19.08.06 р. Справа № 38/210
Господарський суд Донецької області у складі судді Радіонової О.О.
при секретарі судового засідання Зікєєвої Л.П.
розглянувши матеріали справи за позовом: Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м.Донецьк
до відповідача: Державного підприємства “Селидіввугілля» м.Селидове Донецької області
про стягнення штрафних санкцій за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2005р. в розмірі 34 803,63 грн. та суми нарахованої пені у сумі 608,73 грн. ( усього 35 412,36 грн)
за участю
представників сторін:
від позивача: Вдовін М.М. спец.юрслужби за дов. №б/н від 25.04.2006р.
від відповідача: Косенюк О.М. адвокат за дов. № 1/1337 від 13.06.2006р.
Малюк М.В. юрист за дов. № 1/745 від 03.04.2006р.
У судовому засіданні оголошено перерву
з 18.08.2006р. по 19.08.2006р. згідно
вимог ст. 150 КАС України
Суть справи:
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів м.Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства “Селидіввугілля» м.Селидове Донецької області про стягнення штрафних санкцій за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2005р. в розмірі 34 803,63 грн. та суми нарахованої пені у сумі 608,73 грн. ( усього 35 412,36 грн).
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на ст.ст.19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», копію державної статистичної звітності ф.10-ПІ та на те, що відповідачем не створені 3 робочих місця у 2005р. для працевлаштування інвалідів відповідно до вимог п. 3 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314.
Оскільки Фонд соціального захисту інвалідів та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з підприємствами ( об»єднаннями), установами та організаціями, зокрема, у зв»язку із застосуванням штрафних санкцій, передбачених ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», реалізує владні управлінські функції щодо іншого суб»єкта, який є учасником спору, такий спір має встановлені нормами КАС України ознаки справи адміністративної юрисдикції, а право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено у законодавчому порядку, 20.06.2006р. судом було відкрите провадження у адміністративній справі № 38/210.
Позивачем надані суду пояснення щодо п.4.10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, які судом розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи.
Відповідач надав у судовому засіданні 19.08.2006р. відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на наступне.
Обов»язок у підприємства по працевлаштуванню інвалідів виникає при умові відповідної пропозиції органів, передбачених в ст. 18 Закона № 875, або у разі звернення інваліда самостійно. Згідно листа Селидівського центру зайнятості від 11.05.2006р. № 02-772, на яке посилається позивач, направлення інвалідам для працевлаштування в ДП “Селидіввугілля» не видавалися. Не представлені суду і відомості про відмову в працевлаштуванні інвалідам, які самостійно звернулися для працевлаштування на підприємство відповідача.
Діяльність підприємства є збитковою, що підтверджено звітом про фінансові результати підприємства за 2005р., а згідно Закону сплату штрафних санкцій підприємство здійснює за рахунок прибутку, який залишається в його розпорядженні після сплати всіх податків і зборів.
У судовому засіданні відповідач надав пояснення від 19.08.2006р. № 5/1905, які судом розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи, в яких зауважив про те, що ДП “Селидіввугілля»сприяє працевлаштуванню інвалідів, розроблені заходи по створенню робочих місць для інвалідів, які включені до колективного договору. Робочими місцями інвалідів є взагалі прості робочі місця, які за умов праці і з врахуванням фізичних можливостей конкретного інваліда можуть бути використані для його працевлаштування. ДП “Селидіввугілля» щомісячно інформує державну службу зайнятості про наявність вільних робочих місць(вакантних посад) в апараті управління підприємства шляхом подачі звітності по формі 3-ПН.
Маючи відомості про наявність вільних робочих місць на підприємстві відповідача жоден з органів, передбачених у ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», які - небудь заходи щодо реалізації своїх обов»язків не прийняв ані в період виникнення спірних правовідносин ані в теперішній час. Інваліди для працевлаштування в ДП “Селидіввугілля» для виконання нормативної чисельності не направлялися, причини невідомі. Фактов відмови в працевлаштуванні інвалідов, які звернулися на підприємство самостійно, відсутні.
Сторони звернулися до суду з клопотанням від 18.08.2006р., в якому надали суду згоду на початок судового розгляду справи, яке судом залучено до матеріалів справи.
Сторонам у судовому засіданні роз»яснені права та обов»язки згідно вимог ст.ст. 49, 51 КАС України та вручені пам»ятки на виконання ст. 130 КАС України.
У судовому засіданні сторони надали клопотання про відмову від фіксації судового процесу технічними засобами, яке судом прийнято до розгляду та задоволено.
Судом складений протокол судового засідання згідно вимог ст. 45 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі та вислухавши уповноважених представників сторін, господарський суд
Відповідно до показників статистичної звітності форми №10-ПІ за 2005р., середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві відповідача у 2005р. становила 9801 особа. З урахуванням вказаних даних та вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив робочих місць для інвалідів становить 392 робочих місця.
На підставі ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та даних статистичної звітності Ф№10-ПІ позивачем нарахована сума штрафних санкцій за нестворені 3 робочих місця, яка складає 34 803,63 грн. та нарахована пеня у сумі 608,73 грн.
Відповідач до теперішнього часу не перерахував штрафні санкції, тому позивач звернувся до суду про стягнення з відповідача у доход Державного бюджету штрафних санкцій у розмірі 34 803,63 грн. та пені у сумі 608,73 грн.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на державну статистичну звітність Ф №10-ПІ за 2005р., лист Селидівського міського центру зайнятості № 02-722 від 11.05.2006р., розрахунок штрафних санкцій, правоустановчі документи тощо.
Відповідач посилається на відзив, звіт про фінансові результати за 2005р., пояснення, звітність форми 3-ПН, правоустановчі документи тощо.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні відповідно ч.1 ст.86 КАС України.
Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ( далі - Закон) визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.
Відповідно до ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в редакції Закону України від 23.02.2006р. № 3483-1У підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніш установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, в тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом .
Згідно із ст.18 Закону працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Крім того, відповідно до п.10 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314 (далі Положення), працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Міністерства соціального захисту, місцевими радами, суспільними організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Відповідно до п.2 Положення “Робочим місцем інваліда може бути:
- звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням фізичних можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування;
- спеціалізоване робоче місце інваліда - робоче місце, обладнане спеціальним технічним оснащенням, пристосуваннями і пристроями для праці інваліда залежно від анатомічних дефектів чи нозологічних форм захворювання та з урахуванням рекомендації медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), професійних навичок і знань інваліда.
Тобто, інвалід може бути працевлаштований як на спеціалізоване робоче місце так і звичайне робоче місце.
Разом з тим, згідно з пунктом 5 Положення підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Пунктом 14 Положення визначено, що підприємства, зокрема, у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Відповідно до вимог пункту 3 Положення робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Аналіз наведених положень чинного законодавства України дає підстави для висновку про те, що виконанню відповідними органами обов'язку працевлаштовувати інвалідів повинно передувати вжиття підприємством необхідних заходів для забезпечення такого працевлаштування, до яких належать, зокрема, здійснення заходів зі створення в установленому порядку робочих місць у межах нормативу та інформування названих органів про наявність вакантних посад для інвалідів.
Відповідач не інформував зазначені органи про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується листом Селидівського міського центру зайнятості № 02-722 від 11.05.2006р.
З представленого відповідачем колективного договору вбачається, щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів він не містить, а п.7.21, 7.28, на які посилається відповідач, стосуються умов охорони праці, в тому числі для інвалідів, які отримали інвалідність на даному підприємстві. Посилання відповідача на п.5.22 колдоговору суд також не приймає до уваги, оскільки він стосується норм праці для інвалідів, що не є предметом розгляду за даною справою.
Наказом Державного комітету статистики України від 06.07.1998 № 244, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.07.1998 за № 464/2904, затверджено Інструкцію щодо заповнення державної статистичної звітності за формами № 3-ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках» і № 4-ПН “Звіт про вивільнення працівників», відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 якої:
- звіт за формою № 3-ПН подається підприємствами, незалежно від форм власності і господарювання, місцевому центру зайнятості 28 числа щомісячно;
- у разі потреби термінового заміщення наявних вільних робочих місць, що виникли у між звітний період у зв'язку зі звільненням працівників, дані про ці місця подаються додатково, в міру їх виникнення;
в графі 4 звіту за формою № 3-ПН проставляється наявність вільних робочих місць (вакантних посад) в рахунок річної броні, встановленої місцевими державними адміністраціями, для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, а також для пенсіонерів, учнів, студентів, інвалідів. Наявність вільних робочих місць (вакантних посад) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо під встановленими шифрами (інваліди мають шифр “14»).
