22 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2175/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи грудень 2010 та з червня 2018 року по лютий 2021 року на Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля»; зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 29.01.2021 (з дати звернення).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по віку, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В січні позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відповідно до Списку №1. Відповідач відмовив у призначенні вищевказаної пенсії з тих підстав, що у нього відсутній необхідний пільговий стаж не менше 15 років, про що повідомив його листом від 11.02.2021 №0300-0305-8/7029.
Позивач вважає відмову безпідставною та незаконною, оскільки з поданих ним документів вбачається, що його пільговий стаж за Списком №1 становить 16 р. 02 м. 20 дн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.27).
У відзиві на позов (а.с.30-33) відповідач його вимог не визнав та зазначив, що період роботи за грудень 2010 року та з 01.06.2018 по 31.12.2020 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» не зараховано управлінням до пільгового страхового стажу у зв'язку з тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків. Крім того звертає увагу суду, що період роботи з 01.01.2021 по 28.02.2021 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля», який позивач просить зарахувати до пільгового стажу, не був предметом розгляду заяви від 29.01.2021, а тому дана позовна вимога повинна бути залишена без розгляду. Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком, яка призначена з 14.11.2018 (а.с.66).
29.01.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах.
04.02.2021 відповідач прийняв рішення №268 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.01.2021 про проведення перерахунку відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в якому вказав, що до пільгового стажу по Списку №1 можливо зарахувати період пільгової роботи на підставі уточнюючих довідок і лише за умови підтвердження факту сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Тривалість страхового стажу ОСОБА_1 на даний час складає 40 років 09 днів, з них 13 років 2 місяці 18 днів - пільговий стаж по списку №1, розрахований за даними персоніфікованого обліку по 31.05.2018 року. У зв'язку з відсутністю необхідного шахтарського стажу роботи 15 років на ОСОБА_1 не поширюються норми Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.12).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI (далі - Закон №345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» (далі підрозділ 1 розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
Відповідно до статті 1 Гірничого закону України шахта - гірниче підприємство з видобування корисних копалин (вугілля, солей тощо) підземним способом.
У постанові від 20.11.2018 (справа №345/4616/16) Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону №345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Так, спірні правовідносини у даній справі виникли у зв'язку з відмовою ГУ ПФУ у Волинській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням вимог статті 8 Закону №345-VI. При цьому підставою для такої відмови слугувала відсутність у позивача необхідного стажу роботи на підземних роботах за Списком №1, який становить 15 років.
Отже, під час розгляду даної справи судом підлягали з'ясуванню обставини наявності у ОСОБА_1 стажу роботи на підземних роботах за Списком №1 не менш як 15 років.
Як слідує з трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 працював в період з 14.06.2004 по 04.11.2007 на Відокремленому структурному підрозділі «Шахта №1 НВ» Державного підприємства «Волиньвугілля» та працює з 24.06.2008 по даний час на Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» гірником підземним (а.с.13-15).
Водночас з рішення відповідача від 04.02.2021 №268 вбачається, що періоди роботи позивача за грудень 2010 року та з 01.06.2018 по 31.12.2020 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» не зараховано управлінням до пільгового страхового стажу, оскільки до пільгового стажу по Списку №1 можливо зарахувати період пільгової роботи на підставі уточнюючих довідок і лише за умови підтвердження факту сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Однак суд не погоджується з даною позицією ГУ ПФУ у Волинській області з огляду на наступне.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Водночас за приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Водночас пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Як вбачається із матеріалів справи, факт виконання ОСОБА_1 підземних робіт в шахті, які відносяться до Списку №1, у період з 24.06.2008 по теперішній час підтверджено довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 27.01.2021 №24 (а.с.19), та яка була надана відповідачу разом із заявою про перерахунок пенсії.
Водночас довідками ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 26.01.2021 №78/7.2.4/01-19 (а.с.20) підтверджується та обставина, що позивачу за період роботи грудень 2010, з 01.06.2018 по 31.12.2020 була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховано ЄСВ (а.с.20).
Факт нарахування та виплати позивачу заробітної плати у спірний період також підтверджується реєстром застрахованих осіб форми ОК-5 (а.с.21-24).
Крім того, позивачем надано копії витягів з наказів по ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 28.01.2004 №36, від 27.01.2009 №25, від 26.01.2010 №10-к, від 26.01.2015 №24, від 24.01.2020 №25 «Про результати проведення атестації робочих місць», яким затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком №1, а саме: «гірник підземний» (а.с.16-18).
Таким чином, з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в періоди грудень 2010 та з 01.06.2018 по 31.12.2020 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до пільгового страхового стажу позивача вказані періоди, що в сукупності становить 2 роки 8 місяців.
На переконання суду, відповідач протиправно не зарахував до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи грудень 2010 та з 01.06.2018 по 31.12.2020 у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», що стало причиною для відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідної до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за спірний період у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового та пільгового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином, враховуючи даний страховий стаж (2 роки 8 місяців) та стаж, розрахований відповідачем при розгляді заяви ОСОБА_1 (13 років 2 місяців 18 днів), сукупно пільговий стаж позивача становить 15 років 10 місяців 18 днів, що є достатнім для перерахунку пенсії на підставі ст.8 Закону №345-VI.
Аналізуючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що на момент звернення позивача із заявою щодо перерахунку пенсії в останнього був наявний стаж роботи на підземних роботах за списком №1 не менше 15 років, а тому ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені статтею 8 Закону №345-VI. З огляду на зазначене рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 04.02.2021 №268 про відмову в перерахунку пенсії позивача відповідно до вказаної норми закону є протиправним.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити і виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону №345-VI з дати звернення 29.01.2021, суд враховує наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 14.11.2018 відповідно до Закону №1058-IV. Після призначення пенсії продовжує перебувати у трудових відносинах.
Статтею 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону №1058-IV визначено порядок перерахунку призначеної пенсії.
З аналізу вищенаведеного випливає, що пенсії в Україні, при настанні певних юридичних фактів (вік, стаж, пільги тощо), призначаються лише один раз.
У разі виникнення необхідності у зміні певних складових пенсії або зміни її виду в цілому, законодавством передбачено лише два механізми - переведення з одного виду пенсії на інший (ч.3 ст.45 Закону №1058-IV) та перерахунок пенсії (ч.4 ст.45 Закону №1058-IV).
Тобто, в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття перепризначення, повторного призначення або будь-якого іншого призначення пенсії, окрім поняття «призначення пенсії», яким є первинне та єдине її призначення, а всі подальші зміни та доповнення відбуваються виключно шляхом перерахунку або переведення.
Таким чином, оскільки пенсія позивачу уже призначена, тому відсутні підстави для повторного її призначення.
Відтак, права позивача належать захисту саме шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, а не повторно її призначати.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно не зарахувало до страхового та пільгового стажу позивача періоди його роботи грудень 2010 та з 01.06.2018 по 31.12.2020 з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахуванням страхових внесків.
Таким чином, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 04.02.2021 №268 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.01.2021 про проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI, зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи грудень 2010 року, з червня 2018 року по грудень 2020 у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу відповідно до Закону №345-VI, з дня звернення, тобто з 29.01.2021, з урахуванням виплачених сум.
Щодо зарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи з січня по лютий 2021 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», суд зауважує, що вказаний період не був предметом розгляду відповідачем, отже такі вимоги є передчасними, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір в розмірі 908,00 грн, сплачений згідно з квитанцією (а.с.5).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 04.02.2021 №268 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.01.2021 про проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи грудень 2010 року, з червня 2018 року по грудень 2020 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з дня звернення, тобто з 29.01.2021, з урахуванням виплачених сум
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826)
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій