Справа № 357/952/21
3/357/1716/21
21.04.2021 cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Гавенко О. Л. розглянувши матеріали, які надійшли від Національної поліції України ДПП УПП у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює ТОВ «Спец Контект Постач» директор, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 140 ч. 4 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 30.12.2020 року о 16 год. 50 хв. в Київській області Білоцерківського району а/д О-100212 «Біла Церква- Терезино» будучи посадовою особою відповідальною за експлуатаційний стан, ОСОБА_1 не вжив заходів щодо ліквідації вибоїни дорожньою покриття розміром 1, 6 м. на 10 м. чим порушив правила та норми та стандарти утримання автодорог п. 3.1.1 чим порушив вимоги п.1.5 ДСТУ 3587-97, що стало супутньою причиною ДТП, за участю автомобілів BMW 320 д.н.з. КІА 356 (LT) водій ОСОБА_2 , 29.18 автомобіля VOLKSWAGEN JETTA д.н.з. НОМЕР_1 водій ОСОБА_3 та автомобіль VOLKSWAGEN GOLF д.н.з. НОМЕР_2 водій ОСОБА_4 чим було порушено правила дорожнього руху, за що передбачене відповідальність передбачена ч. 4 ст. 140 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явився, направив до суду клопотання про закриття провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Представник ОСОБА_1 - захисник Семенюк С.М. просив закрити провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення про, що надав пакет документів, які долучені до матеріалів адміністративної справи.
Заслухавши доводи захисника Семенюка С.М., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 140 КУпАП, приходжу до наступного.
Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить:розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження;визначення структур управління, проектування, будівництва та утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів;участь у розробці положень про спеціальні структури управління дорожнім рухом;компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів;забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху;організація і здійснення заходів, спрямованих на захист навколишнього природного середовища;забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов;вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях;передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам;визначення нормативів та виділення необхідних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів;передача права на будівництво комунальних та інших споруд, прокладання комунікацій, на захисні роботи і споруди, сервісні споруди та обладнання відповідно до чинного законодавства;проведення робіт по створенню і утриманню придорожніх зелених насаджень та інше;термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах;влаштування місць для зупинок транспортних засобів, стоянок і відпочинку учасників дорожнього руху та створення інших об'єктів дорожнього сервісу;розробка та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів системами термінового зв'язку для виклику Національної поліції, екстреної медичної допомоги та технічної допомоги;обладнання доріг, вулиць та залізничних переїздів технічними засобами регулювання дорожнього руху та їх утримання;проведення лінійного аналізу аварійності на підвідомчих автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах;виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і впровадження у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення організації дорожнього руху; забезпечення роботи спеціалізованих служб по здійсненню заходів щодо організації дорожнього руху;своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами;організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;вирішення інших питань дорожнього руху згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ст.13 ЗУ «Про дорожній рух» орган управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за: 1) стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; 2) якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування;3) відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом;4) відповідність нормативно-правовим актам розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв;5) цільове використання бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування; 6) санітарний та екологічний стан автомобільних доріг загального користування та їх смуг відведення;7) забезпечення проведення аудиту або перевірки безпеки автомобільних доріг згідно з вимогами цього Закону, інших актів законодавства України, національних стандартів України, а також вжиття необхідних заходів за результатами проведення аудиту або перевірки безпеки автомобільних доріг.
Відповідно до ст. 24 ЗУ «Про дорожній рух» власники відомчих (технологічних) автомобільних доріг відповідають за:стан відомчих (технологічних) автомобільних доріг відповідно до діючих норм, у тому числі за безпеку руху; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання відомчих (технологічних) автомобільних доріг; відшкодування збитків учасникам дорожнього руху, що виникли через незадовільний стан відомчих (технологічних) автомобільних доріг, у порядку, визначеному законом.
Під час розгляду адміністративної справи встановлено, що ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ», посадовою особою якого є ОСОБА_1 не є власником чи балансоутримувачем зазначеної в протоколі про притягнення до адміністративної відповідальності дороги. Крім того відповідно до договору №1-19/20 наданого адвокатом Дяченком С.Л., вбачається, що 03.12.2018 року між Департаментом регіонального розвитку та житловокомунального господарства Київської обласної державної адміністрації з однієї сторони та ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» з іншої сторони було укладено договір «Послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Київській області» і відповідно до вказаного договору ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» як виконавець зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим Договором надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Київської області відповідно до нормативноправових актів, норм та стандартів, згідно з технічним завданням Замовника та в обумовлений цим Договором термін. П. 1.4. Договору послуги надаються Виконавцем згідно щомісячних завдань та дефектних актів затверджених Замовником. Крім того в п. 10.1 зазначено перед початком надання послуг Замовник спільно з Виконавцем погоджує склад та обсяги послуг і Виконавець комісійно з Замовником складають акт дефектів, відповідно до нормативних діючих документів. Відповідно до п. 1.6. Договору Виконавець за розпорядженням (завданням) Замовника надає послуги (виконує роботи) у межахфінансування Замовника з виконання звернень (приписів) уповноважених органів Національної поліції за завданням Замовника. Як вбачається з Договору, послуги виконуються генпідрядником згідно щомісячних завдань та дефектних актів затверджених замовником та в межах виділених фінансових ресурсів, в той же час Виконавець не має права виконувати роботи, які не зазначені у завданні Замовника. За умовами укладеного договору ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» несе цивільно-правову відповідальність лише перед Замовником та лише за невиконання або неналежне виконання умов договору.
Також, відповідно до наказу №226-к, ОСОБА_1 призначений на посаду генерального директора ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» з 10.06.2020 року. Коло посадових обов'язків ОСОБА_1 , як генерального директора ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» передбачені посадовими інструкціями генерального директора ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» від 10.06.2020 року та статуту ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ». З аналізу зазначених документів вбачається, що в обов'язки ОСОБА_1 , як генерального директора ТОВ «СПЕЦ КОМПЛЕКТ ПОСТАЧ» , не входить додержання ним вимог, зазначених у диспозиції ст.140 КУпАП.
Крім того, суддя звертає увагу, що порядок засвідчення копій документів здійснюється відповідно до вимог Національного стандарту України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55. Завіряти документи слід із зазначенням назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, з відміткою «Згідно з оригіналом», засвідченою печаткою, дати засвідчення копії. Якщо ж копії матеріалів, які подані, як додатки на підтвердження інформації відображеної у певному клопотанні складаються з кількох аркушів, вони мають бути прошнуровані нитками між собою, а на зворотному боці останнього аркуша - скріплені підписом уповноваженого працівника, засвідчені відбитком гербової печатки установи, із зазначенням кількості зшитих аркушів.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, жодна копія документу, яка долучена до матеріалів адміністративної справи не засвідчена належним чином, відповідно до вимог Національного стандарту України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55, що позбавляє суддю можливості вважати ці документи належними доказами.
Аналізуючи вищевикладене, вважаю, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення за ч. 4 ст. 140 КУпАП та в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, а тому, справа про адміністративне правопорушення відносно нього підлягає закриттю.
На підставі вищезазначеного, керуючись п.1 ст. 247, ст. 256, п.3 ст. 284, ч. 4 ст. 140 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяО. Л. Гавенко