Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 квітня 2021 р. Справа№200/2964/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
19 березня 2021 року через систему «Електронний суд» позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 22 грудня 2020 року №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» на вебсторінці http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ офіційного вебсайту http://andriivska.gromada/org.ua/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області;
- зобов'язати відповідача утриматися від вчинення будь-яких дій щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних рішень Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області на офіційному вебсайті http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що в супереч статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач 26 січня 2021 року оприлюднив у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області №130 від 22.12.2020 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» на вебсторінці (http://andriivсільським голska.gromada.org.ua/news/1611664454/) офіційного вебсайту (http://andriivska.gromada.org.ua/) Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, тобто через 33 дня після його видачі, що порушує право позивача на своєчасність отримання публічної інформації.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні з наступних підстав. Розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 22.12.2020 №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» взагалі могло не опубліковуватися на сайті сільської ради, так як вказане розпорядження є внутрішньоорганізаційним актом, а сільський голова не є розпорядником публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
25 березня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
Андріївська сільська рада Слов'янського району Донецької області є органом місцевого самоврядування.
Офіційний вебсайт відповідача розміщений в мережі Інтернет за адресою (http://andriivska.gromada.org.ua/).
22 грудня 2020 року сільським головою Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області було видано розпорядження №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» (далі - Розпорядження).
22 грудня 2020 року об 14:29 розпорядження було розміщено на вебсторінці офіційного вебсайта відповідача (http://andriivska.gromada.org.ua/news/1611664454/).
Електронна копія розпорядження у форматі файлу «PDF» розміщена в мережі Інтернет за адресою (https://drive.google.com/file/d/1srzmWqzxJwXbo8qa7Nbo27KOBE7nArOf/view).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 13 січня 2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до частини 1 статті 5 та частини 1 статті 12 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільський, селищний, міський голова (далі - міський голова) входить до системи місцевого самоврядування і є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Конституційний Суд України у пункті 4 Рішення від 6 липня 1999 року № 7-рп/99 роз'яснив, що міський голова як особа, що має представницький мандат, виступає від імені виборців, зокрема представляє територіальну громаду, міську раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян тощо; звертається до суду з питань визнання незаконними актів відповідних органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; укладає від імені територіальної громади, міської ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства (частина третя статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Виконання цих функцій та повноважень має місце тому, що виборці обрали його і наділили мандатом (тобто дорученням).
З наведеного випливає, що міський голова хоча й входить до системи місцевого самоврядування, однак не є органом місцевого самоврядування - сільською, селищною, міською радою або їх виконавчим органом, а тому не володіє публічною інформацією в розумінні пункту 1 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI і не може бути її розпорядником.
За приписами статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Сільський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 15 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Отже, Законом №2939-VI встановлений виняток для «внутрішньоорганізаційних» актів щодо їх оприлюднення.
Під «внутрішньоорганізаційними» актами розуміються всі акти, що стосуються кадрових питань, у сфері трудових відносин розпорядника, інші акти, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи розпорядника та відповідних посадових осіб.
Судом встановлено, що Розпорядження було видано сільським головою Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області на виконання вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 №169 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців», постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби», наказу Головного управління державної служби України від 08.07.2011 №164 «Про затвердження Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців».
Згідно з частиною 2 статті 10 Закону України від 7 червня 2001 року №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування», в редакції Закону України №805-IX від 16.07.2020, проведення конкурсу […] при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Частиною 1 статті 22 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII) встановлено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби […] відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби […], що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на вебсайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших вебсайтах (частина 1 статті 23 Закону №889-VII).
Пунктом 10 «Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 №169, передбачено, що державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.
Пунктами 10 та 11 «Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби», постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року №648, встановлено, що оголошення про проведення конкурсів на зайняття посад державної служби, які оприлюднені на Єдиному порталі вакансій державної служби, нумеруються з метою ідентифікації відповідної вакансії. Умови проведення конкурсу затверджуються наказом (розпорядженням) суб'єкта призначення або керівника державної служби.
Аналіз вищенаведених положень законодавства та встановлених обставин справи, дозволяє суду зробити наступні висновки.
По-перше, розпорядження №130 від 22 грудня 2020 року «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» є внутрішньоорганізаційним актом сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, яким визначені умови проведення конкурсу при прийнятті на службу у виконавчий апарат Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, а тому не є публічною інформацією у розумінні Закону №2939-VI.
По-друге, Андріївська сільська рада Слов'янського району Донецької області не є розпорядником інформації щодо Розпорядження у розумінні Закону №2939-VI, і тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 15 Закону №2939-VI відповідач, як розпорядник інформації, не був зобов'язаний оприлюднювати Розпорядження в порядку, встановленому Закону №2939-VI.
Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 23 Закону №2939-VI запитувач має право оскаржити невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону.
Судом не встановлено невиконання відповідачем обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно статті 15 цього Закону №2939-VI, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Решта доводів сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовує. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оскільки судом відмовлено у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а відповідачем не подано доказів понесення судових витрат, питання їх розподілу не вирішується (частина 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 7 Б, с. Андріївка, Донецька область, 84192, код ЄДРПОУ 04342045) про:
визнання протиправною бездіяльності щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 22 грудня 2020 року №130 «Про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад» на вебсторінці http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ офіційного вебсайту http://andriivska.gromada/org.ua/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області;
зобов'язання утриматися від вчинення будь-яких дій щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних рішень Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області на офіційному вебсайті http://andriivska.gromada/org.ua/news/1511664454/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, відмовити в повністю.
Повний текст рішення складено 26 квітня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко