Постанова від 20.04.2010 по справі 2-а-2849/08

справа № 2-а-2849/08

категорія 2.11.17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Попової О. Г.,

при секретарі - Снігірьовій О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Коростенський завод хімічного машинобудування "Хіммаш" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень - рішень та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

встановив :

Відкрите акціонерне товариство "Коростенський завод хімічного машинобудування "Хіммаш" звернулось до адміністративного суду з вказаним позовом. Зазначає, що за результатами виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2007 року державними податковими інспекторами складений акт №5/23-10/00217679 від 22.01.2008 року. На підставі вказаного акту видані податкові повідомлення-рішення від 01.02.2008 року №0000132301/0, яким підприємству визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 477790,00 грн., в тому числі основний платіж - 174598,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 303192,00 грн., №0000152301/0, яким підприємству визначено податкове зобов'язання за збір за спеціальне користування водними ресурсами державного значення в сумі 170,00 грн., в тому числі основний платіж - 0,00грн., штрафні (фінансові) санкції - 170,00 грн., №0000101702/0, яким підприємству визначено податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 23206,32 грн., в тому числі основний платіж - 7735,44 грн., штрафні (фінансові) санкції - 15470,88 грн., №0000142301/0, яким підприємству визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість по вітчизняних товарах в сумі 13412,00 грн., в тому числі основний платіж - 8941,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 4471,00 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.02.2008 року №0000072302, №0000082302, №0000062302 від 01.02.2008 року.

Позивач не погоджується з податковими повідомленнями - рішеннями 01.02.2008 року №0000132301/0, №0000152301/0, №0000101702/0, №0000142301/0, №0000072302, №0000082302, №0000062302 та просить їх скасувати, так як відповідачем порушено вимоги Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА від 10.08.2005 року № 327 "Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" та вимог Закону України "Про оподаткування підприємств" і Закону України "Про податок на додану вартість".

Представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить скасувати податкове повідомлення - рішення від 01.02.2008 року №0000132301/0. Пояснив, що на підприємстві податковий облік ведеться згідно діючого законодавства та на підставі наказу "Про облікову політику підприємства".

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. надали заперечення щодо позовних вимог позивача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд встановив: на підставі направлень №496, №496/1 від 29.11.2007 року працівниками Коростенської ОДПІ проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2007 року, про що складено акт №5/23-10/00217679 від 22.01.2008 року.

В акті перевірки зазначено, що ВАТ "Коростенський завод хімічного машинобудування "Хіммаш" порушено вимоги пп. 5.3.9 п.5.3, п.5.9 ст.5 Закону України "Про оподаткування підприємств" підприємством в перевіряємому періоді через невірну методику розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів безпідставно включено до складу валових витрат суми відхилень між фактичною та плановою виробничою собівартістю реалізованої продукції, що не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку, в результаті чого завищено валові витрати на суму 1969367,00 грн., в тому числі по періодах:

за 4 квартал 2006 року - на суму 426516,00 грн.;

за І квартал 2007 року - на суму 769933,00 грн.;

за І півріччя 2007 року - 750350, 00 грн.;

за 9 місяців 2007 року - на суму 1542851,00 грн.

На підставі вказаного акту Коростенською ОДПІ видано податкове повідомлення-рішення №0000132301/0 від 01.02.2008 року, яким підприємству визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 477790,00 грн., в тому числі основний платіж - 174598,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 303192,00 грн.

Суд не погоджується з висновком податкового органу з огляду на наступне.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 КАС України визначено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо.

Висновки податкового органу обґрунтовані тим, що внаслідок застосування підприємством невірної методики розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів до валових витрат ВАТ КЗХМ "Хіммаш" зайво включено суми відхилень між фактичною та плановою виробничою собівартістю реалізованої продукції, що не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами (пункт 3.1.2 акту перевірки).

Порядок податкового обліку приросту (убутку) балансової вартості товарів регулюється положеннями пункту 5.9 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", якими встановлено, що платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі - запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з цим Законом (за винятком тих, що отримані безкоштовно).

З метою податкового обліку платник податку за своїм вибором здійснює оцінку вибуття запасів за одним з таких методів бухгалтерського обліку, визначених у відповідному стандарті:

ідентифікованої вартості відповідної одиниці запасів;

середньозваженої вартості однорідних запасів;

вартості перших за часом надходження запасів (ФІФО);

нормативних затрат;

ціни продажу запасів (виключно для запасів, що реалізуються через роздрібну торгівлю.

Як вбачається з наданих пояснень ВАТ КЗХМ "Хіммаш" у період, який перевірявся, вело бухгалтерський облік та складало бухгалтерську звітність, керуючись нормами Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положеннями (стандарту) бухгалтерського обліку та Інструкцією "Про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань та господарчих операцій підприємств та організацій", затвердженої наказом Міністерства Фінансів України №291 від 30.11.1999 року.

Пунктом 5 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996 - ХІV від 16.07.1999 року встановлено, що підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства.

Наказом від 10.12.2001 року №344 затверджено облікову політику підприємства і організацію бухгалтерського обліку на ВАТ КЗХМ "Хіммаш" (а.с 246 том 2).

Відповідно до затвердженого по підприємству плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій, синтетичний облік витрат пов'язаних з виробництвом продукції в тому числі, протягом 2006-2007 років підприємство здійснювало з використанням рахунку 23 "Виробництво".

За дебетом рахунку 23 підприємство відображало матеріальні, трудові та інші прямі витрати, а також розподілені загальновиробничі витрати пов'язані з виробництвом.

За кредитом рахунку 23 підприємство відображало:

- Дт 26 Кт23 - суми фактичної собівартості завершеної виробництвом готової продукції;

- Дт 261 Кт 23 - суми перевищення вартості готової продукції за обліковими цінами за виробами, що надійшли у звітному періоді, над її фактичною виробничою собівартістю відображалися прямим записом методом "червоне сторно", або методом додаткових записів при перевищенні фактичної собівартості готової продукції, що надійшла, над її вартістю за обліковими цінами та інше.

Статтею 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 246 від 20.10.1999 року визначено, що запаси - це активи, які:

- утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;

- перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту та виробництва;

- утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством.

Відповідно до п.6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", готова продукція, що виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно - правовим актом, віднесено до запасів.

Пунктом 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" встановлено, що придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.

Згідно пункту 10 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, визнається їхня виробнича собівартість, яка визначається за Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати".

Доповненням від 31.12.2004 року до Наказу №344 від 10.12.2001 року для цілей бухгалтерського обліку запаси класифіковані на 5 однорідних груп, які мають однакове призначення та однакові умови використання (а.с. 224 том 2).

Згідно зазначеного доповнення готова продукція, що виготовлена на підприємстві та призначена для продажу віднесено до 3 однорідної групи. Відповідно до цього доповнення при відпуску запасів у виробництво, з виробництва, продаж та іншому вибутті для оцінки всіх одиниць бухгалтерського обліку запасів 3 однорідної групи застосовується метод нормативних витрат.

Відповідно до підпункту 1.5.7 пункту 1.5 розділу 1 Наказу № 344 від 10.12.2001 року сума відхилень фактичної виробничої собівартості готової продукції від її вартості за обліковими цінами відображається на рахунку 261 "Відхилення".

Пунктом 21 Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" визначено, що оцінка за нормативними затратами полягає у застосуванні норм витрат на одиницю продукції (робіт, послуг), які встановлені підприємством з урахуванням нормальних рівнів використання запасів, праці, виробничих потужностей і діючих цін. Для забезпечення максимального наближення нормативних затрат до фактичних норми затрат і ціни повинні регулярно у нормативній базі перевірятися і переглядатися.

Відповідно до пункту 2.20 розділу 2 Методичних рекомендацій №2 від 10.01.2007 року метод нормативних затрат при оцінці вибуття запасів базується на застосуванні затверджених підприємством норм витрат на виробництво одиниці продукції (робіт, послуг). Норми розраховуються з урахуванням нормальних рівнів використання запасів, праці, виробничих потужностей і діючих цін.

Отже, нормативні витрати - це заплановані витрати на виробництво одиниці продукції в звітному періоді, розраховані та затверджені підприємством з урахуванням рівня використання запасів, праці, виробничих потужностей і діючих цін.

