23 квітня 2021 року Справа № 160/3204/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «МАКСІМУС ОЙЛ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
03.03.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «МАКСІМУС ОЙЛ» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 15.01.2021 р. №2317973/43297180 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2020 р. №30011 в Єдиному реєстрі податкових накладних та від 02.02.2021 р. №2365363/43297180 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2020р. №30012 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в реєстрі податкових накладних податкові накладні від 30.11.2020 р. №30011 та від 30.11.2020 р. №30012, подані Товариством з обмеженою відповідальністю «МАКСІМУС ОЙЛ», датою фактичного надходження.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 03.12.2020 р. позивачем були направлені для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: №30011 від 30.11.2020 р. на суму ПДВ 191 436,53грн., №30012 від 30.11.2020 р. на суму ПДВ 532 216,40грн. Проте, реєстрацію вказаних податкових накладних було зупинено. У квитанціях зазначено, що реєстрацію зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки платник податку, яким подано податкові накладні на реєстрацію, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості, у зв'язку з чим запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ЄРПН. Позивач зазначає, що ним було надано пояснення з копіями додаткових документів на підтвердження фінансово-господарських відносин з ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ». Проте, пояснення та копії документів податкових органом не безпідставно не були враховані і прийняті рішення від 15.01.2021 р. №2317973/43297180 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2020р. №30011 в та рішення від 02.02.2021 р. №2365363/43297180 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2020 р. №30012. Позивач не погоджується з прийнятими рішеннями відповідача, вважає їх необґрунтованими, оскільки податковим органом не вказано конкретного переліку документів, необхідного для реєстрації податкових накладних від 30.11.2020р. №30011 та від 30.11.2020 р. №30012. Висновки Комісії з питань зупинення РП/РК в ЄРПН є неправомірними, протиправними та такими, що суперечать фактичним обставинам. Крім того, станом на день звернення до суду із цим позовом ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» вже здійснили оплату позивачу за поставку товару, який відбувався у листопаді 2020 р., сплативши 3 530 000,00грн. На переконання позивача, не підлягають дослідженню та аналізу обставини здійснення господарських операцій, їх реальність, оскільки спірним є питання виключно дотримання процедури реєстрації ПН в ЄРПН. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової документальної перевірки. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 р. відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/3204/21 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів.
29.03.2021 року відповідач-1 надав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Позивачем подано до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію податкову накладну №30011 від 30.11.2020 на загальну суму 1148619,17 грн., у т.ч ПДВ 191436,53 грн., номенклатура товару - бензин, газ нафтовий, дизельне паливо на підприємство ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» (код 41449359). За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2317973/43297180 від 15.01.2021, у зв'язку з ненаданням копій первинних документів щодо транспортування та зберігання, чеки без ідентифікації покупця документи. Також, позивачем подано до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію податкову накладну №30012 від 30.11.2020 на загальну суму 3913298,42 грн., у т.ч ПДВ 532216,40грн., номенклатура товару - бензин, газ нафтовий, дизельне паливо на підприємство ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» (код 41449359). За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2365363/43297180 від 02.02.2021, у зв'язку з ненаданням копій первинних документів щодо походження реалізуємої продукції (сертифікат відповідності на придбання та реалізації товару, ТТН на придбання товару, дозволи, ліцензії, рахунки 631, 361). Без підтвердження обґрунтованості оформлення ПН даними бухгалтерського обліку. Крім того, відповідно до п.8 Постанови від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» ТОВ «МАКСІМУС ОЙЛ» (код 43297180) включено до переліку ризикових платників - 27.11.2020 р. Відповідач-1 зазначає, що відповідно до п. 11 Порядку 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Пунктом 44 Порядку 1165 визначено, що Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). З огляду на викладене, Комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у межах свої повноважень та у спосіб, що передбачений законом здійснює перевірку поданих платником податку копій документів, тому підстави для задоволення позову відсутні.
29.03.2021 р. відповідачем-2 - Державною податковою службою України, подано відзив, в якому представником відповідача-2 зазначено про безпідставність позовних вимог, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні є передчасними.
Відповідачем-1 подано клопотання про заміну Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на Відокремлений територіальний підрозділ на правах філії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Частинами 3, 4 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Вказане клопотання задоволенню не підлягає, оскільки до клопотання не надано доказів ліквідації Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у встановленому законодавством порядку.
Також, рішення, що оскаржується, винесено Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «МАКСІМУС ОЙЛ» зареєстроване 18.10.2019 р., про що вчинено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи за кодом 43297180.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «МАКСІМУС ОЙЛ» за КВЕД є: 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний); 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н. в. і. у.; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів. н. в. і. у.; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами.
30.03.2020 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «МАКСІМУС ОЙЛ» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІВАЙН ТОРГ» (далі - покупець) укладено договір поставки №П20-16/ЛТ від 30.03.2020 р. (далі - Договір), відповідно до розділу 1 якого зазначено, що на умовах, викладених в розділах цього Договору, Постачальник зобов'язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензини, дизельне паливо і газ), надалі іменовані «Товар», в кількості і за ціною, передбаченими у Додатках, які є невід'ємною частиною цього Договору.
Умови та строки поставки визначені у пункті 2 Договору.
Так, із змісту пункту 2 Договору, товар за цим Договором поставляється щоденно і безперервно на умовах ЕХW/АЗС: з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.
Перелік АЗС (автозаправних станцій) Постачальника зазначений в Додатку №1 і до цього Договору. Постачальник гарантує, що має можливість безперервного постачання Товару Покупцеві. Під безперервним постачанням мається на увазі забезпечення Постачальником можливості для Покупця отримувати Товар в будь-який час доби і в будь-який день тижня узгодженого сторонами строку 2.2. Поставка товару оформляється Актами приймання-передачі ПММ за формою, передбаченою у Додатку № 3 до цього Договору щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця.
Товар поставляється (видається) відповідно з Додатком №4 по довірчим документам Покупця: паливним карткам; скетч-карткам, опис яких викладено в Додатку №2 до Договору.
Відповідно до пункту 3 Договору постачальник зобов'язаний:
проводити відпуск Товару через наявну мережу АЗС по довірчим документам Покупця в кількостях: для Паливних карток - зазначених у квитанціях Терміналу або чеках касових систем; для Скретч-карток - зазначених у квитанціях Терміналу або чеках касових систем (за умови збігу номіналу на квитанції Терміналу або чеках касових систем з номіналом, вказаним на Скретч-картці).
Термінал - електронний пристрій, який дозволяє зчитувати дані і магнітної смуги Паливної картки, вводити ПІН-код Скретч картки, формувати квитанцію проведеної транзакції й передавати інформацію про операцію.
Керуватися при відпуску Товару по довірчим документам - паливним карткам та Скретч-карткам «Інструкцією про проведення транзакцій», що поставляється з Терміналом або касовою системою.
Покупець зобов'язаний надати постачальнику зразки наявних бланків довірчих документів, перераховувати на розрахунковий рахунок постачальника вартість купленого товару в порядку, передбаченому п. 5 цього Договору.
Згідно із пунктом 5 Договору розрахунки за цим Договором здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок постачальника, вказаний в п.11 цього Договору, протягом 10-ти банківських днів після підписання сторонами Актів приймання-передачі товару за формою, передбаченою Додатком №3 цього Договору.
30 листопада 2020 р. до Договору №П20-16/ЛТ від 30.03.2020 р. між сторонами підписано Акт прийому-передачі товарів по скетч карткам за період з 01 листопада по 30 листопада 2020 р. на загальну суму 3 193 298,42грн. (із знижкою), в тому числі 532 216,40грн. ПДВ.
Згідно із Актом прийому-передачі товарів по скетч карткам від 30.11.2020 р. покупець ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» за період з 01 листопада по 30 листопада 2020 р. придбав:
газ нафтовий марки А - 432 л. на суму 5316,49грн. (886,08грн. ПДВ);
газ нафтового марки В - 8486,46 л. на суму 103 650,89грн. (17 275,15грн. ПДВ);
бензин А-92-Євро5-Е5 - 41754,40л. на суму 918 596,80грн. (153 099,47грн. ПДВ);
бензин А-95-Євро5-Е5 з присадками - 1395л. на суму 32 782,50грн. (5463,75грн. ПДВ)
бензин А-95-Євро5-Е5 - 14920л. на суму 343 150грн. (57193,33грн. ПДВ);
газ нафтовий марки А - 869 л. на суму 10 739,620грн. (1789,94грн. ПДВ);
газ вугл.марки А - 1215,00л. на суму 14847,80грн. (2474,63грн. ПДВ);
дизельне паливо Energy-ДП-3-Євро5-ВО - 57026,67л. на суму 1 311 603,52грн. (218600,59грн.ПДВ);
дизельне паливо Energy-ДП-Л-Євро5-ВО - 210364,17л. на суму 491 385,80грн. (81897,63грн.), тобто на загальну суму 3 193 298,42грн. (із знижкою), в тому числі 532 216,40грн. ПДВ (а.с. 28).
Згідно із Актом прийому-передачі товарів по паливним карткам від 30.11.2020 р. покупець ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» за період з 01 листопада по 30 листопада 2020 р. придбав:
бензин А-92-Євро5-Е5 - 3479,30л. на суму 76 544,60грн. (12 757,43грн. ПДВ);
бензин А-95-Євро5-Е5 - 4183,73л. на суму 96 225,79грн. (16037,63грн. ПДВ);
бензин А-95-Євро5-Е5 з присадками - 784,30л. на суму 18 426,36грн. (3071,06грн. ПДВ);
дизельне паливо Energy-ДП-3-Євро5-ВО - 31234,51л. на суму 718 349,80грн. (119 724,97грн.ПДВ);
дизельне паливо Energy-ДП-Л-Євро5-ВО - 6555,08л. на суму 150810,77грн. (81897,63грн.);
газ нафтовий марки А - 836,32л. на суму 10 058,37грн. (1675,56грн. ПДВ);
газ нафтового марки В - 6837,58 л. на суму 83 449,44грн. (23908,24грню ПДВ);
газ нафтовий скраплений марки А - 105,00 л. на суму ПВД 220,08грн.
газ нафтовий скраплений марки А - 594,00 л. на суму 7383,37грн. (ПВД 1230,57грн.), тобто на загальну суму 1 148 619,17грн. (із знижкою), в тому числі 191 436,53грн. ПДВ (а.с. 28 зворотній бік).
30.11.2020 р. відповідно до вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем були оформлені податкові накладні:
№30012 від 30.11.2020 р. на загальну суму 3 193 298,42грн. в тому числі ПДВ 532 216,40грн. (а.с.10),
№30011 від 30.11.2020 р. на загальну суму 1 148 619,17грн., в тому числі ПДВ 191 436,53грн. (а.с.15).
03.12.2020 р. вказані податкові накладні були надіслані позивачем для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних.
Податкова накладна №30011 від 30.11.2020 р. прийнята, проте реєстрацію зупинено.
В квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 03.12.2020 зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №30011 від 30.11.2020 р.:
Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 30.11.2020 №30011в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна №30012 від 30.11.2020 р. прийнята, проте реєстрацію зупинено.
В квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 03.12.2020 зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №30012 від 30.11.2020 р.:
Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 30.11.2020 №30012 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем до контролюючому органу в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку були подані пояснення з додатками щодо податкової накладної від 30.11.2020 р. 330012, реєстрацію якої зупинено (повідомлення від 11.01.2021 р. №12012021), та щодо податкової накладної від 30.11.2020 р. 330011, реєстрацію якої зупинено (повідомлення від 11.01.2021 р. №11012021).
У повідомленнях від 11.01.2021 р. №12012021 та №11012021 позивачем викладено пояснення наступного змісту:
«…Згідно з договором між ТОВ Максімус Ойл та ТОВ Лівайн Торг, Максімус Ойл відпускає нафтопродукти щоденно і безперервно на умовах ЕХW АЗС через паливнороздавальні колонки, по довірчим документам ТОВ Лівайн Торг - паливним карткам та скетч-карткам. ПК та СК продає ТОВ Лівайн Торг фіз.ліцам та юридичним особам. Фіз.ліца та юричні особи отоварівают ПК та СК на наших АЗС. По кінцю місяця ТОВ Максімус Ойл надає ТОВ Лівайн Торг акт за кількістю та сумою отовареного палива по ПК и СК».
Згідно із квитанцією №2 від 29.01.2021 р. повідомлення від 11.01.2021 р. №12012021 щодо надання пояснення та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято до розгляду.
Згідно із квитанцією №2 від 12.01.2021 р. повідомлення від 11.01.2021 р. №11012021 щодо надання пояснення та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято до розгляду.
15.01.2021 р. рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 15.01.2021 року за №2317973/43297180 було відмовлено у реєстрації податкової накладеної №30011 від 30.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненадання платником податку копій документів, а саме:
«первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Додаткова інформація:
«Не надано документи щодо транспортування та зберігання, чеки без ідентифікації покупця».
Не погодившись із рішенням від 15.01.2021 року за №2317973/43297180, позивач звернувся із скаргою.
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.02.2021 р. №5889/43297180/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної скарга позивача залишена без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної №30011 від 30.11.2020 р. - без змін.
В обґрунтування рішення від 03.02.2021 р. №5889/43297180/2 зазначено:
«ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси» (а.с.20).
Також, 02.02.2021 р. рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 02.02.2021 року за №2365363/43297180 було відмовлено у реєстрації податкової накладеної №30012 від 30.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненадання платником податку копій документів, а саме:
«первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Додаткова інформація:
Без підтвердження обґрунтованості оформлення ПН даними бухгалтерського обліку. Відсутні документи щодо походження реалізуємої продукції (сертифікат відповідності на придбання та реалізації товару, ТТН на придбання товару, дозволи, ліцензії, рахунки 631, 361».
Не погодившись із рішенням від 02.02.2021 року за №2365363/43297180, позивач звернувся із скаргою від 02.02.2020 р.
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.02.2021 р. №7576/43297180/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної скарга позивача залишена без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної №30012 від 30.11.2020 р. - без змін.
В обґрунтування рішення від 12.02.2021 р. №7576/43297180/2 зазначено:
"ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси" (а.с.14).
Вважаючи, що у відповідача-1 не було підстав для зупинення реєстрації податкової накладної №30011 від 30.11.2020 р. та №30012 від 30.11.2020 р., а прийняті рішення про відмову у їх реєстрації є необґрунтованими, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
За приписами абзаців а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
В абзаці першому пункту 201.1статті201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня(абзац 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Згідно з абзацами 9-11 пункту 201.1статті201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац 13 пункту 201.1статті201 ПК України).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних регламентований Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок №1246).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пунктів 12-15 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
В той же час, відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).
За положеннями п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п. 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 30011 від 30.11.2020 р. та №30012 від 30.11.2020 р.
В квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 03.12.2020 зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №30011 від 30.11.2020 р.:
«Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 30.11.2020 №30011 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
В квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 03.12.2020 зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №30012 від 30.11.2020 р.:
«Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 30.11.2020 №30012 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Отже, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладених №30011 від 30.11.2020 р. та №30012 від 30.11.2020 р.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно пунктів 9-11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Отже, суд вказує, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку.
Тобто, контролюючий орган має запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.
Також, аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Матеріалами справи встановлено, про що відсутній спір між сторонами, що позивачем надавались пояснення та документи в електронному вигляді до контролюючого органу щодо податкової накладної від 30.11.2020 р. №30012, реєстрацію якої зупинено (повідомлення від 11.01.2021 р. №12012021), та щодо податкової накладної від 30.11.2020 р. №30011, реєстрацію якої зупинено (повідомлення від 11.01.2021 р. №11012021).
У повідомленнях від 11.01.2021 р. №12012021 та №11012021 позивачем викладено пояснення наступного змісту:
«…Згідно з договором між ТОВ Максімус Ойл та ТОВ Лівайн Торг, Максімус Ойл відпускає нафтопродукти щоденно і безперервно на умовах ЕХW АЗС через паливнороздавальні колонки, по довірчим документам ТОВ Лівайн Торг - паливним карткам та скетч-карткам. ПК та СК продає ТОВ Лівайн Торг фіз.ліцам та юридичним особам. Фіз.ліца та юричні особи отоварівают ПК та СК на наших АЗС. По кінцю місяця ТОВ Максімус Ойл надає ТОВ Лівайн Торг акт за кількістю та сумою отовареного палива по ПК и СК».
Разом з тим, відомостей, які саме первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 30.11.2020 р. №30012, та на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 30.11.2020 р. №30011, в електронному вигляді до пояснень надавались позивачем контролюючому органу разом із повідомленнями від 11.01.2021 р. №12012021 та №11012021, матеріали справи не містять.
Водночас, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 2317973/43297180 від 15.01.2021 р. було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 30011 від 30.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, а саме:
«не надано документи щодо транспортування та зберігання, чеки без ідентифікації покупця».
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 2365363/43297180 від 02.02.2021 р. було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 30012 від 30.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, а саме:
«без підтвердження обґрунтованості оформлення ПН даними бухгалтерського обліку. Відсутні документи щодо походження реалізуємої продукції (сертифікат відповідності на придбання та реалізації товару, ТТН на придбання товару, дозволи, ліцензії, рахунки 631, 361)».
Позивачем у позові зазначено, що 21.01.2021 р. ТОВ «МАКСІМУС ОЙЛ» направило до ГУ ДПС у Дніпропетровській області копії документів по кожній з податкових накладних у кількості 26 арк., зокрема договори поставки, акти приймання-передачі, ТТН, договір зберігання, ліцензії на право торгівлі, акти приймання-передачі виконаних робіт, договір про перевезення, наказ про призначення директора.
Отже, позивачем не заперечено не надання відповідачу разом із поясненнями документів щодо зберігання товару та його транспортування, що є досить важливим аспектом з урахуванням специфіки товару (бензини, дизельне паливо і газ).
А надані для огляду суду копії чеків не містять ідентифікації покупця.
Суд зазначає, що платник податків зобов'язаний складати встановлені законодавством первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
Як вже зазначалося, відповідно до проаналізованих положень законодавства платник податку має право подати пояснення та документи стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
Не надання таких документів, в разі їх необхідності для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, має наслідком прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладеної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказані в оскаржуваних рішеннях підстави відмови у реєстрації податкових накладних № 30011 від 30.11.2020 р. №30012 від 30.11.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованими.
З огляду на зазначене, суд вважає, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 15.01.2021 р. №2317973/43297180 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2020 р. №30011 в Єдиному реєстрі податкових накладних та від 02.02.2021 р. №2365363/43297180 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2020р. №30012 в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідають вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати означені податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладених, суд зазначає таке.
Положенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.
У разі надходження до органу ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на викладене, враховуючи, що судом не встановлено протиправності рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 15.01.2021 р. №2317973/43297180 та від 02.02.2021 р. №2365363/43297180 відсутні підстави для зобов'язання відповідача-2 зареєструвати податкові накладні №30011 від 30.11.2020 р. та №30012 від 30.11.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх фактичного отримання податковим органом.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «МАКСІМУС ОЙЛ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст складений 23.04.2021 р.
Суддя О.С. Рябчук