Україна
18 травня 2010 р. справа № 2а-7974/10/0570
Постановлена у нарадчій кімнаті.
час прийняття постанови: 11 год 30 хв
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.
при секретарі Кушек Н.А.
за участю:
прокурора Ноздрьова С.В.
представника позивача Садікової М.А., діє за дов. від 10.01.2010 р.
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу за позовом прокурора Приморського району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 15152,22 грн.,-
Прокурор Приморського району м. Маріуполя звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 15152,22 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач має податкову заборгованість станом на 22.01.2010 року у розмірі 107580,36 грн. Відповідачем до податкового органу була надана податкова декларація з орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за 2009 рік у розмірі 181826,66 грн., щомісячний платіж становить 15152,22 грн. Заборгованість виникла згідно податкового повідомлення-рішення від 22.07.2009 року № 0002981710/0 року, самостійно поданих податкових розрахунків з орендної плати від 28.01.2009 року № 1027. На адресу відповідача були надіслані перша та друга податкові вимоги, однак це не призвело до погашення податкового боргу. Отже, позивач просив стягнути з відповідача суму податкової заборгованості щомісячного платежу з орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за 2009 рік у розмірі 15152,22 грн.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просив їх задовольнити, надати пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала заперечення проти позову та пояснила, що податкові декларації з орендної плати та відомість з договору оренди вона не підписувала, печатку не ставила, та нею ці документи не надавались до податкової інспекції.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор Приморського району м. Маріуполя представляє інтереси держави в особі Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідач зареєстрована як фізична особа-підприємець Рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради народних депутатів від 16.12.2004 року за № 22740170000001498, що підтверджується довідкою з єдиного державного реєстру (а.с.11).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 знаходиться на податковому обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції, що підтверджується довідкою про взяття на облік від 26.01.2010 р. (а.с.8).
Судом встановлено, що 14.02.2008 року між Маріупольською міською радою (орендодавцем) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки на території Маріупольської міської ради по вул. Краснофлотська, 182 площею 17356,00 кв.м.
ОСОБА_2 до податкового органу подана податкова декларація по орендній платі за землю №1027 від 28.01.2009 року, в якій зазначено суму орендної плати за землю, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, за січень 2009 року -15152,24 грн, лютий-грудень 2009 року - 15152,22 грн. щомісяця, а загалом за 2009 рік - 181826,66 грн.
Сума боргу ОСОБА_2 складала 107580,36 грн., але постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2009 року по справі № 2а-16399/09/0570 та постановою від 23.03.2010 року по справі №2а-2337/10/0570 за позовом Жовтневої МДПІ м. Маріуполя до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами у сумі 466971,48 грн. та 45456,66 грн. відповідно. позовні вимоги податкової інспекції задоволено в повному обсязі на загальну суму 92428,14 грн. Таким чином залишок суми боргу становить 15152,22 грн., що підтверджується в особовому рахунку платника податків (а.с. 20-26).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про плату за землю», податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
У відповідності п. 5.1 ст. 5 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податкові декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
22.07.2009 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002981710/0 на суму 1514,84 грн., отримано відповідачем 22.07.2009 року.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме - надіслані дві податкові вимоги: №1/298 ід 31.07.2009 року на суму 15152,20 грн., яку ОСОБА_2 отримала особисто 13.08.2009 року та № 2/344 від 14.09.2009 року на суму 31819,26 грн., яка була отримана боржником особисто 16.09.1009 року (а.с.19).
Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь місцевого бюджету заборгованість по орендній платі за землю з фізичних осіб у розмірі 15152,22 грн.
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 податкове зобов'язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку. Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як встановлено у судовому засіданні відповідачем податкові повідомлення-рішення оскаржені в судовому або апеляційному порядку не були, а тому сума у розмірі 15152,22 грн.
визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідач зазначила, що податкова декларація по орендній платі за землю за 2009 рік № 1027 та відомість з договору оренди землі за 2009 рік нею не підписувались та просила призупинити провадження по справі для призначення почеркознавчої експертизи. Але по сумі податкової заборгованості ОСОБА_2 у розмірі 107580,36 грн. Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято два рішення про стягнення з ОСОБА_2 сум податкового боргу: постанова від 27.10.2009 року по справі № 2а-16399/09/0570 в сумі 46971,48 грн. та постанова від 23.03.2010 року по справі №2а-2337/10/0570 в сумі 45456,66 грн., в яких було визначено та підтвердження дійсність підпису ОСОБА_2 на декларації з орендної плати за землю за 2009 рік № 1027 на суму 181826,66 грн. На теперішній час постанови суду набрали законної сили.
Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справ. що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, в яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, тому суд не бере до уваги пояснення відповідача щодо підпису на декларації та відомості по орендній платі за землю.
У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов прокурора Приморського району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 15152,22 грн. - задовольнити.
Стягнути ОСОБА_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1, адреса: 87502, АДРЕСА_1,102/35) заборгованість по орендній платі за землю з фізичних осіб у розмірі 15152 (п'ятнадцять тисяч сто п'ятдесят дві)грн. 22 коп. на користь місцевого бюджету м. Маріуполя (р/р №33210815700055, отримувач - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, код платежу 13050500).
Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 18 травня 2010 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складений 21 травня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня виготовлення тексту постанови у повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.