Рішення від 13.04.2021 по справі 805/1265/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2021 р. Справа№805/1265/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Лисенко Н.В., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Шалати С.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Донецької обласної прокуратури про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

07 квітня 2015 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Прокуратури Донецької області, в якому, з урахуванням наданих уточнень, просив скасувати наказ в.о. прокурора Донецької області №410-к від 25 березня 2015 року про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника прокурора м. Димитрова Донецької області; поновити на посаді заступника прокурора м. Димитрова Донецької області; стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 26 березня 2015 року до фактичного поновлення на публічній службі.

13 лютого 2020 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений повністю:

скасований наказ в.о. прокурора Донецької області від 25 березня 2015 року №410-к про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника прокурора м. Димитрова Донецької області.

ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника прокурора м. Димитрова Донецької області з 26 березня 2015 року,

стягнуто з прокуратури Донецької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 1088363,92 гривень з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів (том 2, а.с. 34-37).

24 червня 2020 року постановою Першого апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції залишено в силі, апеляційна скарга відповідача без задоволення (том 2ё а.с. 83-98).

03 листопада 2020 року постановою Верховного Суду рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2020 року у даній справі скасовано в частині стягнення з Прокуратури Донецької області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в сумі 1088363,92 гривень з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів, та направлено справу у цій частині на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду (том 2, а.с. 173-186).

Позивач подав письмові пояснення, в яких наполягав на тому, що оскільки посада, «заступник прокурора м. Димитрова» відсутня в додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, якою визначено «Схему посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур», натомість у вказаній постанові зазначено аналогічну посаду «заступник керівника місцевої прокуратури», суди першої та апеляційної інстанцій правомірно застосували за аналогією зазначену постанову Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 для визначення суми посадового окладу для обчислення середнього заробітку за час його вимушеного прогулу.

На думку позивача, не зважаючи на зміни, які відбулися в системі органів прокуратури у зв'язку із прийняттям в новій редакції Закону України «Про прокуратуру», процесуальні права та повноваження «заступника прокурора міста» (посаду, яку обіймав позивач до звільнення і яка на теперішній час відсутня) не відрізняються від процесуальних прав та повноважень «заступника керівника місцевої прокуратури».

Отже, посадовий оклад «заступника прокурора міста» слід відкоригувати на коефіцієнт підвищення посадового окладу за аналогічної посадою «заступник керівника місцевої прокуратури» відповідно до пункту 10 «Порядку обчислення середньої заробітної плати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08 лютого 1995 року.

Позивач стверджував, що середній заробіток за час його вимушеного прогулу з урахуванням коефіцієнтів підвищення складає 1088363,92 гривень (373,40 грн. х 170 днів + 373,40 грн. х 1,25 х 441 день + 373,40 грн. х 3,59 х 611 днів) (том 3, а.с. 53-54).

Відповідач подав письмові пояснення, в яких зазначив, що посади «заступник прокурора міста» та «заступник керівника місцевої прокуратури» не є тотожними та не прирівнюються. Посада «заступник керівника місцевої прокуратури» поширює свою юрисдикцію на значно більшу територіальну юрисдикцію, ніж «заступник прокурора міста». На теперішній час до територіальної юрисдикції Красноармійської місцевої прокуратури віднесено 6 міськрайонних прокуратур: прокуратура Великоновосілківського району, Красноармійська, Селидівська та Ясинуватська міжрайонні прокуратури, прокуратури міст Авдіївка та Димитрова. Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» прокурорами місцевих прокуратур призначаються прокурори за умови успішного проходження ними тестування. Діюче законодавство не прирівнює прокурорсько-слідчі посади, що існували на під час дії Закону України «Про прокуратуру» у редакції 1991 року, до посад, визначених Законом України «Про прокуратуру» у редакції 2014 року, а тому підстави для прирівнювання посади «заступник прокурора міста Димитрова» до посади «заступник керівника Красноармійської місцевої прокуратури» відсутні. Відповідно до додатку 4 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 посадовий оклад заступника прокурора міста складає 2080,00 гривень, а з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 (збільшення окладів на 25 %) - 2600,00 гривень.

Отже, середній заробіток за час вимушеного прогулу з урахуванням коефіцієнтів підвищення складає 554499,00 гривень (373,40 грн. х 170 днів + 373,40 грн. х 1,25 х 1052 днів).

