Постанова від 31.03.2021 по справі 380/7782/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/7782/20 пров. № А/857/2755/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Бруновської Н.В., Макарика В.Я.,

при секретарі судового засідання: Герман О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року у справі №380/7782/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії (головуючий суддя першої інстанції - Сподарик Н.І., місце ухвалення - м. Львів, дата складання повного тексту - 07.12.2020р.),-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що дії Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у призначені ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї в період з серпня 2020 року по січень 2021 року протиправними. Зазначив, що підстава для відмови у призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї, викладена у повідомленні про відмову у наданні державної соціальної допомоги № 3260 є абсурдною. До повідомлення було надано відповідачем розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги. У розрахунку вказано: 1) розмір доходу фактичний ; 2) розмір доходу розрахований 14169 грн. cередньомісячний дохід сім'ї 2361,50 грн. Позивач не погоджується з таким розрахунком та відмовою державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, оскільки протягом кількох років отримує таку допомогу.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року позов задоволено часткового. Визнано протиправними дії Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї. Визнано протиправним та скасовано повідомлення №3260 від 17.08.2020 року Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Зобов'язано Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, з урахуванням висновків суду по цій справі. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга в якій зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки таке суперечить нормам матеріального та процесуального права, судом неповно досліджено усі обставини справи. Зокрема суть доводів апелянта зводиться до того, що право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям пов'язано безпосередньо з рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги, який встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік».

Судом не враховано норми Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632.

Зокрема, п. 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів протягом періоду, за який враховуються доходи, осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю.

Отже, при розрахунку середньомісячного доходу сім'ї ОСОБА_1 враховується 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

Мінімальна заробітна плата станом на 01.08.2020 становила 4723,00 грн. 0,5 розміру заробітної плати становить 2361,5 грн., це є середньомісячний дохід сім'ї ОСОБА_1 , і саме цей дохід, навіть якщо він і не був отриманий позивачем береться до уваги, оскільки так передбачено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 та Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632, також це є закладено у програмному комплексі АСОПД Міністерства соціальної політики України, яким користується Залізничний відділ соціального захисту при призначенні державних соціальних допомог.

З урахуванням наведеного просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Учасники справи в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату судового засідання. Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що 13.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомог як малозабезпеченій сім'ї за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із заявою позивач надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку від 10.08.2020 виданої Львівським міським центром зайнятості про доходи за 6 місяців.

17.08.2020 Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийняв повідомлення про відмову у наданні державної соціальної допомоги №3260. Підстава для відмови у призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

До повідомлення було надано відповідачем розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги. У розрахунку: 1) розмір доходу фактичний 0.; 2) розмір доходу розрахований -14169 грн. Середньомісячних дохід сім'ї 2361,50 грн.

Позивач вважає відмову відповідача у призначенні йому державної соціальної допомоги протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що при винесені повідомлення від 17.08.2020 за результатами розгляду заяви від 13.08.2020 Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, тобто, без урахування всіх обставин,

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону №1768-III). При цьому, малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї (стаття 1 Закону №1768-III).

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац 7 статті 1 Закону №1768-III).

Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до частини першої статі 6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок №250).

Відповідно до п. 5 Порядку №250, для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Відповідно до пункту 7, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.

Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до пункту 9 порядку, середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги .

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020р. №632.

Згідно приписів п.10 Порядку № 250, державна соціальна допомога не призначається, якщо: 1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку). 2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень; 3) у власності малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №505; 4) у власності малозабезпеченої сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Таким чином, судом першої інстанції вірно зазначено, що право на отримання такого виду соціального допомоги пов'язано безпосередньо з середньомісячним сукупним доходом, який повинен бути нижчим від прожиткового мінімуму для сім'ї, і для встановлення такої обставини потребується перевірка достовірності наданих заявником відомостей. Надання недостовірних відомостей, зокрема приховування факту отримання членом сім'ї доходу, є встановленою законодавством підставою для відмови в призначенні відповідної соціальної допомоги, або припинення її виплати в разі безпідставного призначення.

Відповідно до пункту 22 Порядку рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Відповідно до пункту 23 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба.

Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що відмова у наданні спірної соціальної допомоги є протиправною зважаючи на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як безробітний у Львівському міському центрі зайнятості без виплати допомоги по безробіттю. Звернувся із заявою про призначення державної соціальної допомоги і надав повну інформацію про доходи членів сім'ї. З матеріалів справи вбачається, що 13.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із заявою позивач надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку від 10.08.2020 виданої Львівським міським центром зайнятості про доходи за 6 місяців.

17.08.2020 Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийняв повідомлення про відмову у наданні державної соціальної допомоги №3260. Підстава для відмови у призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

До повідомлення було надано відповідачем розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги. У розрахунку: 1) розмір доходу фактичний ; 2) розмір доходу розрахований 14169 грн. Середньомісячний дохід сім'ї 2361,50 грн.

Проте, з розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї, який здійснив відповідач для призначення державної соціальної допомоги, неможливо встановити дійсні обставини щодо розрахованого доходу.

Суд зауважує, що управлінням не вчинялося жодних дій щодо звернення із запитом для перевірки достовірності даних, що стосуються отримання доходу позивачем за період шести місяців, що становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, а саме відсутнє повідомлення Головного управління Державної податкової служби у Львівській області щодо відомостей з державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів станом на серпень 2020.

Таким чином, з огляду на вищевикладене та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позивач при зверненні за державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім'ям не надавав недостовірні дані.

Як слідує у довідці - відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 13.03.2020р. за період 1-3 квартал 2019 року - відсутня інформація про доходи, а за 4 квартал 2019 - виграш 1400 грн. У довідці із міського центру зайнятості теж надходження - 0; отже із встановлених довідок у позивача відсутні будь які доходи. Сума отриманої допомоги в розмірі 14169 грн. спростовується довідкою із центру зайнятості, так як там відсутні надходження у позивача.

З урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем безпідставно при обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 розраховано розмір доходу без відомостей з державного реєстру фізичних осіб - платників податків позивача про суми виплачених доходів станом на серпень 2020.

Окрім того, відповідач не позбавлений права звернення із запитами для підтвердження правильності обрахунку підставності у призначенні чи у відмові в призначенні такої допомоги, оскільки необхідно обрахувати за Порядком - розмір доходу фактичний, розмір доходу розрахований і cередньомісячний дохід сім'ї.

Що стосується доводів апелянта про те, шо програмним комплексом АСОПД Міністерства соціальної політики України автоматично при нарахуванні державної допомоги малозабезпеченим сім'ям підтягуються доходи, які є в базі ДПС і Пенсійного фонду України, які не потрібно додатково надавати заявнику, то з оскаржуваного повідомлення не вбачається врахування наведених вище даних при його прийнятті, враховуючи ту обставину, що позивач упродовж кількох років кожного півріччя отримував державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що фактично усі доводи відповідача зводяться до того, що відповідач правомірно прийняв рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищував рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї ОСОБА_1 . Однак, підставою скасування оскаржуваного Повідомлення є те, що відповідачем розраховано розмір доходу без відомостей з державного реєстру фізичних осіб - платників податків позивача про суми виплачених доходів станом на серпень 2020, тобто враховано не усю інформацію при прийнятті оскаржуваного Повідомлення № 3260 від 17.08.2020 р.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними і трактуванні їх на власний розсуд.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року у справі №380/7782/20 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді Н. В. Бруновська

В. Я. Макарик

Повний текст постанови складено у строк встановлений ч. 3 ст. 243 КАС України, однак підписаний повним складом суду 20.04.2021р. у зв'язку із тим що член колегії-суддя Макарик В.Я. з 08.04.2021р. по 19.04.2021р. відсутній у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.