14.04.2021
Справа № 642/1921/21
Провадження №3/642/795/21
14 квітня 2021 р. Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Вікторов В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли до суду з Управління патрульної поліції в Харківській області у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.185 КУпАП,-
У березні 2021 р. до Ленінського районного суду м. Харкова з Управління патрульної поліції в Харківській області надійшла справа про адміністративне правопорушення за ст. 185 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно протоколу серії ГП № 287915 від 16.03.2021, 16 березня 2021 року за адресою: м. Харків, вул. Ініціативна близько 23 год. 00 хв., гр. ОСОБА_1 не виконував законні вимоги поліцейського взводу 2 роти 3 батальйону 2 УПП в Харківській області ДПП Жацького Р.С. під час виконання ним службових обов'язків, припинити нецензурно виражатись в адресу гр. ОСОБА_2 , за що передбачена відповідальність за ст.185 КУпАП.
У відповідності до ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Згідно до вимог ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Порядок оформлення протоколів про адміністративні правопорушення регулюється Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року № 1376, пункт 9 Розділу ІІ якої передбачає, заповнення у протоколі про адміністративне правопорушення графи «до протоколу додається».
Вказаним пунктом передбачено, що в графі «до протоколу додається» має бути зазначено про пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Однак в протоколі серії ГП № 287915 від 16.03.2021 про адміністративне правопорушення графа «до протоколу додається» заповнена не повністю. А від так, не перелічено документів, що додаються до протоколу, як це передбачено вказаною Інструкцією.
Відповідно до п.15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженою наказом міністерства внутрішніх справ України №1376 від 06.11.2015 року, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Але всупереч вимогам діючого законодавства до протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 256 КУпАП, не додано пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на окремому аркуші.
В графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення», відсутні пояснення ОСОБА_1 , в той же час відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 відмовився від їх надання.
В матеріалах адміністративної справи відсутні копія паспорту або іншого документа, який засвідчує особу, що притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, відповідно до ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.185 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Згідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 185 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Натомість, для розгляду даної справи у строк, визначений ст.277 КУпАП, явка ОСОБА_1 до суду працівниками поліції забезпечена не була.
Вищевказані недоліки заважають суду розглянути адміністративний матеріал по суті і в повному обсязі.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу, для належного оформлення.
У відповідності до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
На підставі вищевикладеного, адміністративну справу необхідно повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області для доопрацювання та належного звернення до суду.
Керуючись ст. ст. 256, 268, 276-278, 284 КУпАП, -
Матеріали адміністративної справи у відношенні ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області для доопрацювання та належного звернення до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В.Вікторов