсутні.Також вважає безпідставним покликання відповідача на ч. 2 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992. Зауважив, що позивач просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки, виданої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду, а не на виконання Порядку №45.Також вказав, що відповідачем не проведено перерахунку пенсії за вислугу років позивача з 01.04.2019 з урахуванням 82% сум грошового забезпечення позивача, тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку можуть бути порушені. Судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо виникнуть у майбутньому. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.

Відповідач, Управління Служби безпеки у Львівській області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що на виконання рішення суду була підготовлена та скерована на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та позивача довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19. Вказана довідка про розмір грошового забезпечення оформляється у суворій відповідності до зразка, передбаченого у додатку №2 до Постанови Кабінету Міністрів України №45. Після вступу в силу рішення у зразковій справі №160/8324/19 та скасування положень відомої Постанови Кабінету Міністрів України №103 до такої довідки стосовно грошового забезпечення військовослужбовців вносяться також і відомості про додаткові види грошового забезпечення. При цьому у відповідності до п.4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. Таким чином, до довідки вносяться розміри основних і додаткових видів грошового забезпечення по відповідній або аналогічній посаді на момент виникнення права на перерахунок пенсії, а не станом на день виходу на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховується (абз.7 п.5 Порядку в редакції після скасування змін до нього, внесених Постановою Кабінету Міністрів України №103 на підставі рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19). Крім того, відповідач зазнає, що такі додаткові види грошового забезпечення позивача як винагорода за тривалу безперервну військову службу, надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі, надбавки за особливі умови служби тощо були передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №452 «Щодо упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців», яка втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». В свою чергу зазначена Постанова Кабінету Міністрів України №1294 втратила чинність у зв'язку з введенням в дію Постанови Кабінету Міністрів України №704 «Про грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Вказана Постанова Кабінету Міністрів України №704 чинна і по сьогоднішній день, а вказані вище надбавки станом на 05.03.2019 (станом на момент виникнення права позивача на перерахунок пенсії) не передбачені ні нею, ні відомчими нормативними актами СБУ. Також зазначає, суми і види грошового забезпечення беруться станом на виникнення права на перерахунок пенсії, а не на день виникнення права на пенсію чи складання грошового атестату. Тому вважає, що в довідці позивача про розмір грошового забезпечення зазначені усі види грошового забезпечення, які б він отримував станом на 05.03.2019 по посаді «начальник станції урядового зв'язку на ЗПУ ЗСУ 7 ТВУЗ СБУ». На думку відповідача, довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 06.08.2020 №62/21-459-2 складена у суворій відповідності до вимог законодавства, внесені до неї відомості повністю відповідають дійсності, а також законодавчо встановленим вимогами щодо змісту таких довідок, відтак жодних причин та підстав вносити до неї зміни чи оформляти нову довідку немає. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.

15.04.2021 та 19.04.2021 позивач подав відповідь на відзив, в якому наводить спростування доводів відповідачів, викладених у відзиві.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основний розмір пенсії ОСОБА_1 на момент призначення становив 82% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням 70% грошового забезпечення за 29 років вислуги на підставі Постанов КМУ №704 та №103.

16.05.2019 не погоджуючись з проведеним перерахунком, ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області у якій просив провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням 82% сум грошового забезпечення.

Листом від 28.05.2019 №2752/1-20/11.03-06 ГУ ПФУ у Львівській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку. Повідомлено позивача, що йому здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 та на підставі довідки про грошове забезпечення. За матеріалами пенсійної справи йому призначено та розпочато виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинній на дату призначення пенсії у розмірі 82 % грошового забезпечення. Проте, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» було внесено зміни у законодавство, якими передбачено що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.05.2014 не повинен перевищувати 70% відповідних сум. Отже, з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, вважаючи його протиправним та незаконним, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2019 у справі №1.380.2019.002965 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 82% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у порядку і розмірах, визначених пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, та здійснити її виплату з урахуванням виплачених сум. В іншій частині позову відмовити. Рішення суду набрало законної сили.

30.06.2020 позивач звернувся до Управління Служби безпеки України у Львівській області із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Листом від 13.07.2020 №62/21/Л-373/14 Управління Служби безпеки України у Львівській області повідомило ОСОБА_1 , що його заява разом з усіма необхідними для вирішення питання проперерахунок пенсії документами скерована до ГУ ПФУ у Львівській області.

Позивач 20.07.2020 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із запитом щодо перерахунку пенсії.

Листом від 31.07.2020 №5179-5562/Л-02/8-1300/20 ГУПФУ у Львівській області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку на підставі наданої довідки про розміри грошового забезпечення.

Не погоджуючись з вищенаведеними діями ГУ ПФУ у Львівській області, вважаючи що має право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 у справі №380/6343/20 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 01.04.2019 ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Це рішення суду набрало законної сили. Позивач його не оскаржував в апеляційному порядку.

Згідно з відомостями з пенсійної справи позивачу з 01.04.2019 перерахована пенсія, виходячи з 70% його грошового забезпечення.

Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, виданою на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, за посадою відповідною (аналогічною) остатній штатній посаді позивача «начальник станції урядового зв'язку на ЗПУ ЗСУ 7 ТВУЗ СБУ» складає:

Посадовий оклад 6340,00грн.;

Оклад за військовим званням «підполковник» 1410,00грн.;

Надбавка за вислугу років (50%) 3875,00грн.;

Надбавка за особливості проходження служби (32%) 3720,00грн.;

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) 1268,00грн.;

Надбавка за кваліфікацію (7%) 443,80грн.;

Премія (10%) 634,00грн.

Всього 17690,80грн.

Позивач вважаючи, що вказана довідка складена не відповідно ні до наявного в його пенсійній справі грошового атестату, ні до складових грошового забезпечення, які викладені у Постанові Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», так як відсутня надбавка, а саме: за роботу шифрами, за службу в СБУ, за безперервну службу; за право на пенсію; особливості проходження служби занижено на 13%; премія занижена на 20,3% звернувся до Управління Служби безпеки України у Львівській області із заявою про оформлення, відповідно до Грошового атестату № 31 від 30.12.2005 (пенсійна справа № 5921), оновленої «Довідки про розмір грошового забезпечення».

Щодо вимоги, заявленої до Управління СБ України у Львівькій області, то суд застосовує такі норми.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, тому з (05.03.2019) дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, Управління СБ України у Львівській області є уповноваженим органом, який видає довідки щодо грошового забезпечення військовослужбовця.

На виконання такої норми відповідач у цій справі видав довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 06.08.2020 №62/21-459-2. Ця довідка містить інформацію про грошове забезпечення за відповідною посадою начальника станції урядового зв'язку на ЗПУ ЗСУ 7 територіального вузла УЗ СБУ станом на 05.03.2019 згідно з постановою КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Саме означену довідку було скеровано до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії позивачу.

Позивач вважає, що відповідач неправильно зазначив інформацію про його грошове забезпечення, а саме в частині відсутності надбавки за роботу шифрами, за службу в СБУ, за безперервну службу; за право на пенсію, а також занижено на 13% за особливості проходження служби занижено та премію на 20,3%.

Суд зазначає, що додаткові види грошового забезпечення, такі як винагорода за тривалу безперервну військову службу, надбавка за безперервний стаж на шифрувальнійі роботі, надбавка за особливі умови служби були передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 №42 «Щодо упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців». Ця постанова втратила чинність н підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб». Постанова №1294 відповідно втратила чинність у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2019 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 13 лютого 2008 р. № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Як вже зазначалося судом, для перерахунку пенсії військовослужбовцям застосовується нормативний акт, що регулює грошове забезпечення, його структуру, розмір, чинний на момент такого перерахунку.

Тому, підставою складення довідки про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2019 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб» (постанова №704).

Згадана постанова №704, що застосовується на час перерахунку пенсії позивачу, не передбачає надбавки за роботу шифрами, за службу в СБУ, за безперервну службу, за право на пенсію, тобто ті, що були встановлені нормативним актом, чинним на час призначення пенсії позивачу.

Отже, застосовання розміру премії при перерахунку пенсії здійснюється, виходячи із поточного розміру премії за відповідною посадою. Тобто розмір премії при перерахунку пенсії залежить від розміру премії за такою ж чи аналогічною посадою військовослужбовця, на день такого перерахунку.

Таким чином, дії відповідача, Управління СБ України у Львівській області щодо видачі довідки від 06.08.2020 та включення у цю довідку відповідних видів грошового забезпечення у зазначених у ній розмірах, є правомірними.

Щодо витребування грошового атестату від Управління СБ України у Львівській області, то суд зазначає, що такий є у матеріалах справи (а.с.47), а інформація, вказана у грошовому атестаті не є підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки така не передбачена жодним з перерахованих вище нормативних актів, які регулюють перерахунок пенсії військовослужбовцю.

Відтак, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги, заявленої до Управління СБ України у Львівській області.

Щодо вимог до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, то суд зазначає таке.

Позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 01.04.2019 ОСОБА_1 з розрахунку 70% грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до Грошового атестату №31 від 31.12.2005 з розрахунку 82% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром пенсії.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи видно, що 01.03.2021 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 у справі №380/6343/20. Як видно з Перерахунку пенсії по пенсійній справі №N/А5921-СБУ, основний розмір пенсії позивача становить 70 % грошового забезпечення (вислуга 29 років).

Щодо протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії позивача, виходячи із розміру такої 70% відповідної суми грошового забезпечення з 01.03.2021, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» ст.12): за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95%.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 (набрав чинності 01.10.2011), внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %.

З огляду на викладене, з 01.10.2011 положення ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» №1166-VІІ від 27.03.2014 (набрав чинності 01.04.2014), внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, де число « 80» змінено на число « 70» (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Проаналізувавши наведене у сукупності, суд дійшов висновку, що приписи ст. 13 Закону №2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Адже до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.

Незважаючи на викладене, при здійснені перерахунку пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, відповідач застосував норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що не узгоджується із нормами законодавства вказаними вище.

При вирішенні питання щодо застосування положень Закону №2262-ХІІ у часі, доцільно зауважити таке.

Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У вказаних рішеннях Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Таким чином, за змістом висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Вказана позиція щодо застосування норм права до спірних правовідносин викладена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 у справі №21-420а13 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/36475565).

Додатково суд звертає увагу на те, що «призначення пенсії» та «перерахунок пенсії» є різними за змістом та механізмом процедурами, а встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Такий висновок відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.04.2018 умсправі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17) (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73604768).

В рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18) Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79615886).

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишене без змін (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/85174587).

При ухваленні цього рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у справі №240/5401/18.

Тому органом пенсійного фонду протиправно зменшено позивачу при перерахунку основний розмір пенсії з 82% до 70% грошового забезпечення позивача, адже при виході на пенсію її розрахунок проводився виходячи з 82% від грошового забезпечення, а не 70%.

Суд, з метою забезпечення ефективного захисту порушених прав позивача, вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру пенсії з 82% на 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивачу, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

З урахуванням викладеного в цілому, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Судові витрати пілягають розподілу пропорційно до задоволених позовних вимог, відтак на користь позивача підлягає стягненню судовий збір на суму 908,00грн з бюджетних асигнувань відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області(місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Управління Служби безпеки України у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Вітовського, 55, код ЄДРПОУ 20001591) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні частини позовних вимог до Управління Служби безпеки України у Львівській області - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір на сумі 908 (дев'ятсот вісім)грн. 00коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.