П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 квітня 2021 р. Категорія: 112010201м.ОдесаСправа № 420/13442/20
Головуючий в 1 інстанції: Марин П.П.
час і місце ухвалення: спрощене провадження,
м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Семенюка Г.В.
суддів: Домусчі С.Д. , Шляхтицького О.І.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що листом ГУ ПФУ в Одеській області від 26.10.2020 № 10037-9851/С-02/8-1500/20 у перерахунку пенсії на підставі нової довідки позивачу відмовлено, у зв'язку з тим, що після проведеного перерахунку пенсій, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», Уряд не приймав рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, ГУ ПФУ в Одеській області зазначило, що у нього відсутні підстави для перерахунку пенсії Позивача на підставі довідки від 26.08.2020 № 11/1533. Зазначені дії відповідача позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 в період з 05.03.2019 року по 04.09.2019 року у розмірі 75 % суми підвищення пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за період з 05.03.2019 року по 04.09.2019 року з врахуванням проведених раніше виплат. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 56% грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.08.2020 №11/1533, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 56% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.08.2020 №11/1533, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6200,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 3424,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби (15 %) - 1655,18 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 930,00 грн.; надбавка за кваліфікацію клас 1 (5 %) - 434,00 грн.; премія (40 %) - 2480,00 грн., з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 перераховану, на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.08.2020 №11/1533, пенсію за період з 05.03.2019 року по 04.09.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з урахуванням вже виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції змінити рішення суду першої інстанції у наступній частині:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 року по 04.09.2019 року у розмірі 75 % суми підвищення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за період з 05.03.2019 року по
01.01.2018 року з врахуванням проведених раніше виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 перераховану, на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.08.2020 №11/1533, пенсію за період з 05.03.2019 року по 04.09.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з урахуванням вже виплачених сум», та викласти його у наступній редакції:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 у 2018 році лише 50%, у 2019 році лише 75% суми підвищення пенсії.
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 100 % суми підвищення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 100 % суми підвищення пенсії визначеної з урахуванням раніше проведених виплат».
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи частково позов, судом першої інстанції здійснено неправильне тлумачення норм Закону № 2262-ХІІ, що норми цього Закону мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України № 103, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону та не повинні суперечити його положенням.
На підставі ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до протоколу про призначення пенсії, з березня 2007 року призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262). (а.с. 60).
У квітні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача за вислугу років з 1 січня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6200,00
- оклад за військове звання - 1410,00
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3424,50
- премія 0% - 0,00
ВСЬОГО - 11034,50
Основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення у розмірі 6179,00.
ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 6179,32
З урахуванням попередньої суми пенсії 2556,54 та підвищення 1811,39 (50% від 3622,78) - 4367,93
Згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. підвищення складає 3622,78
З них виплачується:
з 01.01.2018 р. по 31.12.2018р. щомісячно 50% від підвищення: 1811,39;
з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. щомісячно 75% від підвищення: 2717,09;
з 01.01.2020 р. 100% щомісячно 100% від підвищення: 3622,78
Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
На підставі заяви позивача Адміністрацією державної прикордонної служби України подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. (а.с. 41- 42)
27.10.2020 року ГУ ПФУ в Одеській області листом №1500-0326-8/82737 повідомило позивача про те, що довідку Адміністрації Держприкордонслужби від 26.08.2020 року №11/1533 повернуто у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку. (а.с. 27-28)
З довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.08.2020 №11/1533 вбачається, що для перерахунку пенсії грошове забезпечення позивача складається з наступних складових та у розмірах:
посадовий оклад - 6200,00 грн.,
оклад за військове звання - 1410, 00 грн.,
надбавка за вислугу років - 45% - 3424,00 грн.,
надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 930,00 грн.,
надбавка за особливості проходження служби 15% - 1655,18 грн.,
надбавка за кваліфікацію клас 1 5% - 434,00
премія - 40% - 2480,00 грн.
Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 16533,68 грн.
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 неотриманих сум підвищення пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року по 04.09.2019 року.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Зі змісту вимог апеляційної скарги вбачається, що позивач оскаржує рішення суду першої інстанції лише в частині відмови в задоволенні вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії за період з 01.01.2018 по 04.03.2019 та з 05.09.2019 по 31.12.2019, таким чином, колегія суддів вважає за необхідне розглянути справу в межах доводів апеляційної скарги.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В свою чергу в п.6 ч.1 ст.92 Конституції України зазначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 63 Закону України №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
З огляду на ч. 4 статті 63 Закону України №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
24.02.2018 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103).
Зазначеною постановою було внесено зміни, зокрема і до п.п. 1, 2 Порядку № 45, які викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З наведених норм законодавства вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.12.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, на період з 01.01.2018 року по 04.03.2019 рік включно норми постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 були чинними, не визнавались неконституційними та підлягали виконанню. При цьому, вказані норми не змінювали регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначали порядок виплати перерахованих пенсій.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано у відповідності до ст. 63 Закону України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 103.
Виплата перерахованої пенсії на користь позивача також була проведена з урахуванням Постанови № 103, а саме розмірах: з 01.01.2018 - 50 %, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %.
При цьому, суд першої інстанції вірно вказав, що оскільки станом до 05.03.2019, окремі положення постанови Кабінету Міністрів України № 103, які визначали порядок проведення виплат перерахованих пенсій станом на 01.01.2018, не втратили свою чинність, в 2018 році відповідач, як територіальний орган Пенсійного фонду України, зобов'язаний був їх застосовувати, а відповідно останнє не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені відповідачем до 05.03.2019 року.
Таким чином, виплата позивачу перерахованої суми пенсії у 2018 році у розмірі 50 % та з 01.01.2019 року по 04.03.2019 рік у розмірі 75 % є правомірною.
У свою чергу, виходячи з вищевстановлених обставин, визначене п. 2 Постанови № 103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії втратило чинність із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, тобто 05.03.2019, а відтак, ураховуючи наведені вище положення процесуального закону, починаючи саме з цієї дати вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, у відповідній частині, втратив чинність і не підлягав застосуванню.
Після втрати чинності постановою КМУ №103, тобто з 05.03.2019 року, владний суб'єкт не мав правових підстав для продовження виплати підвищення до пенсії у розмірі 75% суми підвищення пенсії.
Аналогічна правова позиція була викладена у зразковій справі Верховним Судом у рішенні №160/3586/19 від 06.08.2019, постанові Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 2040/6740/18.
Разом з тим, така підстава знов виникла 04.09.2019 року - з моменту набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" №804 від 14.08.2019, якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 по справі №640/19133/19 визнано постанову Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" протиправною та нечинною повністю. Рішення набрало законної сили 31.03.2020 року.
Отже, відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу до 31.03.2020 року не мав правових підстав не враховувати та не застосувати до спірних правовідносин положення Постанови КМУ №804 від 14.08.2019, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволенні позовних вимог та наявності підстав для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 неотриманих сум підвищення пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 року по 04.09.2019 року.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає доводи апелянта про те, що судом першої інстанції здійснено неправильне тлумачення норм Закону № 2262-ХІІ, що норми цього Закону мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України № 103, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону та не повинні суперечити його положенням необґрунтованими.
Також, посилання апелянта на те, що зразкова справа № 160/3586/19 містить інший предмет та підстави позову, колегія суддів оцінює критично, оскільки ключовим в зразковій справі є визначення моменту, з якого військовослужбовці, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», набувають право на перерахунок пенсії у 100 % розмірі після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 й змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Колегією суддів встановлено, що позивач належить до таких осіб, тому у спірних правовідносинах підлягають застосуванню висновки, викладені у зразковій справі № 160/3586/19.
Крім того, слід звернути увагу на те, що Верховним Судом, зокрема, у постанові від 22.09.2020 року у справі № 1540/4041/18 в аналогічних правовідносинах висловлено правову позицію, яка полягає у тому, що у період дії пунктів 1, 2 Постанови № 103 (з моменту набрання нею чинності - 24.02.2018 року до моменту набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 - 05.03.2019 року) вказані норми підлягали безумовному виконанню усіма суб'єктами владних повноважень, зокрема у частині забезпечення реалізації права особи на проведення з 01.01.2018 року перерахунку та виплати пенсії у передбаченому цими пунктами порядку (складові, які враховуються для перерахунку пенсії, та поетапність виплати підвищення такої пенсії). При цьому, розміри складових грошового забезпечення, що враховуються при видачі відповідних довідок регулюється Постановою №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року. Незастосування пунктів 1, 2 Постанови №103 у період їх дії допускається винятково у ситуації, за якої всупереч імперативним вимогам статті 22 Конституції України відбулося звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод особи в частині зменшення розміру пенсії, яку особа вже отримувала.
Колегія суддів враховує, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року по справі № 420/13442/20, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
суддя-доповідач Семенюк Г.В.
Судді Домусчі С.Д. Шляхтицький О.І.