Відповідачем звіти форми 3-ПН за 2005р. надавалися до центру зайнятості, але без вказання вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до частини 6 ст. 20 Закону порядок і терміни сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду України соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1434:
Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому ( пункт 10);
Основними завданнями Фонду є
- участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері соціального захисту інвалідів;
- здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями
всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (пункт 3);
- Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів ( підпункт 3 пункту 4);
- Фонд має право, зокрема, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів ( підпункт 3 пункту 5).
У приписах пункту 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами
і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. № 1767, визначено: “Контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства.
У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку».
Згідно частинам 3, 4 ст.20 Закону сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов»язкових платежів).
Відповідачем представлений суду звіт про фінансові результати роботи підприємства у 2005р, згідно якого підприємство відповідача не мало прибутку. Але відсутність прибутку не звільняє від сплати штрафу за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таку правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 14.06.2005р. зі справи № 6/324.
Невжиття відповідних заходів щодо створення робочих місць для інвалідів підтверджується представленими позивачем документами по справі та не спростовується жодним доказом відповідача. На підставі наведеного, можна зробити висновок щодо вини підприємства у невиконанні вимог чинного законодавства щодо додержання встановленого нормативу та створення робочого місця для інваліда.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання ( п.1 ст. 218 ГК України).
Частиною 2 ст. 218 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною четвертою статті 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України “Про охорону праці» працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи.
Статтею 12 цього Закону визначено, що підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників. У випадках, передбачених законодавством, роботодавець зобов'язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій. Залучення інвалідів до надурочних робіт і робіт у нічний час можливе лише за їх згодою та за умови, що це не суперечить рекомендаціям медико-соціальної експертної комісії.
Особливості господарської діяльності підприємства та відповідні умови праці лише обмежують коло робочих місць, на яких може використовуватись праця інвалідів, але не можуть бути підставою для зменшення встановленого статтею 19 Закону № 875 нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Згідно абзаца другого ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»в редакції Закону України від 23.02.2006р. № 3483-1У передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
В цій же статті передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями..., самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
Отже, позовні вимоги щодо стягення пені за період з 15.04.2006р. по 09.06.2006р. у сумі 608 грн. 73 коп. є такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги про стягнення штрафних санкцій за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2005р. в розмірі 34 803,63 грн. та суми нарахованої пені у сумі 608,73 грн. ( усього 35 412,36 грн) є доказаними, обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно вимог ч.4 ст.94 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючисьст.ст. 121, 129 Конституції України, ст.ст. 17, 48, 69, 71, 87, 89, 94, 122-154, 160, 162, 163, пунктів 2-1, 6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 218 Господарського Кодексу України, Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» господарський суд,-
Позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк до Державного підприємства “Селидіввугілля» м.Селидове Донецької області про стягнення штрафних санкцій за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2005р. в розмірі 34 803,63 грн. та суми нарахованої пені у сумі 608,73 грн. ( усього 35 412,36 грн), задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства “Селидіввугілля» м.Селидове Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Карла Маркса,41, р/р 26002302490817 філія відділення Промінвестбанку м.Селидове, МФО 334312, ЄДРПОУ 33426253) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м.Донецьк (83073 м.Донецьк, вул.Університетська,91, УДК у Донецькій області, р/р 31219230600001 в ВДК м. Донецька, МФО 834016, код ЄДРПОУ 24164870) штрафні санкції за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в розмірі 34 803,63 грн. та пеню у розмірі 608,73 грн.
Текст постанови оголошений у суовому засіданнні 19.08.2006р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Радіонова О.О.
Надруковано 3 примірника:
1 - до справи
2 - сторонам у справі