Оскільки на користь позивача вже стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 1087956,00 гривень, на думку відповідача, провадження у справі має бути закрито у зв'язку з відсутністю предмету спору відповідно до пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (том 2, а.с. 218-222).

12 листопада 2020 року внаслідок автоматизованого розподілу справа була передана на розгляд судді Циганенку А.І.

17 листопада 2020 року справа прийнята до провадження суддею ОСОБА_2 та призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.

12 січня 2021 року строк підготовчого провадження продовжений на тридцять днів, про що постановлена протокольна ухвала.

04 лютого 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18 лютого 2021 року.

18 лютого 2021 року замінено первісного відповідача Прокуратуру Донецької області належним відповідачем Донецькою обласною прокуратурою.

Після заміни сторони розгляд справи розпочато спочатку, призначено підготовче судове засідання на 16 березня 2021 року.

16 березня 2021 року закрито підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті на 31 березня 2021 року.

У судових засіданнях, які відбулися 31 березня та 13 квітня 2021 року, позивач підтримав свої позовні вимоги, просив їх задовольнити. Надав пояснення аналогічні викладеним в письмових поясненнях.

У судових засіданнях, які відбулися 31 березня та 13 квітня 2021 року, представник відповідача Шалата С.С. позовні вимоги не визнала. Надала пояснення аналогічні викладеним в письмових поясненнях.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2020 року встановлено, що

ОСОБА_1 у період з 10.10.2013 по 25.03.2014 обіймав посаду заступника прокурора Тернопільської області відповідно до наказів Генеральної прокуратури України від 10.10.2013 №486к та від 25.03.2014 №315к.

26 березня 2014 року позивача призначено прокурором Красноармійської міжрайонної прокуратури на час відпустки ОСОБА_3 (наказ від 26.03.2014 року №450-к).

26 вересня 2014 року наказом Прокуратури Донецької області від №1599-к ОСОБА_1 переведено з посади прокурора Красноармійської міжрайонної прокуратури заступником прокурора м. Димитрова.

11 березня 2015 року ОСОБА_1 подана заява про проведення перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади».

25 березня 2015 року наказом Прокуратури Донецької області №410-к ОСОБА_1 звільнено з посади прокурора м. Димитрова. у зв'язку з припиненням трудового договору відповідно до п.7-2 ст. 36 КЗпП України.

Адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений повністю:

скасований наказ в.о. прокурора Донецької області від 25 березня 2015 року №410-к про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника прокурора м. Димитрова Донецької області.

ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника прокурора м. Димитрова Донецької області з 26 березня 2015 року,

стягнуто з прокуратури Донецької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 1088363,92 гривень з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів (том 2, а.с. 34-37).

24 червня 2020 року постановою Першого апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції залишено в силі, апеляційна скарга відповідача без задоволення (том 2ё а.с. 83-98).

22 вересня 2020 року Державною казначейською службою на користь ОСОБА_1 перераховано 1087956,00 гривень (том 2, а.с. 239 -240).

03 листопада 2020 року постановою Верховного Суду рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2020 року у даній справі скасовано в частині стягнення з Прокуратури Донецької області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в сумі 1088363,92 гривень з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів, та направлено справу у цій частині на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Скасовуючи в частині судові рішення, Верховний Суд зазначив, що суди першої та апеляційної інстанцій, вирішуючи спір по суті, не повно і не всебічно з'ясували обставини в адміністративній справі, а саме із оскаржуваних рішень взагалі не зрозуміло із яких саме підстав суди дійшли висновку, що посада «заступник прокурора м. Димитрова» та «заступник керівника місцевої прокуратури» є аналогічними. Судами попередніх інстанцій не досліджено питання: «Чи аналогічне коло функцій та завдань у вказаних посадах? Чи однакова юрисдикція зазначених державних органів, тощо» (том 2, а.с. 173-186).

Згідно з частиною 5 статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

Вирішуючи спір що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

На час звільнення ОСОБА_1 з посади заступника прокурора міста Димитрова діяв наказ прокурора міста Димитрова Донецької області №37 від 17 жовтня 2014 року «Про розподіл службових обов'язків між оперативними працівниками прокуратури», згідно з яким до обов'язків позивача було віднесено:

«1) Нагляд за додержанням законів у кримінальному провадженні щодо:

- здійснення нагляду за додержанням законів Димитровським МВ ГУМВС України в Донецькій області при провадженні оперативно-розшукової діяльності щодо попередження, своєчасного виявлення і припинення злочинів, розшуку осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді або ухиляються від відбування кримінального покарання;

- проведення перевірок законності заведення оперативно-розшукових справ оперативними підрозділами відповідного органу внутрішніх справ протягом 5 днів від надходження повідомлення про їх заведення, а також законності закриття оперативно-розшукових справ протягом 10 діб з моменту одержання повідомлення про їх закриття із складанням довідки про обґрунтованість закриття у разі погодження з таким рішенням;

- здійснення нагляду за додержанням законів Димитровським МВ ГУМВС України в Донецькій області при проведенні досудового розслідування, в тому числі у формі процесуального керівництва, участь у судовому провадженні та оскарженні судових рішень щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності органів внутрішніх справ;

- виконання інших повноважень, передбачених ч.2 ст.36 КПК України, при здійсненні нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням;

- нагляду за законністю застосування слідчими СВ Димитровського МВ ГУМВС України в Донецький області заходів забезпечення кримінального провадження, запобігання незаконному адміністративному затриманню осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення;

- проведення не рідше одного разу на півріччя у Димитровському МВ ГУМВС України в Донецькій області перевірок стану збереження речових доказів і схоронності тимчасово вилученого майна, достовірності та повноти записів у книгах їх обліку;

- особистого виконання наданих повноважень по підтриманню державного обвинувачення, відмови від нього, його зміни або висунення додаткового обвинувачення, оскарження судових рішень, виконання інших процесуальних функцій відповідно до вимог КПК;

- складання, не пізніше наступного дня після прийняття судового рішення, довідки про його законність та її направлення у триденний строк до управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні до прокуратури області;

- забезпечення достовірності статистичних даних у кримінальному провадженні.

2) Організацію і здійснення діяльності, як це передбачено іншими галузевими наказами щодо:

- забезпечення нагляду за додержанням законів і виконанням положень міжнародних договорів органами досудового розслідування;

- внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальні правопорушення, осіб, які їх учинили, та прийняті під час досудового розслідування рішення, відповідно до повноважень, встановлених Кримінальним процесуальним кодексом України;

- при здійсненні нагляду за додержанням законів у формі процесуального керівництва - особистої перевірки правильності та повноти відомостей про кримінальне правопорушення, осіб, які їх учинили, та руху кримінальних проваджень перед внесенням їх до Реєстру відповідно до ч. 3 ст. 283 КПК України;

- узгодження та підготовка матеріалів на розгляд координаційних, міжвідомчих, оперативних нарад, виготовлення їх кінцевих документів (протоколів, постанов, рішень).

3) Нагляд за додержанням законів у кримінальному провадженні, а саме

- нагляд за додержанням законів Димитровським МВ ГУМВС України в Донецькій області при прийманні, реєстрації, розгляді та вирішенні заяв, повідомлень про кримінальні правопорушення;

- виїзд на місце події за фактами резонансних кримінальних правопорушень, забезпечення якісного проведення огляду, організації невідкладних першочергових слідчих (розшукових) і негласних слідчих (розшукових) дій.

Закріплена наскрізна тема (пріоритет):

1. Забезпечення практичної реалізації повноважень прокурорів у кримінальному провадженні відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та дотримання конституційних прав громадян.

2. Дотримання розумних строків судового розгляду кримінальних справ та проваджень» (том 2, а.с. 247-249).

23 вересня 2015 року наказом Генерального прокурора України №77ш з 15 грудня 2015 року виключений штатний розпис прокуратури міста Димитрова (том 2, а.с. 223).

20 жовтня 2015 року наказом прокурора м. Димитрова №20 «Про розподіл службових обов'язків між працівниками прокуратури міста Димитрова» до обов'язків заступника прокурора міста Димитрова були віднесені такі обов'язки:

«1. Організовує підтримання державного обвинувачення, оскарження незаконних судових рішень, здійснення інших повноважень з цих питань.

2. Призначає процесуальних керівників у кримінальних провадженнях слідчих СВ Димитровського МВ ГУМВС України в Донецькій області, за необхідності готує проект наказу про створення групи прокурорів в окремих кримінальних провадженнях;

3. Надає методичну допомогу державним обвинувачам при підготовці до участі у судовому розгляді кримінальних справ та проваджень, ефективної реалізації повноважень щодо всебічного, повного, об'єктивного та неупередженого дослідження обставин кожної справи, своєчасного вжиття заходів до реального поновлення порушених прав людини, усунення причин та умов вчинення злочинів і кримінальних правопорушень;

4. За дорученням прокурора міста організовує підготовку матеріалів на розгляд координаційних, міжвідомчих, оперативних нарад з питань здійснення процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення. Здійснює їх доопрацювання;

5. Забезпечує:

- достовірність усіх видів звітності та первинного обліку роботи прокуратури міста, ЄССА, ЄРДР;

- особисто щотижнево з використанням «генератора запитів» перевіряє достовірність та повноту обліку внесення відомостей по кримінальних провадженнях.

- своєчасне реагування державних обвинувачів на незаконні на необґрунтовані судові рішення та направлення до прокуратури області довідок про результати розгляду судом кримінальних справ та проваджень.

- нагляд за додержанням законів Димитровським МВ ГУМВС України в Донецькій області при провадженні оперативно-розшукової діяльності, відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України №4/1гн-2012 «Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність»;

6. Організовує та здійснює контроль за своєчасним та якісним виконанням завдань та доручень прокуратури Донецької області, прокурора міста Димитрова, а також розглядом заяв та скарг.

7. Забезпечує організацію та здійснення

- нагляду за додержанням законів у сфері запобігання та протидії корупції, відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України №10гн-2013 «Про організацію діяльності органів прокуратури у сфері запобігання і протидії корупції».

- нагляду за додержанням вимог законодавства при прийманні, реєстрації, розгляді та вирішені заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, своєчасності внесення щодо них відомостей до ЄРДР працівниками Димитровського МВ ГУМВС України в Донецькій області;

- нагляду при проведенні досудового розслідування, в тому числі у формі процесуального керівництва, у кримінальних провадженнях слідчими СВ Димитровського МВ ГУМВС України в Донецькій області, участь у судовому розгляді та оскарженні судових рішень, відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України №4гн-2012 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» у кримінальних провадженнях цієї категорії;

- нагляду за законністю застосування слідчими СВ Димитровського МВ ГУМВС України в Донецькій області заходів забезпечення кримінального провадження, запобігання незаконному адміністративному затриманню осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.

- відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України №4гн-2012 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» здійснює, з моменту внесення даних до ЄРДР, процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях за фактами безвісного зникнення громадян, а також забезпечує участь у судовому розгляді та оскарженні судових рішень у кримінальних провадженнях, по яких вона є процесуальним керівником.

8. Складає протоколи про адміністративні правопорушення за ст.185-8 КУпАП.

9. Контролює своєчасність та повноту розгляду документів прокурорського реагування цієї категорії» (том 3, а.с. 4-5).

15 грудня 2015 року згідно з Законом України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» була утворена Красноармійська місцева прокуратура до територіальної юрисдикції якої були віднесені Великоновосілківський район, місто Димитров, Красноармійський район, місто Новогродівка, місто Селидове.

21 грудня 2015 року наказом керівника Красноармійської місцевої прокуратури №16 «Про розподіл обов'язків між працівниками Красноармійської місцевої прокуратури» до обов'язків першого заступника та заступників керівника Красноармійської місцевої прокуратури було віднесено:

« - за дорученням керівника місцевої прокуратури - підготовку матеріалів на розгляд координаційних, міжвідомчих нарад, а також оперативних нарад з питань здійснення процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях (справах), представницької діяльності, при виконанні судових рішень, у тому числі у кримінальних провадженнях (справах);

- виконання вимог закону при прийманні, реєстрації, розгляді та вирішенні у територіальних органах поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, своєчасне внесення щодо них відомостей до ЄРДР;

- призначення процесуальних керівників у кримінальних провадженнях з урахуванням складності їх кваліфікації, суспільного резонансу, досвіду прокурорів прокуратур, за необхідності створення групи прокурорів;

- виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Кодексу України про адміністративні правопорушення, складання відповідних протоколів за статтями 172-4, 172-9, 185-4, 185-8, 185-11, прийняття участі у судовому розгляді протоколів цієї категорії, за наявності підстав підготовку апеляцій на незаконні і необґрунтовані судові рішення з цих питань;

- нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, користуючись при цьому правами і виконуючи обов'язки, передбачені Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність» та Кримінальним процесуальним кодексом України;

- нагляд при проведенні досудового розслідування, в тому числі у формі процесуального керівництва, у кримінальних провадженнях слідчими територіальних органів поліції, участь у судовому розгляді та оскарженні судових рішень щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності вищевказаних правоохоронних органів, відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України №4гн-2012 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні»;

- контроль за якістю процесуального керівництва на стадії досудового розслідування, участі в суді та особистого його здійснення по кримінальних провадженнях, насамперед про особливо тяжкі та тяжкі злочини;

- особисте підтримання державного обвинувачення, винесення мотивованих процесуальних документів про зміну обвинувачення, висунення нового обвинувачення та відмову від підтримання державного обвинувачення за погодженням із прокурором вищого рівня у найбільш актуальних і резонансних кримінальних провадженнях про вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів;

- обов'язкову участь прокурорів у судовому розгляді кримінальних справ, а також проваджень, ефективну реалізацію повноважень щодо всебічного, повного, об'єктивного та неупередженого дослідження обставин кожної справи, своєчасного вжиття заходів до реального поновлення порушених прав людини та усунення причин та умов вчинення злочинів та кримінальних правопорушень;

- погодження зміни обвинувачення, висунення нового обвинувачення та відмови від підтримання державного обвинувачення;

- своєчасність перевірки законності та обґрунтованості судових рішень і відповідно до чинного законодавства застосування права подачі апеляцій, касаційних скарг, а також заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами;

- налагодження співпраці з судами, сприяння суду в забезпеченні розумних строків судового провадження а також явці до суду підсудних, потерпілих, свідків, експертів, спеціалістів. Своєчасний і ґрунтовний розгляд окремих ухвал та постанов судів, вжиття за ними принципових заходів реагування;

- особистий виїзд на місце події, організацію невідкладних першочергових слідчих (розшукових) дій;

- організацію перевірок стану збереження речових доказів і схоронності тимчасово вилученого майна;

- забезпечує нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян, шляхом проведення регулярних перевірок, а також у зв'язку з необхідністю належного реагування на відомості про можливі порушення законодавства, що містяться у скаргах, зверненнях чи будь-яких інших джерелах;

- негайне звільнення особи, яка незаконно (за відсутності відповідного судового рішення, рішення адміністративного органу або іншого передбаченого законом документа чи після закінчення передбаченого законом або таким рішенням строку) перебуває у місці тримання затриманих, попереднього ув'язнення, обмеження чи позбавлення волі, установі для виконання заходів примусового характеру, іншому місці, в якому особа примусово тримається згідно з судовим рішенням або рішенням адміністративного органу;

- в установах попереднього ув'язнення та виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області - проводити особистий прийом взятих під варту осіб та засуджених, перевіряти додержання вимог законодавства щодо забезпечення права ув'язнених і засуджених на листування та звернення, стан обліку інформації про злочини та події, законність накладення дисциплінарних стягнень та поміщення ув'язнених і засуджених до карцерів, дисциплінарних ізоляторів, переведення до приміщень камерного типу (одиночних камер);

- нагляд за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності піднаглядними оперативними підрозділами управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області;

- нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, законів з цих питань органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді, у тому числі при розгляді судами справ, при виконанні судових рішень, насамперед відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України №6гн-2015 «Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді та їх захисту при виконанні судових рішень»;

- якість підготовки прокурорів до судових засідань, участь у судових процесах, повноту та своєчасність застосовування наданих процесуальних повноважень;

- організацію роботи з питань захисту прав і свобод дітей, а також нагляду за додержанням законів, у тому числі у формі процесуального керівництва, під час досудового розслідування кримінальних правопорушень, учинених неповнолітніми та за їх участі, а також виявлених порушень за результатами перевірок у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів у цій сфері, відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України № 16гн-2014 «Про організацію діяльності органів прокуратури щодо захисту прав і свобод дітей»;

