16 квітня 2021 року Справа № 160/1588/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 з урахуванням адміністративного позову в редакції від 18.02.2021 року, 02.02.2021 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду і позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправно бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не виготовлення ОСОБА_1 довідки станом на 05.03.2019 року про розмір забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, з урахуванням складових грошового забезпечення, які встановлені на час звільнення зі служби, а саме:
- посадового окладу - 3100,00 грн.;
- окладу за спеціальне звання - 2400,00 грн.;
та постійних надбавок, які співвідносяться до посадового окладу, окладу за спеціальним званням у відсотковому значенні і є невід'ємними складовими формули розрахунку грошового забезпечення при призначенні (перерахунку) пенсії та не можуть бути виключені або змінені:
- 50 % надбавка за вислугу років - 2750,00 грн.;
- 15 % надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465,00 грн.;
- 5 % надбавка за науковий ступінь кандидата наук - 155,00 грн.;
- 50 % надбавка за виконання особливо важливих завдань - 4125,00 грн.;
- 50 % від посадового окладу (надбавка за роботу у підрозділі УБОЗ) - 1550,00 грн.;
- 50 % надбавка за оперативно-розшукову діяльність -1550,00 грн.;
- 95,3 % премії від суми окладу та надбавок - 15338,53 грн.;
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що на теперішній час довідка про розмір грошового забезпечення № 83/32862 від 14.03.2018 року, яка надана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, не відповідає нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Конституції України в частині права на законний перерахунок пенсії.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Міністерством внутрішніх справ України у строк, встановлений судом, відзив на позовну заяву наданий не був.
09.03.2021 року від третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло пояснення щодо позовної заяви, в якому ПФУ просить відмовити у задоволені позовних вимог. В мотивування означеного третя особа зазначає про те, що Головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу територіальний орган Пенсійного фонду України не має. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пунктом 5 Постанови № 103 також чітко визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. За змістом п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена. Отже, можна дійти висновку, що до довідок вносяться розміри грошового забезпечення, визначені у п. 5 Порядку № 45, зокрема розмір оскаржуваних надбавок і премії повинен бути зазначений у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, тобто за січень 2016 року. Крім цього, п. 5 Порядку № 45 не містить положень щодо врахування при перерахунку пенсії будь- яких фактично отриманих виплат (чи певних складових заробітку), які були нараховані в період проходження служби, оскільки як вже було зазначено грошове забезпечення визначається станом на момент виникнення перерахунку за відповідною посадою, незалежно від того які виплати були враховані при первинному призначенні пенсії. Грошове забезпечення, яке береться при призначенні пенсії та грошове забезпечення, яке береться для перерахунку пенсії не є тотожним, та регулюється різними нормами права.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.02.2021 року зазначена вище справа розподілена та 03.02.2021 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 08.02.2021 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
Ухвалою суду від 23.02.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ з грудня 2010 року, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року. за №2262.
У позові позивачем зазначено, що останній звільнився на пенсію у званні полковник міліції з посади начальника Нікопольського відділу УПБОЗ ГУМВС України у Дніпропетровській області за п. 64 «б» «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» - через хворобу (наказ начальника ГУ УМВС України в Дніпропетровській області № 261 о/с від 07.12.2010 р.). Пенсійна справа перебуває в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області. Позивач набув право на перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року у зв'язку із введенням змін до законодавства, а саме, прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 11 листопада 2015 року № 988, "Про грошове забезпечення поліцейських". Ця Постанова затверджує схему посадових окладів і окладів за спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади за моєю посадою на час звільнення. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2018 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, відповідно до якого уповноважені органи готують для перерахунку пенсії окремо на кожну особу довідки про розмір грошового забезпечення та подають їх до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - Порядок № 45).
Як убачається із матеріалів справи, Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з 01.01.2016 року здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 83/32862 від 14.03.2018 року, наданою Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, з наступних видів грошового забезпечення:
- посадового окладу - 3100,00 грн.
- окладу за спеціальним званням - 2400,00 грн.
- 50% надбавка за стаж служби - 2750,00 грн.
- 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 465,00 грн.
- 5% надбавки за науковий ступінь кандидата наук - 155,00 грн.
- 10,79% премії - 957,07 грн.
Всього грошового забезпечення - 9827,07
Вказана довідка № 83/32862 від 14.03.2018 року надавалась відповідно до частини 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Довідка була направлена до ГУ ПФ України в Дніпропетровській області 20.03.2018 року за вих. № 18701.
Позивач також у позові зазначає, що з моменту перерахунку пенсії, тобто з 01.01.2016 року, суттєво змінилося нормативне регулювання правовідносин, що виникають у сфері перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.
Згідно рішення Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року № Пз/9901 /20/19 (справа № 160/8324/19, щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам), визнано протиправною відмову територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України у підготовці та наданні до ГУ Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії.
Рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року по справі №160/8324/19 є зразковим. Зокрема, у зазначеному рішенні ВС вказав, що 5 березня 2019 року набрало законної сили судове рішення у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними і не чинними норми постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45), якими для обрахунку розміру пенсій не враховано щомісячних додаткових видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців.
Таким чином, із 05 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
На думку позивача, на теперішній час довідка про розмір грошового забезпечення №83/32862 від 14.03.2018 року, яка надана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, не відповідає нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Конституції України в частині мого права на законний перерахунок пенсії з наступних обставин.
Так, позивач стверджує, що при звільненні на пенсію, мені призначалася пенсія з урахуванням сум посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, та середніх сум додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні місяці служби, а саме:
- 1150,00 грн. - посадовий оклад;
- 135,00 грн. - оклад за спеціальним званням;
- 514,00 грн. - 40 % надбавки за вислугу років;
- 575,00 грн. - 50 % надбавки за роботу у підрозділі УБОЗ;
- 57,50 грн. - 5% надбавки за науковий ступень кандидата наук;
- 172,50 грн. - 15% надбавка за роботу в умовах режимних обмежень;
- 899,43 грн. - 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань;
- 575,00 грн. - 50% надбавка за оперативно-розшукову діяльність;
- 3886,73 грн. середня премія за 24 місяця роботи перед звільненням.
Всього грошового забезпечення 7965,16 грн.
З вказаної суми грошового забезпечення позивачем були своєчасно сплачені податки та обов'язкові збори.
Основний розмір пенсії 90% за 38 років вислуги складав всього: 7168,64 грн.
На думку позивача, після введення в дію Кабінетом Міністрів України Постанови від 11 листопада 2015 року № 988, "Про грошове забезпечення поліцейських" відбулася зміна базисних складових грошового забезпечення в сторону збільшення, а саме посадового окладу, окладу за спеціальне звання, відсоток надбавки за вислугу років. Усі інші додаткові види грошового забезпечення співвідносяться до окладів відсотковому відношенні. Перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Ця позиція підтверджена у рішенні КАС ВС у справі № 826/3858/18, яке набрало законної силі 05 березня 2019 року. З огляду на викладене, виникла необхідність в отриманні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від уповноваженого органу МВС України.
У позові також зазначено, що у довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровської області № 83/32862 від 14.03.2018 року, на підставі якої у 2018 році проводився перерахунок пенсії позивача, відсутні суттєві складові його грошового забезпечення, а саме:
- 50 % надбавка за роботу у підрозділі УБОЗ;
- 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань;
- 50% надбавка за оперативно-розшукову діяльність.
Не врахована також у повному обсязі премія, яка була позивачу нарахована за останні 24 місяця перед звільненням = 93281,61 грн.
Середній відсоток нарахованої позивачу премії складає 95,3 % за 24 місяця перед звільненням за наступним розрахунком:
-100 відсотків премії складають: 1150 + 135+514 +575+ 57,5 + 172,5+ 899,43 + 575,00 = 4078,43 грн. х 24 міс. = 97 882,32 грн.
- 93281,6 грн. отриманої мною премії складають 95,3% від суми 97 882,32 грн.
Премія, яка вказана в довідці № 83/32862 від 14.03.2018 року, у кількості 10,79% від посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, не відповідає відсотку нарахованої позивачу премії на час призначення пенсії.
Отже, позивач вважає, що розмір пенсії повинен бути йому нарахований з наступних складових:
- посадовий оклад - 3100,00 грн.;
- оклад за спеціальне звання - 2400,00 грн.;
- 50% від посадового окладу, окладу за звання (надбавка за вислугу років) - 2750,00 грн.;
- 15% від посадового окладу (надбавка за службу в умовах режимних обмежень) - 465,00 грн.;
- 5 % від посадового окладу (надбавка за науковий ступінь кандидата наук) -155,00 грн.;
- 50 % від посадового окладу, окладу за звання та надбавки за вислугу років (надбавка за виконання особливо важливих завдань) - (3100+2400+2750)х50% = 4125,00 грн.;
- 50 % від посадового окладу (надбавки за роботу у підрозділі УБОЗ) - 3100,00x50% = 1550,00 грн.
- 50% від посадового окладу (надбавка за оперативно-розшукову діяльність) - 3100,00х50%=1550,00 грн.;
- премії (95,3% від суми окладу та надбавок х 16095 грн.) = 15338,53 грн.;
Судовим розглядом встановлено, що 21.07.2018 року за №174/осн позивач звернуся із зверненням на адресу заступника голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області Баранника П.Д. щодо складання оновленої довідки.
Листом від 03.08.2020 року за №1/Ж-5249/103/05-2020 Головне управління ВС України в Дніпропетровській області повідомило позивачу про те, що на підставі листа МВС України від 25.02.2019 року № 2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» з 1 квітня 2019 року функції з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ по Дніпропетровській області покладені на Сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», яке розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Полігонна, 16, тел. 713-44-01. Отже, дане звернення для розгляду надіслане до означеного сектору. В подальшому, з питань пенсійного та соціального забезпечення слід звертатися за вказаною адресою.
Як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, 22.08.2020 року останній отримав відповідь за № 33/24-886 від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», в якій позивачу відмовлено у складанні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Крім того, у зазначеному листі вказано, що «Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» не є уповноваженим органом, який має надавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону. Суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства у вирішенні певних питань є МВС України... ». У вказаної відповіді зазначено, що уповноваженим структурним підрозділом МВС з приводу оформлення документів (довідок) для призначення (перерахунку) пенсії є Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань Департаменту персоналу МВС України. В порушення вимог ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» т.в.о. завідувача сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Л. Драгіна не направила звернення позивача за належністю - до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України. Таким чином, в результаті протиправної бездіяльності посадових осіб МВС України позивачу не надана оновлена довідка про розмір грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою Кабінету Міністрів України №704, яка набрала чинності 01.03.2018, збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Як встановлено матеріалами справи, позивач був військовослужбовцем внутрішніх військ МВС (нині Національна гвардія України), а тому позивач має право на перерахунок пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Також на виконання повноважень, передбачених ч. 4ст. 63 Закону № 2262-XII, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року(далі - Постанова № 103), пунктом 1 якої передбачено, що перерахунок пенсії, призначеної згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 5 Порядку №45 (в редакції Постанови № 103) "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додатком 2 до Порядку № 45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Отже, Постановами № 103 та № 45 було визначено однакові складові грошового забезпечення, які мають враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії позивача, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення зі служби.
З огляду на вищезазначене, суд вказує, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії Постанова № 103 та Порядок № 45 не передбачали врахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року по справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до пункту 5 та додатку 2 Порядку № 45, у яких визначено складові, які підлягають врахуванню при перерахунку пенсії та форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 05.03.2019 року, діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.
Тобто з 05.03.2019 року пункт 5 Порядку № 45 передбачає при здійсненні перерахунку пенсії врахування не лише окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за посадою, а й додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Вищевказаний висновок відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права, викладеному в постанові від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.
Суд зазначає, що на час звернення позивача до органу МВС із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення (21.07.2020 року) алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився після визнання в судовому порядку нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 від 05 березня 2019 року.
Тобто, в даному випадку саме на Міністерство внутрішніх справ покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у відповідності до вимог Порядку № 45.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Пунктом 23 Порядку №3-1 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від11.08.2020 у справі №520/2986/19.
Суд зазначає, що 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).
При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суд зазначає, що з 05.03.2019, а саме з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно ізЗаконом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а відтак з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей43і63 Закону № 2262-ХІІтастатті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 р. по справі №826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року було залишено без змін, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІперерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Крім того, суд звертає увагу, що фактично пенсійне забезпечення позивача регулюється тими ж самими нормативно - правовими актами, що і пенсійне забезпечення колишніх військовослужбовців. Зміна пенсійного забезпечення, в т.ч. позивача, відбулася у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №704, яка поширює свою дію і на колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України, тобто положення законодавства щодо останніх та колишніх військовослужбовців є однаковим.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року має бути проведений з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
В той же час, суд зазначає, що частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У ч.ч. 1, 3 ст. 5 КАС України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Із системного аналізу наведених вище правових норм убачається, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або законних інтересів особи на момент її звернення до суду.
При цьому, таке порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у відповідних законодавчих актах право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Обов'язковою умовою для задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема, наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Аналогічні правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 21.11.2018 р. у справі № 504/4148/16-а та, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, є обов'язковими для суду при вирішенні даної справи.
Суд також бере до уваги, що в рішенні від 01.12.2004 № 18-рп/2004 Конституційний Суд України розтлумачив, що поняття "охоронюваний законом інтерес" у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально-правовим засадам.
Також, слід зазначити, що частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 р. у справі «Гурепка проти України» (Gurepka v. Ukraine), заява №61406/00, п. 59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 р. у справі «Кудла проти Польщі» (Kudla v. Poland), заява №30210/96, п. 158) (п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 р. у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine), заява №20390/07).
Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, які свідчать про порушення прав позивача, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права є:
- визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у відмові підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року із включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
- зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Разом з цим, суд зазначає, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача вказати у довідці конкретні доплати, надбавки, премії та їх розміри є передчасними, оскільки Міністерство внутрішніх справ України не виготовляло та не направляло до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, а тому не порушувало законних прав та інтересів позивача в цій частині вимог, в даному випадку предметом розгляду справи є визначення права позивача на отримання нової довідки, а не її зміст.
Виходячи з положень ст. 5 КАС України судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Оскільки відповідачем довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не видавалась, тому в даному випадку право позивача на включення до неї певних додаткових видів грошового забезпечення порушено не було.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією №88745 від 09.09.2020 року, яка роздрукована із електронної мережі: http//court.gov.ua. та копією фіскального чеку Дніпр. дир. АТ «Урпошта» ВПЗ Нікополь від 28.01.2021 року про сплату судового збору у сумі 68 грн., що загалом складає 908,80 грн.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 908,80 грн. підлягає стягненню з Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у відмові підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року із включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
В решті заявлених позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 908,80 грн. (дев'ятсот вісім гривень вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник