справа № 380/4844/21
про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
26 квітня 2021 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області (81200 Львівська область м. Перемишляни вул. Омеляна Ковча 4) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області, у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 03.12.2020 про відмову позивачці в наданні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалюваний період 2018, 2019 років;
- зобов'язати відповідача в місячний термін повторно розглянути заяву позивачки від 26.11.2018 про призначення субсидії та призначити ОСОБА_1 субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2018, 2019 років за адресою її проживання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка 26.11.2018 подала відповідачу заяву про призначення житлової субсидії за оплату комунальних послуг. Рішенням комісії від 19.12.2018 позивачці відмовлено в призначенні субсидії, проте таке скасовано рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 449/717/19 та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.11.2018. Рішенням комісії від 12.02.2020 повторно відмовлено позивачці у наданні субсидії, однак таке теж скасовано рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/7134/20 та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.11.2018. Вказала, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 у справі № 380/7134/20 комісія втретє прийняла рішення про відмову в наданні ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Підставою для відмови зазначено те, що в складі сім'ї є особи працездатного віку, які не працюють. При цьому відповідачем залишено в силі рішення від 12.02.2020, яке вже було скасовано судом. Позивачка вважає таку відмову протиправною, прийнятою з порушенням вимог законодавства, оскільки комісією при прийнятті оскаржуваного рішення вже втретє не взято до уваги акт обстеження матеріально-побутових умов малозабезпеченої сім'ї від 21.11.2018, незважаючи на правові висновки суду. Додатково вказала, що дочка позивачки - ОСОБА_2 , яка зареєстрована та постійно проживає з нею, не працює та в жовтні 2018 стала на облік у центрі зайнятості як безробітна. Однак по даний час центром зайнятості її не працевлаштовано через відсутність вакансій.
Разом із позовною заявою подала клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв'язку із скрутним матеріальним становищем, оскільки сукупний дохід її сім'ї на одного члена сім'ї становить 850,79 грн.
Ухвалою від 02.04.2021 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду заяви таких документів: належним чином засвідчених та належної якості копій заяви від 26.11.2018 та акта обстеження житлово-побутових умов від 21.11.2018 (додатки № 1 та № 2 до позовної заяви відповідно); належним чином засвідчених копій паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків позивачки; заяви, у якій вказати ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача; офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти позивачки та відповідача. У разі, якщо такі відсутні або невідомі, про це слід зробити відмітку.
Позивачці також запропоновано подати до Львівського окружного адміністративного суду довідку про доходи за формою № 1ДФ на підтвердження обставин, викладених у клопотанні про відстрочення сплати судового збору.
На виконання вимог ухвали на адресу суду від позивачки надійшло клопотання (вх. № 27258 від 19.04.2021), до якої долучила зазначені в ухвалі документи та вказала необхідні відомості.
Позивачка також зазначила про те, що заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви не вживалися та відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Щодо пропозиції судді надати довідку про доходи за формою № 1ДФ на підтвердження обставин, викладених у клопотанні про відстрочення сплати судового збору вказала, що через жорсткі карантинні обмеження та скрутне фінансове становище на даний час вона не має можливості прибути до в офіс ДПС, щоб отримати таку довідку, чи до нотаріуса, щоб оформити довіреність. Комп'ютерною технікою не володіє, тому не електронним кабінетом платника податків та ЕЦП користуватися не має можливості. З огляду на викладене не може у встановлені строки подати довідку про доходи за формою № 1ДФ.
Щодо клопотання про відстрочення сплати судового збору суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ст. 2 Закону № 3674-VI).
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ст. 133 КАС України, ураховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно зі ст. 8 Закону № 3674-VI, ураховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може відстрочити або звільнити від сплати судового збору, є майновий стан сторони. Жодної іншої підстави для постановлення судом ухвали про відстрочення чи звільнення від сплати судового збору ні Законом № 3674-VI, ні КАС України не передбачено.
Разом з цим, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 11.11.2020 у справі № 9901/77/20, для звільнення від сплати судового збору відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI необхідно надати довідку з органу Державної податкової служби України про розмір доходів за попередній календарний рік, яка підтверджує, що розмір судового збору в цій справі перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивачки за попередній календарний рік.
З урахуванням факту відсутності в ОСОБА_1 можливості самостійно сформувати довідку форми 1-ДФ через «Електронний кабінет платника», а також встановленого на території країни карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд вважає, що надання доказів на підтвердження обставин неможливості сплати судового збору станом на час вирішення питання про відкриття провадження у справі є утрудненим, тому суд відповідно до приписів ст. 133 КАС України та ст. 8 Закону № 3674-VI вважає за можливим клопотання позивачки задовольнити та відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у справі № 380/4844/21 до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з правилами ст. 19 (предметна юрисдикція) та ст. 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція) справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до п. 3 ст. 12, п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг розглядаються в порядку спрощеного провадження.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням значення справи для сторін, обраного позивачем способу захисту, категорії та незначної складності справи, обсягу та характеру доказів у справі, кількості сторін та інших учасників справи суддя дійшла висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Судом встановлено, що долучені до матеріалів справи копії заяви позивачки від 26.11.2018 та акта обстеження житлово-побутових умов від 21.11.2018 є копіями із низькою якістю. Оскільки позивачка в клопотанні про усунення недоліків зазначила про наявність оригіналів вказаних доказів у відповідача, суддя з метою з'ясування достовірності викладених позивачкою обставин справи суд доходить висновку про необхідність зобов'язання Управління соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області надати належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 від 26.11.2018 та акта обстеження житлово-побутових умов від 21.11.2018.
Керуючись ст.ст. 19, 77, 171, 248, 256, 257, 261, 263, 293, 294 КАС України, суддя -
1. Клопотання позивачки про відстрочення сплати судового збору задовольнити.
2. Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору в адміністративній справі № 380/4844/21 за подання позовної заяви до Управління соціального захисту населення Перемишлянської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
3. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
4. Призначити справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
5. Відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 від 26.11.2018 та акта обстеження житлово-побутових умов від 21.11.2018 протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018 м. Львів вул. Чоловського 2).
Вимоги до змісту та форми відзиву на позовну заяву передбачено ст. 162 КАС України. До такого, зокрема, додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/ у розділі «Стан розгляду справи».
7. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
8. Копію ухвали надіслати учасникам справи. Відповідачу надіслати також копію позовної заяви з додатками.
Ухвала суду набирає законної сили законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур