Рішення від 30.03.2021 по справі 225/7057/20

Справа № 225/7057/20

Провадження № 2-а/185/17/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2021 року м. Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Бондаренко В.М.,

за участю секретаря: Данильченко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону ВПС «Мілове» ім. В. Банних, старшого інспектора прикордонної служби АЮД ВПС «Мілове» лейтенанта Волківського Олега Юрійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, суд -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Дзержинського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Державної прикордонної служби Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону ВПС «Мілове» ім. В. Банних, старшого інспектора прикордонної служби АЮД ВПС «Мілове» лейтенанта Волківського Олега Юрійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якому просить суд постанову про накладення адміністративного стягнення № 136360 від 25.11.2020 року, винесену старшим інспектором прикордонної служби групи АЮД ВПС «Мілове» ім. В. Банних лейтенантом Волківським Олегом Юрійовичем (старшим прикордонних нарядів в пункті пропуску) щодо притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП скасувати та закрити провадження в адміністративній справі відносно неї.

В обґрунтування позову позивач посилалася на те, що 25.11.2020 року посадовою особою, старшим інспектором прикордонної служби групи АЮД ВПС «Мілове» ім. В. Банних лейтенантом Волківським Олегом Юрійовичем (старшим прикордонних нарядів в пункті пропуску) винесено постанову № 136360 від 25.11.2020 року, якою її було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700,00 грн. Однак, з правопорушенням вона не згодна, посилається на те, що винесена постанова містить недостовірну інформацію. Перед складанням постанови їй не були роз'яснені права, час для підготовки для звернення за правовою допомогою їй не надавався, зміст постанови не проголошувався. Постанова не містить посилання на докази, та не відповідає вимогам закону, тому вона змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 08 грудня 2020 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону ВПС «Мілове» ім. В. Банних, старшого інспектора прикордонної служби АЮД ВПС «Мілове» лейтенанта Волківського Олега Юрійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення передано за підсудністю Павлоградському міськрайонному суду Дніпропетровської області.

Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.

У судове засідання позивач не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача Державної прикордонної служби Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону ВПС «Мілове» ім. В. Банних та відповідач старший інспектор прикордонної служби АЮД ВПС «Мілове» лейтенант Волківський Олег Юрійович у судове засідання не з'явилися, не повідомили суд про причини не явки, були належним чином повідомлені про день та час розгляду справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 136360 від 25.11.2020 року, складеною старшим інспектором прикордонної служби групи АЮД ВПС «Мілове» ім. В. Банних лейтенантом Волківським Олегом Юрійовичем (старшим прикордонних нарядів в пункті пропуску), ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2КУпАП, із застосуванням до неї адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700,00 грн.

Як вбачається з вказаної постанови, 25.11.2020 року о 04-40 год. під час прикордонного контролю прикордонним нарядом «Перевірка документів» у міждержавному пункті пропуску через державний кордон України «Мілове» було виявлено позивачку, як особу, яка 10.04.2020 року о 19-00 год. перетнула державний кордон України з тимчасово окупованої території України до Російської Федерації через тимчасово непрацюючий пункт пропуску через державний кордон України н.п. «Успенка» (ТОТ) на напрямку «Успенка» (ТОТ) - «Матвєєк Курган» (РФ), чим порушила вимоги п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №815 від 17.07.2019 року «Про затвердження порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповану території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких території, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.

Згідно статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так, ч. 1 ст. 204-2 КУпАП передбачена відповідальність за порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

Отже, вказана норма є бланкетною та відсилає до відповідного нормативного акту, зокрема, на Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».

Відповідно до частин 1 та 3 статті 12 цього Закону, в'їзд осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзд осіб, переміщення товарів з таких територій здійснюються через контрольні пункти в'їзду-виїзду.

Порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України.

28.11.2019 року набрав чинності Порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019р. № 815 (далі - Порядок № 815).

Відповідно до п. 1 Порядку № 815, він визначає процедуру в'їзду/виїзду осіб і транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, і переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях (далі - тимчасово окуповані території) та з таких територій.

Дія цього Порядку № 815 поширюється на всіх фізичних та юридичних осіб, які здійснюють такий в'їзд/виїзд і переміщення товарів через контрольні пункти в'їзду-виїзду, контрольні пункти в'їзду-виїзду на залізниці.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 815 (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення), в'їзд/виїзд осіб, у тому числі транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, а також переміщення товарів на тимчасово окуповані території та з таких територій здійснюється виключно через визначені контрольні пункти відповідно до вимог цього Порядку.

Контрольні пункти не призначені для перетинання державного кордону.

Поза визначеними контрольними пунктами в'їзду/виїзду переміщення через лінію розмежування осіб, транспортних засобів та товарів заборонено.

З визначення термінів, викладених в пункті 2 Порядку № 815 вбачається, що контрольний пункт в'їзду/виїзду - це комплекс будівель, спеціальних, інженерних споруд і технічних засобів, розташованих на спеціально визначеній земельній ділянці, де здійснюються заходи контролю в'їзду-виїзду осіб, транспортних засобів та товарів, які переміщуються на тимчасово окуповані території та з таких територій.

Лінія розмежування - умовна лінія на місцевості між тимчасово окупованими територіями та контрольованими територіями, яка проходить по передньому краю передових позицій об'єднаних сил.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що положення Порядку № 815 визначають правила в'їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях та виїзду з них виключно через контрольні пункти, які розташовані на спеціально визначеній земельній ділянці в межах лінії розмежування, при цьому такі контрольні пункти не призначені для перетинання державного кордону.

Таким чином, особа підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП виключно у разі переміщення саме через лінію розмежування поза визначеними контрольними пунктами в'їзду/виїзду.

Як вбачається з оскаржуваної постанови, на позивачку накладено стягнення за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП за перетинання державного кордону через пункт пропуску «Успенка» на територію Російської Федерації.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний кордон України», державним кордоном України є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору.

Згідно з частинами 1 та 3 статті 9 цього Закону, перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.

Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

Стаття 35 Закону України «Про державний кордон України» передбачає, що особи, винні в порушенні або спробі порушення режиму державного кордону України, прикордонного режиму або режиму в пунктах пропуску через державний кордон України, у незаконному переміщенні або спробі незаконного переміщення через державний кордон України вантажів, матеріалів, документів та інших предметів, а також в інших порушеннях законодавства про державний кордон України, несуть кримінальну, адміністративну або іншу відповідальність згідно з законодавством України.

Зокрема, стаття 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за незаконне перетинання або спробу незаконного перетинання державного кордону України.

Таким чином, незаконний перетин державного кордону України не охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, оскільки положення Порядку № 815 забороняють в'їзд/виїзд поза визначеними контрольними пунктами саме через лінію розмежування, а не державного кордону.

Відповідно до вимог ст. 284 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених ст. 24-1 цього кодексу; 3) про закриття справи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про відсутність в діях позивачки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Отже, суд дійшов висновку про необхідність скасування постанови № 136360 від 25.11.2020 року про накладення на позивачку адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, та закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно позивачки на підставі п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України.

За положеннями частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 5-8, 9, 73, 77, 242, 243, 245, 250, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону ВПС «Мілове» ім. В. Банних, старшого інспектора прикордонної служби АЮД ВПС «Мілове» лейтенанта Волківського Олега Юрійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити у повному обсязі.

Постанову про накладення адміністративного стягнення № 136360 від 25.11.2020 року, винесену старшим інспектором прикордонної служби групи АЮД ВПС «Мілове» ім. В. Банних лейтенантом Волківським Олегом Юрійовичем (старшим прикордонних нарядів в пункті пропуску), щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП - скасувати.

Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу прикордонної служби "Мілове" ім. В. Банних (92500, Луганська область, Міловський район, смт. Мілове, вул. Міловська, буд. 58) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , понесені судові витрати по справі, а саме суму сплаченого судового збору у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення або складення, а учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 295 КАС України строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причини, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 15.1 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України подання апеляційної скарги здійснюється в паперовій формі. Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.М. Бондаренко