Постанова від 15.04.2021 по справі 308/2444/21

Справа № 308/2444/21

3/308/1624/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Крегул М.М., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­, паспорт громадянина Румунії НОМЕР_1 від 07.02.2017 року, за ч.6 ст.481 МК України-

ВСТАНОВИВ:

Управлінням забезпечення протидії митним правопорушенням Закарпатської митниці Держмитслужби здійснюються перевірочні заходи, з метою встановлення фактів порушення громадянами термінів тимчасового ввезення на митну територію України транспортних засобів з іноземною реєстрацією.

Проведеною перевіркою з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМС України встановлено, що 12.07.2019 року через митний пост "Лужанка" Закарпатської митниці ДФС гр. Румунії ОСОБА_3 ) було ввезено на митну територію України транспортний засіб марки «NISSAN NAVARA D40» VIN-код № НОМЕР_2 , з р.н.з. Румунії НОМЕР_3 , в митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року».

Станом на 25.01.2021 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значився.

Таким чином, гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу, а саме: автомобіля марки «NISSAN NAVARA D40» VIN-код № НОМЕР_2 , з р.н.з. Румунії НОМЕР_3 , більше ніж на тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. у судовому засіданні просив притягнути гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.481 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у судове засідання повторно не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомляв.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Частиною 1 статті 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.6 ст.481 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

З протоколу про порушення митних правил № 0115/30500/21 від 25.01.2021 року та доданих до нього матеріалів, зокрема витягу АСМО Інспектор (а.с. 11, 12) встановлено, що 12.07.2019 року через митний пост «Лужанка» Закарпатської митниці ДФС гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було ввезено на митну територію України транспортний засіб марки «NISSAN NAVARA D40» VIN-код № НОМЕР_2 , з р.н.з. Румунії НОМЕР_3 , в митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року».

Однак, станом на 25.01.2021 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значився.

Статтею 112 Митного кодексу України передбачено, що митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту (вивезення за межі митної території України) товарів, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим. Згідно пункту 57 ст. 4 МК України товари будь які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Частино 1 ст. 380 МК України встановлено, що тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Згідно ч. 2 ст. 380 МК України транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до ник заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами. які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.

Згідно Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України 31.05.2012 року № 657, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 02.10.2012 року за № 1669/21981 встановлено, що аварією є небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.

Пунктом 3 розділу VIII цього Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Пунктом 5 розділу VIII Порядку встановлено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Натомість, у матеріалах справи відсутні які-небудь документи, які вказували б на те, що автомобіль марки «NISSAN NAVARA D40» VIN-код № НОМЕР_2 , з р.н.з. Румунії НОМЕР_3 , вийшов з ладу в результаті дії обставин аварії або непереборної сили, а також те, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звертався до органів митниці із заявою про продовження терміну перебування вказаного транспортного засобу на митній території України.

Зазначені в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ознак складу правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, оскільки останній порушив строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування більш ніж на 30 діб. Дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), за ч.6 ст.481 МК України кваліфіковані правильно.

Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні правопорушення підтверджується даними протоколу про порушення митних правил № 0115/30500/21 від 25.01.2021 року, витягом з АСМО «Інспектор», доповідною запискою старшого державного інспектора відділу ОР №1 управління ЗПМП Гедеша Т.В. від 25.01.2021 року, іншими матеріалами справи.

Санкцією ч. 6 ст. 481 МК України, передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

При призначенні адміністративного стягнення суд виходить із змісту ст.33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає, що громадянину ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) слід призначити адміністративне стягнення у вигляді конфіскації на користь держави транспортного засобу легкового автомобіля марки «NISSAN NAVARA D40» VIN-код № НОМЕР_2 , з р.н.з. Румунії НОМЕР_3 .

Згідно витягу з мережі Інтернет (сайт «mobilе.de») вартість аналогічного/ подібного автомобіля складає 7700 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 12.07.2019 року становить 224203 грн. 21 коп. (двісті двадцять чотири тисячі двісті три грн. 64 коп.)

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір у сумі 454 грн.

Керуючись ст.ст.483,481, 541 МК України, ст.ст.40-1, 283-285,287-290 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закон України «Про судовий збір» суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації на користь держави транспортного засобу легкового автомобіля марки «NISSAN NAVARA D40» VIN-код № НОМЕР_2 , з р.н.з. Румунії НОМЕР_3 , вартість якого становить 224203,21 (двісті двадцять чотири тисячі двісті три грн. двадцять одна коп.) грн.

На підставі ч 2 ст. 541 МК України, у разі неможливості конфіскувати легковий автомобіль марки «NISSAN NAVARA D40» VIN-код № НОМЕР_2 , з р.н.з. Румунії НОМЕР_3 , стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави його вартість.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду М.М. Крегул