Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 квітня 2021 р. Справа№200/923/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
25.01.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ), звернулась до суду з позовною заявою до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а) про визнання протиправними дії щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш» починаючи з 01.05.2015 року по день винесення судом рішення та зарахувати цей період в страховий стаж, зобов'язання зробити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням страхового стажу за період з 01.05.2015 року по день винесення рішення по справі, зобов'язання сплатити різницю між пенсією після перерахунку з урахуванням страхового стажу за період з 01.05.2015 року по день винесення рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 2018 року та отримує пенсію за віком. Станом на день звернення до суду вона працює у ПрАТ «Азовзагальмаш». 01.12.2020 року вона звернулась із заявою до управління з проханням зарахувати до її страхового стажу періоди роботи у ПрАТ «Азовзагальмаш» за які не сплачені страхові внески та зробити перерахунок призначеної пенсії. Вважає, що фактично, відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач порушив її конституційні права на належний соціальний захист.
Ухвалою суду від 22.02.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що з 02.07.2018 року позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 01.12.2020 року позивач звернулась до управління із заявою, у якій просила надати довідку ОК-5, зарахувати до стажу роботи період з 01.07.2015 року по 01.12.2020 року та здійснити перерахунок пенсії. 14.12.2020 року управлінням надано відповідь про те, що для отримання довідки про інформацію, що міститься в системі персоніфікованого обліку та за перерахунком пенсії необхідно звернутись особисто з оригіналами документів, як передбачено Порядком 22-1. Зазначив, що згідно даних пенсійної справи позивача з 01.07.2015 року не має відомостей про сплату страхових внесків. Тобто, немає даних для додання стажу, оскільки страхові внески за період з 01.07.2015 року по 01.12.2020 року не сплачувались.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне .
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ), громадянка України, згідно ст. 43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 42171861) є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що з 02.07.2018 року позивач перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.
Рішенням №057050000847 позивачу призначена пенсія за віком (а.с.43).
01.12.2020 року позивач звернулась до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою, у якій просила зарахувати до її страхового стажу період роботи з 01.07.2015 року по 01.12.2020 року, зробити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.07.2015 року по 01.12.2020 року включно (а.с.14-15).
Листом від 14.12.2020 року Маріупольським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області було повідомлено про те, що під час призначення пенсії до страхового стажу не було враховано період роботи у ПрАТ «Азовзагальмаш» з 01.05.2015 року по 30.06.2018 року, оскільки на дату звернення за призначенням пенсії (13.07.2018 року) в даних персоніфіковано обліку відсутня сплата страхових внесків за зазначений період. Вказано, що здійснити перерахунок пенсії з додаванням стажу за період роботи з 01.05.2015 року по 30.06.2018 року не має підстав, оскільки підприємством не сплачувались страхові внески (а.с.16-18).
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до положень статті 43 цього Закону перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначено статтею 44 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до статті 11 цього Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Положеннями статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
У трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 щодо спірного періоду наявні такі записи:
- 05.01.2011 року прийнята за переведенням начальником адміністративно - господарчого відділу у ВАТ «Азовзагальмаш»;
- ВАТ «Азовзагальмаш» перейменовано у ПАТ «Азовзагальмаш»
- 14.01.2021 року працює провідним інженером (а.с.20-22).
Судом встановлено, що позивач 01.12.2020 року звернулась до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою, у якій просила зарахувати до її страхового стажу період роботи з 01.07.2015 року по 01.12.2020 року, зробити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.07.2015 року по 01.12.2020 року включно (а.с.14-15).
Як вбачається з листа від 14.12.2020 року період роботи позивача з 01.05.2015 року по 30.06.2018 року не зараховано до страхового стажу позивача, оскільки на дату звернення за призначенням пенсії в даних персоніфікованого обліку була відсутня сплата страхових внесків за зазначений період.
З індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5) вбачається, що дійсно за період роботи з 01.05.2015 року по 30.06.2018 року від ПрАТ «Азовзагальмаш» не надходили страхові внески (а.с.53-57).
З огляду на викладене, суд зазначає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періодів його роботи на такому підприємстві.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27 березня 2018 року (справа № 208/6680/16-а(2а/208/245/16)), від 24 травня 2018 року (справа № 490/12392/16-а), від 20 березня 2019 р. (справа №688/947/17 (провадження №К/9901/35103/18).
Отже, орган Пенсійного фонду України неправомірно не зарахував період роботи позивача з 01.05.2015 року по 01.12.2020 року (день звернення із заявою про зарахування періоду роботи до страхового стажу та проведення перерахунку) у ПрАТ «Азовзагальмаш», посилаючись на зазначені ним обставини, чим порушив пенсійні права позивача.
Таким чином, суд приходить висновку, про необхідність визнання протиправними дії відповідача щодо не зарахування періоду роботи позивача з 01.05.2015 року по 01.12.2020 року у ПрАТ «Азовзагальмаш» до страхового стажу.
При цьому, суд вважає, що достатній спосіб відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача зарахувати період роботи позивача з 01.05.2015 року по 01.12.2020 року у ПрАТ «Азовзагальмаш» до страхового стажу.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії щодо не зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 02.12.2020 року по 22.04.2021 року (день ухвалення судом рішення) у ПрАТ «Азовзагальмаш» та зобов'язання зарахувати період роботи позивача з 02.12.2020 року по 22.04.2021 року (день ухвалення судом рішення) у ПрАТ «Азовзагальмаш», суд зазначає, що рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях, має бути чітким та зрозумілим, а відсутність у матеріалах справи мотивів не зарахування до страхового стажу роботи позивача періоду роботи з 02.12.2020 року по 22.04.2021 року (день ухвалення судом рішення) у ПрАТ «Азовзагальмаш», не дозволяє суду перевірити чи правомірно зазначений період роботи не зараховано, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.
У зв'язку із вищевикладеним, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії щодо не зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 02.12.2020 року по 22.04.2021 року (день ухвалення судом рішення) у ПрАТ «Азовзагальмаш» та зобов'язання зарахувати період роботи позивача з 02.12.2020 року по 22.04.2021 року (день ухвалення судом рішення) у ПрАТ «Азовзагальмаш» є передчасними та задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання зробити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.05.2015 року по день винесення судом рішення у справі, суд зазначає наступне.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846; далі Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.5. Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Пунктом 2.1. Порядку № 22-1 визначено перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком.
Згідно з пунктом 2.7. Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з п. 4.1. Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2. Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до положень пункту 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Згідно з пунктом 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Суд зауважує, що вимога позивача про зобов'язання органу ПФУ провести перерахунок пенсії, зарахувавши до трудового стажу спірний періоду роботи після призначення, пенсії тягне за собою певні правові наслідки, а саме - перерахунок пенсії позивача у зв'язку з урахуванням страхового стажу після її призначення.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Судом встановлено, що позивачем дійсно не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки вона не зверталася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії відповідно до вимог Порядку № 22-1 та статті 44 Закону № 1058-IV.
Разом із тим суд, зазначає, що відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1 (далі - Порядок №22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.
Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів.
При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення.
У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Зазначаючи на недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, відповідач припустився формалізму, оскільки з огляду на відповідь УПФ, неналежна форма заяви не була підставою для відмови.
Вказані висновки, які суд у даній справі застосовує, викладені у постановах Верховного Суду від 30.05.2018 року у справі №537/3480/17, від 27.11.2019 року у справі №748/696/17.
За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов'язання зробити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.05.2015 року по день винесення судом рішення у справі підлягають задоволенню шляхом зобов'язання зробити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.05.2015 року по 01.12.2020 року у ПрАТ «Азовзагальмаш».
Позовні вимоги в частині зобов'язання сплатити позивачу різницю між пенсією після перерахунку з врахуванням страхового стражу за період з 01.05.2015 року по день винесення судом рішення у справі є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки вказана вимога є передчасною, так як перерахунок пенсії ще не зроблено і у відповідача, станом на момент розгляду даної справи, обов'язок проведення виплати донарахованих сум пенсії позивачу ще не настав, а суд не вирішує питання про захист прав, які ще тільки можливо будуть порушені у майбутньому.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно з квитанцією позивачем при звернені до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а.с.30).
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень у розмірі 454,00 грн. (50% від сплаченої суми судового збору) на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а) про визнання протиправними дії щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи на ПрАТ «Азовзагальмаш» починаючи з 01.05.2015 року по день винесення судом рішення та зарахувати цей період в страховий стаж, зобов'язання зробити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням страхового стажу за період з 01.05.2015 року по день винесення рішення по справі, зобов'язання сплатити різницю між пенсією після перерахунку з урахуванням страхового стажу за період з 01.05.2015 року по день винесення рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а) щодо не зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) періоду роботи з 01.05.2015 року по 01.12.2020 року у ПрАТ «Азовзагальмаш» до страхового стажу.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а) зарахувати період роботи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) з 01.05.2015 року по 01.12.2020 року у ПрАТ «Азовзагальмаш» до страхового стажу.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а) зробити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) перерахунок призначеної пенсії з урахуванням страхового стажу з 01.05.2015 року по 01.12.2020 року у ПрАТ «Азовзагальмаш».
У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул.Зелінського, 27-а) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 22.04.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая