20 квітня 2021 року Справа № 160/1591/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/1591/21 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до відповідача 1: Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, відповідача 2: Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування у частині висновку службового розслідування та наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських,-
І. ПРОЦЕДУРА
02.02.2021 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (територіальний підрозділ - Криворізький відділ поліції ГУНП в Дніпропетровській області), в якому позивачі, з урахуванням уточнень від 16.02.2021 року, просять:
- визнати незаконним та скасувати висновок службового розслідування (номер та дата невідомі), на підставі якого було видано наказ від 30.12.2020 року №1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” в частині встановлення порушень службової дисципліни, неналежного виконання вимог п.3 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1, 2, ч. 1 ст.18 Закону України “Про Національну поліцію”, п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 №633 (далі - Інструкція), своїх посадових інструкцій, невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації та прийняття рішення про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_3 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- визнати незаконним п.3 Наказу № 1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_3 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- визнати незаконним та скасувати висновок службового розслідування (номер та дата невідомі), на підставі якого було видано наказ від 30.12.2020 року №1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” в частині встановлення порушень службової дисципліни, неналежного виконання вимог п.3 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1, 2, ч. 1 ст.18 Закону України “Про Національну поліцію”, п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 № 633 (далі - Інструкція), своїх посадових інструкцій, невжитті заходів, передбачених ст.192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації та прийняття рішення про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_2 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- визнати незаконним п. 4 Наказу № 1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_2 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- визнати незаконним та скасувати висновок службового розслідування (номер та дата невідомі), на підставі якого було видано наказ від 30.12.2020 року №1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” в частині встановлення порушень службової дисципліни, неналежного виконання вимог п.3 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п. 1, 2, ч. 1 ст.18 Закону України “Про Національну поліцію”, п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 № 633 (далі - Інструкція), своїх посадових інструкцій, невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації та прийняття рішення про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- визнати незаконним п.5 Наказу № 1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 року про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Ухвалою суду від 04.02.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (територіальний підрозділ - Криворізький відділ поліції ГУНП в Дніпропетровській області) про визнання протиправними та скасування у частині висновку службового розслідування та наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських, було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України.
Позивачами у строк, визначений в ухвалі суду, усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/1591/21, без повідомлення учасників справи в порядку положень ст.262 КАС України.
Також, ухвалою суду від 19.02.2021 року було витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії таких документів:
- висновок службового розслідування, на підставі якого було видано наказ від 30.12.2020 року №1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” стосовно встановлення порушень службової дисципліни, неналежного виконання вимог п.3 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1,2, ч.1 ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію”, п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 року № 633 (далі - Інструкція), своїх посадових інструкцій, невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації та прийняття рішення про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, складений щодо майора поліції ОСОБА_3 ; майора поліції ОСОБА_2 , а також щодо старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 ;
- наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_3 дисциплінарного стягнення у виді догани;
- наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_2 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- матеріли службової перевірки щодо майора поліції ОСОБА_3 , майора поліції ОСОБА_2 , а також щодо старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (висновки, протоколи, пояснення позивачів тощо);
- матеріли службового розслідування, складені відносно позивачів та інші докази щодо суті спору.
Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області до суду були подані клопотання про заміну належної сторони по справі, у якому відповідач просить суд: вирішити питання про заміну неналежного відповідача у справі №160/1591/21, а саме: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровські області, на належного - Криворізьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (просп. Поштовн буд. 71, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50000).
Ухвалою суду від 17.03.2021 року залучено до участі у справі співвідповідача 2 - Криворізьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (просп. Поштовий буд. 71, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50000). Продовжено Криворізькому районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області строк для надання документів та відзиву на позовну заяву разом з доказами його надіслання позивачу до 01.04.2021 року (включно). Витребувано у Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, належним чином засвідчені копії:
- висновок службового розслідування, на підставі якого було видано наказ від 30.12.2020 року №1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” стосовно встановлення порушень службової дисципліни, неналежного виконання вимог п.3 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1, 2, ч.1 ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію”, п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 року № 633 (далі - Інструкція), своїх посадових інструкцій, невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації та прийняття рішення про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, складний щодо майора поліції ОСОБА_3 ; майора поліції ОСОБА_2 , а також щодо старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 ;
- наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_3 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_2 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани;
- матеріли службової перевірки щодо майора поліції ОСОБА_3 , майора поліції ОСОБА_2 , а також щодо старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (висновки, протоколи, пояснення позивачів, тощо);
- матеріли службового розслідування, складені відносно позивачів та інші докази щодо суті спору.
06.04.2021 року від відповідача 1 до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов разом із витребуваними судом доказами по справі.
08.04.2021 року від відповідача 2 до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов разом із витребуваними судом доказами по справі.
Приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 20.04.2021 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧІВ
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що позивач 1 - ОСОБА_1 є старшим лейтенантом поліції та перебуває на посаді інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області; позивач 2 - ОСОБА_2 , є майором поліції та перебуває на посаді старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області; позивач 3 - ОСОБА_3 є старшим лейтенантом поліції та перебуває на посаді інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
Вказують, що у грудні 2020 року Криворізьким відділом поліції ГУНП в Дніпропетровській області було проведено службову перевірку фактів невжиття заходів щодо відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння окремими поліцейськими підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП.
За фактом проведення службової перевірки, Криворізьким ВР ГУНП в Дніпропетровській області призначено службове розслідування, під час проведення якого позивачі надали письмові пояснення з обґрунтуванням виконання своїх службових обов'язків.
За результатами цієї перевірки, 30.12.2020 року т.в.о. начальника Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області було, видано наказ №1852 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП» (далі - Наказ).
Так, відповідно до п.3 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1,2, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п. 1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 року № 633 (далі - Інструкція) та своїх посадових інструкцій, що виразилося у невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації прийнято рішення про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_3 дисциплінарне стягнення у виді догани.
Згідно п. 4 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1,2, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 № 633 (далі - Інструкція) та своїх посадових інструкцій, що виразилося у невжитті заходів, передбачених ст.192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації прийнято рішення про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_2 дисциплінарне стягнення у виді догани.
Згідно п. 5 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1,2, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 № 633 (далі - Інструкція) та своїх посадових інструкцій, що виразилося у невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації прийнято рішення про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді догани.
На думку позивачів, такі висновки за результатами службового розслідування, як і сам вказаний наказ є незаконними та протиправними, такими, що прийняті з неповним з'ясуванням всіх обставин, а також без обґрунтування виду накладеного дисциплінарного стягнення позивачам, у зв'язку із чим звернулися до суду із цим позовом з огляду на таке.
На думку позивачів, відповідачем не підтверджено обставини вчинення позивачами дисциплінарного проступку, а тому оскаржуваний наказ був прийнятий з порушенням приписів чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Позивачі також вказують, що у порушення норм чинного законодавства дисциплінарною комісією не було враховано під час проведення службового розслідування пояснення поліцейських ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , а матеріали зібрано однобічно.
Вказують, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , у порушення ч. 2 розділу VII Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України із наказом про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності та накладення стягнення у виді догани, станом на цей час особисто кадровим підрозділом КВП ГУНП в Дніпропетровській області, як і з висновком службового розслідування, ознайомлені не були.
Окрім цього, на думку позивачів формулювання оскаржуваного висновку службового розслідування та наказу, яке містить підстави притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, та відповідно не відповідає чинній Інструкції та вищевказаному Порядку.
Також, позивачі вважають, що оскаржуваний ними наказ винесений керівником, не уповноваженим на застосування дисциплінарних стягнень.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА 1
Відповідач 1 заперечує проти позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що на підставі наказу Криворізького ВП ГУНП від 04.12.2020 року № 1757, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин щодо невжиття заходів відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння, допущених окремими поліцейськими відділень поліції Криворізького ВП ГУНП, у відповідності до вимог Дисциплінарного статуту Національної поліції України, дисциплінарною комісією Криворізького ВП ГУНП було проведено службове розслідування.
Так, під час проведення службового розслідування комісією було встановлені обставини невиконання позивачами своїх службових обов'язків згідно посадових інструкцій.
Вказують, що аналіз наданих у ході службового розслідування матеріалів старшим інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, майором поліції ОСОБА_2 та інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 вказує на те, що в період часу з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року у діях вказаних інспекторів наявна бездіяльність, яка виразилась у невжитті заходів щодо відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння, що підтверджується інформацією з бази ІП НПУ, згідно якої у період з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року інспекторами з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП Шинкаренко Є.А. та ОСОБА_1 було складено лише 10 протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 192 КУпАП.
Документів, які б спростовували ці обставини та висновки старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 , майором поліції Шинкаренко Є.А. чи старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 під час проведення службового розслідування не було надано.
Щодо позовних вимог про визнання незаконним та скасування висновку службового розслідування, на підставі якого було видано наказ КВП ГУНП від 30.12.2020 року №1852 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП», вказують про те, що такі вимоги позивачів є неналежними, оскільки сам по собі висновок службового розслідування не створює для позивачів юридичних наслідків.
Таким чином, з урахуванням наведеного вище, вважають, що доводи позивачів щодо порушення Криворізьким ВП ГУНП під час застосування до них дисциплінарних стягнень у вигляді догани, вимог Дисциплінарного статуту Національної поліції є безпідставними.
ІV. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА 2
Відповідач 2 заперечує проти позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що на підставі наказу Криворізького ВП ГУНП від 04.12.2020 року № 1757, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин щодо невжиття заходів відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчивсь термін дії дозволів на їх зберігання та носіння, допущених окремими поліцейськими відділень поліції Криворізького ВП ГУНП, у відповідності до вимог Дисциплінарного статуту Національної поліції України, дисциплінарною комісією Криворізького ВП ГУНП було проведено службове розслідування.
Аналіз наданих у ході службового розслідування матеріалів старшим інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, майором поліції ОСОБА_2 та інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 вказує на те, що в період часу з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року у діях вказаних інспекторів наявна бездіяльність, яка виразилась у невжитті заходів щодо відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння, що підтверджується інформацією з бази ІП НПУ, згідно якої у період з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року інспекторами з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП Шинкаренко Є.А. та ОСОБА_1 було складено лише 10 протоколів про адміністративне правопорушення за ст.192 КУпАП.
Документів, які б спростовували вказані вище обставини та висновки позивачами під час проведення службового розслідування не було надано.
V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Дослідивши матеріли справи встановлено, що ОСОБА_1 є старшим лейтенантом поліції та займає посаду інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
ОСОБА_2 , є майором поліції та займає посаду старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
ОСОБА_3 є старшим лейтенантом поліції та займає посаду інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
Згідно матеріалів справи, на підставі наказу Криворізького ВП ГУНП від 04.12.2020 року №1757, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин щодо невжиття заходів відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння, допущених окремими поліцейськими відділень поліції Криворізького ВП ГУНП, у відповідності до вимог Дисциплінарного статуту Національної поліції України, дисциплінарною комісією Криворізького ВП ГУНП було проведено службове розслідування.
Згідно матеріалів справи, під час проведення службового розслідування посадовими особами відповідач 2 було встановлено, що під час підведення підсумків роботи інспекторів сектору дозвільної системи відділень поліції Криворізького ВП за 9 місяців 2020 року, згідно інформації з бази ІПС «АРМОР» на території обслуговування Криворізького ВП ГУНП перебуває значна кількість власників зброї та пристроїв травматичної дії, у яких закінчився термін дії дозволу на право зберігання та носіння зброї та пристроїв.
За результатами підведених підсумків до відділень поліції Криворізького ВП було направлено службову телеграму з вимогою відпрацювати власників зброї та пристроїв у яких закінчився термін дії дозволу, перевірити власників та вилучити зброю з терміном виконання до 01.12.2020 року.
Станом на 01.12.2020 року згідно інформації з бази ІП НПУ кількість власників зброї, які перебувають на обліках дозвільної системи на території обслуговування Криворізького ВП ГУНП, що не пройшли перереєстрацію суттєво не змінилась.
Згідно інформації з бази ІП НПУ у Покровському районі: на обліку перебуває 115 власників газової зброї, серед яких 19 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 1270 власників гладко ствольної мисливської зброї, серед них 153 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 127 власників нарізної зброї, серед них 47 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 264 власника спецзасобів травматичної дії, серед них 61 власник, у яких термін дії дозволу прострочений.
Опитаний інспектор з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_3 у ході службового розслідування пояснив, що у зв'язку з карантинними обмеженнями, накладеними з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом з березня 2020 року було заборонено проводити прийом громадян, наслідком чого стала велика кількість власників з простроченими дозволами. Також ОСОБА_3 зазначив, що у цей період з 22.09.2020 року по 23.10.2020 року він перебував на лікарняному, після виходу з якого були проведені перевірки власників, що мають прострочені дозволи, за результатами яких було складено 98 протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 192 КУпАП.
Згідно інформації з бази ІП НПУ у період з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького ВП Войчишеним І.Д. було складено 16 протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 192 КУпАП.
Відповідно інформації з бази ІП НПУ у Саксаганському районі: на обліку перебуває 1411 власників гладкоствольної мисливської зброї, серед них 14 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 195 власників нарізної зброї, серед них 68 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 404 власника спецзасобів травматичної дії, серед них 77 власників, у яких термін дії дозволу прострочений.
Опитаний старший інспектор з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, майор поліції ОСОБА_2 пояснив, що велика кількість власників нарізної зброї та пристроїв з порушеним терміном перереєстрації зумовлена тим, що особові справи власників даного виду зброї ведуться в УПД ГУНП в Дніпропетровській області. Щодо власників гладко ствольної та газової зброї ОСОБА_2 зазначив, що проводиться постійна перевірка власників зброї та за результатами перевірки, при виявленні порушень, збираються матеріали та складаються адміністративні протоколи.
Опитана інспектор з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 у ході службового розслідування пояснила, що велика кількість власників нарізної зброї та пристроїв з порушенням терміном перереєстрації зумовлена тим, що особові справи власників даного виду зброї ведуться в УПД ГУНП в Дніпропетровській області. Щодо власників гладко ствольної та газової зброї ОСОБА_1 зазначила, що проводиться постійна перевірка власників зброї та за результатами перевірки, при виявленні порушень, збираються матеріали та складаються адміністративні протоколи.
За результатами аналізу наданих у ході службового розслідування матеріалів старшим інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, майором поліції ОСОБА_2 та інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , на думку відповідача 2, вказує на те, що в період часу з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року у діях вказаних інспекторів наявна бездіяльність, яка виразилась у невжитті заходів щодо відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння, що підтверджується інформацією з бази ІП НПУ, згідно якої у період з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року інспекторами з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП Шинкаренко Є.А. та Оксенюк Д.С. було складено лише 10 протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 192 КУпАП.
Відповідач 2 у відзиві вказує, що документів, які б спростовували вказані обставини та висновки старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 , майором поліції Шинкаренко Є.А. чи старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 під час проведення службового розслідування не було надано.
У рамках службового розслідування дисциплінарною комісією відповідача 2 зазначено, що були виявлені обставини невиконання позивачами своїх службових обов'язків згідно посадових інструкцій.
30.12.2020 року т.в.о. начальника Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області було, видано наказ №1852 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП».
Згідно п.3 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1,2, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п. 1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 року № 633 та своїх посадових інструкцій, що виразилося у невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації прийнято рішення про застосування до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_3 дисциплінарне стягнення у виді догани.
Згідно п. 4 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1,2, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 року №633 та своїх посадових інструкцій, що виразилося у невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації прийнято рішення про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, майора поліції ОСОБА_2 дисциплінарне стягнення у виді догани.
Відповідно до п. 5 Наказу за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п.1,2, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», п.1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 21.08.1998 року № 633 та своїх посадових інструкцій, що виразилося у невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації прийнято рішення про застосування до старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
На думку позивачів такі висновки за результатами службового розслідування, а також Наказ №1852 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП» від 30.12.2020 року є незаконними та протиправними, у зв'язку із чим звернулися до суду із цим позовом, за захистом своїх порушених прав.
Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Закон України “Про Національну поліцію” (далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Дисциплінарний статут Національної поліції України, затверджений Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII (далі - Дисциплінарний статут) визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.
Поняття службової дисципліни закріплено ст.1 Дисциплінарного Статуту, де зазначено, що службова дисципліна - це дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Частиною 3 ст.1 Дисциплінарного Статуту визначено, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України “Про Національну поліцію”, зобов'язує поліцейського:
1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;
2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки;
3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень;
4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону;
5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника;
6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України;
7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини;
8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку;
9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень;
10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів;
11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень;
12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення;
13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції;
14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.
Відповідно до пунктів 1,2 ч.1 ст.18 Закону №580-VIII, поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватись положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки, відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських під час виконання службових обов'язків поліцейський, затверджених Наказ Міністерства внутрішніх справ України 09.11.2016 № 1179, серед іншого, повинен: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами; неухильно дотримуватись антикорупційного законодавства України, обмежень, пов'язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законами України “Про Національну поліцію”, “Про запобігання корупції” та іншими актами законодавства України; поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати; контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Згідно пунктів 2.6 та 5.1 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерство внутрішніх справ України №622 від 21.08.1998 року, видача дозволів громадянам на придбання, зберігання та носіння зброї здійснюється після проведеного з ними вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання, що здійснюється у пунктах вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування після здачі заліку та отримання довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (додаток 40).
Згідно ч.1-2, 10 із ст.14 Дисциплінарного статуту службовим розслідуванням є діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.
Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.
Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2018 року №893 (далі - Порядок №893), визначає процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування.
Відповідно до п. 4 розд. V “Проведення службового розслідування дисциплінарною комісією” Порядку №893 службове розслідування має встановити:
- наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування;
- наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій;
- ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок;
- обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності поліцейського чи знімають безпідставні звинувачення з нього;
- відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень;
- вид і розмір заподіяної шкоди;
- причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку.
За приписами ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейський зобов'язаний:
1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
3) поважати і не порушувати прав і свобод людини.
Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону України “Про Національну поліцію” у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України “Про Національну поліцію” підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
Згідно зі ст.12 Дисциплінарного Статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Відповідно до ст.11 Дисциплінарного Статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.
Частинами 1-3 ст.13 Дисциплінарного Статуту встановлено, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.
До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень:
1) зауваження;
2) догана;
3) сувора догана;
4) попередження про неповну службову відповідність;
5) пониження у спеціальному званні на один ступінь;
6) звільнення з посади;
7) звільнення із служби в поліції.
Відповідно до вимог п. 1.3, 1.3 глави 1розділу І Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 року за № 622, одним із основних завдань поліції є запобігання порушення порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії , попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
Уся діяльність органів поліції щодо здійснення дозвільної системи ґрунтується на суворому дотриманні Конституції України та інших нормативно-правових актів.
Приписами п. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII, службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Згідно з п. 3 Дисциплінарного статуту службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України “Про Національну поліцію”, зобов'язує поліцейського:
1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;
2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки;
3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень.
Статтею 74 Закону України “Про Національну поліцію” передбачено, що особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту:
“Я, (прізвище, ім'я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки”.
Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених Наказ Міністерства внутрішніх справ України 09.11.2016 року № 1179 під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен:
неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами;
неухильно дотримуватись антикорупційного законодавства України, обмежень, пов'язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законами України “Про Національну поліцію”, “Про запобігання корупції” та іншими актами законодавства України.
Отже, вище вказаними нормами чинного законодавства передбачено, що поліцейський зобов'язаний професійно виконувати свої посадові обов'язки, дотримуватись Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, сумлінно виконувати свої службові обов'язки, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського.
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що на підставі наказу Криворізького ВП ГУНП від 04.12.2020 року №1757, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин щодо невжиття заходів відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння, допущених окремими поліцейськими відділень поліції Криворізького ВП ГУНП, у відповідності до вимог Дисциплінарного статуту Національної поліції України, дисциплінарною комісією Криворізького ВП ГУНП було проведено службове розслідування.
Згідно матеріалів службового розслідування, посадовими особами відповідача 2, під час підведення підсумків роботи інспекторів ректору дозвільної системи відділень поліції Криворізького ВП за 9 місяців 2020 року, були встановлені такі обставини.
Згідно інформації з бази ІПС «АРМОР» на території обслуговування Криворізького ВП ГУНП перебуває значна кількість власників зброї та пристроїв травматичної дії, у яких закінчився термін дії дозволу на право зберігання та носіння зброї та пристроїв.
За результатами підведених підсумків до відділень поліції Криворізького ВП направлено службову телеграму з вимогою відпрацювати власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволу, перевірити власників та вилучити зброю з терміном виконання до 01.12.2020 року.
Згідно інформації з бази ІП НПУ станом на 01.12.2020 року, кількість власників зброї, які перебувають на обліках дозвільної системи на території обслуговування Криворізького ВП ГУНП, що не пройшли перереєстрацію фактично не змінилась.
Вказані обставини також не заперечуються позивачами.
Згідно пункту 2.2 посадових інструкцій інспектора та старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектора превенції Саксаганського ВП КВП ГУНП, а також інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектора превенції Покровського ВП КВП ГУНП на поліцейських покладено обов'язок щодо забезпечення реєстрації, перереєстрації, обліку і контролю за зберіганням мисливської і газової зброї, яка належить громадянами. Здійснює вилучення вогнепальної зброї в громадян, посадових осіб у зв'язку з порушенням порядку придбання, збереження, обліку і використання зброї, боєприпасів до нього.
Згідно п.4.1 посадових інструкцій інспектора та старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектора превенції Саксаганського ВП КВП ГУНП, а також інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектора превенції Покровського ВП КВП ГУНП поліцейські несуть відповідальність за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, за порушення законності та службової дисципліни, правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, в межах визначених дисциплінарним статутом Національної поліції, чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
Згідно матеріалів справи та інформації з бази ІП НПУ у Покровському районі: на обліку перебуває 115 власників газової зброї, серед яких 19 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 1270 власників гладкоствольної мисливської зброї, серед них 153 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 127 власників нарізної зброї, серед них 47 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 264 власника спецзасобів травматичної дії, серед них 61 власник, у яких термін дії дозволу прострочений.
Опитаний інспектор з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_3 у ході службового розслідування пояснив, що у зв'язку з карантинними обмеженнями, накладеними з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом з березня 2020 року було заборонено проводити прийом громадян, наслідком чого стала велика кількість власників з простроченими дозволами. Також ОСОБА_3 зазначив, що у даний період з 22.09.2020 по 23.10.2020 року він перебував на лікарняному, після виходу з якого ним були проведені перевірки власників, що мають прострочені дозволи, за результатами яких було складено 98 протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 192 КУпАП.
Згідно інформації з бази ІП НПУ у період з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського відділення поліції Криворізького ВП Войчишеним І.Д. було складено 16 протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 192 КУпАП.
Згідно інформації з бази ІП НПУ у Саксаганському районі: на обліку перебуває 1411 власників гладкоствольної мисливської зброї, серед них 14 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 195 власників нарізної зброї, серед них 68 власників, у яких термін дії дозволу прострочений; на обліку перебуває 404 власника спецзасобів травматичної дії, серед них 77 власників, у яких термін дії дозволу прострочений.
Опитаний старший інспектор з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, майор поліції ОСОБА_2 пояснив, що велика кількість власників нарізної зброї та пристроїв з порушеним терміном перереєстрації зумовлена тим, що особові справи власників даного виду зброї ведуться в УПД ГУНП в Дніпропетровській області. Щодо власників гладко ствольної та газової зброї ОСОБА_2 зазначив, що проводиться постійна перевірка власників зброї та за результатами перевірки, при виявленні порушень, збираються матеріали та складаються адміністративні протоколи.
Опитана інспектор з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 у ході службового розслідування пояснила, що велика кількість власників нарізної зброї та пристроїв з порушенням терміном перереєстрації зумовлена тим, що особові справи власників даного виду зброї ведуться в УПД ГУНП в Дніпропетровській області. Щодо власників гладко ствольної та газової зброї ОСОБА_1 зазначила, що проводиться постійна перевірка власників зброї та за результатами перевірки, при виявленні порушень, збираються матеріали та складаються адміністративні протоколи.
Таким чином під час службового розслідування дисциплінарна комісія перевіряла дотримання позивачами вимог, що пред'являються до поліцейських та наявність в їх діях складу дисциплінарного проступку.
За результатами проведеного службового розслідування, службова комісія відповідача 2 дійшла до висновку, що старшим інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, майором поліції ОСОБА_2 та інспектором з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 , у період часу з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року у діях цих інспекторів наявна бездіяльність, яка виразилась у невжитті заходів щодо відпрацювання та контролю власників зброї та пристроїв, у яких закінчився термін дії дозволів на їх зберігання та носіння.
Вказані висновки комісії також підтверджуються інформацією з бази ІП НПУ, згідно якої у період з 01.10.2020 року по 30.11.2020 року інспекторами з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського відділення поліції Криворізького ВП Шинкаренко Є.А. та ОСОБА_1 було складено лише 10 протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 192 КУпАП.
Доказів, які б спростовували вказані обставини позивачами надано не було.
За результатом службового розслідування встановлено, що позивачі не вживали належних заходів щодо дотримання порядку видачі дозволів на придбання пристроїв травматичної дії вітчизняного виробництва для відстрілу патронів споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними нарядами несмертельної дії, та призвів до недотримання принципів діяльності поліції.
Поліцейський зобов'язаний професійно виконувати свої посадові обов'язки, дотримуватись Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, сумлінно виконувати свої службові обов'язки, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського.
Службовою перевіркою було встановлено, що позивачі вчинили дії/бездіяльність щодо невжиття належних заходів стосовно дотримання порядку видачі дозволів на придбання пристроїв травматичної дії вітчизняного виробництва для відстрілу патронів споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними нарядами несмертельної дії, що призвело до приниження авторитету Національної поліції України.
Таким чином, з урахуванням наведеного вище, слід дійти до висновку, що оскаржуваний позивачами висновок службового розслідування, на підставі якого було видано наказ КВП ГУНП від 30.12.2020 року №1852 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП» є обґрунтованим та правомірним.
Отже, на підставі вищевикладеного, наказом Криворізького ВП ГУНП від 30.12.2020 року №1852 за порушення службової дисципліни, неналежне виконання вимог п. 1, 2 ч. 1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію», п. 1.3. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 року №622 та своїх посадових інструкцій, що виразилось у невжитті заходів, передбачених ст. 192 КУпАП відносно власників зброї з порушенням терміну перереєстрації, щодо позивачів обґрунтовано було застосовано дисциплінарне стягнення у виді догани, зокрема, до інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Покровського ВП Криворізького ВП ГУНП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , старшого інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського ВП Криворізького ВП ГУНП майора поліції ОСОБА_2 , інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Саксаганського ВП Криворізького ВП ГУНП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 .
Враховуючи, що порушення позивачами своїх посадових обов'язків підтверджено матеріалами службового розслідування, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для застосування до позивачів дисциплінарного стягнення.
Слід вказати, що в силу статей 1, 2 Дисциплінарного статуту підставою для дисциплінарної відповідальності є дисциплінарний проступок, сутність якого полягає у невиконанні чи неналежному виконанні службової дисципліни та означає недотримання Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, а також Присяги поліцейського.
Отже, відповідачем правомірно було накладено дисциплінарне стягнення.
Суд не приймає до уваги доводи позивачів стосовно того, що посадовою інструкцією не покладено на них таких повноважень, як видача дозволів, оскільки до посадових обов'язків позивачів віднесено здійснення підготовки матеріалів щодо оформлення дозволів на придбання, зберігання і носіння громадянами України мисливської гладкоствольної зброї, основних частин зброї, бойових припасів до неї, пневматичної, холодної, газової та охолощеної зброї, що, у свою чергу, є складовою процедури видачі відповідних дозволів.
Щодо доводів позивачів про незабезпечення їх права на захист, оскільки їх не ознайомлено із матеріалами службового розслідування, слід зазначити про таке.
Згідно матеріалів справи, позивачі були обізнані про те, що відносно них проводиться службове розслідування, таким чином, з урахуванням наведеного вище, вказані доводи є неналежними.
Щодо доводів позивачів про неналежність висновків комісії, слід зазначити про таке.
Комісія не вирішує питання про обґрунтованість проступку позивачів, а лише перевіряє дії посадової особи поліції стосовно дотримання вимог, що ставляться до поліцейських та наявності в його діях складу дисциплінарного проступку.
Водночас рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності позивачів, ґрунтується на самостійних правових підставах.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що висновок, в оскаржуваній частині та наказ № 1852 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських підпорядкованих відділень поліції Криворізького ВП ГУНП та Криворізького ВП ГУНП” від 30.12.2020 року, в оскаржуваній частині прийняті у спосіб, на підставі і у межах, передбачених Конституцією та законами України.
Підсумовуючи викладене, беручи до уваги вищенаведені обставини в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами й іншими учасниками справи докази, а також їх письмові доводи, слід дійти висновку, що позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до відповідача 1: Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, відповідача 2: Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування у частині висновку службового розслідування та наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських, задоволенню не підлягає.
Таким чином, з урахуванням наведеного вище, у задоволенні позову слід відмовити.
VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.
Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” №30985/96).
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи сукупність викладених обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до відповідача 1: Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, відповідача 2: Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування у частині висновку службового розслідування та наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських - відмовити.
Судові витрати не розподіляти.
Позивач 1: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
Позивач 2: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ОКПП НОМЕР_2 ).
Позивач 3: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , код ОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач 1: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 20А, код ЄДРПОУ 40108866).
Відповідач 2: Криворізьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (просп. Поштовий буд. 71, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50000, код ЄДРПОУ 40108866).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 20.04.2021 року.
Суддя В.В Ільков