Рішення від 22.04.2021 по справі 280/1378/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 квітня 2021 року о/об 11 год. 15 хв.Справа № 280/1378/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач, ВЧ НОМЕР_2 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 20.04.2015 по 17.09.2015; 2) зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 20.04.2015 по 17.09.2015.

У позові зазначено, що 20.04.2015 ОСОБА_1 , який прибув із Військової частини пп НОМЕР_4 , зарахований до списків особового складу Військової частини пп НОМЕР_5 ( НОМЕР_2 ) (Витяг з наказу №47 від 20.04.2015) та 17.09.2015 був звільнений (демобілізований) з Військової частини пп НОМЕР_5 ( НОМЕР_2 ) та направлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 для взяття на військовий облік, що підтверджується Витягом з наказу №191 від 17.09.2015. В період часу починаючи з 30.08.2014 по 03.12.2014, з 04.12.2014 по 24.01.2015, з 22.01.2015 по 04.03.2015, з 15.03.2015 по 13.04.2015, з 08.11.2019 по 16.01.2020, з 03.03.2020 по 23.03.2020 ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення №594 від 31.03.2020, виданою Військовою частиною НОМЕР_6 , та копією Військового квитка серії НОМЕР_7 . За підсумками участі в антитерористичній операції ОСОБА_1 було присвоєно статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_8 , виданого 09.06.2015. В період проходження служби ОСОБА_1 нарахування грошового забезпечення проводилось не в повному обсязі, а саме не проводилась індексація грошового забезпечення, у зв'язку із чим 10.11.2020 представником ОСОБА_1 до Військової частини пп НОМЕР_5 ( НОМЕР_2 ) було надано заяву ОСОБА_1 про нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення за період з 20.04.2015 по 17.09.2015, обрахованої на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Також 10.11.2020 було направлено адвокатський запит з метою отримання доказів, а саме довідки про доходи позивача та картки на грошове забезпечення за весь час проходження військової служби. В грудні 2020 року отримано Лист №4532 від 25.11.2020, за підписом т.в.о. командира Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_2 у відповідь на адвокатський запит від 10.11.2020 та щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 відмовлено та повідомлено, що індексація не проводилась у зв'язку із відсутністю фінансування. Витребувані документи щодо грошового забезпечення на адвокатський запит не надані. З вказаною бездіяльністю ОСОБА_1 не згодний, вважає що його право на проведення індексації грошового забезпечення за період служби з 20.04.2015 по 17.09.2015 порушеним відповідачем, а бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду із вказаним позовом.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Витязі із Наказу командира Військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 20.04.2015 за №47 зазначено: «… 2.Нижчепойменованих військовослужбовців, які прибули із військової частини польова пошта НОМЕР_4 м.Запоріжжя зарахувати до списків особового складу частини з 20.04.2015 року, на всі види забезпечення та призначити на посади. Вважати такими, що з 20.04.2015 року прийняли справи та посади та приступили до виконання службових обов'язків, з посадовими окладами: Виплачувати щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби, передбачену наказом Міністра оборони України від 12.02.2015 року №60 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2015 рік» у розмірі 125% від посадових окладів. Виплачувати надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% з урахуванням окладу за військовим званням згідно наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 року №260 "Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам". Виплачувати додаткову щомісячну грошову винагороду згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2010 року №889 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161) в розмірі 60% від грошового забезпечення: ОСОБА_3 , водій-лінійний наглядач взводу управління гаубичного артилерійського дивізіону, ВОС - 837 037/233А, шпк - солдат, посадовий оклад - 530 грн.; …» (а.с.20-зворот).

У Витязі із Наказу командира Військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 17.09.2015 за №191 зазначено: «… 119.Сержанта ОСОБА_1 , командира відділення взводу управління 3 гаубичного артилерійського дивізіону призваного під час мобілізації, на особливий період, відповідно до Указу Президента України від 12 червня 2015 року №328/2015 звільнити з військової служби у запас керуючись підпунктом "є" пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу " (у зв'язку з вислугою встановлених строків військової служби) і з "17" вересня 2015 року виключити 13 списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, а з грошового забезпечення з "17" вересня 2015 року і направити для постановки на військовий облік до Енергодарського РВК Запорізької обл. Вважати, що справи та посаду здав. Стаж військової служби рахувати з 02.11.1985 року по 24.11.1987 року, з 01.08.2014 року по 17.09.2015 року. Вислуга у Збройних Силах України на день виключення зі списків особового складу становить 03 роки 02 місяців 10 днів. Виплатити: премію за особистий внесок у загальні результати служби, передбачену наказом Міністра оборони України від 12.02.2015 року №60 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2015 рік", у розмірі 125% від посадового окладу за період з 01 по 17 вересня 2015 року; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% з урахуванням окладу за військовим званням згідно з наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року №260 "Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам"' за період з 01 по 17 вересня 2015 року перебування в зоні проведення антитерористичної операції; додаткову щомісячну грошову винагороду згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2010 року №889 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161) в розмірі 60% від грошового забезпечення за період з 01 по 17 вересня 2015 року; одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік. Щорічна основна відпустка за 2015 рік використана з 01.06.2015 року по 20.06.2015 року, грошову допомогу на оздоровлення за 2015 рік отримав. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 не отримував. Постійним або службовим житлом не забезпечувався. ...» (а.с.20).

У листі від 25.11.2020 за №4532 Військової частини НОМЕР_2 на звернення позивача зазначено: «… Відповідно до ст.5 Закону та п.6 Порядку, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Для виплати індексації з січня 2015 року по лютий 2018 року в Міністерства оборони України фінансового ресурсу не було та фінансування не проводилось. …» (а.с.19-зворот).

Згідно з Посвідченням серії НОМЕР_8 , виданим 09.06.2015, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Позов підлягає задоволенню враховуючи вище викладене та через наступне.

У ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

У Преамбулі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Як зазначено у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … оплата праці (грошове забезпечення); … Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів (ч.1 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі - «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), зазначено: «1-1. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. … Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". …».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.7 п.4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»).

Згідно з пп.2 п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Враховуючи наведені норми права суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення індексації. Відповідач зазначає фактично лише про те, що у межах коштів ВЧ НОМЕР_2 , передбачених на виплату грошового забезпечення, виплата індексації грошового забезпечення є неможливою.

Реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Твердження відповідача про те, що проведення індексації грошових доходів здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів є необґрунтованими, оскільки ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», на яку посилається відповідач, не обмежує проведення, передбачених чинними нормами права, виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.

Роз'яснення Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами, а тому не можуть встановлювати порядок нарахування та/або припинення виплат індексації грошового забезпечення.

Посилання відповідача на неможливість проведення індексації грошових доходів за минулі періоди часу є безпідставними, оскільки така індексація позивачу не проведена з вини саме відповідача, а тому останній і повинен забезпечити її проведення та віднайти такий механізм.

Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені.

Аналогічне застосування норм права здійснено: Верховним Судом у постановах від 12.12.2018 у справі №825/874/17 (адміністративне провадження №К/9901/17256/18), від 19.07.2019 у справі №240/4911/18 (адміністративне провадження №К/9901/12055/19); Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 07.08.2019 у справі №1140/3491/18, від 18.06.2019 у справі №340/36/19.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем у позові заявлено про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у сумі 3500 грн. 00 коп.

В обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу представником позивача до суду подано: Договір про надання правничої допомоги від 03.07.2020; Детальний розрахунок вартості адвокатського гонорару за договором про надання правничої допомоги №2000703-01 від 03.07.2020; Акт прийому передачі виконаних робіт і послуг за договором про надання правничої допомоги №2000703-01 від 03.07.2020; Квитанція до прибуткового касового ордера №25 від 08.02.2021 на суму 3500,00 грн.

В Детальному розрахунку вартості адвокатського гонорару за договором про надання правничої допомоги №2000703-01 від 03.07.2020 зазначено: «…14.08.2020р. - складання заяви про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення до військової частини НОМЕР_2 - 30 хвилин - 500 грн.; 08.02.2021р. - складання позовної заяви до військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії із підготуванням додатків до неї, для подання до Запорізького окружного адміністративного суду - 4 години - 3000 грн. Всього - 3500 грн. …».

Судом прийнято до уваги, що така категорія адміністративних справ є пошириною, а, отже, не потребує витрат значних зусиль при здійсненні професійної правничої допомоги.

Завником документально та нормативно не обгрунтовано кількість витраченого часу щодо надання професійної правничої допомоги.

Також, суд вважає вартість послуг і робіт правничої допомоги, зазначену у наданих до суду документах, не співмірною з фактично виконаними послугами та роботами.

На думку суду, підготовка позовної заяви включає в себе: складання заяв, адвокатських запитів.

Отже, судові витрати на правничу допомогу у сумі 3500,00 грн. є не обґрунтованими та не можуть бути стягнуті на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На думку суду, з урахуванням вимог ч.5 ст.134 КАС України, витрати на професійну правничу допомогу мають бути відшкодовані позивачу лише у сумі 2500 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 20.04.2015 по 17.09.2015.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 20.04.2015 по 17.09.2015.

У стягненні на користь позивача судових витрат щодо судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - відмовити.

Задовольнити частково заяву позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2500 грн. 00 коп.

В іншій частині заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 22.04.2021.

Суддя О.О. Прасов