Рішення від 20.04.2021 по справі 908/420/21

номер провадження справи 34/24/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.04.2021 Справа № 908/420/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретареві Коцар А.О., розглянувши матеріали справи № 908/420/21

за позовом Керівника Мелітопольської місцевої прокуратури (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Бейбулатова, 22) в інтересах держави, в особі органу, уповноваженою державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Державної служби України з безпеки на транспорті, ідентифікаційний код юридичної особи 39816845 (03135, м. Київ, вул. Перемоги, 14) в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (69083, м. Запоріжжя, вул. Музична, 2а)

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Чир'єва Григорія Петровича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 21 035 грн. 15 коп.

за участі представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

прокурор: Стешенко В.Є., посвідчення № 058619 від 14.12.2020

СУТЬ СПОРУ:

18.02.2021 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Заступника керівника Мелітопольської місцевої прокуратури (в інтересах держави, в особі органу, уповноваженою державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про стягнення з Фізичної особи-підприємця Чир'єва Григорія Петровича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 660, 00 Євро, що еквівалентно 21 035 грн. 15 коп. відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку 22.08.2018; а також стягнути з Фізичної особи-підприємця Чир'єва Григорія Петровича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Мелітопольської місцевої прокуратури кошти, витрачені на сплату судового збору у 2021 році при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 2270 грн. 00 коп.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2021 справу № 908/420/21 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 22.02.2021 № 908/420/21 відкрито провадження у справі № 908/420/21 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 16.03.2021 об 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 16.03.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/420/21. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Клопотання у прокурора та представника позивача відсутні. Суд оголосив, що докази отримання відповідачем ухвали про відкриття провадження у справі відсутні.

За наслідками судового засідання 16.03.2021, у зв'язку з тим, що відповідач не з'явився у судове засідання та відсутня інформація щодо вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі, суд відклав судове засідання до 01.04.2021 об 11 год. 20 хв.

22.03.2021 від прокурора на адресу суду надійшло клопотання про заміну Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області на Мелітопольську окружну прокуратуру Запорізької області.

25.03.2021 на адресу Господарського суду Запорізької області повернулась ухвала про відкриття провадження у справі № 908/420/21 від 22.02.2021 направлена ФОП Чир'єву Григорію Петровичу за адресою: АДРЕСА_1 , з відміткою пошти: "за закінченням терміну зберігання".

В судовому засіданні 01.04.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Суд продовжив розгляд справи № 908/420/21. Перевірив явку представників сторін. Представник позивача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд оголосив про надходження від прокурора клопотання. Також, оголосив про те, що ухвала суду про відкриття провадження у справі, направлена відповідачу, повернулась на адресу суду. Прокурор підтримав вказане клопотання та просив його задовольнити. Вказане клопотання буде розглянуто та вирішено в наступному судовому засіданні.

За наслідками судового засідання 01.04.2021, у зв'язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 20.04.2021 об 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 20.04.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про заміну Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області на Мелітопольську окружну прокуратуру Запорізької області.

З цього приводу надав суду наступні пояснення: наказом Генерального прокурора від 17.02.2021 № 40 «Про день початку роботи окружних прокуратур» визначено днем початку роботи окружних прокуратур 15.03.2021.

Наказом Генерального прокурора від 17.02.2021 № 39 «Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур» затверджено перелік і територіальну юрисдикцію окружних прокуратур та згідно із додатком до даного наказу визначено Мелітопольську окружну прокуратуру.

За приписом ст. 52 ГПК України у разі, зокрема, реорганізації суб'єкта господарювання у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі його правонаступника. Сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма даної особи.

Фактично це є зміною найменування.

Розглянувши вказане клопотання прокурора, суд уточнює назву органу, який звернувся до суду в інтересах держави - Мелітопольська окружна прокуратура.

Прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Суду надано наступні пояснення: 22.08.2018 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових: транспортних засобів. Так, відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області у період з 20.08.2018 по 26.08.2018 та направлення на рейдову перевірку від 20.08.2018 № 003241 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 22.08.2018 на 405 км + 853 м автодороги М-18, проведено перевірку транспортного засобу марки МАЗ модель 543205 державний реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричіпом марки SCHWARZMUELLER модель 77820 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 . Зазначений автомобіль згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортних засобів належить Чир'єву Г.П. (РНОКПП НОМЕР_1 ). Чир'єв Григорій Петрович (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 22.04.2008 зареєстрований як фізична особа - підприємець з місцезнаходженням за адресою: АДРЕСА_1 та здійснює наступні види діяльності: 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (основний); 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів. За даним фактом посадовими особами складено акт від 22.08.2018 № 089917 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.08.2018 № 0010748, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.08.2018 № 0013748. Факт порушення вагових обмежень також підтверджується довідкою про зважування від 22.08.2018 № 15699. Крім того, у накладній від 22.08.2018 № 7 зазначено, що ФОП Чир'єву Г.П. відпущено плити перекриття вартістю 20 тис.грн. На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовими особами управління Укртрапсбезпеки у Запорізькій області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритного транспортного засобу від 22.08.2018 та нараховано плату за проїзд у розмірі 660 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют Євро до Гривні Національного банку України станом на 22.08.2018 еквівалентно 21 035,15 грн., яку відповідачем на час звернення прокурора до суду не сплачено, що також підтверджується інформацією Управління від 11.01.2021.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Відзив на позовну заяву не надав.

Згідно із ст. 165, 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

20.04.2021 прийнято рішення, оголошено його вступну та резолютивну частину.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, суд

УСТАНОВИВ:

За результатами опрацювання Мелітопольською окружною прокуратурою інформації Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області (наразі згідно наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 09.09.2020 № 340 реорганізовано шляхом злиття Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області в Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) щодо проведених перевірок дотримання автомобільними перевізниками вантажів, нормативних вагових параметрів Фізичною особою-підприємцем Чир'євим Г.П. (далі - Чир'єв Г.П., відповідач) вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2016 № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, встановлено наступне.

22.08.2018 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових: транспортних засобів.

Так, відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області у період з 20.08.2018 по 26.08.2018 та направлення на рейдову перевірку від 20.08.2018 № 003241 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 22.08.2018 на 405 км + 853 м автодороги М-18, проведено перевірку транспортного засобу марки МАЗ модель 543205 державний реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричіпом марки SCHWARZMUELLER модель 77820 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 .

Зазначений автомобіль згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортних засобів належить Чир'єву Г.П. (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Чир'єв Григорій Петрович (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 22.04.2008 зареєстрований як фізична особа - підприємець з місцезнаходженням за адресою: АДРЕСА_1 та здійснює наступні види діяльності: 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (основний); 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.

За даним фактом посадовими особами складено акт від 22.08.2018 № 089917 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.08.2018 № 0010748, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.08.2018 № 0013748.

Факт порушення вагових обмежень також підтверджується довідкою про зважування від 22.08.2018 № 15699.

Крім того, у накладній від 22.08.2018 № 7 зазначено, що ФОП Чир'єву Г.П. відпущено плити перекриття вартістю 20 тис.грн.

На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовими особами управління Укртрапсбезпеки у Запорізькій області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритного транспортного засобу від 22.08.2018 та нараховано плату за проїзд у розмірі 660 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют Євро до Гривні Національного банку України станом на 22.08.2018 еквівалентно 21 035,15 грн., яку відповідачем на час звернення прокурора до суду не сплачено, що також підтверджується інформацією Управління від 11.01.2021.

Разом з тим, відповідно до абзацу 3 п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879), перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Листом управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області від: 11.01.2021 №101/23.4/23-21-20 повідомлено про несплату Чир'євим Г.П. (РНОКПП НОМЕР_1 ) у визначений вище термін коштів у добровільному порядку.

Крім того, за результатами перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, а також виявлення порушення Чир'єву Г.П. (РНОКПП НОМЕР_1 ) цього законодавства, останньому було внесено припис №090769 від 18.09.2018, який первізником залишено поза увагою.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги до відповідача обґрунтовані тим, що останнім порушено норми законодавства щодо проїзду великовагових та транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та не сплачено розрахованої і плати за проїзд.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого:

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За приписами ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі, обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, гак і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист крав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні; функції у спірних правовідносинах.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позором іншої особи. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 53 ГПК України передбачено, що у разі відкриття провадження, за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надано, у тому числі, заступникам керівників місцевих прокуратур.

Відповідно до абз. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», утворено Державну службу України з безпеки на транспорті (правонаступник Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки), реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті.

Відповідно до п. 1 Положення Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Згідно п.п. 15, 27 п. 5 Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користуванні, а також здійснює нарахування, вживає заходів щодо стишення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

У відповідності до абзацу першого п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередній), через утворені в установленому порядку територіальні органи, та Держспецтрансслужбу.

Таким чином, Укртрансбезпека як урядовий орган державного управління по контролю на автомобільному транспорті, реалізуючи повноваження щодо габаритно- вагового контролю та нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, є суб'єктом владних повноважень, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Пунктом 1.1 Положення про територіальні органи Державної служби Україну з безпеки на транспорті утворених відповідно до наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 09.09.2020 № 340 «Про упорядкування структури Укртрансбезпеки» утворені міжрегіональні органи Державної служби з безпеки на транспорті, повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць. Повноваження Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки поширюються на територію Дніпропетровської і Запорізької областей (п 1.8).

Так, відповідно до п. 3.17 Положення про територіальні органи Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління відповідно до покладених на нього завдань у межах повноважень здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно- вагового контролю.

Зважаючи на викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті (правонаступник Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки), уповноваженим державною здійснювати відповідні повноваження у спірних правовідносинах.

Приписами п. 41 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вігові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 встановлено, що дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку. За таких обставин визначена плата за проїзд, не оскаржена в установленому порядку та не сплачена перевізником - власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, що підтверджується наданою Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області (Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) інформацією. Таким чином, ухилення від сплати коштів за проїзд призводить до ненадходження грошових коштів до Державного бюджету України.

Так, беручи до уваги норми Закону України «Про автомобільний транспорт» та інші підзаконні нормативно-правові акти про автомобільний транспорт, Укртрансбезпека та її територіальні органи мають підстави на стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування, що випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.

Управлінням Уктрансбезпеки у Запорізькій області 06.09.2018 направлено відповідачу лист про необхідність сплати грошових коштів в розмірі 660 євро. Проте, на даний час. відповідач зазначені кошти добровільно не сплатив.

Незважаючи на вказане, Державною службою України з безпеки на транспорті, за наявності підстав, жодних заходів щодо захисту інтересів держави з метою надходження коштів до Державного бюджету України не вжито, що підтверджується листом позивача №3710/26/23-20 від 23.11.2020.

З урахуванням вищевикладеного, підставою для представництва Мелітопольською окружною прокуратурою інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки па транспорті в особі Придніпровського управління Укртрансбезпеки є факт несплати відповідачем до Державного бюджету України плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 21 035,15 грн. та нездійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави з метою надходження коштів до бюджету.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиці, та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за падання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені і здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Також статтею 48 цього Закону встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 даного Положення Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Згідно із пп. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Пунктом 8 Положення передбачено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Відповідно до пп. 15, 27 п. 5 Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під нас здійснення габаритно-ваговогоконтролю.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних маниш і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879.

Пунктом 3 Порядку № 879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль, транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з ч. 3 п. 2 вищезазначеного Порядку, великовагові та великогабаритні; транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перепитують нормативи більш як на 2 відсотки.

Згідно п 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габариті перевищує за шириною 2.6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження па одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Відповідно пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під нас організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагової о контролю, у тому числі: здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 № 422; видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно із пунктом 30 Порядку № 879, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно; від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою

П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр, проїзду;

Рнв - розмір плати за перевищення навантаження па вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

В - відстань перевезення, кілометрів.

Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Пунктом 31 Порядку № 879 передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження па суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.

Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень па вісь (осі) збільшується у два рази.

Відповідно пункту 31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

За результатами знижування автомобіля марки МАЗ модель 543205 державний реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричіпом марки SCHWARZMUELLER модель 77820 державний реєстраційний номер НОМЕР_4 та габаритно-вагового контролю, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області зафіксовано навантаження на осі: 1) на одиничну: 15,45 тонн - нормативно допустиме 11,0 гони (більше на 4,45 тонн) (перевищений становить більше 40 відсотків); 2) на зтроєні: 24,42 тонн - нормативно допустиме 22,00 тонн (більше на 2,42 тонн); 3) фактична маса 45,8 тонн - нормативно допустима - 40 тонн (більше на 5,8 тонн), що є порушенням п.22.5 Правил дорожнього руху України.

Враховуючи виявлені порушення, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області за формулою, передбаченою Порядком №879, здійснено розрахунок плати за проїзд, який склав: П (розмір плати за проїзд) - (0,20 (розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду) + 1,56 (за перевищення завантаження на вісь (осі) за 1 кілометр проїзду (за одиничну + за здвоєну + за строєну) + 0 розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину)) х 75 пройдена відстань) х 5 (перевищення навантаження на одиничну вісь більше 40 відсотків) = 660 євро.

Таким чином, при проведенні габаритно-вагового контролю, складання відповідної довідки, акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, здійсненні розрахунку плати за проїзд, посадові особи управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області діяли на підставі та у спосіб, встановлений чинним законодавством, а також з дотриманням вимог чинного законодавства.

Разом з тим, пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на день проведення розрахунку.

Станом па 22.08.2018 (день проведення розрахунку) сума 660 євро за офіційним курсом Гривні, встановленим Національним банком України, складає 21035,15 грн.

Окрім цього, пунктом 26 згаданого Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Водночас, у передбачені п. 31-1 Порядку № 879 строки, нарахована до сплати Чир'євим Г.П. (РНОКПП НОМЕР_1 ) плата за проїзд в сумі 660 євро не сплачена, що також підтверджується листом Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 11.01.2021.

За вищевказаних обставин плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 21 035,15 грн. підлягає стягненню з Чир'єва Г.П. (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди (п. 8 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України).

Згідно ст.22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушений її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Аналогічним чином питання відшкодування збитків врегульовано Господарським кодексом України.

Так, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 217 Господарського кодексу України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання, зокрема застосовується такий вид господарських санкцій як відшкодування збитків.

Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрат и, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Пунктом 26 зазначеного Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Відповідно до ст. 5 Бюджетного Кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів.

Пунктом 6 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України.

Крім того, у п. 5 ст. 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» зокрема, зазначено, що у 2020 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України спрямовуються відповідно на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення.

Несплата до державного бюджету України коштів в сумі 21035,15 грн., як плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні порушує економічні інтереси держави та погребує їх захисту шляхом звернення прокурора до суду з позовом.

Доказів сплати вказаної плати відповідачем суду не надано.

За вищевказаних обставин плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 21035,15 грн. підлягає стягненню з ФОП Чир'єва Г.П. на користь Державного бюджету України.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Чир'єва Григорія Петровича, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України: серія НОМЕР_5, виданий 04.04.2014, Мелітопольським МВ УДМС України в Запорізькій області, РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, юридична адреса: 03135, м.Київ. просп.Перемоги, 14), до державного бюджету за наступним реквізитами: UA 528999980313151216000008003, в управління Державної казначейської служби України в Олександрійському районі м. Запоріжжя Запорізької області (код ЄДРПОУ 38025440, МФО 899998. призначення платежу 22160100), банк: Казначейство України (ЕАП), плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 660 євро, що еквівалентно 21 035 (двадцять одна тисяча тридцять п'ять) грн. 15 коп. відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 22.08.2018.

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Чир'єва Григорія Петровича. ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України: серія НОМЕР_5, виданий 04.04.2014, Мелітопольським МВ УДМС України в Запорізькій області. РНОКПП НОМЕР_1 ) па користь Запорізької обласної прокуратури в особі Мелітопольської окружної прокуратури (вул. Байбулатова, 22. м. Мелітополь, 72319, ЄДРПОУ 02909973. розрахунковий рахунок UA43820172034318000100000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ. МФО 820172. отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 26.04.2021.

Суддя А.О. Науменко