Україна
21 травня 2010 р. справа № 2а-6518/10/0570
Постановлена у нарадчій кімнаті.
час прийняття постанови: 12 год 00 хв
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.
при секретарі Кушек Н.А.
за участю:
прокурора Ноздрьова С.В.
представника позивача Петриченка М.М., діє за дов. від. 15.12.2009 р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу за позовом Донецько -Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 3400,00 грн.,-
Донецько - Ясинуватський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області звернувся до суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 3400,00 грн.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги, надавши аналогічні пояснення викладені у позовній заяві, просили їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явися, про час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка щодо вручення судової повістки, яка міститься в матеріалах справи. Заяв на час слухання про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Оскільки належним чином повідомлений відповідач в судове засідання не з'явився і не повідомив про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Донецько - Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 3400,00 грн. підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в судах у випадках, визначених Законом. Право на звернення прокурора або його заступників до суду в інтересах держави передбачене п.6 ч.2 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991р. із змінами та доповненнями, та ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України.
Донецько - Ясинуватський транспортний прокурор представляє інтереси держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області.
Відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України і йому підпорядковується.
Згідно з п. 4 вищевказаного Положення Головна державна інспекція на автомобільному транспорті відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Головна державна інспекція на автомобільному транспорті має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Згідно п. 8 вказаного Положення Головна державна інспекція на автомобільному транспорті для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністерством транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головної державної інспекції на автомобільному транспорті.
Таким чином, територіальний орган Головної державної інспекції на автомобільному транспорті при прийнятті рішення про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій діє як орган державної виконавчої служби у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області при проведенні перевірок встановлено порушення законодавства з боку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 при здійсненні ним діяльності, пов'язаної з перевезенням пасажирів.
09.01.2009 року працівниками інспекції складено акт про порушення з боку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, з якого вбачається порушення абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. (в редакції закону від 23.02.2006 р.), а саме на момент перевірки не оформлений дорожній лист, відсутній договір із замовником, документ що свідчить про сплату транспортних послуг.
За результатами зазначеного акту начальником інспекції 03.02.2009 року прийнято постанову № 078165 про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 фінансових санкцій у сумі 1700,00 грн.
Крім того, 14.10.2009 року працівниками інспекції складено акт № 120802 про порушення з боку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, з якого вбачається порушення абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. (в редакції закону від 23.02.2006 р.), а саме на момент перевірки не відсутній договір із замовником, паспорт маршруту, страхові поліси.
За результатами зазначеного акту начальником інспекції 17.11.2009 року прийнято постанову № 067340 про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 фінансових санкцій у сумі 1700,00 грн.
Зазначені постанови відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались.
Позивачем направлялась на адресу відповідача - ОСОБА_2 для добровільного виконання постанови про застосування фінансових санкцій у відповідності з п.28 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування», затвердженого постановою КМУ №143 від 29.01.12003 року. Однак до теперішнього часу відповідачем не сплачено до бюджету фінансових санкцій у загальному розмірі 3400 грн. у добровільному порядку.
Відповідно до ст. 2 п.15 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», п.2 ст. 15 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» фінансові санкції за порушення автомобільного законодавства надходять до державного бюджету України.
Несплата відповідачем заборгованості перед бюджетом порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду економічним інтересам держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 46, 121 Конституції України, п.2 ст. 15 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Донецько - Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 3400,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (86100, АДРЕСА_1, і.н. НОМЕР_1) на користь державного бюджету (р/р 31112106700002 в ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 23977045, код платежу 21081100) суму фінансових санкцій у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 21 травня 2010 року в присутності прокурора та представника позивача.
Повний текст постанови виготовлений 26 травня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.