Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
20 квітня 2021 р. № 520/18788/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №836178-5606-2020 від 20.03.2020 року з земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік, сума податкового зобов'язання складає 41756,70 грн. та податкову вимогу відповідача за №18028-13 від 09.11.2020р. про наявність у позивача боргу з податку на землю у сумі 41013,73 грн. станом на 08.11.2020р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що не погоджується зі спірними рішеннями відповідача, вважає, що такі були прийняті з порушенням вимог податкового законодавства. Так, позивач вважає, що він не є платником земельного податку, у нього відсутні об'єкти оподаткування. Позивач також посилався на порушення відповідачем порядку проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та невикористання ним даних з державного земельного кадастру, не проведення ним відповідних дій щодо визначення та встановлення площі земельної ділянки, яка використовується позивачем, та не визначення податковим органом відповідної бази оподаткування. Також, позивач вважає, що він як платник єдиного податку звільнений від плати за землю. Крім того, позивач посилався на відсутність розрахунків до спірного податкового повідомлення-рішення.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позову відмовити, з огляду доводів наданого суду відзиву на позов в контексті того, що оскаржувані рішення прийняті ним в межах повноважень та на підставі діючого законодавства, оскільки позивач зареєстрований як платник єдиного податку та є платником земельного податку, як користувач земельної ділянки площею 0,02936 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець та є платником єдиного податку, що підтверджується випискою з ЄДР, свідоцтвом платника єдиного податку від 01.07.2013 року.
20.03.2020 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №836178-5606-2020 з земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік, сума податкового зобов'язання складає 41756,70 грн., по терміну сплати 28.10.2020 року. Про прийняття зазначеного податкового-повідомлення - рішенням позивачу стало відомо 15.12.2020 року з електронного кабінету.
У зв'язку з наявним податковим боргом 09.11.2020 року відповідачем сформовано податкову вимогу за №18028-13 на суму 41013,73 грн., яку направлено засобами поштового зв'язку та отримано позивачем 10.12.2020 року, про що свідчить відповідна відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення.
Не погодившись з вказаними податковим повідомленням-рішенням та податковою вимогою, позивач звернувся до суду за їх оскарженням.
Вирішуючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з п.п 14.1.72 п 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу)
Відповідно до п.п. 14.1.73 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до п. 269.1 ст.269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно з нормами ст. 10 Податкового кодексу України земельний податок віднесено до місцевих податків, які, відповідно до п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України приймаються рішеннями сільських, селищних, міських рад в межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України органам місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Згідно з рішенням 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 №542/17 "Про місцеві податки і бори у місті Харкові" в редакції рішення 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 №1284/18 передбачена ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, у розмірі 3 відсотка від добутку базової вартості одного квадратного метра земель міста Харкова.
Згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 №1474/19 затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 року. Відповідно до п. 2 цього рішення нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020 року.
Тобто, відповідно до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова станом на 01.01.2018 становить 639,78 грн. і підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
При цьому, ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативно грошову оцінку яких проведено, становить 1,5 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно, ставка земельного податку за земельні ділянки, відносно яких відсутня довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, становить 3 відсотка від добутку базової вартості одного квадратного метра земель міста Харкова, помноженої на коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо) (Кф), та на зональний коефіцієнт, який характеризую містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2), за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до Закону України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни, зокрема, до пп. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України, згідно з якими з 01 липня поточного року платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку).
Отже, суб'єкти господарювання - платники єдиного податку другої або третьої груп, що є власниками земельних ділянок або постійними землекористувачами, з 01.07.2020 є платниками земельного податку у разі здійснення ними діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку), у тому числі якщо надання в оренду нерухомого майна є одним із видів діяльності або основним.
Такі платники єдиного податку самостійно обчислюють суму земельного податку за 2020 рік (з 01 липня по 31 грудня) з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями (липень - грудень) та подать з 01 по 20 серпня 2020 року (включно) до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки Декларацію з позначкою «Земельний податок», з типом «Звітна», заповненням графи «починаючи з», в якій вказується число - 01 і місяць - 07, за умови, що ними не подавалися Декларації за 2020 рік.
При цьому платники єдиного податку, які з 01.07.2020 стали платниками земельного податку, мають право подавати Декларації щомісячно з типом «Звітна» - протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця, для яких перший звітний місяць «липень».
Крім того, Декларація з позначкою «Земельний податок», з типом «Уточнююча», з заповненням графи «з урахуванням уточнень з», в якій вказується число - 01 і місяць - 07. подається у разі якщо платник єдиного податку до 01 липня був платником земельного податку та подавав до контролюючого органу у 2020 році Декларацію з типом «Звітна».
Слід зазначити, що фізичні - особи - підприємці - платники єдиного податку подають Декларацію, якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування оформлено на фізичну особу - підприємця.
Якщо право власності на земельну ділянку або право постійного користування оформлено на фізичну особу, яка зареєстрована фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку, та здійснює діяльність з надання таких земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм. позичку), то нарахування сум земельного податку відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ здійснюється контролюючим органом (за місцем знаходження земельної ділянки), який надсилає (вручає) фізичній особі за місцем його реєстрації до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до п. п. 286.5 п. 286 ст. 286 ПКУ від 02.12.2010 № 2755 зі змінами га доповненнями, Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 , нарахований земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік.
Земельний податок з фізичних осіб за земельну ділянку площею 0.02936 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , нараховано на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Рішення 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 по м. Харкову визначена нова базова вартість 1 квадратного метру в розмірі 639,78 грн., яка діє з 01 січня 2020 року.
Розрахунок грошової оцінки земельної ділянки та земельного податку за неї, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, проведено контролюючим органом по формулі Цзд=Б*Кі*Км2*Км3_ср.*Кф*РL, де
Км2 - зональний коефіцієнт (АДРЕСА_2, 7914);
Км2 - 2,47;
Км3 - коефіцієнт для зон впливу локальних факторів (3%);
Кф - коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки (для вказаного платника Кф становить 3 - землі комерційного використання).
А саме, розрахунок грошової оцінки земельної ділянки та земельного податку за земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2, за 2020 рік -639,78*2,47*3%*3*293,6 де: 639,78 - базова вартість 1 кв.м. земель м. Харкова; 2,47 - зональний коефіцієнт; 3 - коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3%- ставка земельного податку згідно з рішенням Харківської міської ради; 293,6 - площа земельної ділянки (кв.м.).
Згідно Технічного паспорту на вказаній земельній ділянки розташований виробничий будинок - нежитлові приміщення Літ. «Ж 1-3», який позивачем придбано за договором купівлі-продажу від 14.02.2013 року, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області, зареєстровано в реєстрі за №114, про внесено запис до Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Таким чином, вказане спростовує твердження позивач про відсутність у нього об'єкту оподаткування та про те, що він не є платником земельного податку.
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що контролюючим органом при нарахуванні спірного земельного податку використовувались дані технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018.
Вказане також спростовує твердження позивача про порушення відповідачем порядку проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та невикористання ним даних з державного земельного кадастру, не проведення ним відповідних дій щодо визначення та встановлення площі земельної ділянки, яка використовується позивачем, та не визначення податковим органом відповідної бази оподаткування.
Посилання позивача на те, що він як платник єдиного податку звільнений від плати за землю спростовано зазначеними вище положеннями Податкового кодексу України, а тому суд вважає такі посилання необґрунтованими та безпідставними.
Щодо відсутності розрахунків до спірного податкового повідомлення-рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 6, 7 п. 58.1 ст. Податкового кодексу України до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Зі змісту позовної заяви судом встановлено, що разом із податковим повідомленням-рішення вказаний розрахунок не надсилався.
Відповідно до абз. 7 п. 58.1 ст. Податкового кодексу України форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 № 1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р. за № 124/28254 (далі за текстом - Порядок № 1204), затверджено форму податкових повідомлень-рішень, які складаються податковими органами, зокрема, додатком 1 до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (пункт 2 розділу II) затверджено податкове повідомлення-рішення форми "Ф".
Відповідно до п. 9 розділу ІІ Порядку № 1204, в редакції чинній на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення, до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені із зазначенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку), звіту за відповідний звітний період, щодо якого здійснюється розрахунок, та/або іншої інформації, необхідної для їх визначення.
Аналізуючи встановлені обставини та наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що форма спірного податкового повідомлення-рішення відповідає вимогам ПК України, а відсутність розрахунку свідчить про невідповідність дій податкового органу при направленні податкового повідомлення-рішення позивачу приписам податкового законодавства щодо направлення вказаного додатку платнику податку, однак зазначене порушення жодним чином не впливає на законність та правомірність рішення податкового органу по нарахуванню позивачу сум податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб.
Отже, не надіслання розрахунку позивачу разом із спірним податковим повідомленням-рішенням, як того вимагають положення п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, не може однозначно свідчити про неправомірність прийняття самого податкового повідомлення-рішення.
На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ДПС у Харківській області було правомірно винесене податкове повідомлення-рішення від 20.03.2020 року № 836178-5606-2030 на суму зобов'язань по земельному податку 41756,7 гривень, де термін сплати становить 28.10.2020 року.
Стосовно оскаржуваної податкової вимоги, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно інформаційної системи ІС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 станом на 09.11.2020 мав податковий борг по земельному податку з фізичних осіб, код платежу 18010700 (Новобоварський район) у сумі 41013,73 гривень, який виник 28.10.2020 за податковим повідомлення-рішенням № 836178-5606-2030 від 20.03.2020, з терміном сплати 28.10.2020 року.
У зв'язку з наявним податковим боргом, ГУ ДПС у Харківській області у відповідності ст. 59 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_1 , було сформовано вимогу від 09.11.2020 № 18028-13 та направлено засобами поштового зв'язку, яку особисто отримано 10.12.2020 року.
Таким чином, з урахуванням висновків суду у даній справі щодо правомірності податкового повідомлення-рішенням № 836178-5606-2030 від 20.03.2020 та наявності у позивача станом на 09.11.2020 року податкового боргу по земельному податку у сумі 41013,73 гривень, суд не вбачає підстав для визнання вказаної податкової вимоги протиправною та її скасування.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірні податкове повідомлення - рішення та податкової вимоги є обґрунтованими та правомірними, прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені положеннями Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, відповідачем доведено правомірність податкового повідомлення - рішення №836178-5606-2020 від 20.03.2020 року та податкової вимоги №18028-13 від 09.11.2020 року, що не спростовано позивачем, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 20 квітня 2021 року.
Суддя Заічко О.В.