Згідно пункту 21 Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" оцінка продукції за нормативними затратами коригується до фактичної виробничої собівартості.

Відповідно до частини 2 пункту 2.20 розділу 2 Методичних рекомендацій №2 від 10.01.2007 року для забезпечення максимального наближення нормативних витрат до фактичних підприємство повинно регулярно аналізувати відхилення від норм та у разі необхідності переглядати встановлені норми. Оцінка готової продукції (робіт, послуг) за нормативними затратами на дату балансу коригується до фактичної виробничої собівартості.

Як вбачається з оглянутих в судовому засіданні, а їх копії долучені до матеріалів справи, відомостей №16 обліку руху готових виробів реалізації продукції та матеріальних цінностей ВАТ КЗХМ "Хіммаш" за період з жовтня 2006 року по вересень 2007 року, фактична собівартість готової продукції, яка списана зі складу в порядку реалізації та сума відхилень фактичної собівартості зазначеної готової продукції від нормативної вартості визначено розрахунковим шляхом та в порядку, встановленому Наказом №344 від 10.12.2001 року по підприємству.

Відповідно до додатку від 31.12.2004 року до Наказу №344 від 10.12.2001 року при списанні готової продукції з рахунку 26 "Готова продукції" сума відхилень фактичної виробничої собівартості готової продукції від вартості продукції по обліковим цінам визначається як різниця між вартістю відпущеної та відвантаженої в порядку реалізації продукції по обліковим цінам та вартістю цієї продукції по фактичній собівартості (а.с.224 том 2).

Пункт 5.9 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" не встановлює спеціальних вимог щодо порядку документального оформлення розрахунку приросту (убутку) балансової вартості матеріальних запасів, який здійснюється на підставі даних бухгалтерського обліку.

Бухгалтерський облік базується на даних первинних документів, які підтверджують здійснення господарських операцій у відповідності до вимог нормативних документів.

Так, в статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Згідно пункту 3 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" на основі даних бухгалтерського обліку підприємства зобов'язані складати фінансову звітність.

Отже, запаси у регістрах бухгалтерського обліку проводяться на підставі первинних облікових документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій, а інформація про господарські операції, здійснені підприємством, за звітний період, з облікових регістрів переноситься до бухгалтерської звітності.

Підсумовуючи вищевикладене, в бухгалтерському обліку ВАТ КЗХМ "Хіммаш" облік готової продукції здійснюється за обліковими цінами (нормативною собівартістю), яка щомісячно коригується до рівня фактичної собівартості.

Таким чином, нормативно та документально підтверджено, що порядок вибуття готової продукції в бухгалтерському обліку ВАТ КЗХМ "Хіммаш" відповідає вимогам пункту 5.9 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємства", Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", Методичним рекомендаціям №2 від 10.01.2007 року та Інструкції №291.

Згідно висновку експертизи №9991/6051 від 10.07.2009 року, висновки акту перевірки щодо застосування підприємством невірної методики розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів внаслідок чого до валових витрат ВАТ КЗХМ "Хіммаш" зайво включено суми відхилень між фактичною та плановою виробничою собівартістю реалізованої продукції у розмірі 1969367,00 грн. в тому числі в 4 квартал 2006 р. на суму 426516,00 грн., в 1 квартал 2007 р. на суму 769933,00 грн., в 1 півріччі 2007 р. на суму 750350,00 грн., за 9 місяців 2007 року на суму 1542851,00 грн., що не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, нормативно та документально не підтверджуються.

Що стосується посилання позивача на порушення відповідачем Наказу Державної податкової адміністрації № 327 від 10.08.2005 року "Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства", то в частині позовних вимог ВАТ КЗХМ "Хіммаш" акт перевірки оформлений належним чином.

Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладено, відповідно до Конституції України, Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положення (стандарту) бухгалтерського обліку та Інструкцією "Про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань та господарчих операцій підприємств та організацій", затвердженої наказом Міністерства Фінансів України №291 від 30.11.1999 року та керуючись ст.ст. 2, 86, 158-163, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

постановив :

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000132301/0 від 01.02.2008 року.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 06 травня 2010 р.

присуджено до стягнення < сума > грн.

матеріальну шкоду < сума > грн.

моральну шкоду < сума > грн.