22 квітня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/13853/20
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Димерлія О.О.,
суддів Єщенка О.В. , Танасогло Т.М. ,,
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2021 року по справі №420/13853/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення грошових коштів, -
У грудні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив суд:
- визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у відповідності до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеного у рішенні від 27.02.2020року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) в розмірі 6800,00 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
Присуджено до стягнення з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у відповідності до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеного у рішенні від 27.02.2020року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) в розмірі 6800,00 грн.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду, Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради подано апеляційну скаргу.
Однак, у порушення вимог п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС, відповідачем до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021 року апеляційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2021 року по справі №420/13853/20 - залишено без руху. Для усунення недоліків поданої апеляційної скарги надано відповідачу 10 - денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали, шляхом надання до апеляційного суду доказів сплати судового збору у розмірі 2522,40 грн.
Вищевказане судове рішення 16.03.2021 року було надіслано Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на зазначену в апеляційній скарзі електронну адресу, а саме: «dpsp@dpsp.omr.gov.ua», яке отримано відповідачем, про що зазначено в заяві від 17.03.2021 року № 02-24/578.
31.03.2021 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшла заява від 17.03.2021 року № 02-24/578 до якої додано платіжне доручення №80 від 04.03.2021 року про сплату судового збору у розмірі 1261,20 грн.
Ухвалою апеляційного суду від 01.04.2021 року продовжено Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради строк для усунення, визначених ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021 року, недоліків поданої апеляційної скарги на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2021 року по справі №420/13853/20, на 10 днів з дня отримання даного судового рішення.
Роз'яснено скаржнику, що у разі не усунення, визначених ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021року, недоліків, апеляційну скаргу, з урахуванням приписів до п.1 ч.4 ст.169 КАС України, буде повернуто особі, які її подала.
Означене судове рішення 02.04.2021 року було надіслано Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на зазначену в апеляційній скарзі електронну адресу, а саме: «dpsp@dpsp.omr.gov.ua».
У зв'язку з тим, що протягом дня, наступного за днем надсилання судового рішення на електронну адресу, підтвердження про отримання кореспонденції від відповідача не надійшло, секретарем судового засідання 03.04.2021 року складено відповідну довідку.
Таким чином, судом установлено, що скаржник належним чином повідомлявся про залишення без руху його апеляційної скарги, та необхідність протягом десяти днів з дня отримання судового рішення усунути визначені в ньому недоліки.
У встановлений судом процесуальний строк недоліки апеляційної скарги не усунуто, жодних клопотань та/або заяв на адресу апеляційного суду від скаржника не надходило.
Також, слід звернути увагу, що Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що положення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не лише держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Разом з цим, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, заявник як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Крім того, колегія суддів зазначає, що положеннями КАС України передбачено правові механізми, які надають учаснику справи можливість заявити клопотання про продовження процесуального строку з метою вчинення певної процесуальної дії, яка не була з поважних причин вчинена у межах раніше встановленого строку.
Згідно із ч. 2 ст. 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 296 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 169 цього Кодексу (залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви).
Відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, протягом якого потрібно усунути недоліки.
Згідно із п.1 ч.4 ст.169 КАС України у разі не усунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута скаржнику.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що визначені в ухвалі П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021 року недоліки апеляційної скарги Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради не усунуто, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2021 року по справі №420/13853/20, з урахуванням положень ч.2 ст.298, п.1 ч.4 ст. 169 КАС України, підлягає поверненню скаржнику.
Керуючись ч. 4 ст. 169, ст.296, ст. 298 КАС України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2021 року по справі №420/13853/20 - повернути особі, яка її подала.
Повернути Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160) сплачений згідно до платіжного доручення №80 від 04.03.2021 року судовий збір у розмірі 1261,20 грн. (одна тисяча двісті шістдесят одна гривня 20 копійок).
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії судового рішення.
Суддя-доповідач Димерлій О.О.
Судді Єщенко О.В. Танасогло Т.М.