15 квітня 2021 року
м. Київ
справа №368/1639/16-а
адміністративне провадження №К/9901/34661/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 (колегія у складі суддів Вівдиченко Т.Р., Грибан І.О., Собківа Я.М. )
у справі № 368/1639/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області
про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. 12.12.2016 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови провести, починаючи з 01.12.2015, перерахунок призначеної пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною, згідно із Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII) у розмірі 82% суми заробітної плати, виходячи із розміру заробітної плати з урахуванням всіх нарахувань в сумі 2516,27 грн., зазначеної у довідці № 38 від 30.09.2016, виданої Кагарлицькою районною державною адміністрацією Київської області;
- зобов'язати відповідача, починаючи з 01.12.2015 провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною, згідно із Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII) у розмірі 82% суми заробітної плати, виходячи із розміру заробітної плати, з урахуванням всіх нарахувань в сумі 2516,27 грн., зазначеної у довідці № 38 від 30.09.2016, виданої Кагарлицькою районною державною адміністрацією Київської області.
2. Постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 30.12.2016 позов задоволено.
3. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017, постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 30.12.2016 скасовано, прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
4. 07.08.2017 до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга позивача на рішення суду апеляційної інстанції. У касаційній скарзі позивач просить скасувати оскаржуване рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.07.2017 відкрито провадження у справі.
6. У зв'язку з ліквідацією Вищого адміністративного суду України справу було передано для розгляду до Верховного Суду.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 31.12.2010 позивача звільнено з державної служби з посади заступника начальника відділу освіти Кагарлицької райдержадміністрації та з 29.12.2010 вона отримує пенсію державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% заробітної плати державного службовця.
8. Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), починаючи з 01.12.2015 в розмірі 82% суми заробітної плати з урахуванням всіх нарахувань, відповідної посади та рангу головного спеціаліста відділу освіти Кагарлицької РДА, оскільки посада заступника начальника відділу освіти ліквідована, виходячи із розміру заробітної плати 2585 грн., зазначеної у довідці № 63 від 28.12.2016, виданої Кагарлицькою РДА про заробітну плату.
9. Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області від 03.10.2016 № 44/В-2 у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено, посилаючись на те, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, а тому підстави для перерахунку пенсії позивача, згідно наданої довідки про заробітну плату, відповідно до Закону України «Про державну службу», відсутні.
10. Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
11. В обґрунтування позовних вимог позивач покликалася на те, що у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 розміру посадового окладу працюючого державного службовця за відповідною посадою згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 № 1013, набула право на перерахунок її пенсії
12. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність його дій.
ІV. ОЦІНКИ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст. 37-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії.
14. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що з 15.12.2015 діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
15. Оскільки чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців, у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій відповідача у проведенні перерахунку призначеної пенсії, не вбачається.
16. Крім того, посилаючись на рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011, суд зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
17. У касаційній скарзі позивач посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначає наступне.
18. Положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
19. Скаржник зазначає, що положеннями Конституції України закріплено принцип незворотної дії в часі, принцип неможливості звуження прав громадян, а також конституційність гарантій прав і свобод громадянина, в тому числі і пенсіонерів, яким призначена пенсія до 01.01.2015 в редакції Закону України «Про державну службу» згідно із Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, такі пенсіонери мають право на перерахунок раніше призначеного розміру пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 на 25% посадових окладів державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
20. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.12.2015 та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
21. Крім того, позивач зазначає, що відповідно до п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 № 3668-VІ обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим законом.
22. 28.08.2017 до Вищого адміністративного суду України надійшли заперечення відповідача на касаційну скаргу позивача, в яких відповідач посилаючись на правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
23. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.
24. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
25. Відповідно до статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
26. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
27. До зазначеної статті були внесені зміни, а її зміст викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
28. Умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям були визначені постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000, зокрема у пунктах 4 та 5, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
29. Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
30. Таким чином, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
31. Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
32. Крім того, з 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі норми статті 37-1.
33. Натомість, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
34. З огляду на зазначене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що з 15.12.2015 діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
35. Крім того, суд апеляційної інстанції виходив з того, що рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 передбачено, що зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватись відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
36. Посилання позивача в обґрунтування касаційної скарги на те, що зміни в законодавстві, звужують зміст та обсяг існуючих прав є безпідставним і висновки суду апеляційної інстанції не спростовує, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.
37. Також безпідставним є посилання позивача на те, що скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу», оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов'язує право на такий перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію.
38. Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 555/2183/16-а та від 28.10.2020 у справі № 826/16182/18.
39. З урахуванням висновків Верховного Суду по суті спору, доводи позивача в частині обмеження максимальним розміром пенсії, Судом не переглядаються.
40. Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судом апеляційної інстанції оскаржуваного рішення і погоджується з його висновками у справі, якими доводи скаржника відхилено.
41. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
42. Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 КАС України, Суд -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2017 року у справі № 368/1639/16-а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб