Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
27 квітня 2010 р. № 2-а- 2547/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі судового засідання Добровольська М.С.
за участю:
представника позивача -Межирицький А.О., діє за дорученням від 20.04.10р.
представника відповідача - Кірсанов Д.Н., діє за дорученням № 23859/10/10-020 від 30.12.09
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Променергопостачання"
до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова
про визнання недійсним та скасування рішення,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати недійсним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.02.2009р. за № 0000612305/0.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. За результатами планової документальної перевірки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ТОВ «Променергопостачання» був складений Акт від 09.02.2009р. за № 559/2305/30989985, на підставі якого відповідачем було прийняте Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.02.2009р. за № 0000612305/0, яким позивачеві нараховано штраф у розмірі 104000.00грн. Зазначене Рішення винесено всупереч фактичним обставинам справи та з порушенням строків застосування штрафних санкцій, передбачених ст. 250 ГК України, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував посилаючись на наступне. В ході проведення перевірки було встановлено, що в порушення п. 2.8. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637 встановлені факти перевищення залишку готівки в касі підприємства в ході перевірки., а саме на суму 52000.00грн., в результаті чого залишки над лімітних сум готівки в касі підприємства склали 52000.00 грн. Зазначена обставина стала підставою для винесення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.02.2008р. за № 0000612305/0, яке на думку представника відповідача, є законним та обґрунтованим.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова була проведена планова виїзна перевірка ТОВ «Променергопостачання» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2005р. по 30.09.2008р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005р. по 30.09.2008р. За результатами перевірки був складений Акт від 09.02.2009р. за № 559/2305/30989985 (а.с. 10-40).
Відповідно до Акту перевірки, в числі інших, встановлено наступне порушення законодавства, а саме: 22.02.2006р., 03.03.2006р, 14.04.2006р., 21.04.2006р., 08.06.2006р., 15.08.2006р., 18.01.2008р. мали місце залишки надлімітних сум готівки в касі підприємства на загальну суму 52000,00 грн. (а.с. 38).
В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено п.п. 2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637 (а.с. 39).
На підставі Акту перевірки від 09.02.2009р. за № 559/2305/30989985 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2005р. по 30.09.2008р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005р. по 30.09.2008р ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.02.2009р. за № 0000612305/0 на загальну суму 104000,00 грн. (а.с. 8).
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи оскаржуване Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд приходить до наступного.
Як встановлено Актом перевірки, позивачем було порушено п.п. 2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме: встановлено наявність у позивача залишків надлімітних сум готівки в касі підприємства на наступні дати: 22.02.2006р., 03.03.2006р, 14.04.2006р., 21.04.2006р., 08.06.2006р., 15.08.2006р. та 18.01.2008р. на загальну суму 52000.00 грн.
В судовому засіданні представник позивача не заперечував проти встановленого порушення.
Відповідно до п.п. 2.8. Постанови Правління НБУ «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004р. № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Згідно з п.п. 7.3 Постанови Правління НБУ «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004р. № 637 у разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
Відповідно до абз. 1 ст. 1. Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995р. № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Суд зазначає, що штрафні санкції, застосовані до позивача за Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.02.2009р. за № 0000612305/0 на загальну суму 104000,00 грн., є адміністративно-господарськими санкціями.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
За змістом ст. 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до Акту перевірки судом встановлено, що перевищення позивачем залишку готівки в касі підприємства на загальну суму 52000.00грн. мали місце 22.02.2006р., 03.03.2006р, 14.04.2006р., 21.04.2006р., 08.06.2006р., 15.08.2006р. та 18.01.2008р. Факт порушення позивачем вимог п.п. 2.8. Постанови Правління НБУ «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004р. № 637 був встановлений 09.02.2009р., Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0000612305/0 було винесено 24.02.2009р. Тобто, між датою вчинених порушень та датою винесення Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій пройшов термін, що перевищує визначений ст. 250 ГК України, з огляду на вказане, суд приходить до висновку про протиправність застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій за скоєне правопорушення після спливу річного строку.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку про невідповідність Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.02.2009р. за № 0000612305/0 ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про визнання Рішення недійсним суд зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Таким чином, підстави для визнання оскаржуваного Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.02.2009р. за № 0000612305/0 на загальну суму 104000,00 грн. недійсним - відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрать з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 239, 241, 250 ГК України, Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995р. № 436/95, Постановою Правління НБУ «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004р. № 637, ст.ст. 9, 94, 122, 160, 161, ст. 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Променергопостачання» до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова про визнання недійсним та скасування рішення - задовольнити частково.
2. Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24 лютого 2009 року № 0000612305/0.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Променергопостачання» (ідентифікаційний код 30989985, місцезнаходження: пр. Леніна, 76, кв. 28, м. Харків) витрати по сплаті державного мита у сумі 1.70 (одна грн. 70 коп.) грн.
5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 30.04.2010 року.
Суддя Волкова Л.М.