- організацію роботи у галузі міжнародно-правового співробітництва, забезпечення дотримання вимог міжнародних договорів та законодавства України;

- організацію розгляду і вирішення звернень громадян, представників юридичних осіб, народних депутатів України та депутатів місцевих рад, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, запитів народних депутатів України та депутатів місцевих рад, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, адвокатських запитів, особистого прийому громадян, а також вирішення скарг на дії і рішення заступників прокурора міста;

- своєчасність, об'єктивність, повноту та достовірність внесення відомостей про результати наглядової і слідчої роботи до визначених форм первинного обліку, звітності, Єдиної системи статистики та аналізу роботи органів прокуратури України;

- своєчасність, достовірність та повноту відображення в Єдиному реєстрі досудових розслідувань відомостей щодо кримінальних правопорушень, осіб, які їх учинили, та прийнятих під час досудового розслідування рішень прокурорами та слідчими органів досудового слідства;

- обов'язкове вивчення стану первинного обліку, достовірності статистичної інформації за напрямами діяльності. Здійснює періодичні перевірки своєчасності, повноти та правильності внесення даних до Єдиної системи статистики і Єдиного реєстру досудових розслідувань. У разі встановлення фактів невідповідності внесеної інформації вживати заходів до усунення виявлених порушень;

- ефективний нагляд за достовірністю обліку в Єдиному реєстрі досудових розслідувань кримінальних правопорушень, осіб, які їх учинили, та руху кримінальних проваджень слідчими органів досудового розслідування та відображенням цих показників у слідчій звітності правоохоронних органів;

- перед внесенням до ЄРДР відповідно до ч. 3 ст. 283 КПК України даних про результати досудового розслідування, особисто перевіряти правильність та повноту відомостей про кримінальне правопорушення, осіб, які їх учинили, та руху кримінальних проваджень;

- вжиття заходів організаційно-практичного характеру з метою підвищення рівня виконавської дисципліни реєстраторів, та посилення відомчого контролю, а також нагляду за достовірністю даних внесених до ЄРДР;

- організацію роботи з правової інформації та систематизації законодавства, висвітлення результатів діяльності у засобах масової інформації;

- роботу з розстановки, професійної підготовки і виховання кадрів. Забезпечення виконання вимог щодо вдосконалення професійного рівня та підвищення кваліфікації прокурорів місцевої прокуратури;

- організацію обов'язкового безперервного навчання підлеглих працівників;

- діяльність щодо додержання працівниками місцевої прокуратури правил внутрішнього службового розпорядку, роботи з питань внутрішньої безпеки та додержання працівниками місцевої прокуратури правил прокурорської етики та Закону України «Про запобігання корупції»;

- організацію чергування прокурорських працівників прокуратури» (том 3, а.с. 23-26).

Порівняльний аналіз функціональних обов'язків заступника прокурора м. Димитрова та заступника керівника Красноармійської місцевої прокуратури дозволяє зробити висновок, що посада «заступник прокурора міста» та посада «заступник керівника місцевої прокуратури» не є тотожними (аналогічними), оскільки відрізняються за обсягом функцій та завдань. Крім цього, юрисдикція прокуратури м. Димитрова поширювалася тільки на територію м. Димитрова, а територіальна юрисдикція Красноармійської місцевої прокуратури включає не тільки територію м. Димитрова, але і територію Великоновосілківського та Красноармійського районів, міст Новогродівка та Селидове.

Отже, суд не приймає до уваги аргументи позивача, що для визначення суми посадового окладу для обчислення середнього заробітку за час його вимушеного прогулу слід за аналогією застосовувати «Схему посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур», затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657.

Таким чином, для визначення суми посадового окладу позивача для обчислення середнього заробітку за час вимушеного прогулу слід керуватися додатком 4 до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505 (чинний до теперішнього часу).

Частиною 2 статті 235 Кодексу законів про працю України передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік; якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Згідно зі статтею 27 Закону України «Про оплату праці» порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100 був затверджений «Порядок обчислення середньої заробітної плати» (далі - Порядок).

На теперішній час Порядок діє в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1213 від 09 грудня 2020 року.

Відповідно до пункту 2 Порядку у випадку вимушеного прогулу середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Згідно з пунктом 5 Порядку нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 14 січня 2020 року №65/0/204-20 кількість робочих днів у відповідний період складала: з 26 по 31 березня 2015 року - 4 дні; з квітня 2015 року по листопада 2015 року - 166 днів; у грудні 2015 року - 23 дні; у 2016 році - 251 день; з січня 2017 року по серпень 2017 року - 164 дні; з 01 по 05 вересня 2017 року - 3 дні; з 06 по 30 вересня 2017 року - 18 днів; жовтень 2017 року - грудень 2017 року - 63 дні; у 2018 році - 250 днів; у 2019 році - 250 днів; у січні 2020 року - 21 день; з 01 по 13 лютого 2020 року - 9 днів (том 1, а.с. 245-246).

Згідно з довідками прокуратури Донецької області від 13 грудня 2019 року №18-82-556 та від 21 січня 2020 року №18-85-53 за останні 2 календарних місяця роботи (січень - лютий 2015 року) заробітна плата позивача становила 14936,04 гривень, а середньоденний розмір заробітної плати складав 373,40 гривень (14936,04 грн. / 40), при цьому оклад складав 2080,00 гривень (том 1, а.с. 223, 236).

Як було зазначено раніше, на теперішній час Порядок діє в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1213 від 09 грудня 2020 року і не містить пункту 10, яким було встановлено, що у випадках підвищення посадових окладів при обчисленні середньої заробітної плати, остання коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

Разом з тим, на час виникнення спірних правовідносин пункт 10 цього Порядку був чинним, а тому, оскільки Конституцією України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, суд, при вирішенні цієї справи, застосовує пункт 10 Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100), тобто враховує коефіцієнт підвищення посадового окладу заступника прокурора міста.

Відповідно до додатку 4 до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505 посадовий оклад заступника прокурора міста (заступника керівника) до 30 листопада 2015 року становив 2080,00 гривень. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 посадові оклади усіх працівників прокуратури з 01 грудня 2015 року підвищено на 25 відсотків.

Таким чином, з 01 грудня 2015 року посадовий оклад заступника прокурора міста складає 2600,00 гривень.

У зв'язку з цим, за період з 01 грудня 2015 року по 13 лютого 2020 року (дата прийняття судового рішення про поновлення позивача на посаді) при обчисленні середнього заробітку підлягає застосуванню коефіцієнт підвищення 1,25.

Отже, на користь позивача з відповідача слід стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу з урахуванням коефіцієнту підвищення посадового окладу в сумі 554499,00 гривень (373,40 грн. х 170 днів + 373,40 грн. х 1,25 х 1052 днів).

Судом встановлено та визнається сторонами, що на виконання судового рішення від 13 лютого 2020 року у даній справі, 23 вересня 2020 року на користь ОСОБА_1 вже виплачений середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 1087956,00 гривень.

За приписами статті 380 КАС України якщо рішення після його виконання скасовано і справу повернуто на новий розгляд, суд, ухвалюючи рішення, вирішує питання про поворот виконання, якщо при новому розгляді справи він, зокрема, задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі. Питання про поворот виконання рішення суд вирішує за наявності відповідної заяви сторони.

Особливості повороту виконання в окремих категоріях адміністративних справ визначені статтею 381 КАС України. Поворот виконання рішення […] про присудження виплати заробітної плати чи іншого грошового утримання у відносинах публічної служби допускається, якщо скасоване рішення було обґрунтовано повідомленими позивачем завідомо неправдивими відомостями або поданими ним підробленими документами.

Зважаючи на те, що відповідачем не подано відповідної заяви про поворот виконання рішення у даній справі, а скасоване рішення не було обґрунтовано повідомленими позивачем завідомо неправдивими відомостями або поданими ним підробленими документами, поворот виконання рішення про присудження виплати позивачу заробітної плати не допускається.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно із частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Питання розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати за законом.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Донецької обласної прокуратури (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, буд. 6; код ЄДРПОУ 25707002) про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити повністю.

Стягнути з Донецької обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 554499 (п'ятсот п'ятдесят чотири тисячі чотириста дев'яносто дев'ять) гривень з відрахуванням встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 13 квітня 2021 року.

Повний текст рішення складений 23 квітня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко