Іменем України
27 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1075/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач), в інтересах якої звернувся адвокат Скиртач Сергій Вікторович (далі також - представник позивача), до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі також - відповідач, Марківське ОУПФУ), в якій просить:
- визнати бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, що полягає в незарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, періодів роботи на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996, протиправною;
- зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996, здійснивши перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.01.2021, а також виплатити заборгованість, яка утворилася за минулий період.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 14.01.2021 позивач звернувся до Марківського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 3455-VІ.
Позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії відповідачу були надані: копія паспорту/РНОКПП; копія трудової книжки; довідка від 30.04.2020 № 328/1; довідка від 30.04.2020 № 328/2; довідка від 30.04.2020 № 328/3; довідка від 30.04.2020 № 328/4; довідка від 30.04.2020 № 328/5; довідка від 30.04.2020 № 72/1; копія наказу від 05.03.1990 № 142/к; копія наказу від 18,06.1990 № 375/к; копія наказу від 25.09.1990 № 612/к; копія наказу від 14.06.1993 № 393/к; копія наказу від 26.08.1994 № 549-к; копія наказу від 28.10.1994 № 705-к; копія наказу від 27.01.1995 № 53-к.
Трудова книжка позивача містить записи про незараховані відповідачем періоди роботи, відповідно до яких позивач працював повний робочій день під землею на посаді гірника, що згідно з результатами атестації робочих місць належить до переліку підземних професій з умовами праці, що підтверджують право на пенсію за списком № 1.
Листом від 26.01.2021 № 10-4/В-21/8-1238/21 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 3455-VI. Відмова мотивована тим, що до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по списку № 1, позивачу не було зараховано періоди роботи гірником з поновним робочим днем під землею на: відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997; шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996.
Відповідач посилається на те, що надані позивачем документи для перерахунку пенсії, що підтверджують наявність необхідного стажу, не можуть бути застосовані, оскільки вони видані підприємствами, що знаходяться на непідконтрольній українській владі території.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в незарахуванні позивачу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, періодів роботи на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловнтрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996, внаслідок чого змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 66-72), в якому зазначив таке.
Відповідно до поданих документів стаж роботи позивача складає 32 років 4 місяці 27 днів, з них стаж на пільгових умовах згідно відомостей по спеціальному стажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування складає 11 років 24 дні.
Пільговий стаж позивачу зараховується виключного за відомостями по спец стажу індивідуальних відомостей (форма ОК 5).
Згідно із частинами 1 ,2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 3226/02-02/1 від 28.03.2017, будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за Списком №1 та №2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які не перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовувати.
У трудовій книжці позивача запис № 10 зроблено з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 за № 110. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій.
Відповідно до пункту 1 цієї Постанови основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Отже, документи для призначення (перерахунку) пенсій, видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які не перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовуються.
Тому надані позивачем архівні довідки № 2410 від 29.05.2020, № 2413 від 29.05.2020, № 2411 від 29.05.2020, № 2412 від 29.05.2020 не взяті до роботи.
Щодо об'єктивної неможливості позивачу отримати необхідні документи, які б підтверджували проведення атестації робочих місць, у зв'язку з їх перебуванням в зоні проведення АТО, Верховний Суд зазначив, що судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення, передбачений у главі 6 Розділу IV Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відтак, у разі неможливості отримання необхідних для призначення пенсії документів, які підтверджують певні юридичні факти, зокрема щодо атестації робочих місць, позивач має право звернутися до суду з заявою про встановлення таких юридичних фактів.
Позивач до цього часу правом на звернення до суду про підтвердження юридичного факту з питання проведення атестації робочого місця не скористався.
Просить в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.04.2021 після усунення недоліків позовної заяви відкрито провадження у справі, справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 58-59).
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, сторони просили розглянути справу за їх відсутності (арк. спр. 10, 72).
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , про що свідчить довідка від 02.09.2020 № 925-5000302855 (арк. спр. 76).
02.09.2021 позивач звернувся до Марківського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії, яка була призначена за віком на пільгових умовах (арк. спр. 73, 74, 82).
Відповідачем визначений загальний стаж роботи позивача - 32 роки 8 міс. 6 днів, з врахуванням пільгового стажу за списком №1 - 13 років 4 місяця 7 днів (арк. спр. 94).
До пільгового стажу позивачу не зараховані періоди роботи у відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 (арк. спр. 95).
14.01.2021 позивач звернувся до Марківського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням всього пільгового підземного стажу роботи за списком № 1, а саме: на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 (арк. спр. 16).
До заяви позивач додав документи: копію паспорта/РНОКПП, копію трудової книжки, документи про роботу на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 для обчислення спеціального стажу, а саме: довідку від 30.04.2020 № 328/1; довідку від 30.04.2020 № 328/2; довідку від 30.04.2020 № 328/3; довідку від 30.04.2020 № 328/4; довідку від 30.04.2020 № 328/5; довідку від 30.04.2020 № 72/1; копію наказу від 05.03.1990 № 142/к; копію наказу від 18,06.1990 № 375/к; копію наказу від 25.09.1990 № 612/к; копію наказу від 14.06.1993 № 393/к; копію наказу від 26.08.1994 № 549-к; копію наказу від 28.10.1994 № 705-к; копію наказу від 27.01.1995 № 53-к (арк. спр. 16, 19-41).
Листом від 26.01.2021 № 10-4/В-21/8-1238/21 Марківське ОУПФУ розглянуло заяву ОСОБА_2 щодо перерахунку пенсії та повідомило, що при призначенні позивачу пенсії до спеціального стажу з Реєстру застрахованих осіб було зараховано періоди роботи: з 15.10.2001 по 31.01.2010, з 02.11.2010 по 27.03.2013, з 01.04.2013 по 18.06.2013, з 01.07.2013 по 09.08.2013, з 01.09.2013 по 07.09.2013, з 01.11.2013 по 07.02.2014, з 17.03.2014 по 16.08.2014, 01.09.2014 по 30.09.2014, з 18.05.2015 по 30.11.2016. Стаж роботи з 01.02.2010 по 30.04.2010, з 01.11.2010 по 01.11.2010, з 08.09.2013 по 14.10.2013, з 08.02.2014 по 16.03.2014, з 01.05.2015 по 17.05.2015 зараховано до загального стажу роботи, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб не зазначені відомості про спеціальний стаж. Відповідно до Закону України від 15.04.2014 №1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадянам та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними - будь-який акт (рішення, документ), виданий вищезазначеними органами та/або особами, є недійсними і не створює правових наслідків. Тому, надані позивачем довідки для обчислення спеціального стажу за період з 02.03.1990 по 21.01.1995, з 09.01.1996 по 31.05.1996, з 14.10.1996 по 31.03.1997, не прийняті (арк. спр. 17-18).
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 30.08.1990 ОСОБА_1 працював у спірний період на підземних роботах: на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995 машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею, гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею; з 14.10.1996 по 31.03.1997 гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею, на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 гірником очисного забою 4 розряду з повним робочим днем під землею (арк. спр. 19-23).
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком (пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).
Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 221-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).
Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз'яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.
З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об'єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз'яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на перерахунок пенсії.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).
Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які свідчать про роботу на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995 машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею, гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею; з 14.10.1996 по 31.03.1997 гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею, на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 гірником очисного забою 4 розряду з повним робочим днем під землею.
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача проводити позивачу перерахунок пенсії на підставі заяви від 14.01.2021 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VІ у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список № 1).
Розділом I Списку № 1 визначені «ГІРНИЧІ РОБОТИ», в якому зазначено - «Видобування корисних копалин».
Пунктом 1 Розділу I Списку № 1 визначені дві категорії працівників на підземних роботах в шахтах на видобуванні корисних копалин, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме:
1) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах;
2) працівники, які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Як встановлено матеріалами справи, позивач в період з 02.03.1990 по 21.01.1995, з 14.10.1996 по 31.03.1997, з 09.01.1996 по 31.05.1996 працював на посадах працівника з підземними роботами, що відповідає положенням пункту 1 Розділу I Списку № 1.
Таким чином, стаж роботи позивача за період з 02.03.1990 по 21.01.1995, з 14.10.1996 по 31.03.1997, з 09.01.1996 по 31.05.1996 відповідають визначеним Списком №1 критеріям, які повинні враховуватися при визначенні поняття «шахтарі» згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Як наслідок, відповідач мав у своєму розпорядженні необхідні документи, які давали можливість визначити правильно повний стаж роботи позивача, який надавав останньому право на отримання пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З урахуванням усіх обставин роботи позивача за періоди з 02.03.1990 по 21.01.1995, з 14.10.1996 по 31.03.1997, з 09.01.1996 по 31.05.1996, станом на 14.01.2020 підземний пільговий стаж останнього складає більше як 15 років, тому норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повинні бути застосовані для перерахунку його пенсії.
Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень.
Згідно пункту 1 частини другої статті 45 Закону № 10584 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Надавши 26.01.2021 відповідь № 10-4/В-21/8-1238/21, Марківське ОУПФУ по суті відмовило позивачу у перерахунку за заявою від 14.01.2021.
Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування ОСОБА_1 до його пільгового стажу періоди роботи на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995 машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею, гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею; з 14.10.1996 по 31.03.1997 гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею, на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 гірником очисного забою 4 розряду з повним робочим днем під землею, що дає право на обчислення пенсії по списку № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та для отримання позивачем пенсії на умовах, визначених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та перерахунку пенсії з 01.01.2021.
Посилання відповідача на ті обставини, що він вважає недійсними документи про роботу на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 для обчислення спеціального стажу, а саме: довідку від 30.04.2020 № 328/1; довідку від 30.04.2020 № 328/2; довідку від 30.04.2020 № 328/3; довідку від 30.04.2020 № 328/4; довідку від 30.04.2020 № 328/5; довідку від 30.04.2020 № 72/1; копію наказу від 05.03.1990 № 142/к; копію наказу від 18,06.1990 № 375/к; копію наказу від 25.09.1990 № 612/к; копію наказу від 14.06.1993 № 393/к; копію наказу від 26.08.1994 № 549-к; копію наказу від 28.10.1994 № 705-к; копію наказу від 27.01.1995 № 53-к, оскільки видані підприємством, яке знаходиться на тимчасово не підконтрольній українській владі території, є незмістовними з таких підстав.
За встановлених обставин до спірних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Посилання відповідача як на підставу для відмови у задоволенні позову на ті обставини, що позивач звернувся за перерахунком пенсії із заявою невстановленої форми, є незмістовними з таких підстав.
Жодною нормою закону не визначено, що особа повинна звернутися до пенсійного органу за перерахунком пенсії із заявою встановленого зразка. Натомість, заява позивача має безпосередній зміст стосовно перерахунку пенсії. Якщо відповідач вважав, що повинна була подана заява встановленого зразка, в силу приписів пункту 3.3. розділу ІІІ Порядку№ 22-1 саме відповідач повинен був надати необхідні роз'яснення позивачу стосовно форми заяви, чого виконано не було, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на перерахунок пенсії.
З урахуванням зазначеного, також є незмістовним посилання відповідача на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду у справі № 420/478/17 від 05.09.2017, оскільки за встановлених обставин невиконання відповідачем своїх обов'язків стосовно позивача суд не вбачає підстав для застосування висновків суду апеляційної інстанції по цій адміністративній справі.
Посилання відповідача на необхідність застосування до спірних правовідносин положень частини другої статті 315 ЦПК України стосовно встановлення у судовому порядку фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, є незмістовним, оскільки діючим законодавством визначена процедура встановлення пільгового стажу, а позивачем були надані належні та достовірні докази наявності відповідного пільгового стажу.
Надані позивачем довідки, накази (арк. спр. 24-41) відповідають встановленим вимогам, підписані відповідними посадовими особами, мають необхідні печатки.
Відповідачем не надано та не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що зазначені довідки не відповідають необхідним вимогам та містять недостовірну інформацію.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 908,00 грн (арк. спр. 9).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання бездіяльності та перерахунку пенсії, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт Марківка, вул. Центральна, буд. 20) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, що полягає в незарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, періодів роботи на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996, протиправною.
Зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2021 на підставі статі 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відповідно до поданої ним заяви від 14.01.2021, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996, з виплатою усієї заборгованості по пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця