Рішення від 21.04.2021 по справі 286/2637/20

Справа № 286/2637/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Гришковець А. Л.

з секретарем Павленко Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації про зобов'язання відповідача визнати його право на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст.1227 ЦК України, а саме: сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві - ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації визнати його право на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст.1227 ЦК України, а саме: сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві - ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, мотивуючи тим, що його мати - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . ЇЇ спадкоємцями за законом є він - ОСОБА_1 , тобто позивач, та його рідний брат - ОСОБА_3 , в 1/2 частці кожний. Вони прийняли спадщину, подавши вчасно заяву про прийняття спадщини за законом до Овруцької державної нотаріальної контори Житомирської області, та отримали свідоцтво про право на спадщину за законом на спадковий житловий будинок. В отриманні сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві, їх покійній матері - ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя, йому було відмовлено, як на особистому прийомі громадян в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, так і на його письмові заяви про визнання за ним права спадкоємців на отримання невиплаченої субсидії ОСОБА_2 в порядку спадкування відповідно до положень ст. 1227 ЦК України та надання згоди щодо входження суми невиплаченої субсидії ОСОБА_2 до складу спадщини, про досудове врегулювання визнання за ним права на отримання невиплаченої субсидії ОСОБА_2 , не зважаючи на зазначені ним правові норми та документи, які підтверджують його право спадкування сум невиплаченої субсидії відповідно до ст. 1227 ЦК України. Крім того, в письмовій заяві про досудове врегулювання визнання за ним права на отримання невиплаченої субсидії ОСОБА_2 його брат - ОСОБА_3 інформував про його згоду в оформленні його частини спадщини в частині невиплаченої субсидії на нього, рідного брата - ОСОБА_1 .. Вказані суми субсидії були оплачені ним особисто в 2019 році за поточну заборгованість житлово-комунальних послуг за місцем проживання покійної матері.

Відповідачем - управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації було надано відзив на позовну заяву, в якому начальник управління просила відмовити в задоволенні позовних вимог. При цьому вказала, що позов не визнають, оскільки відповідно до п.3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачується одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, а так як ОСОБА_2 була зареєстрована одна, то підстав для виплати субсидії у даному випадку немає. Разом з тим зазначили, що в позовній заяві позивач посилається на положення ст.1227 ЦК України, а саме: соціальні виплати, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини, однак, факт рідства з ОСОБА_2 , тобто, що позивач є членом сім'ї ОСОБА_2 , ним не доведено, та у свідоцтво про право на спадщину за законом, тобто у склад спадщини, даний вид соціальних виплат не включено.

Позивачем надано відповідь на відзив, в якій він наполягає на задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відзив відповідача не визнає повністю. Так, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації відповідно до п.п.5 п.3 ст.178 ЦПК України повинно було надати заперечення щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права. Однак відповідач, не посилаючись на відповідні докази та норми права, акцентує увагу на необхідності доведення ним обставини, що він є членом сім'ї ОСОБА_2 , в той час, як позовна вимога до відповідача стосується виключно визнання його права на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат, що належали ОСОБА_2 у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме: сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку їх відсутністю. Таким чином, відповідач виходить за межі змісту позовної вимоги.

Крім того, відповідач не долучив докази та не послався на відповідні норми права, які унеможливлюють визнання ним позову у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а дають змогу це зробити виключно на підставі норми п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, відповідно до якого субсидія виплачується одному із членів сім'ї. Цивільний кодекс України має вищу юридичну силу порівняно з будь-якою постановою. Його позовна заява до відповідача ніколи не містила вимогу визнати його право передання йому субсидії як члену сім'ї його покійної матері - ОСОБА_2 . Факт того, що він є сином ОСОБА_2 підтверджено інформацією наявною в свідоцтві про право на ? частину спадщини за законом HOB 271536, яке зареєстроване в реєстрі за № 2-2733 та оформлене у м. Овруч державним нотаріусом Фрусевич І.В. на його ім'я - ОСОБА_1 .

Внаслідок безпідставного невизнання його права на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, відповідачем, під час надання відповіді на запит Овруцької державно нотаріальної контори, було замовчано про п. 32 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня1995 року (зі змінами), згідно з яким, житлова субсидія є видом соціальних виплат, а тому цей пункт положення повністю ув'язується зі змістом статті 1227 ЦК України, яка передбачає право на одержання сум інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя та не були передані членам його сім'ї у зв'язку з їх відсутністю шляхом входження до складу спадщини. Варто зазначити, що у зв'язку з внесенням змін до вказаного пункту, шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632, наразі ідентифікувати житлову субсидію як вид соціальних виплат за цим пунктом вже не вбачається можливим. Зважаючи на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» затверджено новий порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги ідентифікувати житлову субсидію як вид соціальних виплат, наразі, можливо за п.4 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги. Так, згідно п.4 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632, житлова субсидія є видом соціальних виплат. Таким чином, з відповіді відповідача на запит Овруцької державної нотаріальної контори № 07-04/1853 від 28.05.2020 вбачається, що управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації свідомо, не визнаючи його право на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, знаючи про існування вищенаведених правових підстав, проігнорувало їх та приховало від Овруцької державної нотаріальної контори. Як наслідок, Овруцька державна нотаріальна контора, не вписала цей вид соціальних виплат у свідоцтво про спадщину.

До відзиву на позовну заяву відповідачем не долучені докази, які підтверджують те, що ним у встановленому законом порядку повідомлено його або Овруцьку державну нотаріальну контору про те, що суми житлової субсидії (як вид соціальної виплати), які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, входять до складу спадщини. Разом з тим, якщо б відповідач це зробив, то Овруцька державна нотаріальна контора мала б правові підстави включити до свідоцтва про спадщину субсидію, як вид соціальної виплати.

Крім того, з відповідей відповідача на всі його звернення до нього встановлено, що відповідач будучи завчасно обізнаний зі змістом свідоцтва про спадщину не надав Овруцькій державній нотаріальній конторі та не повідомив його, що для визнання ним його права на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме: сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, потрібно щоб там була зазначена субсидія, як вид соціальної виплати, проте у відзиві на його позовну заяву це зазначає, тобто приховував цю обставину протягом тривалого періоду часу та тим самим збивав з пантелику не тільки його, але й Овруцьку державну нотаріальну контору. Такі дії вказують на недобросовісність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив, в якому начальник управління просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що в ст. 1227 ЦК України чітко зазначається, що суми невиплачених соціальних виплат передаються членам сім'ї або входять в склад спадщини. Однак, дані норми позивач не доводить наданням доказів, а саме, що він є членом сім'ї ОСОБА_2 та свідоцтвом про право на спадщину саме для невиплачених субсидій.

Ухвалою Овруцького районного суду від 05.03.2021 було замінено у даній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання відповідача визнати його право на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст.1227 ЦК України, а саме: сум житлової субсидії, первісного відповідача - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації належним відповідачем - управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації, яке знаходиться за адресою: вул. Франка,5 в м. Коростень Житомирської області.

Відповідачем - управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області надано відзив на позовну заяву, в якому начальник управління просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що позовні вимоги не визнають в повному обсязі.

Так, позивачем до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області були неодноразові звернення щодо визнання права на одержання сум житлової субсидії за час життя його матері за період з лютого 2019 року по травень 2019 року в сумі 2166,68 грн.(житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг готівкою). Відповідно до довідки від 11.08.2020 № 692 призначено та не виплачено недоотриману житлову субсидію ОСОБА_2 . Всі особові рахунки на сплату комунальних платежів по вказаному домогосподарству належали померлій ОСОБА_2 . Інших членів домогосподарства не має.

За результатом звернення управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області заявнику було правомірно відмовлено у безпідставності отримання житлової субсидії, оскільки відповідно до п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку зі смертю одержувача житлової субсидії, виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. В даному випадку субсидія померлої ОСОБА_2 призначалася на соціальні нормативи на одну особу, без урахування сина.

Посилання позивача в позовній заяві на норми ст.1227 ЦК України не підтверджуються доведеністю фактів родинних стосунків з спадкодавцем, як це передбачено даною статтею.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом (спадкова справа №430/2019) даний вид соціальної виплати до спадщини не включено.

Позивачем надано відповідь на відзив управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, в якій він наполягає на задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відзив відповідача не визнає повністю, оскільки, всупереч положень п.п. 5 п.3 ст. 178 ЦПК України відповідач, не посилаючись на відповідні докази та норми права, акцентує увагу тому, що він - позивач не є членом сімї ОСОБА_2 , в той час, як позовна вимога до відповідача стосується виключно визнання його права на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю. Таким чином, відповідач виходить за межі змісту позовної вимоги. Крім того, відповідач не долучив докази та не послався на відповідні норми права, які унеможливлюють визнання ним позову у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а дають змогу це зробити виключно на підставі норми п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995, відповідно до якого субсидія виплачується одному із членів сім'ї.

Внаслідок безпідставного невизнання його права на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме: сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, управлінням праці та соціальної політики Овруцької районної державної адміністрації, під час надання відповіді на запит Овруцької державної нотаріальної контори, було замовчано про п.32 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.101995 (зі змінами), згідно з яким, житлова субсидія є видом соціальних виплат, а тому цей пункт положення повністю ув'язується зі змістом ст. 1227 ЦК України, яка передбачає право на одержання сум інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя та не були передані членам його сім'ї у зв'язку з їх відсутністю - входження до складу спадщини. Однак, про це замовчано відповідачем у відзиві на позовну заяву.

З відповіді Овруцької державної нотаріальної контори № 07-04/1853 від 28.05.2020 вбачається, що управління праці та соціальної політики Овруцької районної державної адміністрації свідомо, не визнаючи його право на одержання сум невиплачених інших соціальних виплат ОСОБА_2 у відповідності до ст. 1227 Цивільного кодексу України, а саме: сум житлової субсидії, які належали спадкодавцеві ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, знаючи про існування вищенаведених правових підстав, проігнорувало їх та приховало від Овруцької державної нотаріальної контори. Як наслідок, Овруцька державна нотаріальна контора не отримала якісної чіткої відповіді від управління праці та соціальної політики Овруцької районної державної адміністрації про те, що конкретно повинно увійти до складу спадщини.

Учасники справи в судове засідання не з'явилися. Позивач надав клопотання, в якому просить розглядати справу без його присутності. Відповідач у відзиві просив розглядати справу за відсутності представника управління.

Третя особа - ОСОБА_3 про причини неявки не повідомив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення судової повістки. В підготовче судове засідання надавав клопотання, в якому просив розглядати справу без його присутності.

Представник третьої особи - Овруцької державної нотаріальної контори надала лист, в якому просить розглядати справу без їх участі. Щодо розгляду справи та винесення рішення покладається на погляд суду.

Враховуючи доводи учасників та дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Згідно положень ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, визначених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.ч. 5-6 ст.81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В ст.89 ЦПК України законодавець закріпив, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач є сином спадкодавця та спадкоємцем за законом 1-ї черги. Після смерті матері він прийняв спадщину, подавши у встановлений законом строк, а саме 29.05.2019, заяву до Овруцької державної нотаріальної контори Житомирської області про прийняття спадщини та зазначивши в заяві, що спадщину за законом він приймає, в тому числі і на невиплачену пенсію, соціальну допомогу (субсидію), а також невиплачені суми грошових коштів, передбачених їй за законом як постраждалій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. При цьому, в заяві вказав, що крім нього спадкоємцем за законом є син померлої - ОСОБА_3 . Останній звернувся до Овруцької державної нотаріальної контори того ж дня з аналогічною заявою про прийняття спадщини.

19.09.2019 позивач та його брат - ОСОБА_3 отримали свідоцтва про право на спадщину за законом на 27/100 частин житлового будинку АДРЕСА_1 , а також на недоотриману пенсію в сумі 20 792 грн. 39 коп. в розмірі по 1/2 (одній другій) частці.

Вказані обставини підтверджуються копіями: свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 21.05.2019 (а.с.18), свідоцтв про народження серії НОМЕР_2 від 11.05.1971 (а.с. 158 зворот) та серії НОМЕР_3 від 06.02.1978 (а.с.160 зворот); заяв про прийняття спадщини від 29.05.2019 (а.с.156,157); заяв про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом в 1/2 частині від 19.12.2019 (а.с.162 + зворот); свідоцтв про право на спадщину за законом від 19.12.2019, зареєстрованих в реєстрі за №№2-2733, 2-2735, 2-2734, 2-2736 (а.с.164-165,167 зворотня сторона, 168).

Копія спадкової справи №430/2019 до майна померлої ОСОБА_2 (розпочата 29.05.2019) містить запити нотаріуса від 28.01.2020 та 18.05.2020 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про надання інформації щодо розміру заборгованості по допомогах, сумі недоотриманої субсидії та донарахованої щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, яка передбачена ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, нотаріус вказала, що дані необхідні в зв'язку з оформленням спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 ..

Суд звертає увагу, що матеріали спадкової справи містять відповідь відповідача нотаріусу лише на другий запит. При цьому, будь-яка інформація по субсидіях в ній відсутня (а.с. 169-170). Водночас наявна довідка відповідача від 17.02.2020 №247, що видана ОСОБА_2 (тобто покійній), яка зареєстрована в АДРЕСА_2 , про те, що відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року (зі змінами), їй було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на період з лютого 2019 по квітень 2019 року в сумі 2166 грн. 67 коп. готівкою. Зазначена виплата не проведена в зв'язку зі смертю одержувача. Крім того, довідка містить примітку, що згідно п. 3 зазначеного Положення суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії, виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія (а.с. 169 зворот).

Відповіді управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на заяви позивача та його брата ОСОБА_3 про отримання сум невиплаченої субсидії в 2019 році їх покійній матері (а.с. 50-53 +зворот) вказують на відмову у виплаті субсидії з посиланням на вищезазначене Положення. Будь-яких посилань щодо спадкування вказаної виплати відповіді не містять.

Ряд листів позивача та відповідей на них, в тому числі і Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (а.с. 116, 125) вказують на невизначеність питання щодо права позивача на отримання невиплаченої суми субсидії після смерті матері в порядку спадкування.

Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року було затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно п. 3 вказаного Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії, виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (п. 4 Положення).

Копія довідки управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 11.08.2020 №692 свідчить про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувала на обліку в управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та їй було призначено, але невиплачено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг готівкою за період з 01.02.2019 по 31.05.2019 в розмірі 2166 грн. 68 коп.(а.с.26).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять yci права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини i не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України), кpiм прав i обов'язків що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 ЦК України (стаття 1219 ЦК України).

В ст. 1227 ЦК України законодавець закріпив право на одержання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві

Так, вказаною правовою нормою передбачено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

При вирішенні спорів про право на спадщину на належні спадкодавцю за життя суми заробітної плати пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, визначальним є те, чи були такі виплати нараховані спадкодавцеві за життя, оскільки лише за умови, що такі суми були нараховані за життя, проте не отримані спадкодавцем, вони можуть увійти до складу спадщини.

Відповідно до положень ч.1 ст.1278 ЦК України частка кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Оскільки, ОСОБА_2 було призначено, але невиплачено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг готівкою за період з 01.02.2019 по 31.05.2019 в розмірі 2166 грн. 68 коп. в зв'язку зі смертю, відповідно недоотримана нею вказана соціальна виплата після її смерті увійшла до складу спадщини, право на яку в порядку спадкування за законом має позивач та його брат - ОСОБА_3 в 1/2 частці кожний.

Таким чином, під час судового розгляду знайшли підтвердження обставини, які вказують на невизнання відповідачем права позивача та його брата на спадкування відповідно до ст.1227 ЦК України сум житлової субсидії, які належали ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя, та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, що потягло за собою не включення нотаріусом вказаних сум до складу спадковаго майна.

В ст. 16 ЦК України законодавець серед інших способів захисту цивільних прав та інтересів визначив і визнання права.

При цьому, судом не може бути покладено в основу рішення по справі посилання позивача на відмову його брата - ОСОБА_3 від своєї частки в спадщині (в частині субсидії) на користь позивача, оскільки відповідно до положень ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. У випадку прийняття спадщини слід враховувати, що не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Так, не можна прийняти лише якусь частину майна, що входить до складу спадщини, а від іншої частини відмовитися взагалі чи прийняти її під якоюсь умовою. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.

За встановлених обставин, аналізуючи правовідносини, що виникли між сторонами, норми права, що їх регулюють, та оцінивши всі докази, надані на підтвердження обставин, на які учасники посилалися, як на підставу своїх вимог і заперечень, в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме: 420 грн. 40 коп. в дохід держави (840 грн. 80 коп. х 50,00%).

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_4 ), який проживає по АДРЕСА_3 , право на спадкування невиплачених інших соціальних виплат у відповідності до ст.1227 ЦК України, а саме: сум житлової субсидії, які належали ОСОБА_2 , але не були нею одержані за життя та не були передані членам її сім'ї у зв'язку з їх відсутністю, в 1/2 частці.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (код ЄДРПОУ 03192690) 420 грн. 40 коп. судового збору в дохід держави.

На рішення суду до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: А. Л. Гришковець

Повне рішення виготовлено 26 квітня 2021 року.