Рішення від 20.04.2021 по справі 520/2441/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2021 р. № 520/2441/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. 1-го Травня, буд. № 1, сел. Рогань, Харківський р-н, Харківська обл., код ЄДРПОУ: 04396740) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, в якому просить визнати бездіяльність, що полягає у неприйнятті рішення про затвердження проекту землеустрою, протиправною та зобов'язати затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відмова у затвердженні проекту землеустрою, після його погодження у порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, не передбачена положеннями статті 118 цього кодексу.

По справі відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому міститься заяви проти розгляду даної справи за правилами спрощеного позовного провадження, посилаючись на той факт, що в провадженні Харківського окружного адміністративного суду знаходиться справа № 520/1184/21 за позовом ОСОБА_2 до Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії та предметом спору (об'єктом спірних правовідносин) є право на одну і ту саму земельну ділянку.

Ухвалою суду заяву відповідача проти розгляду даної справи за правилами спрощеного позовного провадження - залишено без задоволення.

Від представника позивача надійшла заява, в якій позивач підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно до частини п'ятої статті262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач 08 вересня 2020 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована біля будинку АДРЕСА_2 на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, зазначивши, що своїм правом на отримання земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах норм, визначених статтею 121 Земельного кодексу України не скористався (а.с. 25).

Рішенням Роганської селищної ради Харківського району Харківської області на XLVI сесії VIII скликання від 16 жовтня 2020 року вирішено:

1) надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і спорудорієнтованою площею 0,15 га за рахунок земель житлової та громадської забудови комунальної власності в АДРЕСА_2 ;

2) ОСОБА_1 звернутись до розробника документації із землеустрою та замовити зазначену в пункті 1 цього рішення документацію із землеустрою та після реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі надати її до Роганської селищної ради для затвердження (а.с. 26).

На виконання зазначеного рішення ОСОБА_1 замовлено розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який розроблений ФОП ОСОБА_3 .

Згідно до висновку № 614 від 14 грудня 2020 року щодо додержання містобудівних вимог проекту землеустрою земельної ділянки, виданого Відділом з питань містобудування, архітектури та інфраструктури управління житлово-комунального господарства містобудування, архітектури та інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та цивільного захисту Харківської районної державної адміністрації Харківської області погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею земельної ділянки за кадастровим планом 0,15 га, яка розташована в АДРЕСА_2 (а.с. 60).

На підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та позитивного висновку про розгляд документації із землеустрою, Відділом у Народицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області 15 грудня 2020 року внесено відомості про земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 із зазначенням кадастрового номеру: 6325158502:00:004:0061, що підтверджується копією відповідного Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, наявною в матеріалах справи (а.с. 61).

В подальшому ОСОБА_1 звернувся 18 грудня 2020 року до Роганської селищної ради Харківського району Харківської області про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,15 га, яка розташована біля будинку АДРЕСА_2 на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (а.с. 68).

Рішенням Роганської селищної ради Харківського району Харківської області IV сесії VIII скликання від 23 грудня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність ОСОБА_1 : 1) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та 2) передано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку (кадастровий номер 6325158502:00:004:0061)площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , відповідно до документації з землеустрою, затвердженої пунктом 1 цього рішення (а.с. 69-73).

24 грудня 2020 року розпорядженням Виконавчого комітету Роганської селищної ради Харківського району Харківської області № 568 зупинено рішення IV сесії VIII скликання Роганської селищної ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ділянки у власність ОСОБА_1 з посиланням на надходження 21 грудня 2020 року листа № 01-24/17524 Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва з інформацією про те, що земельна ділянка площею 0,15 га, яка відводиться у власність ОСОБА_1 знаходиться в масиві земель державної власності та постійному користуванні зазначеного університету згідно до Державного акту на право постійного користування землею І-ХР № 006300, який зареєстровано 28 травня 1998 року під № 275 із зазначенням цільового призначення земель постійного користування: для проведення навчальної, технологічної і виробничої практики студентів, забезпечення проведення науково-дослідних робіт, а також в зв'язку з необхідністю направлення запиту до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо наявності або відсутності права користування у Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (далі - ХНАУ ім. В.В. Докучаєва) земельної ділянки, яка передається у власність ОСОБА_1 за кадастровим номером 6325158502:00:004:0061 (а.с. 75-80).

Зі змісту відповіді Міськрайонного управління у Харківському районі та м. Люботині Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 18-20-0.23.061-7/126-21 від 04 січня 2021 року, наданої Роганській селищній раді Харківського району Харківської області вбачається, що земельна ділянка за кадастровим номером 6325158502:00:004:0061 знаходиться в межах державного акту на постійне користування ХНАУ ім. В.В. Докучаєва (а.с. 81).

Згідно до протоколу засідання VI позачергової сесії VIII скликання Роганської селищної ради Харківського району Харківської області № 06 від 05 січня 2021 року в порядку денному рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га, розташованої в АДРЕСА_2 та передачі її у власність ОСОБА_1 не прийнято з посиланням на відповідь Міськрайонного управління у Харківському районі та м. Люботині Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 18-20-0.23.061-7/126-21 від 04 січня 2021 року та проведенням Харківським національним аграрним університетом ім. В.В. Докучаєва інвентаризації земель (а.с. 94-95).

У відповіді Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № ПІ-4/0-5/0/63-21 від 14 січня 2021 року, наданої ОСОБА_1 зазначено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6325158502:00:004:0061 знаходиться в межах населеного пункту сел. Докучаєвське. Вказано, що у 2015 році здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, які знаходяться в постійному користуванні ХНАУ ім. В.В. Докучаєва згідно державного акту на право постійного користування земельною ділянкою І-ХР 006300, дата реєстрації - 28 травня 1998 року, номер реєстрації 275, адреса земельної ділянки: Харківська область, Харківський район, Роганська селищна рада, на підставі технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробником якої є Харківська регіональна філія ДП «Центр ДЗК», та відповідно до матеріалів, які є складовою частиною вищезазначеної документації, земельна ділянка знаходиться в межах державного акту на постійне користування ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, згідно плану зовнішніх меж землекористувачів в контурі стороннього землекористувача (землі населених пунктів с. Комуніст) з додаванням їх переліку. Також зазначено, що відповідно до даних, наявних у Державному земельному кадастрі земельна ділянка сформована та надається ОСОБА_1 за рахунок земель житлової та громадської забудови комунальної власності в сел. Докучаєвське (а.с. 84-89).

15 січня 2021 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою (вх. № 05-04-27) з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,15 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 90).

Окрім того, 16 січня 2021 року ОСОБА_1 подав заяву до Роганської селищної ради Харківського району Харківської області з повідомленням про подання 15 січня 2021 року заяви (вх. № 05-04-27) (а.с. 91-92).

Так, листом № 05-05-01 від 16 січня 2021 року відповідач повідомив позивача про розгляд його заяви від 15 січня 2021 року (вх № 05-04-27) в якому зазначено, що питання про затвердження повторно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в АДРЕСА_2 було предметом розгляду VI позачергової сесії VIII скликання Роганської селищної ради Харківського району Харківської області від 05 січня 2021 року, однак позитивне рішення не прийнято (а.с. 96).

Роганською селищною радою Харківського району Харківської області листом № 01-24-11 від 26 січня 2021 року повідомлено ОСОБА_1 про розгляд заяви від 16 січня 2021 року із посиланням на частину третю статті 8 Закону України «Про звернення громадян» із зазначенням про припинення розгляду заяви позивача від 16 січня 2021 року (а.с. 97).

Згідно до протоколу засідання VІІI сесії VIII скликання Роганської селищної ради Харківського району Харківської області № 8 від 28 січня 2021 року в порядку денному рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га, розташованої в АДРЕСА_2 та передачі її у власність ОСОБА_1 не прийнято (а.с. 102-106).

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Як визначено статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.

Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.

Питання щодо одержання громадянами безоплатно у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства врегульовано статтею 118, пунктом «в» частини третьої статті 116, пункту «б» частини першої статті 121 ЗК України.

Як передбачено пунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно пункту «б» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.

Таким чином, приписами вказаних норм встановлено право громадян на отримання в межах норм безоплатної приватизації безоплатно у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.

Так, частиною шостою статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

На підставі частини сьомої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Так, відповідно до частини четвертої статті 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Як передбачено частиною восьмою статті 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до положень частини першої статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частиною четвертою статті 186-1 ЗК України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (частина п'ята статті 186-1 ЗК України).

Згідно із частиною шостою статті 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Частиною сьомою статті 186-1 ЗК України встановлено, що органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій»; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

На підставі частини дев'ятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що розроблений проект землеустрою підлягає погодженню та затвердженню відповідним органом виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. У разі прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність одночасно вирішується питання про надання земельної ділянки у власність.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у статті 116 ЗК України.

Згідно до частин першої-третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас, ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до частини десятої статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

З аналізу положень частини дев'ятої статті 118 ЗК України слідує, що підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише відсутність погодження такого проекту у порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, та у визначених законом випадках обов'язкової державної експертизи.

Суд наголошує, що інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження та проведення експертизи (у разі необхідності), наведена норма статті 118 Земельного кодексу України не містить.

З матеріалів справи слідує, що даний спір виник у зв'язку з тим, що відповідачем відмовлено позивачу у розгляді питання щодо затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6325158502:00:004:0061 у власність, оскільки начальник відділу земельних відносин та архітектури Олійник Т.О. вважає за необхідне відтермінувати розгляд цього питання, оскільки земельна ділянка відноситься до земель Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва та проходить інвентаризація земель. Радник Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, директор фірми «Земінформ» - розробник технічної документації з інвентаризації земель Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва ОСОБА_4 надав підтверджуючу інформацію щодо віднесення зазначеної земельної ділянки до земель державної власності ХНАУ ім. В.В. Докучаєва з наданням графічних матеріалів, що цей факт підтверджується. Також заступник селищного голови Сапелкін М.С. звернув увагу на те, що в травні 2017 року до Роганської селищної ради Харківського району Харківської області 05 травня 2017 року звертався ОСОБА_2 про надання земельної ділянки для будівництва житлового будинку, якому було відмовлено на підставі відсутності в межах населених пунктів на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області земельних ділянок, вільних від забудов, які б могли бути надані у власність громадянам та враховуючи той факт, що на XLVI сесії VIII скликання Роганської селищної ради Харківського району Харківської області від 06 жовтня 2020 року було прийнято рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 », внаслідок чого ОСОБА_2 звернувся з позовом до суду про визнання протиправним та скасування цього рішення.

Згідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вказує на те, що на підставі частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 ЗК України, статтями 26, 33, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Як визначено пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Тобто, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією.

Частиною п'ятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до частин першої та другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Отже, питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області є повноваженнями сільської ради, що реалізовується шляхом розгляду на засіданнях селищної ради, за результатами яких приймаються рішення.

Таким чином, рішення з питань затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність приймається сільською, селищною, міською радою виключно на пленарному засіданні у формі письмового рішення та не може оформлятися листом у відповідь на клопотання заявника.

Проте, відповідачем відповідного рішення за наслідками розгляду заяви позивача прийнято не було та відповідач відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,15 гадля будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області листом без прийняття рішення.

Таким чином, питання про затвердження/відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га (кадастровий номер 6325158502:00:004:0061) та передачі її у власність ОСОБА_1 мало розглядатися виключно на пленарному засіданні сесії Роганської селищної ради Харківського району Харківської області та за результатами його вирішення мало бути прийнято акт у формі рішення, проте у порушення вимог статей 12, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статей 122, 186 ЗК України відповідачем не розглянуто це питання на пленарному засіданні сесії та не прийнято відповідного рішення.

Суд вважає, що відсутність належним чином оформленого рішення Роганської селищної ради Харківського району Харківської області про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,15 га (кадастровий номер 6325158502:00:004:0061) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована біля буд. АДРЕСА_2 на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області та передачі її у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на пленарному засіданні сесії.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,15 га у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, суд зазначає наступне.

За приписами статті 118 Земельного кодексу України рішення про надання або відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою приймається відповідним органом виконавчої влади за результатом розгляду клопотання поданого разом з графічними матеріалами та погодженням землекористувача.

Тобто, прийняттю рішення передує процедура розгляду певного пакету документів, визначених Земельним кодексом України та перевірки місця розташування земельної ділянки вимогам законів та відповідній документації.

Так, подана позивачем заява, відповідачем на відповідність критеріям Земельного кодексу України не перевірялась.

Згідно до частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За висновками Європейського Суду з прав людини, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення у справі «Афанасьєв проти України» від 05 квітня 2005 року, заява №38722/02).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Положення Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, що були прийняті 11 березня 1980 року Комітетом Міністрів, передбачають, що під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреція - це елемент управлінської діяльності, пов'язаний з владними повноваженнями та їх носіями - органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не слід ототожнювати лише з формалізованими повноваженнями, вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Попри те, що на законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє, у судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тому, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує останнього вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні. Натомість, застосування такого способу захисту прав, свобод та інтересів позивача як зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення, є правильним тоді, коли останній розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким відмовив у його задоволенні.

Відтак, враховуючи вищевикладене та виходячи з положень статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Роганської селищної ради Харківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6325158502:00:004:0061, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Зазначені правові висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 22 жовтня 2020 року у справі №823/105/18 та від 31 березня 2021 року у справі № 823/104/18.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У відповідності до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 ..

Розподіл судових витрат, зокрема, судового збору, здійснюється з урахуванням статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, та стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, на користь позивача.

В порядку ч. 7 ст. 139 КАС України представником позивача подано заяву щодо надання позивачем протягом 5 днів з моменту ухвалення рішення суду у справі доказів фактично понесених судових витрат на професійну правничу допомогу.

Таким чином, питання щодо розподілу фактично понесених судових витрат позивачем на професійну правничу допомогу, буде вирішуватися судом після спливу п'ятиденного строку після ухвалення рішення суду шляхом ухвалення додаткового судового рішення або залишення вказаної заяви без розгляду.

Керуючись статтями 255, 257, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. 1-го Травня, буд. № 1, сел. Рогань, Харківський р-н, Харківська обл., код ЄДРПОУ: 04396740) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. 1-го Травня, буд. № 1, сел. Рогань, Харківський р-н, Харківська обл., код ЄДРПОУ: 04396740), яка полягає у неприйнятті рішення про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,15 га (кадастровий номер 6325158502:00:004:0061) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована біля буд. АДРЕСА_2 на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області та передачі її у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на пленарному засіданні сесії.

Зобов'язати Роганську селищну раду Харківського району Харківської області (вул. 1-го Травня, буд. № 1, сел. Рогань, Харківський р-н, Харківська обл., код ЄДРПОУ: 04396740) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована біля буд. АДРЕСА_2 на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, в порядку та у спосіб, передбачений частиною дев'ятою статті 118 Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роганської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. 1-го Травня, буд. № 1, сел. Рогань, Харківський р-н, Харківська обл., код ЄДРПОУ: 04396740) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому пунктом 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 20 квітня 2021 року.

Суддя Заічко О.В.