вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
08.04.2021м. ДніпроСправа № 904/4091/20
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "БЕРІЗКА ДНІПРО"
до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Юзіков С.Г.
При секретарі судового засідання: Юрченко В.В.
Представники:
Позивача - Черненков Д.В. ордер серії АЕ №1028317 від 08.07.2020 (адвокат)
Відповідача - Ластіна Ю.С. дов. № 505 від 31.03.2020 (адвокат)
Позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення комісії АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", оформлене протоколом №6-23 від 19.06.2020 з розгляду акта про порушення №022811 від 12.06.2020, на підставі якого Позивачеві здійснено нарахування вартості необлікованої електроенергії.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що п.6 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" визначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема, сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. До укладення договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил відносини між власником мереж та/або ОСР/ОСП, та/або споживачем щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії регулюються договорами про постачання електричної енергії та договорами про технічне забезпечення електропостачання споживача між основним споживачем та субспоживачем. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію. Договір про постачання електричної енергії від 19.06.2018 №02656-00 з 01.01.2019 втратив чинність та набув чинність публічний договір (Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, що розміщений на офіційному веб-сайті АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі"). Пунктом 8.9. Договору споживача про надання послуг з розподілу зазначено, що у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ, Кодексу комерційного обліку, Кодексу систем розподілу, Кодексу системи передачі, Закону України "Про ринок електричної енергії" та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту. Відповідно до п.8.2.5. ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недонарахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. 12.06.2020 представниками АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" проведено перевірку Позивача за адресою: м. Дніпро, вул. Березинська, 12 щодо дотримання ПРРЕЕ. В процесі перевірки Позивача було виявлено порушення підпункту 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ - відсутність пломби АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі". Порушення споживачу продемонстровано. На підставі виявленого був складений Акт про порушення №022811 від 12.06.2020 у присутності представника Позивача, який підписав акт без зауважень. Також, під час перевірки проведено фотофіксацію порушення, про що зазначено в Акті про порушення. Актом технічної перевірки від 29.08.2018 №325986 електролічильник з пломбами переданий на збереження Позивачу без механічних пошкоджень та він попереджений про відповідальність, а саме за несанкціонований доступ до приладів обліку та ланцюгів обліку, втручання в роботу обліку електричної енергії, порушення цілісності пломб і пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку. Згідно з додатком №2, 10 до Договору про постачання електричної енергії прилад обліку електричної енергії встановлений в межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності Позивача. Пунктом 5.5.5. правил встановлено, що відповідальність за технічний стан засобів обліку несе організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору. Тобто, відповідальність за втручання в роботу обліку електричної енергії, порушення цілісності пломб і пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку відповідно до умов договору та ПРРЕЕ покладена виключно на Позивача. Лічильник електричної енергії встановлений в електрощитовій житлового будинку і доступ працівників оператора системи до електроустановок без участі представника Споживача не можливий. Відповідач вважає, що Позивач порушив підпункт 2, пункту 8.4.2. ПРРЕЕ - пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії). Згідно з п.5.16.3. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають: 1) первинні і вторинні кола живлення ЗВТ; 2) кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах; 3) двері комірок трансформаторів напруги; 4) кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ; 5) всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ. Відповідно до п.1.2.1. Кодексу комерційного обліку, 14) вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в задній точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою. Отже, лічильник електричної енергії відноситься до вузла обліку електричної енергії, а ввідний автомат є невід'ємною його частиною, що в обов'язковому порядку підлягає пломбуванню. Тому, твердження Позивача, що відсутність пломби на ввідному автоматі не є порушення ПРРЕЕ у розумінні підпункту 2 п.8.4.2. ПРРЕЕ є хибним і спростовується вищезазначеним. Позивач дійшов хибного висновку, що до даного виду правопорушення (зірвана пломба оператора системи розподілу) потрібно доказувати втручання споживача в роботу прилад обліку. У даному випадку Відповідачем було застосовано підпункт 2 п.8.4.2. ПРРЕЕ, даний підпункт не передбачає втручання в роботу приладів обліку, як передумову для застосування ПРРЕЕ, оскільки пломби на лічильнику закривають доступ до самого лічильника, а пломби енергопостачальника обмежують втручання до струмоведучих частин, доступ до яких дає можливість безоблікового споживання електричної енергії без втручання у засіб обліку. Зірвана пломба оператора системи, що була встановлена на автоматичному вимикачі, запобігала самовільному дообліковому підключенню до ввідних та відхідних з'єднань автоматичного вимикача, встановленого до лічильника. Отже, зрив пломби відкрив доступ до дооблікових ланцюгів автоматичного вимикача і надавав можливість безоблікового споживання електричної енергії навіть без порушення пломб на засобі обліку та втручання в його роботу. У спорах з енергопостачальником законодавець чітко визначив в яких випадках потрібно доказувати втручання в параметри обліку електричної енергії (підпункт 1 п.8.4.2. ПРРЕЕ) та порядок звільнення від відповідальності у разі пошкодження пломб (а.2 п.8.4.1.). Таким чином, при такому порушенні як зірвана пломба оператора системи, що закривала доступ до дооблікових ланцюгів живлення доказувати втручання в роботу електролічильника не передбачено чинним законодавством. Позивач зазначає, що згідно п.1.2.1. він є побутовим Споживачем. Даний факт не відповідає дійсності. Пунктом 1.2.1. ПРРЕЕ визначено, що побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не виключають професійну та/або господарську діяльність). Таким чином, побутовим споживачем вважається той споживач який здійснює розрахунок за спожиту електричну енергію по загальнобудинковому приладу облік електричної енергії. Позивач здійснює розрахунок за спожиту електричну енергію за двома приладами обліку, встановленими для обліку електричної енергії спожитої для освітлення сходових клітин та ліфтів. Населення житлового будинку по вул.Березинська, 12 знаходиться на окремих договорах з оператором системи розподілу та здійснює розрахунок за спожиту електричну енергію по квартирним електролічильникам. Отже, в розумінні ПРРЕЕ та Кодексу системи розподілу Позивач не є побутовим споживачем. Відповідно до підпункту 3 п.8.4.10. ПРРЕЕ потужність (кВт) - це дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в договорі (за умови, якщо потужність визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, не допуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при відключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність). В акті про порушення, підписаному представником Позивача, а саме в п.5 зроблено відмітку: "Паспортні дані струмоприймачів не надані. Можливість виміру потужності при ввімкнутих всіх струмоприймачів не надана", що виключає можливість застосування Відповідачем підпунктів 1 або 2 п.8.4.10. ПРРЕЕ. Отже, при відмові Позивача надати паспортні дані струмоприймачів та ввімкнути їх на повну потужність для виміру потужності Відповідачем правомірно застосовано підпункт 3 п.8.4.10. ПРРЕЕ. Згідно з п.8.4.10. ПРРЕЕ у разі виявлення у не побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 п.8.4.2. цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт.год) розраховується за формулою: Wдоб = Р ·t доб ·Кв, (4). Таким чином, розрахунок вартості недорахованої електричної енергії був здійснений за договірною потужністю 8,08 кВт з режимом роботи електроустановок 24 год. визначеної згідно з умовами договору. Отже, за сукупністю всіх доказів, які містяться у матеріалах справи, Позивач порушив умови договору про надання послуг з розподілу та Правил роздрібного ринку електричної енергії.
У відповіді на відзив, Позивач вказав, що у позовній заяві Позивач не стверджував, що саме при зриві пломби на ввідному автоматі необхідно доказувати втручання в роботу електролічильника. З приводу цього у позовній заяві зазначалося, що застосування глави 8.4. відбувається у разі встановлення одного з наступних фактів порушення: 1. порушення споживачем цих Правил (у даному випадку порушення підпункту 2 п.8.4.2. ПРРЕЕ) та виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки; 2. виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки. Внаслідок одного з названих вище фактів постачальник має втратити електричну енергію обсяг і вартість якої, за допомогою глави 8.4. ПРРЕЕ, законодавець дозволяє постачальникам донараховувати споживачам. Згідно з п.8.2.4. ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місяцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. цього розподілу. Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформляється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Глава 8.4. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил. Тобто, вказана Глава застосовується не автоматично при наявності порушення Споживачем ПРРЕЕ, а при встановленні фактів споживання не облікованої електроенергії, як наслідок таких порушень. Пунктом 8.4.1. цієї глави визначено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. Отже, застосовувати зазначену главу ПРРЕЕ до випадків "порушення споживачем цих Правил" можливо винятково у разі одночасного "виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки". Розширене тлумачення підстав застосування глави 8.4. ПРРЕЕ, зокрема у випадках встановлення "порушення споживачем ПРРЕЕ" без "виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки" буде призводити до безпідставного збагачення постачальників електроенергії (ст. 1212 ЦК України), які будуть отримувати кошти без будь-яких втрат електроенергії. Таким чином, не будь які дії тягнуть відповідальність та донарахування вартості неврахованої електричної енергії, а лише ті, що можуть або могли вплинути на показники, об'єми, облік її споживання. Визначальним моментом для її застосування є наявність не облікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ. Тобто, крім встановленого окремого порушення ПРРЕЕ - факту зриву пломби, необхідно довести сам факт реального споживання споживачем внаслідок такого порушення, необлікованої електроенергії. Про це також зазначено у п.5.16.22. кодексу комерційного обліку електричної енергії - несанкціоноване пошкодження або фальсифікація встановлених пломб та пломбувального матеріалу на ЗВТ та пристроях вузла обліку, якщо такі дії призвели до викрадення електричної енергії, тягнуть за собою відповідальність, передбачену законодавством. Також, у п.8.9. Договору споживача про надання послуг з розподілу зазначено, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ, ККО, КСР, КСП та інших нормативно правових актів, за які законодавством передбачено застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Позивач розраховується за спожиту електричну енергію за двома приладами обліку, встановленими для обліку електричної енергії спожитої для освітлення сходових клітин та ліфтів. Населення житлового будинку по вул. Березинська, 12 знаходиться на окремих договорах з оператором системи розподілу та розраховується за спожиту електричну енергію за квартирними електролічильниками. Отже, на думку Відповідача, зазначене вище означає в розумінні ПРРЕ та КСР, що Позивач не побутовим споживачем. У пункті 1.2.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що: 47) непобутовий споживач - фізична особа-підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання; 62) побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). Аналогічне поняття визначено у п.1.1.2. ПРРЕЕ, також у цьому пункті ПРРЕЕ зазначено, що побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію), у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об'єктів приватного домогосподарства, крім потреб підприємницької, господарської діяльності. Тобто, населення житлового будинку по вул. Березинська, 12 знаходиться на окремих договорах з оператором системи розподілу та здійснює розрахунок за спожиту електричну енергію за квартирними електролічильниками, це відповідно до п.62 Кодексу комерційного обліку електричної енергії є індивідуальний побутовий споживач, а прилад обліку електричної енергії спожитої для освітлення сходових клітин та ліфтів, це відповідно до п.62 Кодексу комерційного обліку електричної енергії є колективним побутовим споживачем. У відзиві Відповідач зазначає, що представники оператора системи не були допущені на територію позивача для перевірки інформації сумарної максимальної потужності струмоприймачів. Зазначене не відповідає дійсності, тому що при виявленні порушення та складання акту представники Відповідача вже були допущені та знаходилися на території Позивача.
У судовому засіданні досліджено надані сторонами докази.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін господарський суд
19.06.2018 сторонами укладено Договір про постачання електричної енергії №02656-00 (далі Договір), за п.1. якого Постачальник (Позивач) продає електричну енергію Споживачу (Відповідачеві) у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 24,24 кВт, величини якої по об'єктах Споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємними частинами даного Договору.
Під час виконання умов цього Договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ) (п.2.1. Договору).
Споживач зобов'язався виконувати умови цього договору. Оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії". Здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача згідно з додатком "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії". Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Постачальника та відповідальних представників електропередавальної організації (основного споживача) до власних електроустановок в наступних цілях: для проведення технічної перевірки засобів (систем) обліку, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії та для контролю за рівнем споживання електричної енергії, для вжиття заходів по припиненню або обмеженню електричної енергії Споживачем та/або субспоживачем у випадках передбачених ПКЕЕ, а також для опломбування відключеного стану електроустановок Споживача (субспоживача) в результаті повного або часткового обмеження споживання електричної енергії Споживачем (субспоживачем) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку, для контролю виконання Споживачем умов цього договору та в інших випадках, передбачених законодавством. Споживач зобов'язується виконувати обґрунтовані письмові вимоги Постачальника та/або електропередавальної організації (основного споживача) щодо усунення виявлених порушень (п.2.3.1., 2.3.5, 2.3.6., 2.3.11. Договору).
Постачальник має право: отримувати від Споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим Договором (п.3.1.1. Договору).
Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану згідно з Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зі змінами та доповненнями (далі Методика) за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі таких дій Споживача:
1) самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;
2) пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання і їх роботу або зняття пломб з засобів обліку;
3) інших умов, визначених Методикою (п.4.2.3. Договору).
12.06.2020 представники Позивача провели перевірку об'єкта Відповідача за адресою: м. Дніпро, вул. Березинська, 12.
За результатами перевірки складено акт про порушення № 022811, у якому вказано, що перевіркою встановлено порушення Відповідачем підпункту 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - відсутність пломби АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" №16205788, яка була встановлена на ввідному автоматі лічильника №0231199.
У Акті про порушення №022811 зазначено, що акт складений за участю Споживача - голови ОСББ Баничевої С.О., яка акт підписала без зауважень та розписалася про одержання одного екземпляру акту. Також в акті зазначено, що засідання комісії з розгляду акту про порушення відбудеться 19.06.2020 та зазначено адресу, за якою розглядатиметься акт, тобто Відповідача належно повідомили про дату і місце розгляду акту про порушення.
Того ж дня, представники Позивача склали акт про усунення порушення ПРРЕЕ, у якому зазначено, що виконано повне пломбування обладнання.
На засіданні комісії прийнято рішення, про нарахування Споживачеві вартості недоврахованої електричної енергії відповідно до п. 8.4.10 за формулою 4 ПРРЕЕ, виходячи з величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії, обчисленої на підставі: дозволеної для даної точки обліку, зазначеної в Договорі, за період з 14.01.2020 по 12.06.2020, про що складено протокол №6-23 від 19.06.2020.
За розрахунком Позивача вартість недоврахованої електроенергії становить 34 655,39 грн.
На оплату активної електроенергії за актом №022811 Позивач виставив Відповідачеві рахунок №02656-00/6/№022811 на суму 34 655,39 грн.
Позивач направив супровідного листа №445/6072 від 19.06.2020, з яким Відповідачеві направив наступні документи: протокол засідання комісії від 19.06.2020 №6-23, розрахунок недоврахованої електричної енергії, рахунок №02656-00/6/№022811.
Позивач вважає рішення комісії електропередавальної організації (Відповідача) з розгляду акта про порушення від 12.06.2020 №022811 про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм законодавства України, оскільки, Відповідач, для нарахування не облікованої електроенергії застосував формулу для непобутового споживача, тоді як Позивач є колективним побутовим споживачем.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є: правомірність/неправомірність рішення комісії АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", оформлене протоколом №6-23 від 19.06.2020 з розгляду акта про порушення №022811 від 12.06.2020, на підставі якого Позивачеві донараховано вартості необлікованої електроенергії.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України "Про електроенергетику" та "Правилами роздрібного ринку електричної енергії" (далі ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (у редакції, яка діяла на момент виявлення порушення).
За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (ч.1 ст. 275 ГК України).
Побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність)(абз.49 п.1.1.2. ПРРЕЕ).
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п.8.2.4. ПРРЕЕ).
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил (п.8.2.5. ПРРЕЕ).
Згідно з п.8.2.6. ПРРЕЕ На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п.8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:
1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);
2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);
3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);
4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);
5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;
6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;
7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;
8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;
9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.
Згідно з п. 8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою
W доб = P · t доб · K в,
де P - потужність (кВт), визначена як:
1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год.).
У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год.;
K в - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Відповідно до п. 8.4.11. ПРРЕЕ у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год) розраховується за формулою
(5)
деPдог.-величина дозволеної потужності для цієї точки комерційного обліку, передбачена договором між побутовим споживачем та оператором системи, кВт;
K сез.-коефіцієнт сезонності (приймається рівним 0,8 у період з 01 травня до 30 вересня та рівним 1 на період з 01 жовтня до 30 квітня);
K вик-коефіцієнт використання потужності (додаток 9 до цих Правил).
У разі шунтування або самовільної заміни побутовим споживачем опломбованих оператором системи комутаційних пристроїв, що обмежують потужність споживання електричної енергії до величини Pдог. (за умови наявності акта про пломбування, складеного відповідно до передбаченої Кодексом комерційного обліку процедури, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування зазначених пристроїв), відсутності між побутовим споживачем та оператором системи договору (паспорта точки розподілу) Wдоб. розраховується оператором системи виходячи з величини приєднаної потужності, передбаченої проектними рішеннями.
За відсутності проекту розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії розраховується оператором системи виходячи з величини потужності споживання (Pпер.вих., кВт), що розраховується за формулами
якщо електроустановка побутового споживача підключена до однофазної мережі
(6)
якщо електроустановка побутового споживача підключена до трифазної мережі
(7)
деI пер.вих.-сила струму, що може протікати по колу підключення електроустановки до електричної мережі, визначена виходячи: з найменшого допустимого тривалого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі підключення електроустановки до електричної мережі, згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 липня 2017 року № 476 (далі - ПУЕ), А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі підключення електроустановки до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі підключення, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі підключення електроустановки до електричної мережі, величина потужності споживання (Pпер.вих., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі підключення електроустановки до електричної мережі);
U ном. фаз.-номінальна фазна напруга, кВ;
cosj-косинус кута між фазною напругою Uфаз. та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosj приймається рівним 0,9.
Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі підключення електроустановки до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.
Комутаційні апарати, що задіяні у схемі підключення електроустановки до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (ст.1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідач позов заперечує з наведених вище підстав.
Перевіривши докази і доводи сторін, суд не приймає заперечення Відповідача, а погоджується з Позивачем.
З матеріалів справи вбачається, що 12.06.2020 представники Позивача провели перевірку об'єкта Відповідача за адресою: м. Дніпро, вул. Березинська, 12 (багатоквартирний житловий будинок).
За результатами перевірки складено акт про порушення № 022811, у якому вказано, що перевіркою встановлено порушення Відповідачем підпункту 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - відсутність пломби АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" №16205788, яка була встановлена на ввідному автоматі лічильника №0231199.
В Акті про порушення №022811 зазначено, що акт складено за участю Споживача - голови ОСББ Баничевої С.О., яка акт підписала без зауважень та розписалася про одержання одного екземпляру акту. Також в акті зазначено, що засідання комісії з розгляду акту про порушення відбудеться 19.06.2020 та наведено адресу, за якою розглядатиметься акт, тобто Позивача належно повідомили про дату і місце розгляду акту про порушення.
Того ж дня, представники Відповідача склали акт про усунення порушення ПРРЕЕ, у якому зазначено, що виконано повне пломбування обладнання.
На засіданні комісії прийнято рішення, про нарахування Споживачеві вартості недоврахованої електричної енергії відповідно до п. 8.4.10 за формулою 4 ПРРЕЕ, виходячи з величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії, обчисленої на підставі: дозволеної потужності для даної точки обліку, зазначеної в Договорі, за період з 14.01.2020 по 12.06.2020, про що складено протокол №6-23 від 19.06.2020.
За розрахунком Відповідача вартість недоврахованої електроенергії становить 34 655,39 грн.
На оплату активної електроенергії за актом №022811 Відповідач виставив Позивачеві рахунок №02656-00/6/№022811 на суму 34 655,39 грн.
Відповідач направив супровідного листа №445/6072 від 19.06.2020, з яким Позивачеві направив наступні документи: протокол засідання комісії від 19.06.2020 №6-23, розрахунок недорахованої електричної енергії, рахунок №02656-00/6/№022811.
Суд погоджується з позицією Відповідача, викладеною у відзиві на позов, з посиланням на підпункт 2 п.8.4.2. ПРРЕЕ, що наведений пункт не передбачає необхідності фіксування втручання в роботу приладів обліку чи безоблікового споживання електроенергії, як передумови для застосування ПРРЕЕ, оскільки пломби на лічильнику закривають доступ до самого лічильника, а пломби енергопостачальника обмежують втручання до струмоведучих частин, доступ до яких дає можливість безоблікового споживання електричної енергії без втручання у засіб обліку. Зірвана пломба оператора системи, встановлена на автоматичному вимикачі, запобігала самовільному дообліковому підключенню до ввідних та вихідних з'єднань автоматичного вимикача, встановленого до лічильника. Отже, зрив пломби відкривав доступ до дооблікових ланцюгів автоматичного вимикача і надавав можливість безоблікового споживання електричної енергії, навіть без порушення пломб на засобі обліку та втручання в його роботу.
Посилання ж Позивача на п.5.16.22. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, у якому зазначено, що несанкціоноване пошкодження або фальсифікація встановлених пломб та пломбувального матеріалу на ЗВТ та пристроях вузла обліку, якщо такі дії призвели до викрадення електричної енергії, тягнуть за собою відповідальність, передбачену законодавством, не спростовує позицію Відповідача про достатність зриву пломб, що дає змогу доступу до струмонесучих частин та можливості безоблікового споживання електроенергії та є підставою для донарахування за необліковану електроенергію.
Однак, суд бере до уваги, що відповідно до п.6 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" у разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Позивач, згідно зі 1 ст. Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" є юридичною особою, створеною власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
У п.1 Розділу ІІ Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "БЕРІЗКА ДНІПРО" зазначено, що метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об'єднання може здійснюватися власними силами об'єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання (п.2 Розділу ІІ Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "БЕРІЗКА ДНІПРО").
Відповідно до абз.49 п.1.1.2. ПРРЕЕ побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). З наданих до матеріалів справи доказів не вбачається, що загальні розрахункові засоби обліку враховували електроенергію, яка використовувалася для професійної та/або господарської діяльності, навпаки, наведені загальні розрахункові засоби обліку призначені для обліку електроенергії на освітлення сходових клітин і ліфтів житлового будинку, тобто для забезпечення власних побутових потреб фізичних осіб - мешканців будинку.
За таких обставин, на думку суду, Відповідач правомірно склав Акт про порушення, однак неправильно визначив формулу розрахунку вартості недоврахованої електроенергії (як для не побутового споживача), тоді як, у розумінні абз.49 п.1.1.2. ПРРЕЕ Позивач є колективним побутовим споживачем і, у даному випадку, розрахунок слід було проводити за п. 8.4.11. ПРРЕЕ (ф.5).
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судовий збір у справі слід покласти на Відповідача.
Також Позивач просить стягнути з Відповідача витрати на професійну правничу допомогу, вартість якої за орієнтовним розрахунком становить 8 000,00 грн. На підтвердження витрат на правничу допомогу Позивач надав копію договору №02/07/20г про надання правничої допомоги від 02.07.2020, укладеного адвокатом Чернетковим Д.В. та ОСББ БЕРІЗКА ДНІПРО", Додаток №1 від 02.07.2020 до Договору про надання правничої допомоги №02/07/20г від 02.07.2020, рахунок фактури з найменуванням наданих послуг від 02.07.2020.
Статтею 126 ГПК України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Розподіл сум інших, крім судового збору, судових витрат здійснюється за загальними правилами статті 129 ГПК України.
У визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема, але не виключно: встановлені нормативно-правовими актами норми видатків на службові відрядження (якщо їх установлено); вартість економних транспортних послуг; час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат (у даному випадку, за наявності заперечень учасника справи), що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" від 28.11.2002 зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір (аналогічна правова позиція викладена Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у постанові від 01.08.2019 у справі № 915/237/18).
Законодавчо передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.
Така позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц (провадження №14-382цс19).
Матеріалами справи підтверджується, що 02.07.2020 адвокат Черненков Д.В. (Адвокат) та Відповідач (Замовник) уклали Договір №02/07/20г про надання правничої допомоги (далі Договір), за п.1.1. Адвокат бере на себе зобов'язання надавати Замовнику правничу допомогу стосовно захисту його прав визначених у додатках до цього Договору.
Гонорар Адвоката за правничу допомогу, передбачену п.1.1. Договору визначений у Додатках до цього Договору (п.2.1. Договору).
Вартість однієї нормо-години Адвоката встановлено у розмірі 1 000,00 грн. (п.2.3. Договору).
У Додатку №1 до Договору сторони погодили вид та вартість правничої допомоги: 1.1. Адвокат бере на себе зобов'язання надати Замовнику правничу допомогу стосовно скасування рішення комісії АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" з розгляду акта про порушення від 12.06.2020 №022811 у вигляді складеного протоколу №6-23 від 19.06.2020 згідно якого Замовнику нараховано 14 816 кВт необлікованої енергії на суму 34 655,39 грн.; 1.2. Сторони домовились, що гонорар Адвоката за правничу допомогу, передбачену п.1.1. цього додатку складає 8 000,00 грн.
Відповідно до рахунку-фактури від 02.07.2020, загальна вартість послуг, які надані за Договором становить 8 000,00 грн., з яких:
1)1 600,00 грн. - зустріч з клієнтом з метою з'ясування обставин справи, правовий аналіз наданих клієнтом документів;
2) 1 600,00 грн. - пошук та аналіз актуальної судової практики з питань застосування законодавства у спірних правовідносинах;
3) 2 850,00 грн. - складання позовної заяви, складання попереднього (орієнтовного) розрахунку судових витрат, підготовка додатків до позовної заяви, підготовка копій позовної заяви та доданих до неї документів іншим учасникам, направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. Поїздка до суду. Подання позову;
4) 1 200,00 грн. - правовий аналіз відзиву на позовну заяву, правовий аналіз доказів, які надані відповідачем у справі, підготовка відповіді на відзив на позовну заяву, направлення відповіді на відзив на позовну заяву учасникам судового процесу, поїздка в суд, подання відповіді на відзив на позовну заяву;
5) 800,00 грн. - поїздка до суду, участь у судових засіданнях.
Завданням суду при розгляді справи не є оцінка вищевказаних причин чи підстав, чи оцінка якості роботи адвоката, а є визначення обґрунтованого і адекватного розміру грошової суми, що підлягає стягненню з Позивача за надані Відповідачеві послуги. Враховуючи характер даного позову, складність спору, кількість судових засідань, обсяг наданої правничої допомоги, що має безпосереднє відношення та є необхідною саме в рамках даної справи (на думку суду послуги зазначені у п. 1,2 включають у себе одна одну; подання позовної заяви, направлення позовної заяви, подання відповіді на відзив, направлення відповіді на відзив, поїздка в суд, з цією метою, не є правовою допомогою, оскільки не потребує спеціальних знань у галузі права), суд вважає обґрунтованим розміром вартості правничої допомоги, яка підлягає розподілу та, відповідно, стягненню з Позивача - 3 500,00 грн.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення комісії АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", оформлене протоколом №6-23 від 19.06.2020 з розгляду акта про порушення №022811 від 12.06.2020 на підставі якого Позивачу здійснено нарахування вартості необлікованої електроенергії.
Стягнути з Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49000, м. Дніпро, вул. Березинська, 12, код 42019548 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "БЕРІЗКА ДНІПРО" (49107, м. Дніпро, вул. шосе Запорізьке, 22, код 23359034) 2 102,00 грн. - судового збору, 3 500,00 грн. - витрат на правничу допомогу.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк, передбачений ст.256 ГПК України, з урахуванням ч. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" цього Кодексу.
Повне судове рішення складене 19.04.2021
Суддя С.Г. Юзіков