Рішення від 13.04.2021 по справі 200/2517/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2021 р. Справа№200/2517/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аляб'єва І.Г.,

секретар судового засідання Козирєва О.О.,

за участю позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Фальченко І.В.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області (адреса: вул.Ясна,3 смт.Черкаське,Краматорський район Донецька область, 84162, код ЄДРПОУ 04341790) про визнати протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення від 17.02.2021 №8/5-124 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства громадянину ОСОБА_1 »;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання та надати громадянину ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0000 га, яка розташована на території Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області за межами населених пунктів.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15.01.2021 звернувся до Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Черкаської селищної ради Краматорського району (раніше Слов'янського району) та детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцем розташуванням. Однак 17.02.2021 Черкаської селищної радою Слов'янського району Донецької області прийнято рішення № 8/5-124 про відмову у наданні дозволу у зв'язку з тим, що ділянка розташована у земельному масиві, який включено у перелік земельних ділянок призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону відповідно до рішень Черкаської селищної ради від 03.08.2018 №7/30-859 та від 01.03.2019 №7/36-1066. Вважає відмову протиправну, оскільки приписами ч.7 ст.118 ЗК України не передбачено таку підставу для відмови як включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги.

Відповідачем подані письмові пояснення, в яких відповідач просить відмовити у задоволені позову. Зазначає, що земельна ділянка, дозвіл на розробку проекту землеустрою на яку просив позивач, знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1424256500:05:000:0254 площею 7,7162 га. Зазначена земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок призначених комунальної власності права оренди на які виставляються на земельні торги відповідно до рішень Черкаської селищної ради від 03.08.2018 №№7/30-859 та від 01.03.2019 №7/36-1066. Отже станом на момент звернення позивача зі заявою щодо селищної ради земельна ділянка була включена до переліку земельних ділянок призначених комунальної власності права на які виставлені на земельні торги, що виключало можливість надати її в безоплатну приватизацію позивачу.

Ухвалою суду від 12.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.03.2021.

29.03.2021 розгляд справи відкладено на 13.04.2021.

13.04.2021 позивачем надано до суду клопотання про закриття підготовчого засідання та початку розгляду справи по суті 13.04.2021.

Протокольною ухвалою від 13.04.2021 закрито підготовче провадження у справі, розпочато розгляд справи по суті.

У судовому засідання позивач підтримав позовні вимоги з підстав наведених у позовній заяві.

До судового засідання з'явився представник Черкаської селищної ради, який заперечував проти задоволення позову з підстав наведених у письмових поясненнях.

Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 .(а.с.11-12).

Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 позивач є інвалідом 2 групи з дитинства. (а.с.40).

15.01.2021 звернувся до Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Черкаської селищної ради Краматорського району (раніше Слов'янського району) до заяви додано копію паспорту громадянина України та РНОКПП, викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки з обґрунтуванням та інформацію міськрайонного управління у Слов'янському районі та м.Слов'янську Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.(а.с.13)

Рішенням Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області від 17.02.2021 №8/5-124 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства громадянину ОСОБА_1 » відмовлено позивачу у зв'язку з тим, що ділянка розташована у земельному масиві, який включено у перелік земельних ділянок призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону відповідно до рішень Черкаської селищної ради від 03.08.2018 №7/30-859 «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності, права на які виставляються на земельні торги» та від 01.03.2019 №7/36-1066 «Про внесення доповнень до Додатку №1 рішення Черкаської селищної ради №7/30-859 від 30.08.2018 «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності, права на які виставляються на земельні торги».(а.с.16).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані ст.118 ЗК України.

Так, ч.6 ст.118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 4 статті 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування.

Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 статті 134 ЗК України передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.

Так, відповідно до ч.1 ст.136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Частиною 2 статті 136 ЗК України встановлено, що добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів (ч.3 ст.136 ЗК України).

Згідно п. «б» ч.4 ст.136 ЗК України підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.

Аналіз ст.136 ЗК України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, то це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Аналогічний правовий висновок сформований Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 р. у справі № 815/3059/17, від 17.10.2019 р. у справі № 823/1120/16, від 08.11.2019 р. у справі № 420/914/19, від 22.04.2020 р. у справі № 823/1267/16, від 23.01.2020 р. у справі № 620/1058/19, від 22.10.2020 р. у справі № 815/7279/16.

Отже відповідач, приймаючи рішення від 17.02.2021 №8/5-124, виходило з того, що бажана до відведення земельна ділянка включена у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області від 01.03.2019 №7/36-1066 земельна ділянка, із масиву якого позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах.(а.с. 21-25).

Вказана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності - державна, кадастровий номер - 1424256500:05:000:0254, площа 7,7162 га, розміщена за межами населених пунктів на території Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області.

На момент прийняття відповідачем спірного рішення з цього питання, земельна ділянка, щодо якої позивачем було подано заяву, рішенням Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області від 01.03.2019 №7/36-1066 «Про внесення доповнень до Додатку №1 рішення Черкаської селищної ради №7/30-859 від 30.08.2018 «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності, права на які виставляються на земельні торги» була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах.

Вказане в силу приписів ч.3 ст.136 ЗК України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Даний висновок узгоджується з позицією Верхового Суду, викладеною в постанові від 02.10.2018 у справі № 806/3708/15.

Суд звертає увагу на те, що земельна ділянка, площею 7,7162 га з кадастровим номером 1424256500:05:000:0254, яка розташована за межами населених пунктів на території Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області, є сформованою земельною ділянкою, зареєстрованою у Державному земельному кадастрі. Таким чином, відповідно до ч.9 ст.79-1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" ця земельна ділянка є об'єктом цивільних прав.

Відповідно до ст.136 ЗК України, яка регулює порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, рішенням Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області від 01.03.2019 №7/36-1066 «Про внесення доповнень до Додатку №1 рішення Черкаської селищної ради №7/30-859 від 30.08.2018 «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності, права на які виставляються на земельні торги» про включення земельної ділянки у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах, а також присвоєння їй кадастрового номеру, свідчить про те, що сформована земельна ділянка, на частину якої претендує позивач, виставлена на торги (розпочата процедура виставлення земельної ділянки на торги).

Тому відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельного масиву з кадастровим номером 1424256500:05:000:0254, діяв у межах повноважень та відповідно до вимог земельного законодавства України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Матеріалами справи та відповідачем підтверджено правомірність рішення відповідача, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області (адреса: вул.Ясна,3 смт.Черкаське,Краматорський район Донецька область, 84162, код ЄДРПОУ 04341790) про визнати протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Вступна та резолютивна частини рішення складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 13 квітня 2021 року.

Повний текст судового рішення виготовлений і підписаний 22 квітня 2021 року.

Суддя І.Г. Аляб'єв