ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
01.04.2010 р. № 5/165
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Кочана В.М.,
секретаря судового засідання Іщук А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Києві
до Територіального управління Держпромгірнагляду України по Київській області та м. Києву,
треті особи на стороні відповідача: ОСОБА_1,
Акціонерне товариство закритого типу "Олвіта"
про визнання недійсним п. 6.4 акту від 20.12.2004р.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві звернулося до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Держпромгірнагляду України по Київській області та м. Києву, треті особи на стороні відповідача: ОСОБА_1, Акціонерне товариство закритого типу "Олвіта", з вимогами про визнання недійсним п. 6.4 акту від 20.12.2004р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і пояснив наступне.
20.12.2004р. комісією, яка призначена наказом Територіального Управління Держнаглядохоронпраці України по Київській області та м. Києву від 18.10.2004р. № 271-Р, затверджено акт спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-5, що стався 17.10.2004р. на Акціонерному товаристві закритого типу "Олвіта", який трапився з ОСОБА_2
Позивач не погоджується з висновками пункту 6.4 оскаржуваного акту про те що нещасний випадок, який стався з теслярем - бетонником ОСОБА_2 пов'язаний з виробництвом.
Позивач посилається на те, що Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. № 1112 визнаються пов'язаними з виробництвом нещасні випадки, що сталися з працівниками під час виконання трудових обов'язків.
Працівниками вважаються громадяни, які відповідно до законодавства уклали з роботодавцем трудовий договір (контракт).
Позивач вважає, що нещасний випадок, який стався з ОСОБА_3, слід вважати таким, що не підпадає під дію п. 14 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, 20.12.2004р. комісією Територіального Управління Держнаглядохоронпраці України по Київській області та м. Києву від затверджений акт спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-5, що стався 17.10.2004р. на Акціонерному товаристві закритого типу "Олвіта", який трапився з ОСОБА_2
У пункті 6.4 оскаржуваного акту зазначено наступне. Між ОСОБА_2 та АТЗТ "Олвіта" було укладено трудова угода від 30.07.2003р. у формі цивільно-правового договору. Але наявні матеріали розслідування свідчать про те, що ОСОБА_2 в АТЗТ "Олвіта" (згідно з контрольним листом про проходження інструктажу з охорони праці) був прийнятий на роботу бетонярем-теслею, виконував роботи під керівництвом відповідальних осіб АТЗТ "Олвіта" та підпорядковувався Правилам внутрішнього трудового розпорядку АТЗТ "Олвіта", тому з урахуванням листа Міністерства праці та соціальної політики України від 26.12.2003р. №06/1-4/200 можна вважати, що між ОСОБА_2 та АТЗТ "Олвіта" склалися трудові відносини.
Згідно з п.6 "Положення до розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварії на підприємствах, в установах і організаціях" (ДНАОП 0.00-4.03.01), враховуючи відповідь Держнаглядохоронпраці України (вих. № 03-09/7828 від 03.12.2004р.), члени комісії вважають нещасний випадок з теслярем-бетонником ОСОБА_3 пов'язаним з виробництвом, скласти акт за формою Н-1 та АТЗТ "Олвіта" взяти на облік.
Відповідно до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. № 1112 визнаються пов'язаними з виробництвом нещасні випадки, що сталися з працівниками під час виконання трудових обов'язків, у тому числі у відрядженні, а також ті, що сталися у період, зокрема:
- перебування на робочому місці, на території підприємства або в іншому місці, пов'язаному з виконанням роботи, починаючи з моменту прибуття працівника на підприємство до його відбуття, який повинен фіксуватися відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, у тому числі протягом робочого та надурочного часу, або виконання завдань роботодавця в неробочий час, під час відпустки, у вихідні, святкові та неробочі дні;
- підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь виробництва, засобів захисту, одягу, а також виконання заходів особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення;
- виконання дій в інтересах підприємства, на якому працює потерпілий, тобто дій, які не належать до трудових обов'язків працівника (подання необхідної допомоги іншому працівникові, дій щодо запобігання аваріям або рятування людей та майна підприємства, інших дій за розпорядженням або дорученням роботодавця);
- подання необхідної допомоги або рятування людей, виконання дій, пов'язаних із запобіганням нещасним випадкам з іншими особами у процесі виконання трудових обов'язків;
- перебування у транспортному засобі або на його стоянці, на території вахтового селища, у тому числі під час змінного відпочинку, якщо настання нещасного випадку пов'язане з виконанням потерпілим трудових обов'язків або з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або середовища;
- прямування працівника до об'єкта (між об'єктами) обслуговування за затвердженими маршрутами або до будь-якого об'єкта за дорученням роботодавця.
Зазначеним порядком визначено процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду економічної діяльності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах чи у фізичних осіб - підприємців, які відповідно до законодавства використовують найману працю (далі - підприємство), а також тих, що сталися з особами, які забезпечують себе роботою самостійно, за умови добровільної сплати ними внесків на державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - особи, які забезпечують себе роботою самостійно)
До складу комісії включаються керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій спеціаліста з питань охорони праці (голова комісії), керівник структурного підрозділу підприємства, на якому стався нещасний випадок, представник робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням підприємства (за згодою), представник первинної організації профспілки, членом якої є потерпілий, або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці, якщо потерпілий не є членом профспілки, інші особи.
У разі настання нещасного випадку з тяжкими наслідками, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, до складу комісії обов'язково включається представник робочого органу Фонду за місцезнаходженням підприємства.
Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
До висновків про те, що між ОСОБА_2 та АТЗТ "Олвіта" склалися трудові відносини та стався нещасний випадок на виробництві, дійшов і місцевий Бахмацький районний суд Чернігівської області при винесенні постанови у справі № 2-а-9-2007. Цією постановою зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування віл нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Kиєві виплатити ОСОБА_1, як члену сім'ї потерпілою ОСОБА_2 одноразову допомогу у зв'язку зі смертю потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві в сумі 53 590,20 гри.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, складаючи оскаржуваний акт спеціального розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком від 20.12.2004р. відповідач діяв у спосіб, визначений Конституцією та законами України, не вийшов за межі наданих йому повноважень, а отже, позовні вимоги є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Кочан В.М.